Jump to content

Castrol Edge 5w-30 Vs. Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40


Sin_Sil
 Share

Postare recomandată

Asa zic si eu Stefan. Si as mai remarca Flash Point-ul unde deprecierea mi se pare mare - de la 252C la 210C.

Totul sustine din pacate ideea pe care ai zis-o si tu mai demult, faptul ca (si) prin uleiurile noi se incearca micsorarea poluarii - toate trebuie sa fie acum Low SAPS - iar asta se face in detrimentul performantelor.

@Cristi

Asa sustin cei de la Castrol, am mai verificat o data - nu e nici o greseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Da, directivele europene impun gradual reducerea poluarii.

Dar ce ma enerveaza aici este ca si la uleiuri se aplica regula de la carburanti.Nu mai gasesti motorina euro 3 corespunzatoare masini cu norma Euro 3.

Din toata acesta schema cei care au cel mai mult de suferit sunt consumatori, respectiv motoarele masinilor care vor primi uleiuri cu proprietati diminuate de lubrefiere, mai ales la cald 100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flash point nu are treaba cu lubrefierea... este pur si simplu un indice de stabilitate/evaporare.

Cat despre Rheinol, este din pacate semi-sinth in cel mai bun caz. Vezi ca nu trece de 229.1 si 229.3/229.5 au fost facute special pt a combate sludge - boala uleiului mineral, so-so. Eu unul n-as mai pune un 505.01 care sa nu aiba 229.51...

Stiu ca amestec aprobarile - MB cu VAG, dar astea specifice sunt mai bune ca cele generice. Si din cate stiu, ca sa atingi 229.51 e musai sa fie OK uleiul - MB il garanteaza pt 20.000Km intre schimburi.

Paste Fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

5w 40 coboara proprietatile de lubrefiere, unde Flash Point pierde 20%

era o enumerare facuta de mine a parametrilor uleiului.

Cat despre Rheinol, este din pacate semi-sinth in cel mai bun caz.

este semisintetic toata ziua, iar buzunarul meu este semi-gol.

Stiu ca amestec aprobarile - MB cu VAG, dar astea specifice sunt mai bune ca cele generice. Si din cate stiu, ca sa atingi 229.51 e musai sa fie OK uleiul - MB il garanteaza pt 20.000Km intre schimburi.

Corect, pana la 30 000 de km, deci avem un ulei 5w 40 long life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu am vrut sa sune asa... era doar un set de remarci facute in graba.

Inteleg si partea financiara... toti trecem prin asta, din pacate :(

Un Paste fericit va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am 10.000km facuti de la schimbul de ulei in reprezentanta. (de obicei nu fac schimbul la reprezentanta, dar a coincis cu un alt eveniment).

Conform nivelului de ulei verificat cu joja, ar trebui sa completez un pic de ulei.

Chestia e ca nu stiu ce ulei mi-au pus exact in reprezentanta, intrucat pe eticheta de schimb scrie: CASTROL 505.01 iar pe factura scrie CASTROL SLX PROFFESIONAL 5w 30 505.01 pe care nu l-am gasit pe piata.

Ma puteti ajuta cu vreun sfat/indrumare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SLX Professional (mi-au spus si mie mecanici) e disponibil doar service-urilor, iar denumirea sa "de piata" e Castrol Edge 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SLX Professional (mi-au spus si mie mecanici) e disponibil doar service-urilor, iar denumirea sa "de piata" e Castrol Edge 5w30.

Se gaseste si Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30 se gasese si Castrol Edge 5w30 nu e problema.....ce nu inteleg eu Edge este Long Life sau nu......nu prea am chef sa cumpar 12litri de Edge si sa-mi spuna cei de la reprezentanta ca nu e bun pt motorul meu....

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se gaseste, dar nu stiu daca este acelasi lucru cu cel mentionat de mine. (CASTROL SLX PROFFESIONAL 5w 30 505.01). Norma 505 01 e Longlife ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

50501 nu este log life.

Dar pot fi uleiuri care au acesta norma, precum si alte norme de la alte marci cu schimb la un interval mai mare de 15 000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma intereseaza cu ce sa completez, pentru ca nu am gasit Castrol SLX Proffesional A3/B4 5W-30, norma 505 01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc la masina din semnatura Castrol edge 5w40 , cu toate ca ea a mers in germania cu 5w30. Consider, cum au spus si alti membrii, ca e normal ca nemtii sa foloseasca un service long life avand in vedere regimul de functionare de la ei care difera foarte tare de cel de la noi. ...Deci, la motoarele pd fara filtru de particule care circula in romania, parerea mea e 5w40.

la fel si eu..si le-am zis la cei de la reprezentanta ca neamtul ii puneam 5w30 dar mi-a zis ca e mai bun 5w40 ca e mai ieftin si mai usor de gasit:) tipic romaneste..dar e ok am mers pe 5w40 oricum am masina de 10 000 si vreau sa vad cat completez intre revizii pana acum in jur 800 ml am mai completat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Uite ti-as raspunde altfel:

masina mea este setata pe ulei long life cu schimb la max 20 000 de km, 2 ani. Cu toate aceste la maxim 19 000 de km ma trimite la service.

scuze ca intervin dar am ... un studiu de caz!!

am un golf 4 TDI (90 c.p) ALH QG1 (deci teoretic are senzorul de vascozitate) spun teoretic ... deocamdata

anul trecut pe la 234000km am fost sa fac schimbul de ulei si filtre. Pana aici nimic nefiresc ar spune unii ... doar ca magarul de mecanic nu a facut nimic (cand spun nimic spun ca nu a schimbat nimic ) a luat doar banii.

Bun bazat ca totul e ok am circulat in continuare pana acum la 242k cand teoretic ar trebui sa nu fie nici o problema (cu masina fac cam 1000 km lunar si 70% in afara) venind acasa intr-o seara se aprinde becul galben de ulei la bord ... trag pe dreapta deschid capota .... se stinge ... hmm... merg acasa ... ma informez ... verific a doua zi nivelul de ulei ... stupoare nivelul bun ... de unde trag concluzia ca in loc de 8000km uleiul meu avea 18000 km iar senzorul de vascozitate sia facut datoria si mia semnalizat ca ar fi cazul sa schimb uleiul :-)

Mai departe ma uit in cartea service (masina a fost rulata in germania pana la 160000 km) si constat ca neamtu` a mers pe varianta LL.

Ce zici ar fi bine sa incerc la urmatorul schimb un ulei LL ? si daca da (care dintre ele 506.00 sau 507.00?)

si ce filtre ar fi bune? (mann sau..?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai bagat ulei longlife, mecanicul ar fi trebuit sa-ti reseteze intervalul de schimb la 15000km si este posibil ca senzorul de ulei sa-ti fi detectat calitatea uleiului dupa 8000km dar ar fi trebuit sa-ti apara si mesaj in bord "service in 3000km". Este posibil ca mecanicul sa-ti fi facut schimburile corect! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

my 2c

Dear Mr. XXX,

Yes you can use 507 00 instead of 505 01, but you have to change every 15tkm. Generally the performance of the 507 00 is better then the 505 01.

Kind regards

Robert Lehmann

Tech. Support

CASTROL AUSTRIA GmbH

Industriezentrum S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: a folosit cineva Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 la motoare pe benzina? Teoretic e ok (502.00, 505.00, 505.01) dar denumirea de pe eticheta nu prea-l recomanda.

La ultima revizie (acum 12000 km) la reprezentanta mi-au pus Castrol SLX Proffesional A3/B4 5W-30 (tot 502.00, 505.00, 505.01) dar as vrea sa trec la 5W-40, plus ca Edge e mult mai ieftin (aici costa jumatate cat costa SLX-ul la reprezentanta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa nu fie bun un ulei Turbo D la o masina pe benzina? Uite argumente pro:

1. Este SM - deci e certificat API pt Benzina

2. ACEA (celalalt standard) nu face diferenta intre benzina / diesel - inca un argument in favoarea diferentierii arbitrare

3. Este bun pt motoare turbo - deci e greu inflamabil si stabil la temp mari

4. Este bun pt diesel - deci are detergenti puternici si rezista si la impurificare cu carbon (funingine).

5. Este 505.01 - deci rezistenta la rupere a filmului este foarte buna - similar cu uleiurile sport...

Parerea mea e ca e mai bun pt un motor pe benzina decat un ulei care nu e de diesel :D

SLX la care faci referire e probabil 507.00 (cel 5W-30). Asta justifica diferenta de pret...

Modificat de Stefan_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a pus un mecanic "din greseala" la un schimb, ulei de Diesel (tot Castrol 5W-40), eu avand motor pe benzina.

Nu am observat asta decat dupa ceva timp, cand mi s-a aprins martorul pe bord sa completez cu ulei (cand deja aveam cateva mii de kilometrii), iar cand am luat sticla originala si m-am uitat am ramas uimit ca imi pusese de diesel. (si nu uit reactia lui atunci cand i-am reprosat acest lucru: "si a tusit motorul ca ti-am pus de diesel?") :|

Deci, singura chestie pe care am patit-o e ca mi l-a cam papat, in rest, n-au aparut alte probleme; (parerea mea ca nu merita, desi colegul de mai sus adusese niste argumente bune, dar care nu stiu daca s-au concretizat - cel putin nu in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol SLX Professional B4 5W-30 care se pune la reprezentanta (la ~60ron/L) are aceleasi norme ca si Castrol Edge TurboDiesel 5W-40. Ambele se schimba la 15000km. Difera SAE (5W-30 vs 5W-40) si denumirea comerciala. La motoare pe benzina trebuie 502.00 si ambele au aceasta norma.

post-41695-0-40075400-1288780040_thumb.g

post-41695-0-77050400-1288780068_thumb.g

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Masina din semnatura e din 2004, e Euro3, TDI de 130 CP... si ceva in plus... pana acum aveam Edge... si mergea super... ultiam data mi-a schibmat mecanicul in LL... 5W30... si mi s-a *utut axul cu came... acum, dupa ce l-a schibmat, tot din ala mi-a pus... sa ma ingrijorez? Conduc mai mult prin oras, sportiv, la turatii mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ghici de la ce se ...axul cu came? De la ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fim seriosi nu se .... de la un schimb la altul , nu stim cati km are colegul cu masina ce istoric service are, dupa cum spune si el "Conduc mai mult prin oras, sportiv, la turatii mari..." dar....motorul tau are nevoie de un ulei cu o alta specificatie /vascozitate decat 507.00 5W-30 (daca nu ai LL service QG1) cu toate ca tech-ul de la Castrol il recomanda de ce sa nu respecti ce spune producatorul e cel mai simplu

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare simpla: la cati km recomandati sa fac schimbul de ulei (Castrol Edge 5w30) la 10.000 sau 15.000 km ?

Am masina din semnatura si am auzit tot felul de opinii legate de nr de km la care se recomanda schimbul uleiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cine ma lamureste si pe mine daca am procedat bine...

-azi am facut schimbul de ulei, iar mecanicul mi-a spus ca nu e nevoie sa schimb filtrul de ulei(trebuie schimbat la al 2-lea schimb)

-in motor aveam Castrol Edge TurboDiesel 5W-40(a mai ramas ceva in filtru)...

-la schimb am bagat 3 litri x Castrol SLX Professional B4 5W-30(505.00 , 505.01) si 1 litru x Castrol SLX Professional LongLife 5W-30(507.00)

Masina e un Golf 4: 1.9TDI PD, motor AXR

Acum nelamurirea mea ar fi urmatoarea:

- e ok daca nu am schimbat filtrul si a mai ramas putin ulei 5W-40 prin filru in conitiile in care eu acum am pus 5W-30????

- e bine daca am combinat Castrol SLX Professional B4 5W-30(505.00 , 505.01) si 1 litru x Castrol SLX Professional LongLife 5W-30(507.00)???

va multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles nici una nici alta. Nu inteleg de ce ar fi facut cineva asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!