Jump to content

Castrol Edge 5w-30 Vs. Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40


Sin_Sil
 Share

Postare recomandată

Daca mai iti trebuie motorul la masina ta... in principal da... aici chiar nu merita sa te saracesti pentru 100-200 de Ron. Mai ales ca la tine e simplu avand motor pe benzina... e mult mai usor de ales...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pentru masini QG1 (cu sonda long life) pentru folosire preponderenta urbana ce ulei sa folosesc?

Pretul nu este un criteriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ulei nemtesc 507.00 care depaseste pe 505.01. Deci 507.00 este mai bun ca 505.01. E clar? intr-un versus 507.00 castiga detasat la caracteristici tehnice. Acum explicati-mi si mie ce inseamna w30vs w40 vara? Adica temperatura motorului trece de 90 cand folosesc 5w30...se incalzeste altfel? fiindca afara sunt 40 de grade si nu 35 motorul meu sufera la nivel molecular? Daca cineva poate demonstra ca 5w30 este mai slab decat 5w40...sa fim seriosi. Pai VW inlocuieste vechile standarde cu noul 507/504 pentru toate motoarele(mai putin V10) si pregateste 508 si noi facem teoria chibritului? Daca 507 este superior lui 505 ce argumente doriti in plus. Cautati 505.01 vs 507.00 si vdeti clar cine castiga la puncte, asta ca sa nu mai vorbim aiurea!Problema e 507 cu w30 sau cu w40??eu zic ca diferenta nu o sa o sesizam..

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu e clar. Ai reusit sa insiri niste prostii una dupa alta.

E clar ca nu ai un minim habar despre uleiuri (de ex ce inseamna xWy). Ma mira ca indraznesti sa ceri sa ti se demonstreze tie ceva. Nu ai nici un argument cand spui "507 este superior lui 505". Doar matematic ai dreptate. 507 e mai mare ca 505. Dar dpv standarde, nu inseamna nimic.

Ai warning verbal pt cele de mai sus - agresivitate si dispret fata de alti membri. La urmatoarea abatere, incepem penalizarile. Intre timp, mai citeste regulamentul si foloseste functia search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a circulat in germania o perioada cu 5w40 dupa care a schimbat pe long life adica la 30000 km.

Am citit ceva in cartea tehnica cum ca ar merge si long life-ul.

In germania masina mergea an de an 30000km,in acest fel a facut schimbul o data pe an si a economisit timp si bani cheltuiti pe service,eu acasa fac 10000 km. pe an,si cum uleiul trebuie schimbat o data pe an ar fi pacat sa cumpar un ulei care merge 30000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@STEFAN imi asum postul si cu parere de rau fata de colegii forumisti imi cer scuzele de rigoare. :)

Totusi tehnic vorbind uleiul 507 este mult mai restrictiv in ceea ce priveste normele tehnice fata de 50501. Am gasit la un moment dat o paralela intre cele doua si acesta iesea castigator.

Concluzionand, personal cred, dupa mai multe posturi, ca 50501 cu 5w40 full sintetic duce o protectie mai buna decat 50700 5w30 pentru Romanica.Aici ma refer la motorul 1,9 tdi pd si la problemele aparute din cauza vascozitatii scazute la unele tipuri de ulei cu alte norme decat 505.01. S-ar parea ca 5w40 e mai potrivit pentru PD decat 5w30, dpdv al protectiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca o concluzie a topicului, ai facut un rezumat bun:

5w40 mai bun fata de 5w 30 pentru Romania datorita vascozitatii,

dar pentru conditiile de exploatare, km si normele specifice VAG le cam incurci, dar in acest forum vei gasi informati care te vor lamuri in ce conditii utilizezi un ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40 e mai bun ca 5w30 pentru mine in momentul asta dpdv al sistemului de came admisie/evacuare care este supus la defectiuni si la americani chiar. Aici se pare ca sunt ceva probleme pentru TDI PD si nu se recomanda 507.00. Acesta e si singurul considerent care ma face sa nu cumpar 507.00 si sa nu fac revizia la 30.000km. Problema prafului,trafic,motorina proasta, e rezolvata simplu: schimb filtrul aer,ulei si motorina mai des sau cand e cazul si pui numai de la pompa. In rest nimic nu ma impiedica la 5w30. Motorul primeaza. :coffee_lol:

Fiindca am urmat sfatul tau impartasesc si cu ceilalti colegi forumisti:

Volkswagen introduced it

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ne pastram in aria topicului lucrurile acum lucrurile sau mai complicat un pic:

un 5w 30 are norma vag 50700 cu protectie filtru de particule dar acum un 5w 40 are API C3 care aceasta norma inseamna o protectie a catalizatorului.Practic ambele uleiuri enumerate mai sus au valoare cenusei sub 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

E timpul sa imi fac revizia si de 2 zile stau pe net sa studiez despre uleiuri si norme vw. Asta dupa ce consultantul de la Avia motors mi-a spus ca nu mai folosesc Castrol TXT sau Edge 5W 40 (505 01) , ci Castrol SLX LongLife 3 5W 30 ( 504 00 si 507 00) ca asa le-a venit norma de la Porche Romania.

Din cate am inteles eu pentru motoarele TDI PD fara DPF si fara interval variabil de service QG1 acest ulei nu este recomandat. Oare de ce incearca sa ni-l bage pe gat ?

Uite aici si raspunsul oficial Castrol (al doilea si ultimul raspuns) :

http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7027092

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil pentru ca asta au ei pe stoc.

Urmareste si discutiile mai vechi de aici de pe forum sa vezi ca nici chiar daca ai QG1 disponibil nu e bine sa folosesti ulei LL (mai precis sa te bazezi pe semnalizarea senzorului de uzura ulei).

Linkul imi da eroare - nu poate gasi pagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7027092

"VW cars fitted with PD diesel engines on fixed servicing (VW 505 01) must use the EDGE Turbo Diesel 5W-40 except models fitted with Diesel Particulate Filters which must use an oil meeting VW 507 00 – EDGE 5W-30 "

''PD (Pumpe Duese) diesel engines without Diesel Particulate Filters (DPF) on fixed servicing will use the EDGE 5W-40 (505.01 specification) "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar acum, la urmatoarea revizie nu mai bag de la ei ci merg pe 5w40 edge turbo diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am aceeasi problema...amicul meu, mecanic la Midocar spune sa bag 5w-30 Castrol Edge pentru ca asta se pune mai nou la recomandarea VW-Audi. Pana acum am bagat numai 5w-40 si parca as merge tot pe norma asta, indiferent ce spune el. Oricum nu mai au pe stoc si nu mai importa (cica) 5w-40 :icon_thumright:

Desi s-a mai spus mai sus, Castrol zice asa:

PD (Pumpe Duese) diesel engines without Diesel Particulate Filters (DPF) on fixed servicing will use the EDGE 5W-40 (505.01 specification)

Most recent VW and Audi cars (from 2000 onwards) are on the variable servicing schedule and will require EDGE 5W-30

Eu am PD fara DPF din 2001...ce ulei bag? :rolleyes:

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe 5W-40 daca nu se cere 5W 30; cu 5w 40 e mai buna protectia la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

5w 30 este impus de normele de mediu, care sunt tot mai restrictive.

Deci pentru vw 50501 veti gasi ulei 5w 40 cat si 5w 30.Evident ca al doilea are o vascozitate mai scazuta in jurul valori de 11 fata de un 5w 40 care are vascozitatea pina in la 14.

La 50700 lucrurile sunt batute in cuie: doar 5w 30.

Sper ca acest ulei 5w 40 pe care mari producatori l-au abandonat in productie, sa nu devina o iluzie si sa nu mai gasim pe piata.Practic Mobil, Meguin au trecut doar la 5w 30 pentru 50501.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol SLX Professional Powerflow Long Life III 5W 30 folosesc eu la masina din semnatura din 2008 de cand am luat-o din Germania cu 0 Km. Cu toate ca am PD fara DPF cei de la

reprezentanta de acolo mi-au zis ca masina din asta are pus in ea si din asta sa folosesc asa ca ma conformez.

L.E. Mentionez ca fac schimbul de ulei si toate filtrele la 7 500 km.

O zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc la masina din semnatura Castrol edge 5w40 , cu toate ca ea a mers in germania cu 5w30. Consider, cum au spus si alti membrii, ca e normal ca nemtii sa foloseasca un service long life avand in vedere regimul de functionare de la ei care difera foarte tare de cel de la noi. ...Deci, la motoarele pd fara filtru de particule care circula in romania, parerea mea e 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat numai 5w-40 Castrol si merg 90% pe drumurile din vest, insa ultima revizie am facut-o in Romania si, la fel, mi-au pus 5w-30 tot Castrol. Ei bine, nu mi-a placut deloc acest ulei, in sensul ca l-a papat mai repede decat 5w-40.

O sa revin la ce foloseam inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger cu papatul ai dreptate. Din cauza asta il schimb si eu mai des ca altfel trebuie sa completez cam 300 grame la 5 000 Km.

Asa ca il dau jos mai repede ca am si posibilitatea sa il iau ieftin, deocamdata. Oricum filtrele, la ce praf e la noi, sunt negre cand le inlocuiesc.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi exprim si eu parerea.

Cazul meu:

Masina care a mers din fabrica in Germania cu LL, adusa in Romania am continuat acelas service interval. Avand senzorul de LL (folosesc EDGE 5w30)masina mea pe ceas nu merge mai mult de 22000Km la un schimb (desi in germania poate sa treaca de 30000 in functie de regimul de mers).

Legat de regimul de mers, cei care folosesc LL service interval sau "flexible service interval" au observat ca valoare in km ramasi de parcurs pana la urmatorul schimb nu se modifica in mod constant.

Adica: folosind masina in oras se va opserva ca tu facand doar 100km acel iterval a scazut cu 300km - curios nu?

cand iesi cu ea la drum lung se observa ca acel interval de km se modifica prin marirea valorii. Mai exact la 300km parcursi intervalul s-a modificat doar cu 100km sau chiar a crescut.

Mentionez ca folosesc masina zilnic in reguim de oras iar in medie de 2 ori pe luna face cate 1000km pe weekend. Filtrele le schimb la 10000km cand completez cu circa 500- 600ml de ulei. In rest apa ,paie si bataire.

Nu imi este clar cum considerati uinii dintre voi diferenta de norma a uleiului in cazul in care este folosit pe un motor cu PDF si unul fara PDF atata timp cat ambele motoare sunt PD. Sa inteleg ca uleiul 5w30 daca il folosesti intr-un motor PD cu PDF nu strica si daca il folosesti intr-un motor PD fara PDF strica?

Sfatul meu pentru initiatorul topicului este sa foloseasca un ulei LL cu norma 5w30 atat timp cat are norma OG1

PS: Sunt foarte multumit de modul de functioanare al motorului cu acest tip de service interval.

Si mai cred ca este o gaselnita cu praful si regimul de mers din romania. Este un simplu artificu de marcheting al cinstitelor noastre reprezentante si implicit ale unor service-uri. Eu cred ca orice comerciant isi doreste castiguri mai mari.

Modificat de rotitza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesc nelalocul ei amestecarea normelor 504.00/507.00 cu 505.01.

Asta pentru ca au la baza principii diferite cu aplicabilitate unor motoare de generatie diferite, la care nu numai absenta/prezenta DPF-ului conteaza.

Ca idee, a vazut cineva vreun ulei pe care sa scrie ca respecta 504.00/505.01/507.00 sau, altfel spus, a vazut scris in clar undeva ca 504.00/507.00 acopera cerintele lui 505.01??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos de pe paginile Castrol prezentarea celor doua uleiuri. Desi nu sint complete, totusi se pot trage citeva concluzii. Daca va ajuta, am uploadat fisierul rezultat.

EDGE_5W40_vs_5W30.doc

Enjoy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Pour point [grdC] ISO 3016 / ASTM D97: -48 ???

punctul de inghet la -48 de grade la un ulei 5w 40 ?

un 5w 30 uzual are punct de inghet -36,

iar un 0w 30 are punct de inghet -56.

cam trasa de par petru un ulei din gama 5w 40, unde uzual este <-40 de grade punctul de inghet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viorel, problema stii care e? Parerea mea e ca TD 5/40 "Old formulation" era mai bun decat "New formulation" - cel din documentul tau. Mai jos sunt datele "originalului". Se vede VI mai mic, PP de -39 si viscozitatea la cald mai mare (14.2 vs 13.9). Dupa parerea mea, cel vechi a avut mai mult sintetic in el, mai putin aditivi si era mai bun. (se vede ca era si un pic mai vascos la rece, dar nesemnificativ). Punctul ala artificial de jos de curgere dupa parerea mea vine de la aditivi.

Cel nou... chiar daca sub cel original tot e mai bun decat 5/30. Mare lucru pt mine e ca trece de 229.51. Nu multe reusesc asta, mai ales "vestitele" M1 cu "tehnologie americana".

Relative Density at 15

Modificat de Stefan_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!