Jump to content

Faruri Xenon


familistux
 Share

Postare recomandată

Sal, stie careva ce ar trebui sa-mi pun faruri Xenon si cam cat ar costa ? Faza e ca la Superbu meu, nu-s faruri cu halogen normale de se vede becul, sunt cu lupa si mi-a zis un prieten ca in cazul asta, se pun mai usor Xenoane. Nu prea ma pricep, de-asta va cer parerea.

Merci de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    13

  • ovex67

    11

  • Al Bundy

    8

  • Dominic

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ia legatura cu BARACUDA pentru Xenon. Nu iti recomand originale pentru ca sunt foarte scumpe si trebuie sa schimbi si farul (chiar daca ai lupa la el). Baracuda are xenoane bune, eu am cumparat 3 sau 4 kituri pana acuma de la el si nu au nici o problema.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti.Intrucat e vorba tot de faruri,nu deschid alt topic.Problema e simpla:ingalbenire faruri.Nu vad discutia asta nicaieri si nu sunt singurul care are problema asta.Da senzatia de masina veche(nici noua nu e),dar oricum.Plasticul se pare ca nu e de cea mai buna calitate si ne forteaza sa cautam solutii romanesti,pentru ca nu toti ne putem permite sa schimbam farurile.Deci,in afara de inlocuit,ce solutii ati folosit,sau intalnit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@claudiu_gl

Exista o solutie cu care sa le polishezi si ies cat de cat ok.Se numeste XERAPOL.

Numai bine si spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde o gasesc?Tot la baietii care fac polish?Multumesc f mult de informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin;)

Vezi si pe la baietii care se ocupa de polish...daca nu cauta pe net.

Spor la treaba!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este adevarat ca nu poti omologa becurile xenon pe o masina care nu a avut din fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cine te pune sa spui ca nu sunt din fabrica?

Numai bine!

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar cica asa ar fi in unele tari.... dar dupa parerea mea nu imi imaginez un politist oprindu-te pentru ca ii s-a parut lui ca nu ai xenon din fabrica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu masini ce aveau xenon after si prin multe tari,dar nu mi s-a intamplat sa fiu oprit.Acum depinde si peste ce nebun dai:))...

Numai bine!

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Xenonul montat pe un far fara lupa intr-adevar poate creea probleme cu politia.Nu stiu daca ati vazut,dar cel putin noaptea te orbeste,chiar si pe faza scurta.Pe un far cu lupa,nu apar problemele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@dominic-politistul peste care dai nu e nebun doar aplica legea si se gandeste si la ceilalti participanti la trafic pe care ii orbesti cu xenoanele after.Ai avut noroc ca nu te-au oprit ori nu ai trecut prin Austria sa vezi strictete si amenzi mari ce au aia si nu numai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@l.marian: eu recunosc ca toate aveau lupa...nu montate pe far cu oglinzi...mai mult k sigur daca te vede asa (mai ales in Austria) te arde.

Numai bine@

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Xenonul montat din fabrica vine la pachet si cu spalatoare de faruri,cam asta e diferenta,+senzor de inclinare(in cazul in care masina e incarcata)pt a nu-i orbi pe cei din sens invers,ii mai spune si autoleveling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. sunt nou aici. recent am achizitionat o skoda superb si as vrea sa imi pun xenoane (bi xenon). stie cineva cam ce becuri ar trebui si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai H7 pe scurta, H3 pe lunga, H3 pe proiectoare si w5w pe pozitii.

Costurile variaza in functie de calitate si/sau de adaosul aplicat de comercianti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult. eu din cate am inteles ajunge cam 150euro bixenon, ceva cat de cat bun ca si calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pt Passat 2002 , de aceleasi becuri am nevoie ca si pe skoda superb?Stiuca sunt pe aceeasi platforma dar se respecta principiul si la lumini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai.cezar e enorm de mult 150 euro

Tu la Superb ai faza scurta si lunga pe becuri separate. Daca vrei Bi-Xenon ai nevoie de 2 kit-uri.

Pretul pentru 2 kit-uri bune se incadreaza in intervalul 450-600 lei (da pentru ambele kit-uri).

Nu crede ca daca iei kit-uri scumpe pe care scrie Philips, Siemens sau alta firma cunoscuta faci vreo branza. Toate kit-urile sunt fabricate in China si Taiwan (nu Japonia, nu, SUA, nu Germania). Daca auzi pe cineva ca vine produse cu renume sau fabricate in tarile din paranteza ori minte ori nu stie ce vinde. De asemenea daca sunt mai scumpe decat ti-am zis ori isi pun comerciantii adaosuri foarte mari ori sunt cel putin o data recumparate din Romania (nu importante direct).

@b_marian da exact aceleasi becuri le ai si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b_marian, de ce nu cauti aici?

La Passat B5.5: faza lunga H7, faza scurta H7 si proiectoare H3.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si la cele aftermarket nu apare eroare de bec ars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, apare. Ca si in cazul unui bec halogen ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca trebuie in cazul asta si anulatoare de bec ars...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt acele module care se monteaza in paralel cu xenoanele, pentru a simula un comsum mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine n-ar trebui sa fie nevoie de anulatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!