Jump to content

Pierd ulei


justy
 Share

Postare recomandată

am observat in partea stanga a capacului de la culbutori o scurgere de ulei. Am mers la doctor, solutia schimbarea garniturii. S-a executat dar dupa aceea acelasi lucru. mers la alt doctor dat jos capac si pus ceva silicon pe laterala stanga, dar nu toata, doar o parte. Am verificat si iar observ scurgere. ce e de facut? posibil trebuie schimbat si capacul? ce solutii oferiti? Am postat si o fotografie cu partea din fata, se vede ca am sters un pic dar se cunoaste si mizeria facuta, plus ca marea mizeria apare in partea din spate insa e dificil de fotografiat.

post-12668-1196260265_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu cred ca ai alta posibilitate, decat schimbarea capacului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea capacului n-o sa te ajute la nimic, decat sa fii mai usor cu niste banuti. :huh: Eu n-am avut probleme cu garnitura, dar am umblat pe sub capac, si am zis ca daca tot e desfacut, sa schimb si garnitura. Vreau sa zic ca din momentul ala, era plin de ulei pe langa capac si pe unde ai fotografiat tu. Dupa vreo 1000 de km, mi-a ajuns si uleiul pe minim. Ma speriasem ca masina mananca ulei. Am dat jos capacul din nou,am curatat totul la sange cu diluant, si capacul, si chiulasa cat s-a putut, si suruburile. Am pus silicon in canalul garniturii din capac (inclusiv in gaurile unde vin inelele alea ale garniturii), am pus garnitura veche in capac, am mai pus un pic de silicon si peste garnitura si am montat totul la loc. De atunci (vreo 3 luni), pot sa afirm cu mandrie :icon_thumright: ca din nou am un motor curat, si nici ulei n-a trecut deloc.

Eu zic sa faci aceeasi operatie, si o sa fii multumit, doar sa fie totul curatat bine. Si sa nu-ti fasi probleme daca intra silicon si in gaurile pentru suruburi din capac. E mai bine sa fie si acolo, pentru ca si pe langa suruburi e posibil sa prelinga uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat in partea stanga a capacului de la culbutori o scurgere de ulei. Am mers la doctor, solutia schimbarea garniturii. S-a executat dar dupa aceea acelasi lucru. mers la alt doctor dat jos capac si pus ceva silicon pe laterala stanga, dar nu toata, doar o parte. Am verificat si iar observ scurgere. ce e de facut? posibil trebuie schimbat si capacul? ce solutii oferiti? Am postat si o fotografie cu partea din fata, se vede ca am sters un pic dar se cunoaste si mizeria facuta, plus ca marea mizeria apare in partea din spate insa e dificil de fotografiat.

Poate ca s-a pus vreodata ulei pe langa capac, si s-a scurs ... ar trebui si treaba asta in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc luni am sa ma duc sa fac operatiunea completa, sa puna silicon peste tot.

sebica 79, verific aproapa zilnic si cand dau cu degetul la imbinare culeg ulei, ceea ce inseamna ca pierde si intr-adevar si suruburile sunt murdare, cred ca pierde si pe acolo

Modificat de justy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic mai bine sa te uiti sa vezi daca nu este cumva crapat capacul(poate la strans cineva prea tare si a crapat pe langa un surub).daca nu este, mai bine iti pui o garnitura noua ca nu este exagerat de scumpa (cat dai pe un tub de silicon cred ca tot atat este si o garnitura) si daca iar scapa recurgi la silicon. :)

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu e exagerat de scumpa, doar 25 de lei. Dar nici banii aia nu-i merita. Eu am dat-o jos si am pus-o iar pe cea veche + silicon si n-am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresti sa cumperi pe original garnitura, din cate stu eu, din SOTE, cred ca vine doar cu capac, din pacate. Oricum, daca e sa o schimbi, ar fi bine sa comanzi si suburile cu totul, e mai OK asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am rezolvat problema cu silicon, astept sa vad continuarea. Oricum multumesc de sfaturi. cred ca se poate inchide topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut asa cum am zis eu? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema :vaidecapulmeu: . Pierdeam ulei, pe la filtru de ulei deoarece cei de la service nu au mai pus garnitura la capac, si curgea pe langa capac si am vazut ulei sub masina. Am schimbat eu uleiul si am pus garnitura la capac, si tot imi curge ulei pe sub masina nu stiu ce sa ma mai fac, am dat capacu dupa motor jos si nu mai curge pe la filtru, dar in schimb e umeda pe la capacu la culbutori din partea dreapta si chiar langa e si chiulasa si e umeda de ulei si pe langa chiulasa in partea stanga e uscata luna si la capac si la chiulasa ca e cu motor V6. Sa se schurga in continuare uleiul dupa motor :( da ma gandesc si eu cat sa mai curga si dupa motor. Uleiul e la nivel nu a scazut. O sa incer sa fac si o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca da pe la capac, da jos capacu silicon din plin si gata, eu asa am facut si e ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam vechi uleiul ala acolo. Curge demult. Vezi daca poti, fa ce a zis si Justy, si ce spuneam si eu. Crede-ma, face minuni. Sau macar elimini un posibil suspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc sa spal motoru si sa vad sigur daca curge undeva, sau se scurgea incontinuare dupa motor. Si acum daca mut masina sub ea sunt numai picuri de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija la scurgerea de ulei pe alternator. Sa nu dai dintr-una-ntr-alta. Este exact sub locul pe unde-ti curge ulei.

Garnitura are o forma mai ciudata. Cea mai mare parte a ei e in plan orizontal cu chiulasa, iar partea dinspre distributie este in forma de semicerc in plan vertical.

Sunt de acceasi parere ca se poate rezolva prin demontarea capacului si adaos de silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
pasaris_cosmin

Aceeasi problema am avut si eu la putin timp dupa ce am luat masina(sh la 180.000km), curgea ulei pe langa capac. Am fost la mecanic si am schimbat garnitura(pret 50 lei - dec. 2007), si pana nu am pus silicon pe ambele parti ale garniturii am avut pierderi de ulei masive(peste 1l la 1000km). Dupa aceea nu am mai avut probleme sa curga ulei pe langa capac. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu am gasit un topic mai bun unde sa intreb, dar am niste scurgeri de ulei pe care nu stiu cui sa le atribui.

Uitandu-ma azi sub masina mi-am adus aminte (pentru ca e de cel putin 1 an scurgerea respectiva, din ce tin minte) ca o scurgere de ulei de pe undeva din spatele motorului, exact in locul in care se prinde tija transversala care prinde scutul motor de scutul cutie. Ulei este de tip negru, gen cum e in motor si pare sa se fi prelins si pe cutia de viteze. M-am gandit initial ca e din cutia de viteze dar pare prea negru sa fie de acolo....

Ce este in acea zona? Cumva s-a prelins de la EGR pana jos acolo? Are cineva o poza cu "burta" passatului fara scuturi pentru a indica mai clar unde sunt pierderile?

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema, doar ca la mine e putin. Parerea mea e ca o parte din ulei provine de la EGR, iar restul de altundeva. Eu, cum am rezolvat cu EGR-ul, mai curgeputin ulei, dar e curat, nu e negru. Tot in aceeasi zona. Nu e mult, dar e destul cat sa te faca de rusine daca se uita cineva sub masina.

Sursa... inca n-am aflat-o. :D

Exe, ti-am pus aici pozele ca la tine nu mai puteam, dupa ce le-am rotit putin, ca ma lua ameteala cand ma uitam la ele :icon_thumright:

post-8441-1217090657_thumb.jpg

post-8441-1217090663_thumb.jpg

post-8441-1217090668_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord Cosmin cel mai probabil mi se scurge de la EGR :huh:... O sa fie foarte naspa sa sterg zona de acolo dupa ce gasesc un mod de a masca scurgerile de la EGR :P Probabil solutie degresanta + furtun cu presiune, altcumva nu vad.

Oricum problema s-a evidentiat cand am scos ambele scuturi, probabil statea acolo mult si bine fara sa-mi dau seama de problema...

:) Masina asta mananca cam 1 litru intre revizii... Cred ca TOT uleiul ala scapa de undeva caci curatand pe acolo am scos tone de ulei cu praf.. :rolleyes:

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu la fel l-am spalat. Solutie de spalat motoare + apa la presiune. Dar dupa ce o ridici pe elevator sau o bagi pe canal si te echipezi de "scandal" :).

Poti fi sigur ca uleiul il pierde, nu il mananca. Si eu am patit ca dupa vreo 2000 de km sa-mi lipseasca aproape 1 litru de ulei, si m-am speriat ca mi s-a bulit motorul. Il pierdea pe la capacul de la culbutori. Garnitura era de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutie de spalat motoare + apa la presiune.

Hopa ... :) Exista solutie speciala de curatat motoare? Sub se forma se poate cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva in genul solutiei de spalat geamuri, dinala cu pompita proprie. Eu am adus din Ungaria, dar nu demult am descoperit ca exista si pe la noi prin magazine.

Dai cu solutia respectiva, lasi sa actioneze vreo 10 minute, si pe urma dai cu apa la greu, pentru ca e foarte tare si raman urme albe peste tot.

Te-am facut curios? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai facut f. curios... Ataca cauciucul sau ceva.. sau e "safe"?

Cand clatesc trebuie apa cu presiune sau merge si de la furtun? ;)

Poti sa-mi spui eventual cam pe unde l-as gasi? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, la noi se gaseste, culmea la un magazin universal :icon_thumright:

In Ungaria era la supermarket (Ocean).

Nu ataca nimic, doar ca tre sa dai cu apa la presiune si sa insisti, nu e destul sa clatesti, ca ramane alb, ca si urmele de talc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!