Jump to content

Pierd ulei


justy
 Share

Postare recomandată

Garnitura capacului de culbutori e clar in regula.

Acum am facut niste poze cu blitz (de sub compartimentul cu bateria spre botul masinii), am tot pipait cu mana si s-a evidentiat un lucru : blocul motor e pe aproape toata latura aia "umezit" de ulei cu praf, scurgere ce ar putea proveni fie de la garnitura chiulasei fie de la garnitura galeriei de evacuare sau admisie. E clar ceva ce se prelinge pe bloc dinspre chiulasa, pentru ca e umeda o portiune pe care mecanicul mi-a curatat-o acum 20 zile.

Prin galeria de evacuare nu e niciun circuit de ulei, ar putea totusi sa fie lipsa de etansare acolo ?

Merci, Cosmin, asa am sa fac, o sa curat bine motorul si am sa supraveghez.

post-7977-1268866980_thumb.jpg

post-7977-1268866980_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la galeria de evacuare nu prea cred. Eventual la galeria de admisie. Garnitura de chiulasa - exclus (parerea mea).

Dar daca speli motorul se va face lumina.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si mie mi se pare greu de crezut ca ar fi garnitura de chiulasa. Maine inspectez mai atent vasul de expansiune, poate gasesc ulei imersat acolo, dar ultima oara nu parea a fi. Bine ar fi sa fie de cand am dat jos galeria de admisie, sa nu se fi etansat bine.

Multumesc, Cosmin!

Modificat de FLorin D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu o problema, de cateva zile am pete de ulei sub masina. Am observat ca pe ambele parti la imbinarea dintre motor si cutia de viteze este plin de ulei, si se intinde pana la la locul unde se prinde electromotorul. Ce credeti ca poate fi si ce trebuie sa remediez ? Am ajuns sa ma uit la joja de ulei mai ceva decat ma uitam la batrana dacie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a preveni ca uleiul care se poate scurge pe linga vilbrochen ( arborele motor ) la uzarea etansarii sa se acumuleze in zona ambreiajului ( imbinarea intre motor si cutie ) , exista la partea de jos o mica degajare in carcasa ambreiajului pentru scurgerea uleiului . De regula , datorita umezelii si prafului , aceasta ,,gaurica" se obtureaza . Daca cureti acea gaurica cu o sirma si curge ulei stii de unde provine . Daca nu e ulei acolo alta sursa ar fi sa se scurga de sus dinspre chiulasa .

La treburi din astea eu curat bine de tot toata zona si sint cu ochii pe ea ,,ca pe butelie ", sa vad de unde apar primele urme , inainte sa se intinda peste tot .

Modificat de C o s m i n
quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine o urc pe o rampa sa ma uit mai bine pe unde curge si sa curat bine zona si poate vad exact de unde "sangereaza"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e uzat simeringul de la vilbrochen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am crezut si eu dar am constatat care era cauza, nu a fost strans surubul de la baia de ulei dupa ce am facut schimbul de ulei, mecanicul a uitat sa-l stranga asa ca am scapat foarte ieftin :)) bine ca nu s-a desfacut de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

poate ma ajutati si pe mine...am o problema:inainte de a schimba garnitura de chiulasa nu completam deloc cu ulei intre schimburi,imediat dupa ce am schimbat-o,am facut 400 km si mi s-a aprins beculetul de la ulei(mentionez ca am bagat un ulei f ieftin,22 lei litrul ca sa se curete motorul pt ca avea spuma...),m-am uitat si asa era...am completat cam 1 litru.a doua zi m-am dus la mecanic,s-a uitat pe sub ea si mi-a zis ca nu s-ar vedea sa curga pe undeva...ma rog,am facut schimbul,am bagat castrol magnatec 10w40 si am observat ca tot asa face...consuma.parca nu la fel de mult,dar tot consuma.se poate sa nu fi lucrat mecanicul bine cand mi-a schimbat garnitura de chiulasa si sa mi-l manance?pe esapament nu scoate fum...ciudat lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mentionez ca am bagat un ulei f ieftin,22 lei litrul ca sa se curete motorul pt ca avea spuma...

Ce cauta spuma intr-un motor proaspat reparat??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost garnitura de chiulasa dusa si baga apa in ulei,rezultand asa zisa spuma.mecanicul m-a sfatuit sa merg o perioada mica de timp cu ulei mai ieftin pt a se curata,dupa care sa bag un ulei mai bun.oricum,nu asta era esentialul,alta e problema.unde e uleiul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza chiulasei sau garniturii nu are cum sa consume ulei. Doar daca nu s-a intamplat ceva cu segmentii tocmai pe cand s-a inlocuit garnitura.

Daca urme de pierderi nu sunt, turbina nu ai... doar ars poate fi.

Pune pe cineva sa-ti urmareasca esapamentul in timp ce accelerezi in mers (cu motorul cald).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca nu s-a intamplat ceva cu segmentii tocmai pe cand s-a inlocuit garnitura.

se putea intampla ceva anume cu segmentii la inlocuirea garniturii de chiulasa?adica,nu cred ca s-a umblat la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te mai intreb ceva cosmin:se poate sa fie vinovat mecanicul care mi-a schimbat garnitura de chiulasa?a facut ceva ce nu trebuia...nu stiu ce sa mai fac,sunt disperat.bag ulei non stop.sa fi gresit ceva pe la simeringurile de la supape?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca n-a umblat si la simeringurile de la supape, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate sa stie nimeni mai bine ca tine, ca sa afli exact trebuie sa ajungi la un service sa inspecteze masina de scurgeri, daca nu sunt probabil ca mananca si e nevoie de reparatie motor, in alte detalii nu are rost sa mai intri ca daca nu stii ce e acolo nu are rost.

Gaseste un mecanic care a mai facut treaba asta sau un service bun si iti va rezolva si tie masina.

PS: la cine sau unde ai fost sa faca treaba dinainte?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine valva EGR scapa ulei. Pe scurt, ori o cureti (varianta ieftina) ori o schimbi (varianta scumpa). Vezi mai multe detalii aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur de la EGR ? mi se pare ca EGR este mult mai sus..eu vad ulei acolo pe langa surubu ala . nu cred ca are cum sa se scurga ulei pana acolo ... dar oricum merci pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uita-te si tu daca ai ulei de la EGR sau doar de la garnitura capacului de culbutori pana la surubul ala.

Ca din imagine, chiar nu-ti poti da seama.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!