Jump to content

Scorpion


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

Am o colega care doreste sa achizitioneze un Polo happy.
Deja intra in a doua saptamana in care este amanata in privinta achizitiei (sau lansarii comenzii). Vrea sa cumpere cu banii jos si eventual de pe stoc. Este amanata cu pretextul "va sunam noi" ! Asta e al doilea agent vanzari care o amana. Cica primul si-a dat demisia si la durut la basca. Ea banuieste ca si al doilea face acceasi chestie.
Am fost si eu la 2 intalniri "face to face" si au parut ok: avem masina care o doriti, veniti maine ca intre timp pregatesc actele, ... , dar mai bine lasati ca va sun eu! Dupa care liniste , mormant. Dat telefon, explicatii puerile, linistitoare , dar nimic concret.

Imi vine sa tongue.gif pe ei. Pur si simplu mie scarba, pacat cu nu e si alt dealer aici. Daca mai fac figuri in mod sigur o sa se orienteze spre alta marca.
Banuiesc ca o sa faca o plangere si catre VW international.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Crisilo

    11

  • Mihai.Nechifor

    7

  • Hooligan

    6

  • TEHNO

    3

am avut si eu pe cineva ca a lucrat la aceste specimene. Si a plecat repede de acolo ca sunt varza oamenii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Azi am fost la noua locatie deschisa de "scorpion" in Galati-Showroom&Service.DEZAMAGIRE TOTALA.Am vrut sa aflu cat ma costa schimbarea parbrizului fisurat si dupa ce am fost plimbat de la "receptie service" la "piese" timp de 45 de minute tot nu am aflat nimic.Stateam in fata lor in picioare si nimeni nu era curios ce cautam si eu acolo.comportamentul oamenilor de acolo este lamentabil.

Si nu mai zic ca baiatul de la piese,ramas inca cu mintea la fostul loc de munca(skoda-se pare)nu a reusit sa-mi gaseasca in programul de piese un tempomat pt masina din semnatura si tot imi spunea ca merge ala de pe octavia 1 dar nu poate aduce,si nu stie ce sa-mi spuna.

In afara de locatia misto si cateva fete simpatice nu aveti ce vedea acolo.Si eu care ma dusesem sa-mi fac programare si sa cheltui o gramada de bani :D

Inainte de a pleca am completat si un chestionar cu impresii din service-total negativ-insa sunt sigur ca a ajuns la gunoi si nu ma va contacta nimeni,cu toate ca am lasat numele si nr de telefon.

Asa ca o mareeeee bila neagra pentru investitia de acolo.Un client sigur au pierdut.Dar credeti ca-i intereseaza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maaaa, nu stiu cum sa va spui, io stiu multe dar mai bine tac... evitati zona si cu asta basta si sa va intre bine in cap celor cu Audi si VW, NU AVETI CE CAUTA ACOLO, pe langa ei, IVAS este Raiul pe Pamant, la orice capitol vreti voi.

Daca totusi aveti probleme si e musai, mergeti la Gabi, consilier pe mecanica si electrica, cel putin e un tip de treaba dar e ingradit si el in decizii si comportament de altii.

Cat despre reclamatii, puteti sa scrieti cate vreti, li se rupe de ele, le dati motive de amuzament... stiu, e incredibil dar asta e. Un service occidental cu cel mai pur comportament romanesc, pardon, vrancean.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns la 17:15 ... bineinteles programul pana la 17 pentru piese de schimb. Pentru vanzari pana la 20:00. Mi s-a spart un far de ceata la golf V si am vrut sa stiu cat costa si daca-l au pe stoc. Bineinteles ca nimeni nu avea acces la baza de date, nimeni n-avea timp de mine, desi erau 3-4 flacai p-acolo care se invarteau. Am plecat. M-am dus in spate sa vorbesc cu un mecanic sau cu cineva cu halat care mi-ar da impresia ca se ocupa cu asa ceva. Bineinteles ca nimeni nu stia nimic, nici pret nici daca au pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In urma experientei traite acum ceva timp si descrisa intr-un post mai sus,s-a intamplat totusi ceva.Am fost sunat de un domn de la marketing,Catalin Munteanu pe nume,care s-a interesat de ceea ce s-a intamplat acolo si foarte politicos mi-a explicat ca sunt la inceput si pana reusesc sa se puna pe picioare mai dureaza putin.

Oricum am fost placut surprins ca a citit cineva foaia mea lasata acolo despre calitatea serviciilor si nu a ajuns la gunoi.

Si inca ceva:m-a asigurat sa apelez oricand la el daca o sa mai am nevoie de ceva.

In sfarsit un comportament normal din partea unui dealer-service VW. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar,Gabi,consilier pe mecanica si electronica,este un om de treaba.

am vrut si am facut o diagnoza completa la un a4 - 115 ron.

dar la motor ii trebuia o actiune (cod motor BKE) ,care cu sprijinul,amabilitatea si disponibilitatea lui s-a realizat.costul este supurtat de VAG

in schimb,un baiet a vrut sa stie cat il costa o reparatie-avea o zgarietura pe masina.numai ca sa-i spuna cat face,tariful pentru conceperea devizului era 400 ron.nu e farsa,se poate verifica-400 ron numai sa stii cat costa.

este si asta o treaba,nu?

Modificat de marius_antonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
maaaa, nu stiu cum sa va spui, io stiu multe dar mai bine tac... evitati zona si cu asta basta si sa va intre bine in cap celor cu Audi si VW, NU AVETI CE CAUTA ACOLO, pe langa ei, IVAS este Raiul pe Pamant, la orice capitol vreti voi.

Daca totusi aveti probleme si e musai, mergeti la Gabi, consilier pe mecanica si electrica, cel putin e un tip de treaba dar e ingradit si el in decizii si comportament de altii.

Cat despre reclamatii, puteti sa scrieti cate vreti, li se rupe de ele, le dati motive de amuzament... stiu, e incredibil dar asta e. Un service occidental cu cel mai pur comportament romanesc, pardon, vrancean.

Eu cred ca esti mult prea dur,ptr ca eu am fost de curand la ei cu un A4 si mi s-au parut, in special cei de la receptie clienti foarte amabili si plini de ingaduinta.Cat despre cei de la Skoda,lasa-ma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in schimb,un baiet a vrut sa stie cat il costa o reparatie-avea o zgarietura pe masina.numai ca sa-i spuna cat face,tariful pentru conceperea devizului era 400 ron.nu e farsa,se poate verifica-400 ron numai sa stii cat costa.

Cred ca s-a exprimat gresit, sau ai inteles gresit. Si eu lucrez la dealer si intr-adevar, REALIZAREA unui deviz proform costa 350ron (400 si ceva cu tot cu TVA) insa ca sa-i spun verbal unui om cat il costa o reparatie o spun fara nici un ban. In momentul in care scot o foaie de hartie pe care scriu cat costa o reparatie si pun stampila dealerului, trebuie sa facturez INTOCMIRE DEVIZ PROFORM.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca esti mult prea dur,ptr ca eu am fost de curand la ei cu un A4 si mi s-au parut, in special cei de la receptie clienti foarte amabili si plini de ingaduinta.Cat despre cei de la Skoda,lasa-ma!

Te astept la intalnirile VAG sa aprofundam subiectul. Sincer, ma bucur ca pe langa atatea critici mai apar si aprecieri.

Te las (cu Skoda)... dar doar sa afirmi fara sa iti sustii cu o explicatie afirmatia... nu esti credibil.

Ca idee, nu am actiuni nici la Skoda(IVAS), nici la Scorpion :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la topicul Jetta vs Peugeot 407, va anunt ca am renuntat la amandoua in favoarea unei japoneze. In cele din urma alesesem Jetta, dar din cauza personalului de la VW Galati, care a uitat sa ma contacteze sa ma anunte daca dosarul de leasing a fost acceptat ( au trecut 3 luni si inca nu am fost contactat ) m-am suparat si mi-am luat Mazda 6. Sunt multumit de alegerea facuta, dar imi pare rau ca nu exista seriozitate in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam :(

Bafta s-o conduci multi km fara probleme si s-o stapanesti sanatos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nimerit rau. La Scorpion, la vanzari sunt si oameni super.

Oricum, ai ales bine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu pot sa spun ca am avut rabdare 3 luni, daca am vazut ca nu primesc nici un raspuns, desi trecuse cam 1 luna, am inceput sa ma orientez catre alte marci.

De laudat sunt baieti de la SCORPION Focsani, atat de la Audi cat si de la VW, din partea mea au nota 10. Desii sunt aceeasi companie, personalul este total diferit.

Modificat de militaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REALIZAREA unui deviz proform costa 350ron (400 si ceva cu tot cu TVA) insa ca sa-i spun verbal unui om cat il costa o reparatie o spun fara nici un ban. In momentul in care scot o foaie de hartie pe care scriu cat costa o reparatie si pun stampila dealerului, trebuie sa facturez INTOCMIRE DEVIZ PROFORM.

:icon_thumright: am mai invatat ceva :salut: ; totusi asta mi se pare o Mare Mizerie, mai putin cu partea verbala dar si aici verba volant scripta manent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In cazul in care mai viziteaza cineva acest topic din cand in cand imi exprim si eu dezamagirea si va pot spune ca sunt niste neseriosi... Am asteptat cam o luna jumatate sa imi vina cartea de identitate si cartea tehnica a masinii pentru a o putea inmatricula (inca nu am reusit). Data viitoare nu mai merg la ei fie ce-o fi... O zi buna :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Halo,

Patanie personala: pa 30 oct anu curent ma duc fromos si comand un GMK 6, situatie in care dealer-ul mai avea putin si ma pupa si in ....... . Pe data de 12 nov sun dealer-ul sa il rog poate ma anunta si pe mine cand are porche un curs mai rezonabil ca si asa ma rupt cu pretul, pentru a achita restul de parnos. Raspunde si zice ca ma suna imediat ca are treaba. Bineinteles ca nu m-a mai sunat. Sun iar luni pe 15, pauza, marti, pauza, miercuri pauza si m-am lasat pagubas ca m-am saturat de prosti si nici nu am chef sa ma cert cu ei. Ideea e ca baieti dupa ce se vad cu saci in caruta te trateaza cu cu cu cu .....................

:offtopic: Ati observat ca bajeti de pe vw romania scriu la dotari optionale ca "Highline-ul" vine cu climatronic pe el si de fapt in lista de preturi nu exista. Am facut sesizare si respectuos mi-au spus ca vor solicita remedierea persoanelor abilitate. Asta chiar m-a facut sa rad :rolleyes:

Sarbatori cu bine la toata lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua! Dupa ~70 de zile de la achizitionarea masinii (VW Polo Happy) nu am primit nici acum actele si merg inca cu niste numere provizorii... imi tot zic ca: "Saptamana viitoare sigur rezolvam" Asa ca am am o intrebare daca stiti numarul de telefon al Managerului General pe zona Moldovei sau macar cum as putea face rost de numarul lui... Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Directorul principal de la Scorpion Galati este Domnul Scanteianu care detine Scorpion Focsani. Scorpion Galati si Scorpion Braila sunt sucursale :icon_cool:

Poti sa il contactezi la Focsani [E85 - sediul / inspre Careffour]...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am o JETTA cumparata de la Scorpion Focsani si am primit SMS zilele trecute cum ca mi se deconteaza combustibilul daca imi repar la ei in service, la Focsani sau Galati.

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cred ca s-a exprimat gresit, sau ai inteles gresit. Si eu lucrez la dealer si intr-adevar, REALIZAREA unui deviz proform costa 350ron (400 si ceva cu tot cu TVA) insa ca sa-i spun verbal unui om cat il costa o reparatie o spun fara nici un ban. In momentul in care scot o foaie de hartie pe care scriu cat costa o reparatie si pun stampila dealerului, trebuie sa facturez INTOCMIRE DEVIZ PROFORM.

mi-e mi-au facut asa ceva cei de la ivas,si nu mi-au cerut nici un ban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva (impresii mai noi) ceva de serviciile Scorpion Galati?

Am masina din semnatura si trebuie sa-i fac revizia de 15000km (sau la un an); masina este in garantie, evident.

Sa merg la Galati sau la Focsani? Sau mai bine la Costanta (Cardinal)?

Ca idee: cam cat costa revizia de 15000Km pentru Touareg 2,5TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi vars si eu "of"-ul pe cei de la Scorpion Galati:

Sotia a plecat cu copiii la Braila si pt ca nu am avut niciodata probleme cu cel mare cand statea in spate, nu am dezactivat airbag-ul pasager la plecare. S-a dovedit ca pana la urma ar fi trebuit sa-l dezactivez pt ca drumul a fost un chin: cel mic scapa suzeta si incepea sa planga iar sotia trebuia sa se opreasca, sa puna suzeta, etc.

Pt intoarcere a zis ca vrea sa-l dezactiveze ca sa poata puna scaunelul in fata si a sunat la Scorpion Galati, unde telefonic i s-a spus ca va costa operatiunea in jur de 150 RON. Mi s-a parut enorm si am sunat si eu sa ma interesez, gandindu-ma ca i s-a zis pretul pt retrofit de buton de dezactivare in torpedou.

Insa STUPOARE! Era vb numai de adaptare.

La telefon am intrebat cum au ajuns la tariful acesta pt ca mi se pare enorm iar de suma asta iau suficienta motorina pt BV-BR si intors si ma pot duce io sa-l dezactivez. Mi s-a spus ca operatiunea este complicata, ca se scaneaza "cu testeru de erori", se corecteaza anumite lucruri etc.

A lasat-o mai moale cand i-am spus ca stiu ce e ala VAS, VAG-COM, Gutman sau alte testere si ca procedura este extrem de simpla iar in 15 min se poate face receptia masinii, se bea o cafea, se adapteaza, se factureaza si se si plateste. A tras concluzia ca nu ne obliga nimeni sa mergem la ei si ca preturile sunt stabilite "de la Bucuresti"

In conditiile unui tarif de 150 RON pt 10-15 min se ajunge la 600-900 RON/ora... Cam mare costul fata de cel afisat de 80 RON+TVA. O fi TVA-ul asa de mare in Galati?

PS1. Cel cu care am vb la telefon se numeste Adrian Dragomir

PS2. Chiar daca este simplu, orice suma pana in 50 RON era "acceptabila"

PS3. O sa sun la porsche direct sa ii intreb daca ei au stabilit pretul asta

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva (impresii mai noi) ceva de serviciile Scorpion Galati?

Am masina din semnatura si trebuie sa-i fac revizia de 15000km (sau la un an); masina este in garantie, evident.

Sa merg la Galati sau la Focsani? Sau mai bine la Costanta (Cardinal)?

Ca idee: cam cat costa revizia de 15000Km pentru Touareg 2,5TDI?

Sincer si eu am avut ceva probleme cu bec aprins in bord de la filtrul de particule,acu un an de zile,la masina mea(A6) care era in garantieCei de la Scorpion mi-au spus sa rulez 15-20 min la 2500-3000 de ture si se va stinge,iar in caz contrar sa revin cu un tlf.Evident ca am facut ce mi-au spus ei si nu s-a intamplat nimic.Fiind din Braila a fost normal sa merg la ei.Am sunat si am sunat cam mult dar pana la urma mi-a raspuns cineva care m-a programat,au schimbat un senzor si e OK,acum.Se pare ca au avut ceva probleme cu personalul lor,legat de aptitudinile tehnice,dar mie imi face impresia ca sunt OK acum.Nu vreau sa-i laud,nici pe de parte,dar am un amic care trebuia sa-si schimbe tabloul de bord la un A6 si toti din galati s-au ferit sa faca lucrul asta insa la ei am rezolvat-o super rapid.Legat de ce spuneai tu sa te duci la Constanta ptr o simpla revizie nu cred ca are sens ptr ca este,,,,,in ma-sa,este doar o simpla revizie,bani cheltuiti aiurea,doar sa te plimbi la mare,dar poti s-o faci si fara sa iti cauti de lucru acolo.Aud numai lucruri bune despre ivas,dealer Skoda dar parca si astia de la Scorpion sunt OK!Sper sa nu ma dezamageasca!

P.S.Se pare ca aceasta criza economica ii face pe oamenii din prestari servicii sa fie mai atenti cu doleantele consumatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!