Jump to content

Xenon Aftermarket Pe Golf 5


cosmin_lille
 Share

Postare recomandată

M-am lovit de o problema in ideea de a pune farurile.....nu pot pune autolevelingul...e prea complicat si nici motorasele din farurile stock nu se potrivesc in cele cu xenon...deci ar trebui montate si reglate o singura data din suruburile lor de reglaj asta intr-un service si apoi sa ramana asa...daca fac un drum cu masina incarcata ce ma fac....ce sa fac oare?????? :icon_thumright: :angry: :blink:

Pai despre asta am vorbit mai dinainte,ca sa faci treaba ca la carte trebuie sa cumperi kittul de autoleveling dela Kufatec.

Eu m-am decis sa cumpar Hella Dynabeam faruri autoadaptive iese la acelasi pret ca si xenoanele originale dar e mai fain,urmareste curba in timpul mersului(ca la Passaturi noi) e foarte fain noaptea,e bi-halogen se roteste farurile dupa curba stanga dreapta 15 grade e usor de montat si poti regla si din interior si se poate pune un kitt de xenon pe el si ai lumina totala,pe forumuri spun ca noaptea se vede mult mai bine decat cu xenoane originale.pretul e 599euro in germania.

http://dynabeam.hella-online.com/EN/index.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca mare diferenta dintre kitul oem de xenon si alte chestii aftermarket...ca sa pui xenon aftermarket in mod normal ai nevoie de far cu lupa insa nu se apropie ca si calitate cu cele oem....vezi pe vwvortex...O sa le pun asa normal...sunt plug-play si apoi o sa vina si kitul de autoleveling de pe vwvortex la pretul de 200 euro....asta dupa sarbatori ca acum bate vantul prin buzunare.... ;) ....sunt sigur ca o sa fie super ok si fara autoleveling.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e diferenta intre kitul oem si after dar sa stii ca Hella produce cele mai bune faruri din lume si asta spune tot!Si inca o chestie,farurile de halogen pe hella sunt cu lentile si in varianta cu xenon sunt acelasi lentilele si proiectoarele,toate dimensiunile sunt acelasi difera numai prinderea becului in far,deci proiectia luminii e acelasi(uitate la poza 3) mai ai avantajului ca sunt autoadaptive deci nu vad nici un dezavantaj fata de cel oem din contra.Uitate si tu la vwvortex forum sa vezi ce apreciat sunt farurile hella:

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3...postid=43074277

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2973857&page=1

O zi buna.

post-917-1194353844_thumb.jpgpost-917-1194353913_thumb.jpg

post-917-1194353978_thumb.jpg

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ceea ce ai scris tu..sunt si farurile de la Hella care arata exact ca cele cu xenon oem si costa 500 euro.Initial am vrut sa pun si eu insa prefer sa iau oem....ca pret ajungi tot acolo insa ai si avantajul ca ai balasturile si becurile oem care as putea sa pun pariu ca au durata de viata dubla decat cele aftermarket...ma opresc aici..revin cu impresii la sfarsitul saptamanii dupa montaj :icon_rambo:

PS:Am vorbit cu Volskman si aduce intreaga instalatie pentru autoleveling...deci nu e problema...sa vedem daca o mai fi nevoie de ea :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca la farurile Hella aftermarket este la fel ca la cele OEM dar pot sa va spun ca farurile OEM cu Xenon/BI-Xenon difera de cele cu halogen. Ma refer aici, evident doar la cele cu lupa. Am facut comparatia intre ele la Passat si la Audi, nu vad de ce la Golf ar fi diferit. Diferentele apar din lupa si din oglinda interioara care este calculata sa focalizeze altfel lumina in cele doua situatii (Xenon si halogen). Motivul este tipul diferit de sursa luminoasa si anume: halogenul are o sursa punctiforma de lumina data de incingerea filamentului/filamentelor iar Xenonul foloseste ca sursa luminoasa un arc electric care are o suprafata mult mai mare (practic tot volumul tubului este sursa de lumina. De aceea exista diferente atat la lupa cat si la oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine Rapier,cat de cat ma pricep si eu la faruri,dar vezi poza 3 farul dynabeam tip halogen cu un bec xenon,proiectia luminii e foarte buna,focalizeaza foarte bine si cu xenon un far proiectat pentru halogen.Si asta conteaza rezultatul final.Eu am vazut amandoua faruri hella din aceasta serie dynabeam halogen si xenon si crede ma nu am vazut nici o diferenta la dimensiunea oglindei,acelasi oglinzi si lupa folosesc amandou numai prinderea becului difera,din relatarea baietilor de pe forum vortex si cu becuri halogen e super bun mai ales ca acelasi lupa foloseste si pentru hi-low beam,si lumina de pozitie cu CELIS isi arata clasa,ca o concluzie farul e mult mai bun decat farul oem halogen.

Eu zic ca merita facut acest upgrade la faruri :offtopic:

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa imi montez si eu un kit de xenon din asta aftermarket si vrea sa stiu sigur daca functioneaza pt ca am citit pe undeva pe forum cum ca pe noua jetta nu ar functiona. Userul respectiv spunea ca dupa 20sec se stingeau din cauza la ECU pt ca detecta consum mai mic si le stingea.

Intrebarea este daca are careva montat sau a vazut montat pe golf 5 cu faruri halogen? stie careva un link cu instructiuni pt montaj, unde se monteaza balasturile, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate monta. Doar ca trebuie sa iei de 55W ca sa nu sesizeze diferenta de consum sau normale (de 35W) dar trebuie sa montezi un CAN BUS (unitate ce impiedica computerul sa mai dea eroare la bord cum ca becul este ars sau la alte masini computerul opreste alimentarea cu curent a farurilor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat pe golf 5 si e ceva de munca, prin bucuresti putina lume stie sa monteze, e mai complicat deoarece becul vine pe un soclu special, cat despre xenoane.... depinde de unde le iei, eu am montat de la adi(baracuda) si nu apar acele probleme, dar a venit cineva cu un kit luat de pe okazii si se stingeau, am pus balast de la adi ... a mers, deci inca odata vezi de unde iei sa nu ai prob dupa

@shimano eu am montat numai de 35w si nu au foat probleme

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut montat...fara sa faca probleme...dar erau aceeasi putere...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjeaza prea mult eroarea de bec ars si asa se mai aprinde cate o data si nu gasesc becul ars....

@cipos: iti dadusem si un PM :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va da eroare de bec ars dupa montaj, eroare de bec ars mai apare si daca ecu depisteaza o rezistenta mai mica a becului(acesta fiind pe moarte) cu,toate ca el functioneaza perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut si vad in fiecare noapte Golf 5 cu xenon after-market...este unul in Iasi...si vreau sa iti spun ca orbesc de rup farurile lui...imi vine sa ma dau jos sa i le bag pe gat cand ma intersectez cu el.Totusi daca Cipos ti le monteaza eu cred ca omul se pricepe si va face treaba buna...sper sa nu fie la toate asa.Eu nu sunt de acord cu after-market daca nu ai far cu lupa...cand iesi din tara ce faci?....pui halogen? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este alta... majoritatea ridica farurile, daca lasi reglasul exact cum a fost nu orbeste, ex cel mai concludent: golf4,seat leon, nu au lupa dar nici nu orbesc

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cipos sunt de acord cu tine...dar cand iesi cu masina din tara ce mai faci?...ca daca te opreste neamtul o pui de un set de faruri Oem...cu banii de amenda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e f greu de demonstrat, tre sa fie un control impreuna cu adacul ceea ce mai rar vezi pe la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ies din tara curand mai ales la nemti... bulgarii sper ca nu fac nazuri oricum ei sunt mai in urma tehnologia... :wub: iar de ce masini au nu mai zic nimik....!

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza la orbire ca posesorul de xenon sa ajuteze corect farurile in functie de incarcare. Xenonul oem are senzor de incarcare pe punte spate si le coboara cand e cazul... ceea ce soferii cu aftermarket uita sa faca... si pe mine ma orbesc cate unii de imi vine sa mor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai discutat despre xenoane after la un alt topic,si am ajuns la concluzia ca oricat de bine ai regla farurile oem cu reflector cu becuri xenon after tot o sa orbeasca pe cel care vine pe sens invers ca reflectorul nu concentreaza lumina nefiind proiectat pentru bec xenon,inprastie peste tot nu poate concentra lumina ca farurile cu lupa care sunt folosite la farurile xenon oem,deci sfatul meu e daca nu vezi suficient pune un bec cu lumina mai puternica gen philips x-treme sau pune faruri xenon oem cu autoleveling dar nu pune xenon pe un far cu reflector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut xenon pe farul halogen, am avut probleme cu ele, se aprindeau greu, dupa foarte multe incercari cand era frig afara (nu-mi explic de ce), orbeam pe toata lumea chiar si cu ele reglate corect. In cele din urma am cumparat faruri oem cu lupa si am schimbat si instalatia de xenon cu una CAN BUS si cu aceste faruri ai bi-xenon, pt ca functioneaza mecanismul care ridica becul. Mai am ceva probleme cu un far dar in proportie de 90% sunt multumit. Eu zic ca nu merita sa te incurci cu xenon pe farul halogen, pt ca acest far nu este creat pt xenon. Daca vrei neaaparat xenon cumpara farurile cu tot cu instalatie originala (in jur de 600euro pe ebay) si vei fi foarte multumit.

Modificat de andrei_1402
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi Momentan am sa incerc cu xenon pe halogen.. O sa imi iau Hella 6000K de 55W ca sa nu am probleme cu erori si altele. Le-am gasit la un tip care mi le si monteaza si imi da si garantie 24luni (zice el REALA)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai multi prieteni cu xenon after si vreau sa zic ca nici nu ma orbesc, lumina e mult mai puternica si da si bine pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi Momentan am sa incerc cu xenon pe halogen.. O sa imi iau Hella 6000K de 55W ca sa nu am probleme cu erori si altele. Le-am gasit la un tip care mi le si monteaza si imi da si garantie 24luni (zice el REALA)

Fii foarte atent..nu exista asa ceva..un kit original after facut de Hella e minim 300 euro...deci sunt clar chinezarii '''made pe vapor'''.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii foarte atent..nu exista asa ceva..un kit original after facut de Hella e minim 300 euro...deci sunt clar chinezarii '''made pe vapor'''.... :vaidecapulmeu:

Sustin cu tarie aceasta idee. Cunosc oameni care aduc asa ceva. Hella...made in china

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai bune care se gasesc si la noi pe piata sunt siemens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!