Jump to content

Montare Comenzi Pe Volan Si Carkit Bluetooth


28victor
 Share

Postare recomandată

Hoho, chiar te rugam sa pui (daca vrei) PDF-uri cu tot ce trebuie aici :rolleyes:

Mie spre exemplu, m-ar interesa codarea cu vag-com-ul, ca restu' de documente le am deja :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si modul dar nu inteleg ce codari trebuie facute pt. ca am inteles ca ala a lui Criv a mers din prima :beer: .Dar daca trebuie,Gigi te rog pune-le aici sa vedem si noi :)

Ridller, daca nu ai gasit modul, da-mi un mesaj pe privat pt. ca are mai multe,cred.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si modul dar nu inteleg ce codari trebuie facute pt. ca am inteles ca ala a lui Criv a mers din prima :biggrin: .Dar daca trebuie,Gigi te rog pune-le aici sa vedem si noi :D

Ridller, daca nu ai gasit modul, da-mi un mesaj pe privat pt. ca are mai multe,cred.

O sa pun imediat ce ajung acasa.

Prea multe codari nu sunt.

Sunt cateva codari pentru recalibrarea volanului plus o codare pentru a accesa functiile "Lumini si Comfort" de pe volan care nu prea e documentata nicaieri.

O sa pun un link deseara cand ajung acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca nu pot sa postez topic nou (forum setat asha cum e setat ... poate iau si un ban :P ) , uite aici linkul pentru guide direct pe un site la mine :

Instalare Volan cu butoane pe Passat 3C

Sper sa va foloseasca si cand am sa pot am sa il pun direct aici pe site direct , deocamdata nu am cum ca sunt inceparet.

Poate il posteaza cineva ca post nou si il face STICKY ! Forumu asta nu are nici o sectiune sau un topic cu DIY guides ... nashpa .. poate vede vre-un moderator si ii pica fisa :) , am multe de postat da nu am unde :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idee e ca multe DIY sunt deja pe diverse site-uri, trebuie doar copiate si traduse, dar aici intervine legea copyright-ului !

Noi trebuie sa cerem acordul celor care au creat prima acel DIY pt al publica si pe alt forum :)

Nu e chiar asa simplu precum pare, ca asa pana acum cred ca aveam un subforum cu destule chestii traduse de pe http://diy.oempl.us (spre exemplu) si multe alte forumuri unde sunt DIY :(

Oricum multumim pt efort :icon_thumright

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ghidul l-am facut pentru mine initial , DUPA ce am am montat volanul meu si am vorbit cu cei care facusera ghidul lor si am cerut voie sa folosesc pozele.

Chetia e ca ghidul lor e INCOMPLET , si nu speicfica nici unul toate informatiile in legatura cu codarea VAG com , ce parti iti trebuie etc.

Eu am facut o gramda de research pina am gasit exact ce parti trebuie , care se potriveste cu ce samd...

In curand situl meu va fi sus numai cu ghiduri in limab Romnina si numai cu chestii pe care le-am facut singur pe VW / Audi , chestii testate si care stiu ca merg.

Conduc VAG de vreo 5-6 ani si sunt pasionat de asha ceva .. munca manuala :D .

Apropo , multe din DIY guidurile pe care le-am vazut suna ceva de genul : Cum sa schimb un bec ... sau cum sa schimb stergatoarele ... banuiesc ca romanul a invatat deja asta si nu mai e nevoie de un Ghid :P eu ma cac pe mine de ris cand vad la americani sau la englezi ghiduri de astea ... si mai si aplauda lumea.

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Luni mi-a venit si modulul(o saptamana fix din Germania si mi l-a adus si la usa posta),l-am montat ,functioneaza perfect dar pentru ca eram nerabdator am uitat sa deconectez bateria si surpriza ,martorul de volan si cel de esp au ramas aprinsi si nu puteam sa-i mai sting adica volan stanga drepata ,mers incet sub 20km/h, nimic.M-am dus la un baiat cu vag-com si nu ia dat de cap zicandu-mi ca e grosa ca nu poate sa regleze unghiul ,in fine ,si cand vad pe forum pe colegul Napster ,care spune ca face diagnoza,super baiat,i-a dat de cap dupa o ora aseara si vreo 2 azi si mi-a activat si coming home din vag com desi nu am senzor lumina.Deci ,ca de final, 150e volan(650lei),73E modul(310lei),vreo 30lei unelte si 50 lei vag-com.Eu zic ca merita si oricum am rezolvat piticul :beer: ,ca asta era problema.Salutare :icon_redface: .Si poza cu modulul ,poate intereseaza pe cineva.Si multumesc si lui Criv

post-28968-1242235707_thumb.jpg

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super , ma bucur ca ai rezolvat.

Martorii de volan etc nu s-au aprins din cauza bateriei , s-au aprins fiindca modulul nou nu era codat la masina ta si trebuia corectat unghiu oricum.

Mie mi-a luat cam 20 min sa adaptez totul si montatul o ora (dupa ce mai demontasem de 2 ori si nu potriveau modulele) :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne am chinuit asa este.....dar eu tot cred ca nu era vreo mufa bagata bine la modul.....imediat cum am dat volanul jos si am scos modulul a inceput sa mi l vada la basic settings.....oricum bine ca s a terminat cu bine.....

@Gigibelea la tine te a lasat sa intrii la 03-abs brakes si apoi pe modului 11-login pentru ca la el nu am putut si am bagat 40168 la 16-security acces dupa care pe canalul 060 l am testat....oricum ciudat ca cei de la ross tech ziceau ca trebuie bagat 40168 la 11 login....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TVS, m-ai coplesit cu atatea multumiri...!!! Parca as fi descoperit America....

Ma bucur pentru tine , dealtfel ca si pentru toti ceilalti pasionati de masinile astea , care nu se lasa fraieriti si nu arunca banii pe la smecherii de la reprezentantele romanesti...

E foarte util forumul asta...fara el n-am fi reusit sa ne punem in practica pasiunea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gigibelea la tine te a lasat sa intrii la 03-abs brakes si apoi pe modului 11-login pentru ca la el nu am putut si am bagat 40168 la 16-security acces dupa care pe canalul 060 l am testat....oricum ciudat ca cei de la ross tech ziceau ca trebuie bagat 40168 la 11 login....

Ai bagat 40168 sau 040168 ?

O sa incerc in una din zilele astea , stiu ca am avut si eun pic de bataie de cap cu partea aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am achizitionat un volan de GTI Mk5 si vreau sa il montez pe passat-ul din semnatura. Problema este ca nu stiu cu ce sa incep, nu stiu cum se demonteaza volanul, si nici de ce scule am nevoie. Apelez la voi pentru ca la reprezentanta am fost tratat cu maxima indiferenta, am sunat de 3 ori sa fac programare, de 3 ori, mi-au zis ca ma suna inapoi, n-au mai revenit niciodata cu telefon.

I-as ruga pe cei ce au mai facut treaba asta sa posteze un mic tutorial. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici si aici,si daca nu te descurci te pot ajuta eu pentru ca si eu mi-am schimbat volanul si nu e complicat deloc dar iti trebuie ceva unelte.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pt ajutor. Pana la urma au m-au sunat inapoi de la reprezentanta, si o sa ma duc acolo sa il pun, n-am nici scule necesare, din cate am inteles e nevoie si de vag com, si nici nu vreau sa fac vreo belea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti amabil ,din pura curiozitate,spune-ne si noua cat a durat operatiunea si cat a costat la reprezentanta ,mersi :) .

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva unde se afla modulul de BLUETOOTH la Passat B6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Sub scaunul dr fata(este acoperit cu un capac de plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am terminat (dupa 4 ore de munca) de facut un retrofit la un modul bluetooth pe un Passat CC. Va trebuie modulu, cablul si microfonul. Este relativ simplu, se trag firele, se leaga CanHi, CanLo, +, - si cam asta e :) Codarea adecvata, functioneaza tot, comenzi volan, display MFD si RNS. Exista si un DIY pe Touareg, dar in mare este la fel. Daca are cineva nevoie de sfaturi :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e codingul actual al modulului instalat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cum stiu daca masina are pregatire telefon? vreau sa montez blutooth OEM.

am volan multifunctional, computerbord plus si pe volan am si tasta cu telefon, nu stiu daca volanul are acea tasta chiar daca nu ai pregatire telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acea tasta si nu am pregatire telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montez un parrot si gata iar tasta de pe volan o sa fie activa cu nu stiu ce fel de adaptor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sal,

Vin si eu cu o intrebare la voi .

Am luat un volan de Golf 5 GTI, iar vanzatorul nu a avut si comenzile la el desi el este prevazut cu as ceva .

Acum am gasit comenzile de pe un volan in trei spite dar cel normal nu ca cel de GTI.

As vrea sa stiu si eu daca se potrivesc comenzile de pe volan-ul normal in 3 spite pe cel de GTI ?

Uitati si poze cu ambele volane .

Astept raspunsurile voastre

Si inca cevapentru colegul " Gigibelea " :

Mai poti pune inca odata DYI-ul cu procedeul de montare / demontare a volanului .

Ca sa stiu ce trebuie sa fac .

Multumesc .

Mai pun o intrebare .

Modul-ul de pe coloana de directie care are codul 3C0 953 549 B are ceva daca este de pe un passat variant ?

Cablul care leaga airbag-ul si comenzile de spirala de afara are ceva daca are codul 1K0 971 584 C sau trebuie cel de pasat care are codul 3C0 971 584 C ?

Multumesc .

post-20331-1286550503_thumb.jpg

post-20331-1286550512_thumb.jpg

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca airbagul de passat are 2 ignitere, cel de G5 are doar 1, nu stiu daca se potruveste airbag de passat in volan de golf. Trebuie cablu de airbag cu 2 ignitere, nu merge cel de golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!