Jump to content

Photo

Cum Se Circula In :

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 R4z

R4z

Nick anterior: Razvanyke

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Fabia BME 2006
  • Motorizarea:1.2 HTP 64 CP

Posted 05.12.2007 @ 22:30

Dragi colegi,

Incep acest nou topic ptr ca un altul nu am gasit in acest fel la cautare ! Il scriu partial din disperare si partial din dorinta de a impartasi cu noi si unele experiente placute ale colegilor din alte orase decat Bucuresti (un oras total blocat/blocabil) in care numai cu elicopterul poti ajunge pe undeva .. sau teleportandu-te !

Am observat, din pacate ptr a 1000a oara, ca circulatia proasta/greoaie/infernala samd e creata in mare procentaj de SOFERII cu nr de B .... si nu de semafoare, politia insuficienta de pe strazi sau numarul de masini - celelalte enumerate in final au un procent mai mic in problema mentionata initial. Am inceput sa renunt la a mai da vina pentru traficul nostru de toate zilele pe orice altceva decat pe noi, sau cel putin unii dintre noi : cum sa ma claxoneze oamenii cand eu OPRESC LA ROSU ?!

Din pura logica si bun simt (ca sa nu spun ca am vazut pe afara) .. am intentionat sa respect legea (in multe dintre intersectiile blocate in aceasta seara), cum de altfel incerc sa fac de obicei si anume sa nu trec pe rosu - vreau sa va spun ca atat timp cat am putut inainta, am trecut dar sa ma claxoneze cei/cel din spate ca opresc la semafor (legal) si sa nu mai zic ca cei de pe strada perpendiculara cu cea pe care mergeam eu intrau ca la ei acasa cum prindeau loc .. ori era rosu ori alta culoare ..

Intamplare : .. in prea-minunatul nostru Bucuresti am scos consum de Escalade cu al meu 1.2 HTP si anume 40 l/100 km si nu consum instant, a fost media pe BC1 !!!

Aceasta intamplare s-a petrecut acum cateva zeci de minute pe Splaiul Independentei - intre Piata Unirii si intersectia cu Regia de la Grozavesti : In nici un caz sa nu CIRCULATI PE ACOLO azi sau in zilele urmatoare (cat tine vremea ploioasa) !!!!!!! A fost blocata strada TOTAL - pur si simplu erau blocate intersectiile pe traseu si nu se misca nimic, am stat in zona petrom-ului de langa gradina botanica 1 h si 20 min. !!!!!

Urmeaza niste poze .. pe final sper ca nu mi-am transpus si o parte din frustrarea/nervii creati pe traseu, si am folosit un ton prietenos :lol:, asadar invit norocosii soferi din alte orase sa ne prezinte conditiile lor de trafic, consum si civilizatie in trafic.

Poze :
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Doamne ajuta la un trafic mai bun ....

LE : Roger .. metoda ta e buna, si gandeste-te ca si eu plec la 7 dimineata din zona militari/cora pana la Unirii (incep sv la 9) si plec cel mai devreme la 19 (termin munca la 17.30) de asta am si postat aici, ptr ca nici in aceste conditii nu am putut circula ..

Edited by Raz_Van_YkE, 05.12.2007 @ 22:50.

#2 Roger

Roger

Membru Senior

• Maşina:Seat/Volvo
  • Model:Leon 1M/ V60 R-Design
  • Motorizarea:1.9TDi/ 1.6 D2

Posted 05.12.2007 @ 22:46

Impartasesc fiecare cu tine fiecare cuvant.Sunt atat de scarbit de circulatia din Bucuresti ca am ajuns sa-mi fac propiul program de munca: in loc sa plec la 8 de acasa, plec la 9 jumate ca sa fac 30 min pana la munca.Acelasi lucru il fac si la intoarcere, stau peste program si pe la 7 jumate plec spre casa.Noroc ca am sefi intelegatori.Decat sa patesc ca tine sa conduc civilizat si sa-mi iau injuraturi, mai bine aplic metoda asta.Traseul este Titan - Unirii. Nu pot sa comentez mai mult, sunt foarte revoltat si nu pot sa stau sa ma plang.Imi gasesc solutii, astfel incat sa fiu eu multumit si sa nu deranjez pe nimeni.

#3 Alyn_EIT

Alyn_EIT

Nick anterior: WySs

• Maşina:Volkswagen Golf IV
  • Model:2003
  • Motorizarea:1.9TDI 101CP

Posted 05.12.2007 @ 23:15

Foarte adevarat.
Un alt motiv pt. care se blocheaza intersectiile e pt. k unii soferi(daca le mai pot spune asa), vazand coada in fatza, totusi forteaza galben/rosu si nu face decat sa blocheze intersectia. Am intalnit asta in aproape toate intersectiile intens circulate.
Un alt lucru care ma scoate din minti e faptul ca, daca opresc(pe culoarea verde) atunci cand vad ca deja e blocata intersectia, idiotul, sau dupa caz, idiotii din spate claxoneaza in disperare desi vad destul de bine ca am 2-3m liberi in fata si daca inaintez nu fac decat sa risc sa ma prinda rosu acolo si sa blochez intersectia .
Cam asta ar fi lucrul care ma deranjeaza cel mai tare .
Va salut :icon_thumright:

#4 Clodius

Clodius
  • Model:Octavia 2 1.9 TDI
  • Motorizarea:BJB 105CP

Posted 06.12.2007 @ 00:42

Eu am renuntat la masina in favoarea metroului pt ca in aceste conditii nu se poate circula.
Cand ploua, in Bucuresti soferii nu mai stiu sa conduca, totul se transforma intr-un mare blocaj.
Cred ca in aceste momente imi doresc sa fiu politist si sa incep sa dau amenzi in stanga si-n dreapta ca sa se invete romanasul nostru sa mai forteze galbenul, sa mai abuzeze de claxon samd

#5 DragosR

DragosR
  • Maşina:VW
  • Model:PASSAT
  • Motorizarea:BMP 140 CP

Posted 06.12.2007 @ 01:07

ar trebui sa se ia masuri radicale, drastice, deoarece am asistat asta seara in intersectie la Lizeanu la 2 faze antologice: un sofer se certa cu politistul la mare arta (probabil a considerat ca hotarirea politistului nu era cea buna in privinta dirijarii traficului) iar altul desi politistul a facut semn sa opreasca, idiotul tot incerca sa treaca.

o utopie e sa credem ca vor fi intersectiile libere...oricit de civilizati ar fi soferii tot se vor gasi unii carora sa nu le pese de nimic si asa va aparea iar un topic despre soferi nesimtiti.

zilele astea am utilizat RATB si a fost relativ OK (nu am avut parte de asa blocaje nici dimineata nici pe la 14 15).

#6 Clodius

Clodius

Posted 06.12.2007 @ 01:13

Si parca esti mai relaxat, poti sa te gandesti la ale tale. Nu?
Eu nu vad solutie de iesire din aceasta situatie in Bucuresti. Este pur si simplu prost conceput, nu poate tine atatea masini.
Am vazut la un moment dat pe Discovery un program de analiza a traficului. Se montau camere si senzori in tot orasul si un computer super performant dadea solutii viabile de imbuntattire a traficului. Acestea includeau sincronizarea de semafoare, construirea de strazi noi, restictii de viteza samd.
Oare pe cand si la noi asa ceva, pt ca nu se mai poate.

#7 Rapier

Rapier

Membru senior

• Maşina:Audi
  • Model:A4 B6(8E) 2004 (AVF)
  • Motorizarea:1.9TDi >131CP

Posted 06.12.2007 @ 09:06

ATENTIE! Va rog de la inceput ca acest topic sa nu se transforme intr-unul asemanator cu "soferi nesimtiti". Lasati comentariile legate de atitudinea la volan, comportament necivilizat si exemple cu Logan, taximetristi si altii care nu merg sau nu semnalizeaza sau se baga in fata, etc (astea au fost doar niste exemple). Toate posturile de genul asta vor fi sterse imediat.

Sincer, nu vad de loc rostul acestui topic sau ce aduce el constructiv pe forum. Nu il inchid acum pentru faptul ca incerc sa inteleg daca este bun sau nu la ceva. Au mai fost topic-uri asemanatoare si toate au degenerat si deviat de la subiectul initial si au fost inchise

#8 Durpaneus

Durpaneus
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:audi
  • Model:a4 8e/b6 quattro 2004
  • Motorizarea:1.9 tdi 130 cp

Posted 06.12.2007 @ 09:19

Clodius,asta e singura solutie viabila; dar, din pacate, nu observ nici semafoare sincronizate, nimic...

o solutie ar fi ca sa nu se mai poata face stinga (si acum, dupa ce rideti putin, cititi mai departe): inafara intersectiilor mari, s-ar putea aplica aceasta regula, si asa s-ar fluidiza ceva din trafic, fiindca nu s-ar mai incurca circulatia din sensul opus de mers; iar daca ai trecut de intersectia pe care vroiai s-o iei, faci de 3 ori dreapta, si ai ajuns.
mi-e cam greu la ora asta sa fiu foarte coerent, da' cred ca ati prins ideea;

iar o alta chestiune ar fi legata de diferentele dintre traficul din bucuresti si alte orase: lasind ambuteiajele la o parte, impresia mea este ca in bucuresti se circula mai bine decit in alte parti;

soferii mi se par mai ingaduitori, si cred ca asta se datoreaza faptului ca ei realizeaza ca daca fac cu 3 minute mai mult pe linga orele necesare ajungerii la destinatie nu e mare tragedie; asa ca te lasa sa intri in fata, iar cind se poate merge mai repede o fac, si destul de rar am vazut soferi care "patineaza" la promenada.

despre claxon? eu il folosesc mai des decit pedala de frina, insa in bucuresti claxonez extrem de rar, de max 3 ori intr-o zi.

este pe de o parte datorita unei culturi a soferilor, sau poate se datoreaza doar faptului ca se petrece mai mult timp in masina, si distantele parcurse de un sofer intr-un oras mai mare sint mai mari decit ale unuia dintr-unul mai mic si se tot aduna an de an, si asa devin, vrind-nevrind, soferi mai buni mai repede... nu cred ca voi afla raspunsul, dar cert e faptul ca am fost foarte surprins, la modul placut, de felul cum se comporta soferii bucuresteni.

a fost o idee preconceputa, sau e un paradox?!

:)

Edited by Durpaneus, 06.12.2007 @ 09:21.

#9 R4z

R4z

Posted 06.12.2007 @ 09:31

asadar de asta nu mai gaseam la cautare topicul cu soferii nesimtiti :) ! eu unul am inceput, creat topicul ptr a fi postate aici si pareri de la alti soferi (din alte orase cu membri vwf) despre cum e la ei, parca as vrea sa cred ca nu e peste tot asa .. sau macar sa-mi intareasca speranta ca se poate si mai bine !

despre metrou .. ce sa zic, azi am venit asa :) si a fost ok .. dar si la domeniul asta se poate spune ca parca sunt tot mai multi oameni peste tot (strada/metrou/magazine/ratb) si in cazul folosirii RATB ului .. pe ruta Militari - Unirii sau retur, a merge cu autobuzul e acelasi lucru cu a merge cu masina, tot sta in trafic 100 de ani - tot greu ajunge :(, am observat asta deseori

am uitat sa mentionez ca aceste probleme cu circulatia le-am sesisat doar incepand cu acest an, din toamna (in vara a fost perfect :) ) si in alti ani nu-mi amintesc sa fi fost totusi asa ..

deci, colegi din alte orase - minunati-ne :) !

Edited by Raz_Van_YkE, 06.12.2007 @ 09:34.

#10 Durpaneus

Durpaneus
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:audi
  • Model:a4 8e/b6 quattro 2004
  • Motorizarea:1.9 tdi 130 cp

Posted 06.12.2007 @ 10:00

in vara a fost perfect :) )

pai a fost, ca toti erau in costanta :)

#11 kasius

kasius
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Touran 2004
  • Motorizarea: 1.9TDI 74kw

Posted 06.12.2007 @ 10:04

E un mic paradox mai degraba. Sint de aceeasi parere. In iasi stai de iti vine rau pina te lasa cineva. Aici cu mina pe inima spun ca intr-adevar se merge mult mai bine fata de alte orase.
Cum se mai circula ? Pe ploaie nasol rau de tot. De asta o iau pe centura spre casa ca mi-e scirba de oras. Insa ieri am vazut o faza de mi-a stat inima in loc pe la Piata Victoriei. Un semafor intermitent pe 1 Mai si drum cu prioritate in acelasi timp si vine unul din stinga tare de tot si nici nu l-a interesat ca avea cedeaza. A trecut ca-n filme :)
Ideea cu a nu se mai face stinga este deja prin multe intersectii mari. Se face un rond ca la Romana si faci dreapta ca mergi spre stinga. Sau ca in Constanta, orice stinga cu banda separata si semafor separat.

#12 Clodius

Clodius

Posted 06.12.2007 @ 10:13

Rapier, plus valoarea acestui topic este refularea. Simtim nevoia sa ne razvratim impotriva modului de a se circula in Bucuresti.
Si ca sa fiu on topic pot sa mai spun despre Craiova, desi n-am prea mai circulat in timpul saptamanii de cel putin un an. Aglomeratie exista ca in orice oras mai maricel, dar se compenseaza prin distante mai mici. De fapt, cred ca asta este problema Bucurestiului, distanta mare.
In schimb soferii mi se pare ca-s mai neatenti si mai neindemanateci decat cei din Bucuresti.

#13 Rapier

Rapier

Membru senior

Posted 06.12.2007 @ 10:21

Stati. Nu discutati despre ziua de ieri...a fost ajunul lui "Mos Nicolae" si a fost caz special. Cum e si in perioada de Craciun, An Nou, etc. A fost nebunie pentru ca toata lumea iesea sa faca niste ultime cumparaturi, cadouri, etc, asta pe langa vremea ploioasa care ingreuneaza si mai mult traficul. Au fost multe intersectii blocate complet minute in sir (ca sa nu zic mai mult de o ora) chiar si unele care nu sunt in centru (ex. Dristor).

:) Clodius, acesta este un forum tehnic. "refularile" nu sunt acceptate aici. VW Forum a fost conceput pentru a ajuta in rezolvarea unor probleme tehnice sau legate de masinile din grupul VAG si nu pentru "repararea' problemelor psihice produse de traficul din Bucuresti sau alte parti. Pentru asta puteti folosi cu incredere ALTE forumuri (auto sau nu). Cred ca am explicat acum destul de bine si fara a ataca pe cineva. Nu ma intelegeti gresit, sunt la fel de nervos pe ce se intampla ca si voi, dar nu acesta este locul in care sa se discute asta. Plus ca se deviaza dupa aia in jigniri pentru posesorii altor marci sau de anumite profesii, lucruri care nu isi au rostul aici. Multumesc pentru intelegere.

#14 ShMan

ShMan
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:VW / Honda
  • Model:Golf V Plus / Hornet PC41
  • Motorizarea:1.6 / 599

Posted 06.12.2007 @ 10:22

:)
nici in Timisoara lucrurile nu stau mai bine ... In timpul zilei e o aglomeratie de nu mai ai loc nici sa respiri si seara cauti jumatate de ora un loc sa parchezi masina :). Problema mare este ca nici primaria nu ia masuri pentru decongestionarea traficului ... se tot chinuie sa faca sosea de centura de vreo 2-3 ani :)
Iata ce a fost si in dimineata asta la mine la lucru ... lipsa mare de locuri de parcare

Attached Files

#15 Adrian82

Adrian82
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:Skoda Octavia 2
  • Model:Ambiente
  • Motorizarea:1.9 TDi 105 CP

Posted 06.12.2007 @ 10:26

Ca sa subscriu directiei la care se tinde la acest topic am sa va spun pe scurt cam cum este circulatia si in orasul meu, adica Brasov, multi poate stiu si imi poate confirma ca incet incet ne apropiem de haosul din Bucuresti si asta daca autoritatiile locale nu urgenteaza constructia ocolitorii Brasovului. Orasul nu este mare comparativ cu Bucurestiul unde probabil din Baneasa pana in Berceni sunt km buni, dar la orele de varf inebunesti pana ajungi unde ai nevoie. Sunt foarte multe masini in tranzit care nu au nicio treaba cu Bv decat lasa gropi si atat, in special cele cu tonaj mare dar nici in centru unde sunt masini mici situatia nu se schimba. Asa ca mult calm, calm si iar calm, pana cand nu stiu.

#16 forceturbo

forceturbo

Moderator

• Oraş:Târgu Mureş
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat B5.5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP+

Posted 06.12.2007 @ 10:39

Si in Tg Mures traficul devine din ce in ce mai aglomerat. Parte din cauza numarului masinilor, in continua crestere, parte din cauza lucrarilor la carosabil su altor sapaturi. Momentan soseaua veche de centura este partial inchisa pentru reabilitare, iar tot traficul a fost impins prin oras. Noile sosele de centura sunt doar in proiecte si in declaratiile partidelor! Totusi, mai speram ca in 2-3 ani sa fie gata si sa scoata in afara orasului traficul pe rutele Cluj-Brasov si Brasov-Reghin. Pana atunci, in orele de varf nu e de circulat.

#17 Bogdan_wrc

Bogdan_wrc

Membru Senior

• Oraş:Ploieşti
  • Model:S3 8L 2001
  • Motorizarea:1.8T 209 CP AMK

Posted 06.12.2007 @ 10:39

Rapier, plus valoarea acestui topic este refularea. Simtim nevoia sa ne razvratim impotriva modului de a se circula in Bucuresti.

daca va ajuta .... se va ajunge iar la zeci de pagini..dar in fine...doresc doar aceasta refulare sa fie cat mai fairplay si sa nu ajungem iar la certuri. tin sa va anunt ca dupa ce au fost inchise atatea topic-uri pe tema asta..in care va "refulati" suntem cu ochii sa nu iasa scandaluri aici.
in rest...daca sunteti mai calmi in trafic....spor la scris !! :vaidecapulmeu:

#18 R4z

R4z

Posted 06.12.2007 @ 10:51

urmarind ultimele posturi, ale colegilor din tara observ ca rostul topicului creat isi intra in drepturi :vaidecapulmeu: ! ma bucur sa vad ca ati postat din diferite orase, si tin sa subliniez faptul ca o data ce se vor strange multe reply-uri din diferite colturi ale tarii (inclusiv Buc) .. cei care vor citi isi pot face o idee si despre felul cum vor circula cand tranziteaza un oras sau la ce anume sa se astepte cand ajung in acel oras dpdv al traficului.

**mentiunea facuta de mine in primul topic "soferii sunt cauza si nu altele" era pusa acolo ptr a-mi exprima opinia ca nu se poate invinui ceva sau cineva care nu poarta o vina atat de mare totusi : e usor sa spui ca n-am strazi, n-am semafoare, politia e incompetenta .. etc dar e mai greu sa recunosti cand gresesti ca participant la trafic .. samd**

Edited by Raz_Van_YkE, 06.12.2007 @ 10:52.

#19 Bogdan_wrc

Bogdan_wrc

Membru Senior

• Oraş:Ploieşti
  • Model:S3 8L 2001
  • Motorizarea:1.8T 209 CP AMK

Posted 06.12.2007 @ 11:20

si in Ploiesti se merge din ce in ce mai greu, unde mai adaugi ca drumul este f prost. se tot repara si inca e foarte prost.

de evitat ar fi si valea PH care s eva aglomera extraordinar de mult

#20 Rapier

Rapier

Membru senior

Posted 06.12.2007 @ 11:20

Am constatat la ultimul drum spre Sibiu un lucru imbucurator. S-a imbunatatit traficul in zona Pitesti prin deschiderea acelui tronson de autostrada care ocoleste orasul ca o centura. Acum daca ai drum spre Rm. Valcea, o poti lua pe acolo si iesi direct in intersectia aceea unde faceai stanga spre Bascov, fara a mai traversa tot orasul. Inca se lucreaza la intrarea de pe autostrada in Pitesti (in acea zona cu trecerea peste calea ferata) si se mai produc blocaje, mai ales la sfarsit de saptamana. Per total insa, cred ca este un mare plus atat pentru traficul prin oras cat si pentru cel in directia Rm. Valcea. Iata deci ca se poate. Probabil si traficul din Bucuresti va fi mai bun cand se va termina acea "centura" facuta cum trebuie. Va fi deviat pe acolo tot traficul de tranzit si va fi mai liber si prin oras. Acest lucru ar trebui facut in toate orasele mari ale tarii.

Una din problemele majore la noi in tara este ca infrastructura rutiera nu a evoluat la fel de rapid si nu a putut "tine pasul" cu numarul crescut de autovehicule. Motivele sunt multe...bani...interese...bani... Ca multi alti colegi, am fost prin diverse tari si am observat diferentele...nu ma refer aici atat la atitudinea participantilor la trafic cat la modul in care erau proiectate in primul rand arterele rutiere. In Lisabona aveau ceva strazi (autostrazi s-ar potrivi mai bine) imense care erau proiectate din sec. XVIII. Conducatorul din aceea vreme era un vizionar si a dorit sa aiba sosele foarte largi...chiar daca pe ele umblau doar catei si trasuri.

Cred ca aceste lucruri sunt datorate faptului ca la noi "s-au adunat" foarte multe chestii nerezolvate in timp si acum trecem printr-o perioada destul de lunga in care trebuie sa ne chinuim pentru a avea ceva in viitor. Lucru asemanator cumva si cu "democratia" in care ne ducem traiul.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users