Jump to content

Scorpion


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

Sincer si eu am avut ceva probleme cu bec aprins in bord de la filtrul de particule,acu un an de zile,la masina mea(A6) care era in garantieCei de la Scorpion mi-au spus sa rulez 15-20 min la 2500-3000 de ture si se va stinge,iar in caz contrar sa revin cu un tlf.Evident ca am facut ce mi-au spus ei si nu s-a intamplat nimic.Fiind din Braila a fost normal sa merg la ei.Am sunat si am sunat cam mult dar pana la urma mi-a raspuns cineva care m-a programat,au schimbat un senzor si e OK,acum.Se pare ca au avut ceva probleme cu personalul lor,legat de aptitudinile tehnice,dar mie imi face impresia ca sunt OK acum.Nu vreau sa-i laud,nici pe de parte,dar am un amic care trebuia sa-si schimbe tabloul de bord la un A6 si toti din galati s-au ferit sa faca lucrul asta insa la ei am rezolvat-o super rapid.Legat de ce spuneai tu sa te duci la Constanta ptr o simpla revizie nu cred ca are sens ptr ca este,,,,,in ma-sa,este doar o simpla revizie,bani cheltuiti aiurea,doar sa te plimbi la mare,dar poti s-o faci si fara sa iti cauti de lucru acolo.Aud numai lucruri bune despre ivas,dealer Skoda dar parca si astia de la Scorpion sunt OK!Sper sa nu ma dezamageasca!

P.S.Se pare ca aceasta criza economica ii face pe oamenii din prestari servicii sa fie mai atenti cu doleantele consumatorului.

Am facut ieri programare (pe 15.09.2009) pentru revizie (1 an); consilier: Adrian Dragomir.

Pret estimat 650 RON (ah, am uitat sa intreb: cu sau fara TVA?). Timp estimat: 1,5 ore.

In plus, se pare ca au fost reclamate probleme la eleronul de la luneta (zgomote la viteze mari), asa incat trebuie sa mai stau 1-1,5 ore pentru niste remedieri impuse de prodicator.

Revin dupa revizie cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Crisilo

    11

  • Mihai.Nechifor

    7

  • Hooligan

    6

  • TEHNO

    3

Am fost pe 15.09.2009 la Scorpion Galati (programare revizie la 1 an).

Durata: 1 ora 45 min.

Pret: 791 RON (desi mi se spusese initial ca este circa 650 RON). Diferenta sa fie de la faptul ca am ales varianta cu ulei Castrol? Consilierul de service Cristi Antonio Vandoros mi-a dat de ales intre Castrol si Mobil. In banii astia mi-au schimbat uleiul si filtrul de ulei. Daca alegeam sa-mi schimbe si filtrele de motorina, de aer si de polen m-ar fi costat aproape 1200 RON!!!? Cica sunt scumpe fiindca sunt piese de origine (ei nu folosesc MAN sau Bosch!).

Desi aveam programare si pentru un recall nu aveau piesele!!!

Astazi 25.09.2009 am fost si pentru interventia ceruta de producator: timp 2 ore si 30 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa va povestesc si eu patania unui prieten: acum cateva saptamani se programeaza pentru revizia de 170k. Se duce in dimineata zilei in care avea programarea lasa masina si pleaca cu treaba prin oras. Dupa vreo ora il sun cei de la sScorpion si ii spun ca trebuie schimbat urgent valva EGR ca scapa ulei ff tare. MA suna imi spune si il sfatuiesc sa nu o schimbe deoarece cunosc f bine masina, si egr-ul mai are viata. A doua zi dupa revizie pleaca intr-o excursie de vreo 8.ooo de km prin europa. La intoarcere imi spune ca i se pare ca ii bate ceva la motor sa ma duc sa vad ce e. Cand ajung in galati merg pe la el, ridic capota si ce sa va, cei de scopion i au rupt una dintre urechiusele de la capacul motorului (cea apropiata de EGR), si au luat surunul cu piulita cu tot de acolo. Ce-i mai grav, in afara de faptul ca nu i-au spus nimic, au pus sub capac un burete cauciucat, in ideea sa nu fac zgomot, burete care era topit peste furtunul filtrului de culbutori si pe EGR. Ma mir cum de nu a luat foc de la caldura motorului, sau mai bine zis bine ca nu a luat foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vad ca nu a mai postat nimeni aici de ceva timp. Revin eu cu o bila neagra. Aceeasi masina din postul de mai sus a inceput incet incet sa nu mai bage caldura desi clima era setata pe HI. Baiatul a apelat initial la mine stiind ca am unde sa ma interesez si mai si cunosc :) , iar verdictul a fost clar~calorifer infundat, dupa ce m-am consultat si cu unii colegi pe care ii stresez mereu. Tatal baiatului fiind putin mai neincrezator a mers la \scorpion unde un baiat i-a spus ca e V68 bulit, ca a bagat el vagul si trebuie schimbat. Cand mi-a spus asta am ramas trasnit pentru ca in aceeasi zi scanasem si eu masina si nu avea eroare pe v68. Totusi a urmat sfatul meu si am desfundat caloriferul cu apa sub presiune. Rezultatul~caldura ca la balamuc. Concluzia~\scorpion galati e un service plin de oportunisti sau de prosti, inca nu mi-am dat seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oportunistii sunt cei de la service, prostii aia care se duc acolo.

glumesc, dar nu am auzit macar 1 om multumit de serviceul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in legatura cu vopsitul? stiti careva cum sunt ce de la scorpion galati...am o zgarietura pe spoiler fata,dreapta si trebuie s-o fac cu casco...cand am cumparat masina a fost totul OK nu am asteptat mult si actele le au facut repede....dar nu stiu cu tinichigeria cum stau astept sfaturi mersi

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un amic si-a vopsit de doua passatul la ei (parti din el desigur) si a iesit foarte bine. Totusi cea mai buna vopsitorie se pare ca e la IVAS :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Galati oricum nu cred ca mai ai de ales ... Fiind masina in garantie trebuie sa o vopsesti la un service autorizat VW ( asta daca vrei sa nu pierzi garantia desigur ) . Dar acuma depinde , daca nu e foarte adanca zgarietura poate ii dai un polish . :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge cu polish se vede chitul ala si mai sus a crapat vopseaua mai exact acolo langa far sus pe spoiler si a verificat ala azi si nu e crepata bara deci doar vopsit si mi a zis sa vin luni la 8 dimineata. asta e am gasit-o zgariata cand am iesit de la munca :cheers: deci pana la urma o fac la ei nu?? poate fac treaba buna baietii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te hotarasti sa te duci la ei te asteptam cu prima ocazie ( dupa ) pe aici sa ne spui cateva impresii .

Toate cele bune ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu toata increderea la Scorpion. Poti sa-i ceri pareri colegului GL-xx_SEP, el parca a apelat la serviciile lor de vopsitorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, multumesc pentru sfaturi.Saptamana viitoare o sa va zic cum a mers treaba.Numai bine si Doamne ajuta fara incidente.

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi la ora 5 ma duc sa-mi iau masina de la vopsit..mai pe seara va spun rezultatele..dupa ce o spal...scuzati de dublu post

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verdictul final: bara fata vopsita inpecabil nu se cunoaste deloc au facut o treaba foarte buna nici nu zici ca a fost vopsita. Bravo lor ca fac treaba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati de dublu post. i-am intrebat pe cei de la reprezentanta in legatura cu ulei ca a mai scazut ''trebuie sa mai completez'' si el mi-a zis completezi doar daca imi apare in bord ''ulei'' persoana care mi-a zis e Alex unul din cei care se ocupa de service. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ... daca ai verificat corect iar joja iti indica nivelul uleiului scazut ( undeva in jurul zonei "minim" ) , poti completa cateva sute de ml . In momentul in care o sa se aprinda in bord lampa de control ce semnifica " nivelul uleiului scazut " , trebuie urgent sa completezi . Tu alegi daca mai astepti pana atunci sau completezi acum ...

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 7000 si ceva de km iar uleiul nu este la minim este cam la mijloc sa zicem, in cartea ei spune ca la inceput papa mai mult ulei,oricum eu iam zis lu ala am vreut doar s avad ce zice..in rest vopsitul a iesit foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal undeva pe la mijloc ar trebui sa fie ( jumatatea distantei dintre minim si maxim ) ... Daca nivelul e foarte putin scazut , nu e obligatoriu sa completezi ... Important sa retii este ca trebuie completat in momentul in care se apropie destul de mult de nivelul " minim " indicat pe joja ... dar nu e gresit sa astepti pana se aprinde lampa de control ( ce indica nivelul uleiului scazut ) si apoi sa completezi cat e nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce varza e galatiul exact pe strazile principale e plin de gropi asta e Romania ''tara mi-a de dor'' :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ati facut careva o revizie la scorpion galati..ma refer la cei din galati si cu masini diesel..cat va costat si ce impresie va lasat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Mihai.Nechifor

A facut un amic la un passat...operatia reusit capacul de la motor rupt...tragi singur concluziile.

In alta ordine de idei am inca o bila neagra ptr Scorpion, cred ca e a treia de la mine: am aflat pe aici pe net ca exista o rechemare in service pentru modelul passat b 5,5 pentru problema celebrelor scurgeri din compartimentul bateriei, asaca am sunat astazi sa vad cum se procedeaza daca este nevoie de o programare, etc. Spre surpriza mea am aflat ca rechemarea este valabila dar nu pot beneficia de ea decat daca voi baga masina in service pentru o alta operatiune pentru care voi plati. Nu cum vi se pare voua asta dar mie imi miroase a sarlatanie. Am trimis deja mil la vw.ro si astept un rezultat, daca nu voi suna maine la Bucuresti sa vad daca intradevar asta este procedura, primesti operatiunea gratis daca platesti pentru ceva cat de mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!