Jump to content

Golf4/Bora motor 1.4 vs 1.6


cezarsv
 Share

Postare recomandată

Cu parere de rau spun ca am reusit sa vand toate masinile am ramas fara nimic , m-as arunca pe o bora 1.4 sau 1.6 benzina sau tot p un g4 1.4 sau 1.6 benzina , imi spune-ti si mie va rog consumurile ? si daca se merit a? adica daca merg bine motorasele , care e mai fiabil ? 1.4 nu e bicicleta prea mare ? 1.6 totusi consuma mai mult etc.

Nu stiu de ce s-au scumpit asa masinele , sunt mai scumpe ca akum 2-3 ani volkswagenurile nu mai inteleg nimic ! sunt si scumpe si nici nu prea se cumpara , normal nu ar fi fost sa se fi ieftinit odata cu trecerea timpului ?

Modificat de cezarsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o masina putin mai sportiva (nu se compara cu TDI la demaraj), alege 1.6 , daca te multumesti cu o masina care sa te duca de la punctul A la B, cu un consum redus, dar cu care nu intri in depasiri la limita...etc alege 1.4.

Un benzinar de 1.6 consuma 6.5-7.5% la drum lung cu viteza -> 130 km/h unde se poate. In oras 9-11% depinde de aglomeratie si de stilul de condus...

De ce s-au scumpit masinile? din cauza taxei de inmatriculare... in special la cele cu peste 1700 cmc. Eu am platit in 2006 1200 euro vama, iar acum as plati pentru aceeasi masina 1700 euro taxa de inmatriculare...

S-au scumpit si in Germania...e cerere mare (polonezii, bulgarii, romanii...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cezarsv

:sbine: ce te-a facut sa renunti la un G4 diesel si sa vrei sa-ti iei bora pe benzina?

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bora pe benzina 1.6. In niciun caz 1.4. E cam ca Loganul 1.4. Foarte puturoasa.

Asta de 1.6 e ceva mai bine dar nu te astepta la nebunii. Dar daca o tii in ture merge ok.

Consumuri: in oras (Bucuresti) in blocaj zilnic ajung variez intre 14-15 (drumuri scurte si dese).

afara (consum corect): intre 6,5 si 7,5 (ultimul drum am avut 7,2l cu 4 persoane). Daca pui sa zicem jante de 18 cu 225 o sa ajungi la un consum afara de 8-8,5.

In bucuresti am avut si 11 dar in conditii bune de trafic.

Ca fiabilitate nu am avut nicio problema cu el. Sunt motoare la care nu prea are ce sa se strice. Sunt simple.

Sper ca te ajuta.

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nick.sb

In nici un caz poti cataloga 1.4 si 1.6 pe Bora ca fiind sportiv... :huh:

Am avut G4 de 1.4 si pot spune ca este o masina ok... te duce unde doresti, consumul este relativ ok (7-8) daca nu ai masina si portbagajul pline, vara cu ac on... atunci vei plange :D

Consumurile din B nu sunt neaparat edificatoare pentru colegii forumisti din tara pentru ca e total alta mancare de peste... eu pot ajunge dimineata la serviciu cu un mediu de 16 pe un aspirat japonez de 1.6... asa ca...

Insa in mod normal, nici unul din cele 2 motoare nu scade prea mult sub 10 in regim exclusiv urban... Mersul la consum ajuta insa masina nu va trage... daca o tii in ture, te ajuta ok insa va creste (firesc) consumul...

Daca doresti masina de oras si nu motorina (din varii motive: taxe sau altele), motorasele astea te-ar servi bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aiurea asa mare consumu ? asta ma face sa ma gandesc de 2 ori inainte de a cumpara cred ca o sa merg ori pe 1.4 la un g4 sau pe o bora TDI :huh: 33 de milioane am platit vama la golf 4 in 2006 ianuarie , akuma e vreo 1800 aiurea... cik o sa o scoata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O bora de 1.6 eu zic ca e OK, acuma depinde ce vrei de la masina .... 1.4 nici sa nu te gandesti + ca la consum uneori e mai mare decat 1.6. Daca era noul motor 1.4 TFSI de pe Audi A3 :icon_thumright: Oricum, Bora de 1.4 sunt mai rare. La Golf e mai avantajos portbagajul (deschiderea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu - am scris in paranteza ca nu se compara cu TDI la demaraj, dar intre 1.4 si 1.6 sunt 30CP diferenta, care totusi se cunoaste la turatie mai mare, de aceea am zis ca 1.6 e mai sportiv decat 1.4... Eu am Golf 1.9 TDI si 1.6 Benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.4 benzina. Nu e chiar asa de naspa precum spun unii :)

Consumul, cu ac on, VARA, in oras, e undeva la 9-10 MAXIM.

Am scos pe 1600 de km, un drum Arad-iasi si invers(cu tot cu orase ca si cluj, iasi, brasov, oradea), am scos 6.2-6.3 mixtul. Eu zic ca e ok + ca mergi si cu 170 km/h daca tragi putin. Nu am deloc probleme. Intr-adevare, cu 4 persoane in masina si bagaje, merge mai greu, dar nu iti imagina a te depasesc bicicletele :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!