Jump to content

Pierd ulei


justy
 Share

Postare recomandată

Sa inteleg ca busonul se strange pe garnitura aia care este uzata ? nu ma prea pricep ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.

Iar gulerul ala de cauciuc e doar de fixare a capacului de plastic pe motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, m-am lamurit acum. :) Si se gaseste garnitura aia la reprezentanta sau trebuie luata cu tot cu capac ? parca asa am vazut cateva posturi mai sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se gaseste si separat garnitura, dar trebuie sa indoi putin si lamelele busonului sa exercite o tensiune mai mare asupra noii garnituri si sa nu mai curga ulei pe acolo. Si garnitura e de 4 ori mai ieftina decat un buson nou, care are si garnitura pe el

post-15891-1251814276_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste!! Si eu am aceeasi problema :( 16 RON costa :)

Cum imi plac improvizatiile am luat o bucata de camera veche, am taiat-o in forma garniturii si am pus-o sub cea veche (ca sa nu iasa de acolo). Pana iau o garnitura. :P

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

L-am schimbat in sfarsit azi. Pana la urma a costat 8,8 RON la Augsburg :)

Ceea ce mi s-a parut interesant ca are niste decupari pe care garnitura originala nu le are. Sper ca acum sa nu mai transpire ulei pe acolo ca era enervant din punct de vedere vizual. :)

post-8852-1252772948_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, mi-am schimbat ieri uleiul de motor si m-am ingrozit cat ulei amestecat cu pamant era in partea stanga a scutului. Ma gandeam ca pierd pe la garniturile furtunului gros in forma de S dar era uscat pe acolo. In schimb am observat ca acel furtun intra intr-o ,,cutie" de plastic care era toata plina de ulei pe la toate colturile. Aveti idee ce este acea piesa de plastic, ce rol are si ce se poate face pentru a nu mai scapa ulei pe acolo ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ne explici si despre ce S si ce cutie e vorba... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e cuplajul de plastic de la IC :D ... dar din ce am vazut eu pare ca transpira intre cuplaj si radiator, nu pe la o-ringul de la furtunul acela in forma de S. Este posibil asa ceva ? Furtunul si garnitura era uscate dar cuplajul acela de plastic era umed cu ulei proaspat ... Nu stiu ca nu prea era loc dar oricum era plin de mizerie acolo si parea ulei proaspat ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci te referi la capacele radiatorului? Adica alea ce-s capsate de fagurele de metal in sine? Mie imi transpira odata pe acolo, la imbinarea plasticului cu metalul si l-am dat jos, l-am curatat si dupa peste 10000 de km, nu mai am nici urma de ulei.

In poza am marcat pe unde imi transpira mie, asa ii si la tine?

b5smic2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact Tama, pe acolo. ms mult de ajutor. Eu eram sigur ca e pe la garnituri dar spre surprindera mea era umed peste tot la muchiile cuplajului inferior. Deci ? e de rau ? l-am sters cat am putut cu o carpa si l-am lasat asa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu-i in cantitate mare, nu-i nicio problema. Toate au o pelicula de ulei pe tubulatura turbo de la gazele carter si de obicei uleiu ala se aduna in IC. Ai putea sa-ncerci sa-l cureti si pentru o perioada lunga de timp n-o sa mai ai de-a face cu asta. E bine de verificat si despre ce cantitate de ulei este vorba, sa nu cumva sa ai probleme pe altundeva, gen turbo, etc. Eu cand l-am dat jos, am avut cativa picuri in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cat ulei era pe acolo si in scut imbacsit cu mizerie nu as zice ca e vorba de o cantitate mica ;) Dar na dupa 143k de Km poate sa adunat in timp ... Am mai avut odata o problema cu o-ringul de la futunul turbo din dreptul filtrului de motorina/ulei si pana l-am schimbat era tot timpul umed cu ulei pe acolo (am bagat degetul pe furtun si se simtea uleiul) .... (nu stiu daca are vreo legatura). Oricum ulei consuma aproape 1L la 10k de km, aveam Castrol SLX LL 2 0w-30 si acum am bagat Castrol SLX ProPowerflow 5w-30 ... De scos fum nu scoate, asa ca nu imi ramane de facut decat sa merg asa si sa vad ce se mai intampla ....

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ai stutul ala de jos crapat...cum am eu de la o loivitura primita de jos(gen bordura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am nevoie de ajutor si lamuriri.

In urma interventie la o mufa a unui injector care nu mai facea bine contact (mergea in 3), mi-au schimbat si garnitura de la capacul chiulasei. A inceput sa piarda ulei, cam 1 litru la 50Km. Dupa cateva saptamani de stat cu masina mai mult in garaj din cauza pierderii de ulei, am fost la alt service sa schimb garnitura. Aceiasi poveste.

Multumesc tuturor pentru explicatii. Deci trebuie silicon.

Intrebare.

Dece cu garnitura originala nu a curs, iar cu celelalte 2 noi noute pe care le-am pus, curge. Mentionez ca am asistat personal la shimbarea garniturii originale, si nu am vazut nici un silicon pus pe, sau langa garnitura.

Cele 2 garnituri pe care le-am schimbat intre timp sunt subtiri in comparatie cu cea veche. Chiar daca, capacul este bine strans, garnitura se poate misca daca bagi o surubelnita. Unde as putea gasi o garnitura originala (groasa) ??.

Sunt curioasa daca nemtii pun silicon la inlocuirea garniturii.

Am ajuns sa fiu cunoscuta in oras dupa petele de ulei pe care le las prin parcari. "Ai fost la magazinul cutare...ti-am vazut petele de ulei acolo :D". Nu am curaj sa plec de acasa fara un litru de ulei in portbagaj.

Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

Modificat de hera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de-a dreptul exagerat 1 litru de ulei la 50 de km. :blink:

Garnitura originala n-a curs pentru ca era de calitate. Atat materialul cat si cotele. Eu am ajuns sa pun inapoi garnitura veche cu putin silicon negru si inchide perfect. Iti recomand sa faci la fel si scapi de bataile de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai am garnitura veche...au aruncat-o la cosul de gunoi chiar atunci. Multumesc pentru explicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci te folosesti de garnitura ce-o ai si pui silicon dupa cum am explicat eu in postul 3 al acestui topic. Daca tot pui silicon, oricum nu mai conteaza ce tip de garnitura pui. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce-am inteles (de pe forum si de la magazine de piese auto) garnitura originala nu vine decat cu tot cu capacul.

Deci mai mult ca sigur noua garnitura pe care ai pus-o e "pe producator" si d-aia nu etanseaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se pot schimba sigurantele alea de la o-ringuri ( de la tubulatura ) cu , coliere sau este posibila schimbarea furtunelor de la modelele mai vechi de passat ? Eu am un passat din 2004 , AVF - 130 cp.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca ai schimba toata tubulatura, fuirtunele si capacul compresorului de la turbina.

Dar pentru AVF tubulaturile cu coliere au diametru prea mic (ele existand doar pentru motoare de maxim 115CP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Cosmin . In concluzie, trebuie sa recurg la alta metoda . Chiar nu stiu ce sa fac deoarece nu vreau sa mai vad picaturi de ulei pe jos , iar tubulatura de la intrarea in intercooler e plina de ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare !

Va rog, ma confrunt cu o problema: pierd ulei, trebuie sa completez cca. 1L ulei la 2000 KM. Problema a rasarit la interval de timp destul de scurt dupa demontarea turbosuflantei pentru curatare(actuator infundat), demontarea galeriei de admisie si evacuare. Partial apare de la EGR, dar o cantitate mult mai mare apare pe blocul motor, pe partea cu turbo-ul.

Am curatat motorul, am monitorizat scurgerile si am descoperit ca :

- nu vine de la garnitura busonului;

- nu vine de la garnitura capacului ciulasei;

- nu vine de la baia de ulei;

- nu e de la pompa de vacuum;

- nu de la turbo-intercooler;

- nu consuma ulei motorul; nu scoate fum albastrui;

Poate fi garnitura (de tabla) de chiulasa, la o masina de 170.000 km, iar aceasta sa "scuipe" ulei doar pe partea dreapta ? (gasesc pete mici negricioase de ulei pe dreapta), in timp ce blocul e curat pe stanga ? E umed si in zona imbinarii chiulasa-bloc imediat langa capacul distributiei, pe lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai au "obiceiul" de a pierde ulei si garnitura capacului de culbutori sau conductele de ulei de la turbina.

Eu zic sa speli bine motorul si sa urmaresti scurgerile zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!