Jump to content

Probleme functionare lumini


alex_zuz
 Share

Postare recomandată

Mentionez ca este vorba de masina unei amice,un passat b5 din 2002 1.9tdi 131cp,avea eroarea pe bord cu becuri arse pe frana....mergeau pozitiile toate dar pe frana nu mergea decat cel central.Am citit pe forum rezolvarea problemei si am purces gospodareste la scimbarea becurilor...zis si facut...le-am schimbat au inceput sa mearga toate ok...nu se ma aprindea nimic in bord si cand sa le montez la loc surpriza nu mai mergeau becurile de pozitie pe fata si spate partea dreapta.Mentionez ca pe frana,mansarier si semnal merg dar pe pozitie ioc(numai pe dreapta).Cum rezolv si eu problema fetei...va rog sa imi spuneti si mie urgent???Scuze daca cumva sa mai discutat undeva pe forum aceasta problema dar eu nu am gasit nimic care sa ma lamureasca.Astept cu mare nerabdare parerile voastre legate de aceasta problema.Cu respect Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e siguranta separata pentru partea dreapta la pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promtitudine dragi colegi.Mai am o intrebare...care trebuie sa fie amperajul sigurantei???Cu respect Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca siguranta s-a ars, nu trebuie decat sa te uiti ce scrie pe ea si o schimbi cu una identica ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare la toate lumea

-am o mare problema(pt mine) la un passat din 98 cu instalatia electrica a masini

-cand aprind pozitia merge doar partea drapata si nu mai merge lumina de la aer

-cand merge lumina de la aer se aprinde pozitia pe partea stanga

-cate odata merge pozitia perfect si nu merge lumina de aer si tot asa

-mentionez ca am probleme si cu contactul dar nu sunt fondurii suficiente pt el(am inteles ca ar fi cam 8 mil la reprezentanta+montajul)

o mare rugaminte ,unde pot rezolva problema sigur si calitativ indiferent de costuri numai sa mearga cum trebuie

persoana fizica sau service idiferent numai sa ma rezolve cineva

multumesc , multumesc , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat la sigurante? Poate ai vreuna cu "lita" si nu face contact doar cand binevoieste ea. Ai sigurante separate pe dreapta si pe stanga la pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersii mult

m-am uitat si nu e nici una arsa sau sa aiba "lita"

toate sunt ok

cred ca am un contact imperfect , dar unde e?

cum pot sa afulu unde e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul se aprinde?

Contactul imperfect este in comutatorul de lumini care are lamele separate stanga dreapta. Se poate rezolva. Luminile de la aer sunt cele de la grilele de ventilatie sau cele de la butoanele de comanda aeroterma?

Cred ca esti din Bucuresti dupa numarul masinii. PM>

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
ingerul_danutz

De ceva vreme am observat ca nu mai am pozitie pe partea dreapta spate, am scos becul si era ars partea cu pozitia... pe frana inca se mai aprindea.

Am fost la magazinul de piese auto, am platit 2 roni si l-am montat... numai ca la test nimic , nu se mai aprinde nici in fata nici in spate.

Am zis ca sigurata arsa , le-am luat la verificat..par ok. Acum fac un ultim test, am pus semnalizarea pe partea dreapta (fara contact) si intradevar se aprinde partea din fata si spate dreapta.

Cine ma lamureste, care ar fi defectul ?!

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am mutat postul aici. Vezi daca nu gasesti defectul dupa indicatiile din acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E defect comutatorul de lumini, daca sigurantele sunt bune. PM sau telefon si te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz
E defect comutatorul de lumini, daca sigurantele sunt bune. PM sau telefon si te ajut.

intradevar din comutatorul de lumini era "defectul"; nu aveam + la iesire pt partea dreapta, (puteam sa leg partea drepata la partea stanga, dar atc cand lasam semnalizarea fara contact se aprindeau toate becurile). I-am "altoit" cu o surubelnita, curatat contactele si acum functioneaza.

multumiri cosmin & Al Bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am si eu o problema cu luminile la un passat B5.5.nu merge faza lunga,xenoanele care sunt din fabrica,lampa de mers in marsarier,proiectoarele,Functioneaza doar pozitia si faza scurta.Ati mai intalnit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai verifica daca sant bune sigurantelele in primul rand. Poate sant arse. Apoi verifica daca vine alimentare la becurile din far, cu o lampa de control. Ai aici lista cu sigurantele. Daca sant ok, problema ta ar putea proveni de la blocul de lumini. Dar ajungi acolo doar dupa ce ai verificat cele spuse de mine.

La marsarier, e o problema destul de des intalnita. Daca sant bune sigurantele, se cam duce bulbul din cutie. Detalii aici.

Cu alte cuvinte, mai mult ca sigur problemele tale au cauze diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc cosmin dar comparand ceea ce am vazut in schema data de tine cu sigurantele am constatat ca eu nu am pe masina decat jumatate din cate ar trebui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil. Asta e functie de dotari.

Dar la becuri iti vine curent? Ai bagat o lampa de control sa vezi? Pentru faruri oricum ai sigurante, indiferent de dotari.

Iar in mufa de la bulb poti verifica daca iti vine curent cu contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile se alimenteaza,probabil o fi vreun senzor sau cine stie.Oricum dimineata am programare la revizie deci sper ca o sa pot lumina din nou drumurile patriei.Multumesc pt sfaturi(attn Cosmin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un passat din 2000 variant de 116 hp si nu mai merge pozitia pe partea dreapta si iluminatul cesurilor din bord , am verificat sigurante nu sunt arse doar ca pe siguranta 22 nu este curent; pe 23 este , am incercat swich`ul ce aprinde luminile pe un golf IV si functioneaza , curent iese din el pt ambele parti ale pozitiei ..... ma poate ajuta si pe mine cineva , cum pot rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe siguranta aia nu e curent la niciunul din poli?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , pe nici unul din poli , mai exact nu ajunge curentul in tabloul de sigurante , voi incerca sa ma uit la releu nr.8 sa vedem daca nu e defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa intreb pe cei care au passat: Luminile de ceata pe spate... trebuie sa fie numai "una" in partea stanga sau in ambele parti??? Am observat ca becurile sunt toate cu dublu filament dar cand "aprind" ceata pe spate se aprinde doar cel din stanga!! Asa trebuie sa fie sau e ceva in neregula ? Si ... inca o chestie... Se intampla ceva daca becul ce functioneaza si ca pozitie si ca frana (respectiv ce de sus) acum functioneaza doar la frana ??? am acoperit polul care il facea functionabil ca pozitie cu banda izolatoare. Asta doar pentru ca eu cred ca "ma face mai vizibil" pentru cei din spate daca becurile se aprind (din modul stins ), decat daca isi maresc intensitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu becurile de ceata...asa trebuie sa fie, doar pe partea stanga. Daca tu vrei il poti face functional si pe cel din dreapta. Au mai fost colegi pe forum care au procedat asa.

Cat despre becurile de frana, chiar nu stiu ce sa zic, atat doar ca noaptea, cu pozitia aprinsa arata putin aiurea (parerea mea).

Salutari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!