Jump to content

Schimbare Volan De Pe Dreapta Pe Stanga


georgel_vw
 Share

Postare recomandată

Volan ca volan, dar in primul rand faruri!!!! \_ in loc de _/ e ca si cum ai merge cu faza lunga permanent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    7

  • georgel_vw

    4

  • R Z F

    3

  • Calin78

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

exagerezi....lipesti putina banda pe far si nu mai orbesti pe nimeni,asa au facut si cei de la Top Gear cand au venit cu masinile cu volan pe dr in Germania

bscap0000ny.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa o inmatriculezi in Romania, trebuie sa-i schimbi farurile. Daca esti doar in trecere (ma rog, sau daca masina ramane inmatriculata in Anglia) atunci se lipesc acele benzi pe faruri. E una din informatiile lipsite de ambiguitate care pot fi aflate pe site-ul RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1. e cam degeaba banda aia

2. cum faci cu farurile cu lupa

3. ce faci cu lumina pt partea dr

4. Top Gear = No comment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Majoritatea lumii aici vorbeste fara a fii in situatie, si daca pe oricare dintre voi va deranjeaza 2000E diferenta in buzunar, si la multe masini si mai mare diferenta, totul e ok... daca unii prefera sa aiba diferenta de pret in buzunar, atunci ce aveti cu ei? Farurile RAR cere sa le schimbi, dar nu e cazul! Nu deranjeaza deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

oameni buni, eu am facut si fac asta, adica schimb volane. sunt masini la care merita schimbul si sunt masini la care nu. mai costisitor pentru cele japoneze, sunt multe de schimbat. cel mai usor se lucreaza pe cele golf, bora, skoda, seat; mai putin usor passat si audi. totul se rezuma dupa criza din buzunare...

am spus asta ca poate vine in ajutorul unora...

Modificat de arabel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni . Eu am A6 cu volanul pe dreapta de 2 ani . Merg cu ea fara probleme . Am inmatriculat-o fara probleme . Din aceeasi perioada are si sotia mea un A4 . Merge prin toata tara cu ea . DACA STII SA FII SOFER SI SA MERGI CU MASINA POTI MERGE SI CU VOLANUL IN PORTBAGAJ. Va rgo cei care nu a-ti mers niciodata cu volanul pe dreapta ...( mai mult de 3 \zile) nu va dati cu parerea pentru ca vorbiti prostii . Nu merita schimbat volanul si mergi asa cu ea daca te crezi in stare . Daca nu esti sofer ...stai acasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor! Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu info sau recomandari:doresc sa achizitionez un VW Passat B5/B5,5 1.9TDI 130 CP din UK dar dorinta mea ar fi sa ai schimb comenzile,volanu pe stanga.Este posibil pentru Passat din anii 2000-2003 max ? Daca este posibil aveti ideie cat ar costa toata operatiunea,daca este afectata cumva calitatea masinii.Este sigur aceast schimb.? Este posibil tehnic sau sunt doar improvizatii? Va multumesc ! Astept sa ma ghidati Cristi GT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ceea ce stiu eu, in jur de 200E bordul, caseta directie max 200, planse usi max 200e si munca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poti adauga urmatoarele:

-ansamblu timonerie stergatoare

-calandrul pe care vine montat bordul

-aeroterma, tubulaturi, ...

-pedalier

-alte conducte pt. clima

-o roaba de diferite plasticaraie

-la unele motorizari si tulumba frana

-compartimentul in care vine bateria si stergatoarele

-carcasa ECU

-alta instalatie electrica sau eventual modificata cea de dreapta (eu asa am facut)

Multi nervi, bani, rabdare si multa atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cyber GT - daca esti interesat sa faci conversia, te pot ajuta eu, stiu si pe cineva care are piese foarte ieftine, comparativ cu restul pietei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

vad ca nu s-a mai postat aici de mai bine de un an...

ma intereseaza si pe mine cam cat ar costa conversia la un golf 4 1.8T din 2001.

daca se poate si o lista cu piesele necesare...

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zicem pe la 1000 euro ... acum depinde si de preturile obtinute la piesele SH si de cat iti ia pe manopera.

Piese

- Faruri

- caseta directie

- mecanism sergatoare, plasticul de deasupra lor, plus brate stergatoare

- coaja bord si bara de metal din spate

- carcasa aeroterma, tubulatura

- fata interioara usa stanga - pentru conducator pe stanga - cu elementele de pe ea.

- instalatia electrica de interior - la Passat se poate intoarce cea de Anglia - nu am facut dar am pe cineva care mi-a zis ca merge - la Golf nu stiu cum e.

- panou ignifug.

- in rest de modificat, conducte frana, etc

.... cam asta imi aduc aminte acum.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta ma pregateam si eu sa postez suma de 1000euro,doar cu conditia sa dai de cineva intelegator la dezmembrari si sa nu te lesine pe preturi.Daca iti cere 1000lei pe caseta si 1000lei pe plansa de bord...deja incepe distractia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clar ---- sunt o gramada de jepcari...

P.S. - eu am ramas cu o coaja de Passat, cand am schimbat-o pe a mea....i-am schimbat tot interiorul pe negru (era pe gri). Cand i-am zis cuiva ca vreau pe ea 250 lei, i s-a parut mult......

P.S.2 - frumos e sa ai masina donatoare langa a ta - iti iei pana la ultima clamita de pe ea.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred.

Trebuie dusa la RAR cand se inmatriculeaza - si atunci trebuie sa ai faruri de Europa, ca sa treaca testul. La Golf nu stiu daca se pot pacalii astea de UK, sa bata bine si sa treaca testul.

Registrul Auto Roman eliberareaza cartea de identitate pentru aceste vehicule pe baza acelorasi conditii ca si pentru vehiculele care au postul de conducere pe partea stanga, in plus fiind necesara echiparea vehiculelor cu faruri care emit un fascicul luminos asimetric, orientat spre partea dreapta a drumului (specifice circulatiei pe partea dreapta).

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de faruri cred ca o sa iau ceva aftermarket si nu ar trebuii sa fie probleme.

o sa ma interesez sa vad la ce preturi gasesc piesele...

multumesc Florin pt informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general farurile AM nu se aproprie din punct de vedere al calitatii si modului de proiectare a luminii, fata de cele OEM.... Cauta ceva OEM SH si o sa imi multumesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Sunt membru nou, dar am gasit o skoda octavia 2 la un pret foarte bun. M-ar cam batea gandul sa o cumpar si sa ii schimb bordul. Cam la ce pret credeti ca m-ar ajunge? Tin sa mentionez ca este full, fara navigatie, deci comenzi pe volan, scaune cu piele cu memorii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la 1000-1500 euro in sus, cu tot cu manopera....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Si ai idee unde as putea sa intreb direct la un service sau ceva? Sau te ocupi tu direct cu asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

da si eu am mutat volanul de pe dreapta pe stanga la mine la passat, este o munca care iti cam da bataie de cap, dar nimic nu este imposibil, intrebarea este cat o fi de rentabil, ca masina ca sa o inmatriculez a trebuit recarosata cu alta din Romania, aici a fost bataia mai mare de cap....dar in final a iesit ceva frumos.....doar ca a trebuit sa pastrez deocamdata ceasurile de anglia, deoarece imobilizatorul se afla in ele.

gandeste-te ca masina de la care vei lua ceea ce ai nevoie pentru a muta volanul trebuie sa fie cat mai full, deoarece tu vei pune instalatia electrica de pe acea masina, in rest succes, eu am schimbat la un passat, la skoda schimbi doar panoul de jos, e putin mai usor, dar tot complicat este.......sfatul meu este sa stai in banca ta daca nu ai si cealanta masina donatoare....

Nu este imposibil de schimbat dar e mult de munca, masina de pe care sa iei piese cam ai nevoie, trebuie sa fi atent la un detaliu, de multe ori masinile de UK au doar ASR iar cele de Germania au ESP in dotarea de serie, ceea ce insemna ca trebuie sa schimbi si ABS-ul deoarece e diferit, la fel si conductele care duc in partea stanga fata si spate (sunt mai groase la filet) , eu am avut surpriza asta cand am schimbat la Passat b5,5 , dar te-as sfatui sa nu te apuci de treaba daca nu ai cunostinte necesare......ca daca te apuci sa platesti pe altul pentru munca facuta.....la ce pret mai ajungi cu masina????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
FlorentinPavel

Tot respectul pt. cei care au facut efortul sa schimbe volane de pe dreapta pe stanga, dar eu consider ca nu merita, desi aceasta ramane la alegerea fiecaruia.

Totul aproape ca a devenit o obsesie a celor care probabil nu au sange in instalatie si nu-si pot stapani tendinta de a depasi orbeste, dar vor cu orice pret o masina mai ieftina, la urma urmei e dreptul lor, nu e neaparat o critica.

In alte tari e interzisa modificarea caroseriei si interventia in structura, dar sunt obligatorii oglinzile periscopice (pt. cei cu volanul in alta parte) si cred ca la noi ar trebui sa fie la fel.

Modificat de FlorentinPavel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o cunostinta care se ocupa cu masini.Aducea jeep-uri cu volan pe dreapta si il schimba pe stanga el singur acasa pe urma le vindea la preturi destul de mici, unele din ele la preturi sub 3000 euro. Acum e plecat in germania dar cand se intoarce o sa il intreb daca se mai ocupa daca sunteti interesati si pentru ce pret face lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!