Jump to content

Stergatoare


CookMon
 Share

Postare recomandată

Lucian, crede-ma ca am torsionat bratul in toate pozitiile, inclusiv intoarcerea lamelei de stergator. S-a mai atenuat acel "blurr" dar tot este. Pana la urma, m-am enervat, si am fost pana la PBN si am cumparat 2 lamele noi (una de rezerva ca sa fiu sigur). Acum merge perfect si sunt fericit :blah_:

Deci, ce am constatat este ca oricat ai incerca sa mai tragi de stergatoare ca sa prelungesti viata lor e cam amageala. Sunt cam dezamanagit de Bosch Aerotwin. La cat au costat...sa tina 6-7 luni...cam putin. Sper sa tina ceva aceste lamele, macar nu sunt 130 lei perechea.

P.S. Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi, nu cumva se distrug de la parbrizul ciupit? Eu le am de 2 ani si inca sterg fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai rezolvat problema...

Apropo de uzura prematura , ati observat ce se intimpla cu masina dupa ce sta sub unii pomi ? se depune ceva pe parbriz si luneta si pina le inmoaie lichidul merg lamele ca pe smirghel , asa ca sint o multime de factori care uzeaza prematur lamele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clau_75@, posibil, dar trebuia sa se distruga si stergatorul din dreapta unde am mai multe ciupituri (mai adanci). Sa vad acum cat tin lamelele astea noi!

@lucian@ inainte de a pleca cu masina, daca observi cleiul pe parbriz de care sigur se lipeste praf si nisip, dai cu apa sa umezesti parbrizul si spoi pulverizezi cu solutie de geamuri gen "Clin". Lasi putin sa se inmoaie si spoi stergi cu un stergator de parbriz (eu am cumparat unul normal ALKA din Cora pe care il foflosesc in acesc scop)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Apropo de lamelele Alka...am luat si eu 2 seturi...de 600 si de 500 mm, ca am zis sa am acolo...si ce sa vezi...au o sina de plastic care nu intra pe stergatoarele mele (e mai groasa)... Daca scot sina aia de plastic ramane una f. ingusta si care poate sa iasa oricand de pe stergator...

Asa ca le-am luat degeaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si-a luat cineva stergatoare Valeo pentru Passat? Daca da, spuneti-mi va rog ce cod au.

Eu tot gasesc pt Meganse 2 si nu sunt convins ca se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamela de la sofer imi lasa o dunga pe mijlocu parbrizului , era ciupita . Solutie de criza am schimbat lamele intre ele pt moment . luna vitoare crek ca voi luat doua noi ca am vazut ca nu sunt scumpe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a luat cineva stergatoare Valeo pentru Passat? Daca da, spuneti-mi va rog ce cod au.

Eu tot gasesc pt Meganse 2 si nu sunt convins ca se potrivesc.

Daca vrei codul lor OEM, le vezi cu o pagina in urma pe acest topic

(...)

Partea stanga (sofer):

- Cod brat stergator (600 MM): 3C1 955 425 B (Pret: 77 RON/buc)

Partea dreapta (pasager):

- Cod brat stergator (475 MM): 3C1 955 426 B (Pret: 77 RON/buc)

(...)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile astea sunt de la bratul metalic de la stergator? Peste tot le gaseam la peste 100Ron. Mi se pare pretul foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul pentru brat este 130-140 Ron, tu cred ca te refereai la lamele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai sa ne intelegem, pe tine ce coduri te intereseaza mai exact ?

Al intreg bratului de stergator (tot sumbansamblul), al stergatoarelor in sine sau doar al refill-urilor ?! :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la brat, refill-ul e refill, bratul e partea metalica (sau ma rog ce material o fi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

markmorison2006

eu mi-am schimbat doar caucicul si m-a costa 50 lei amandoua si le am de 6 luni si tot ca la inceput sterg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti lua Valeo ca sunt extrem de proaste fata de cele originale sau de Bosch.

Eu am avut originale=OK. Urmatorul set a fost Bosch Aerotwin=OK. Acum am luat de la un dsitribuitor de piese auto Vlaleo Silencio...sunt execrabile. Fac cel mai mare zgomot dintre toate trei modele(probabil ca silencio in conceptia lor este egal cu zgomot) si nici nu sterg bine, adica lasa dare de apa pe parbriz de noi.

Si apropo au fost cele mai scumpe dintre toate cele 3 seturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mai nou, lamelele de stergatoare vin o singura bucata pt codul din paginile anterioare.

Evident, pretul a ramas acelasi, dar de aceasta data pentru o singura bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca Valeo am si sterg foarte bine si nici nu fac zgomot. O sa confirm daca is Valeo cand cobor din casa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou, lamelele de stergatoare vin o singura bucata pt codul din paginile anterioare.

Evident, pretul a ramas acelasi, dar de aceasta data pentru o singura bucata.

Adica 50 RON/1 bucata ?!

Oricum ele vin separat in ambalaj (adica o lamela de 600mm si 2 capacele) si practic tu comanzi 2 buc. de refill-uri.

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat eu comanda la ADA motors Galati si este 28 ron/buc.deci doua bucati 56 ron.

pana o sa-mi vina astea am cumparat unele italiene cu 10 ron doua bucati.le-am montat si sterg fara probleme fara sa lase urme sau zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati acestia, inlocuirea lamelor (de refill zic) necesita cunostinte de inginerie sau poate si ultimul...ahem..mentally challenged sa o faca? Nu de alta, da' sa stiu daca ma inham la chestia asta au ba..

http://laurentiu.elenaworld.net/2010/11/utile-cum-sa-ti-schimbi-stergatoarele-cu-10-lei/

uite aici explicat pe larg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare, am o problema cu spalatorul de la faruri, dupa ce am schimbat bateria nu mai functioneaza, trebuie reactivat ceva? sau e coincidenta si s-a stricat ceva? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi mi sa pus pata si am cumparat copia de stergatoare Bosch Aerotwin pentru Passat 3c,si pot sa spun ca sunt super bune la fel ca cele din fabrica defapt cred ca nu exista ceva superior,nu ca fac reclama la Bosch dar zic sa luati cu incredere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pararazi@, vad ca esti din craiova, de unde le-ai cumparat si ce pret au?

ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Sunt din Craiova,dar sunt in Italia acum,revin la inceputul lui mai,le-am cumparat din carrrefour,pe cel din stanga am dat 19 euro iar dreapta 14 euro.Sunt super bune poate mai bune decat originalul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autoworld Cluj este la 115 lei setul de stergatoare. Este o promotie in derulare.

Sper sa ma tina cat mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Salut!

Eu mi-am achizitionat de curnad setul complet de stergatoare de la Bosch (120 lei setul) si sunt foarte multumit de ele. Nici eu nu recomand Valeo. In plus daca alimentati din benzinariile Mol si aveti card de puncte, la 2000 puncte cedate primiti un cupon pentru stergatoare originale Bosch - cu acel cupon trebuie mers la o reprezentanta Bosch - nu fac reclama la benzinaria Mol insa merita varianta.

FLORIN MANDRAS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!