Jump to content

Dezaburirea Oglinzilor Si Incalzirea Stropitoarelor De Parbriz


Minu
 Share

Postare recomandată

eu am folosit aceamufa si totul e sub control. la fel o aveam si eu pe acolo pe la mecanismulde stergatoare. mufele se pupa. spor la treaba. vara nu itzi dai seamama ca e apa calda dar acum cum a venit frigul se simmte ca e mai caldutza.spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    15

  • taz21

    12

  • v@sy

    9

  • b-66-six

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai tocmai asta e, ca nu se pupa. Daca te uiti mai atent se vad in poze incercuite.

Astazi am verificat la un prieten si intradevar au (+) de cand pui contactul. Mi se pare o tampenie, de aia s-au ars la toti,ca merg ca nebunele tot timpul.

Ar fi trebuit sa le puna si ei pe dezaburire.

La faza asta inginerii nemti au o bila neagra.

Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu stropitorile nu sunt pentru incalzit apa, eu stiam ca ele impidica formarea ghetii (o topesc) in duze ,si eu am montat dupa (masina nu avea din serie) dar le-am montat vara...si le-am pus pe contact, asa apareau si in schema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa si e. ele doar incalzesc duzele ca sa topeasca gheata sa permita lichidului sa fie pulverizat.

pana la urma cand functioneaza cand pui contactul sau cand apesi butonul de degivrare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dessfacut amandoua duzele si aveau acolo mizerie + ceva corodat(cred ca de culoare verde).Le-am pus sus,dar nu stiu daca merg, cel putin una am reusit so stric, ca mi s-a topit invelisul de pe fire cand am pus contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cum verificam daca merg duzele astea? :)

Am unele si nu vreu sa le montez degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am intrebat mai demult cum se verifica functionalitatea duzelor si am primit urmatorul raspuns:"cu voltmetru"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi bine sis cu ohmetrul se masoara daca au vreo rezistenta sau cu Ampermetrul in serie si se vede daca trece curent prin ele alimentate la 12v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cam asa ceva cum ai zis.Scuze am uitat denumirile :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schema vad ca stropitorile incalzesc apa in momentul cand maneta de la stergator este actionata. Postul lui B 66 Six este un pic cam vechi, aici am gasit ceva legat de duze incalzite, ca sa nu fiu off topic.

daca scoti de la bazinul cu lichid de parbriz furtunul care merge spre stripitoare si pui unl mai lung simplu imbiandu-l si il treci de vreo 10 ori sa fie rasucit, pe de jur imprejurul tubului aluia de aer cald care se afla in apropiere, o sa ai apa calda la parbriz permanent

CVA G3 poate sa confirme ca a vazut la mine, asa am luato din germania dintr-o zona muntoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah: e meseriasa ideea....daca ai si o poza sau faci una crede-ma ca miine am si facut proba sa vad cum iese apa,ca si duzele si oglinzile sunt "moarte" !!!

eu am dessfacut amandoua duzele si aveau acolo mizerie + ceva corodat(cred ca de culoare verde).Le-am pus sus,dar nu stiu daca merg, cel putin una am reusit so stric, ca mi s-a topit invelisul de pe fire cand am pus contactul.

poate imi explici si mie cu le-ai dat jos.....ca m-am uitat la ele ca la OZN-uri (cele din filme) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitate ca duzele au un fel de clema sub capota.Se strange clema si se imping duzele in sus prin capota.Doar asa se pot scoate.O sa ai ceva de lucru pana la scoti ca si eu mam chinuit bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un amendament la o afirmatie de-a mea de mai sus. Intradevar, incalzirea duzelor sre loc odata cu punerea contactului. Verificarea incalzirii apei se poate face punand mana pe jetul de apa pulverizat spre parbriz. Ar trebui sa fie incalzita apa, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca apa ar trebui sa fie incalzita. toata chestia cu incalzirea duzelor stiu ca este legata strict de orificiile prin care este pulverizat lichidul ( sa nu se infunde din cauza ghetii )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am avut ocazia sa imi verific functionalitatea incalzirii duzelor de stropit parbrizul. mufele arata mai mult decat ok. sunt alimentate la 12+ V

De asemenea pot confirma ca incalzirea functioneaza doar cu contactul pus.

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu curios, habar nu am daca am / imi merge incalzirea oglinzilor si / sau a duzelor de spalare parbriz.

Spuneti-mi, va rog: sa luam scenariul ca afara ploua iar oglinzile exterioare-s ude, pline de broboane de apa din cauza carora nu se vede cum trebuie. Daca apas butonul de dezaburire luneta si am si imi merge incalzirea oglinzilor, atunci ar trebui ca picurii de pe acestea sa dispara? sau sa se evapore??

Intreb pentru ca azi iara n-am observat sa se dezghete oglinzile din butonul cu pricina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva.

Poti da drumul la orice ora la dezburire si pui mana pe oglinzi si vezi daca sunt calde.

La mine dreapta e foarte calda, in schimb stg. nici calaie nu este. Am cumparat o oglinda noua ca sa o schimb. Impresii mai incolo.

La voi cum se incalzezc oglinzile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa se incalzeasca insa la mana nu cred ca se vor simti calde.Si la mine se simt calde numai cand este frig afara(iarna), si functioneaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Eu am schimbat doar sticla de la oglinda de pe stanga pt ca era moarta rezistenta ,si pot sa spun ca se simte foarte bine ca e calda cand o atingi cu mana,pret 40 ron de la ALKAR pacat ca e putin fumurie.Asi vrea sa fac pt oglinzi un comutator separat de luneta ,se poate ??,a mai facut cineva asa ceva ?? :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat eu separat, am luat un model diferit de buton pentru degivrare pentru a face diferenta (sunt 2 modele) si am legat firul de culoare alba care vine in butonul initial pe celalalt buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am si eu o intrebare: cum se poate demonta oglinda sau cum se poate verifica de ce nu imi mai incalzese o oglinda.

Multummiri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinda se demonteaza astfel. dai jos fata de usa (ca sa dai jos mecanismul de actionare a oglinzii astfel incat cand o scoti daca vrei sa o scoti de tot sa nu rupi ceva pe acolo) si apoi plasticul ala care acopera oglinda pe partea interioara a geamului. apoi ai niste suruburi pe acolo 3-4 la numar si gata. :rolleyes: sticla poate fi verificata cu un multimetru.

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!