Jump to content

Frana de mana - schimbare cablu


muniv
 Share

Postare recomandată

Colescu Sebastian

Problema este in felul urmator:Frana de mana,am observat ca fata de alte masini se ridica foarte greu.Nu stiu daca asa a fost de la inceput,cert este ca iarna,cu frana de mana trasa,s-a auzit o pocnitura(si am simtit o smucitura in maner,ma gandesc ca de la asta s-a intamplat).De la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru revenirea frinei de mana folositi cu incredere arcurile din imagine

post-9097-0-09716400-1317107834_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

spuneti-mi si mie ce lumgini au cablurile pt frana de mana la un golf 4 variant (am gasit mai multe lungimi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta sa fie?

Parts Brake Cable OEM 1J0 609 721 E Unit PCS Catalog Brake System>>Brake Cable Make AUDI / SEAT / SKODA / VOLKSWAGEN Remarks L1/ L2 : 1620/944 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

de ceva timp nu imi mai functiona frana de mana(nu mai tinea aproape deloc),azi am schimbat discurile si placutele,si tot nu tine,am desfacut consola centrala,am strans piulita la maxim,si tot nu tine...(ridicata pe cric si cu frana de mana trasa pot invarti usor roata)

se poate sa se fi blocat cablurile,caci am vazut ca atunci cand trag frana de mana,ele nu se misca aproape deloc,sau exista vreun mecanism la etrier care se poate bloca

multumesc

Modificat de Electrick's
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UIta-te sub masina la cablu, sa nu fie coapta camasa in care intra cablul de otel, deobicei la punctele/carligele alea de ancorare pe masina, e umflat cablul in acel loc de la rugina, arata ca si un sarpe care are un sobolan in burta :D

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

am schimbat cablurile ca erau blocate,si nu mai am probleme,d-abia am reusit sa le scot pe cele vechi de pe etrieri

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

gasim un topic undeva sa vedem cum se demonteaza manerul de la frana de mana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
gabismail2003

salutare .... am si eu o problema cu martorul franei de mana : trag frana de mana si cand apare in bord cand nu apare sau apare mai tarziu . Aveti vreo idee ce ar putea fi ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Switchul de langa frana de mana, incearca sa-l dai cu spray de contacte, posibil sa fi problema de contact, fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema cu frana de mana, in sensul ca tine doar pe roata stanga. Am incercat sa reglez din parghia de sub consola centrala, dar fara niciun rezultat. Deasemnea am observat ca acea bucata in care se prind cablurile de frana, se inclina in momentul in care trag frana de mana. Atasez si o poza.

img216vz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa se fi rupt/desprins cablul de la roata dreapta?

arunca un ochi in spatele rotii,se vede foarte usor. ai poza pe prima pagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Am si eu o problema cu frana de mana, in sensul ca tine doar pe roata stanga. Am incercat sa reglez din parghia de sub consola centrala, dar fara niciun rezultat. Deasemnea am observat ca acea bucata in care se prind cablurile de frana, se inclina in momentul in care trag frana de mana. Atasez si o poza.

img216vz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

verifica rotile ca s-ar putea sa ai un etrier blocat,sau un cablu blocat in camasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

problema si la mine cu frana de mana...

de aprox 4500km am schimbat discuri si placute spate...si tot de atunci nu mai tine frana de mana bine...

am incercat sa o reglez din acel surub...si am strans pana cand la primul clanc deja placuta atinge de disc...dar tot nu tine..nu blocheaza rotile...

daca ii fac avant vreo 10 m si trag frana de mana...se opreste dupa juma de metru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
briliantul_hd

salutare,ajutati-ma si pe mine sa demontez cablurile de la frana de mana,cum se face toata operatiunea asta...cine ma poate ajuta,da-ti un add pe mess   briliantul_hd@yahoo.com

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

In mare trebuie sa dai jos consola centrala, apoi slabesti piulita de la urechea care tine ambele cabluri apoi pe sub masina scoti cablul din urechiusa de la etrier, ancorarea de pe punte si o tragi afara din teava aia prin care trece prin caroserie cablul cu totul.

Imposibil sa nu reusesti daca ai habar cat de cat, nu e mare inginerie, cand te uiti iti vei da seama.

Mai greu e de dat jos consola centrala, daca n-ai facut asta niciodata :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat data jos consola centrala. Poti sa dai doar bricheta spate, dar ce-i drept te chinui putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare :)  de ce la golf4 si bora cablurile franei de mana sunt asa mai lasate in jos cand ajung catre rotile din spate? adica au acea bucla sa zicem... intreb ca la alte marci modele nu am vazut sa stea asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

asa e designul, intreaba pe cei de la VW care a fost gandirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic elimina tensiunea din sufa

 

practic foarte rar au fost probleme la aceste modele, numai daca atingi camasa si incepe sa rugineasca vor fi probleme.. altfel e pe viata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si cam aia se intampla, la punctele de acorare se roade camasa de plastic care acopera cablul, rugineste si incepe sa arate ca un sarpe care a inghitit ceva mare :)), si e dus cablul...se blocheaza si iti freaca frana, uzeaza aiurea placutele si discurile.

Astea au fost unul din putinele probleme la masina mea, asa era si la achizitie, 5 ani vechime cablurile OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti vreun cod ceva la oem ? as incerca pe la magazine sa vad ce preturi au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

darin, depinde de lungime, cere-i la gabi sa-ti caute dupa VIN :P

in orice caz eu am dat pe acum acum vre-un an si ceva 90ron original.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!