Jump to content

Setari Vag-Com Octavia 1


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit un topic asemanator, daca moderatorii stiu unul, rog sa le uneasca!

La O1 Air (Classic cu Ac, inchidere si modul confort cu geamuri electrice fata) am inceput astfel:

- 1.Am activat incuierea usilor la 15Km/h si deblocarea lor la scoaterea cheii din contact, dupa aceasta opertiune cu VagCom-ul s-a observat ca se incuie si portbagajul, iar daca se deschid usile din butonul de pe cotiera de la sofer si contactul este pus dupa 15 sec se incui portbagajul automat, la fel se incuie si daca in acest interval se deschide, se incuie dupa inchiderea lui.

- 2.Am activat descuierea selectiva astfel ca la deschiderea din telecomanda (a alarmei montata ulterior) sa se descuie doar usa de la sofer, la a 2-a apasare se deschid celelalte usi.

- 3.Am activat in IC martorul de centura si cel de lichid spalat parbriz care doar stateau aprinse deoarece in IC nu erau trase firele.

- 4.Am activat CC, urmeaza achizitionarea si instalarea conform indicatiilor de aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=11977

- 5.Astazi am tras fire din IC inspre centura de siguranta si vasul de lichid de spalat parbriz, si cate un fir la masa in aceste 2 locuri. Daca se leaga capetele firelor impreuna simuland contactul de centura si senzorul de nivel lichid parbriz apare si semnalul sonor (6 beep-uri) de centura si la desfacerea firelor de la lichid parbriz apare si semnalul sonor si martorul in bord de lipsa lichid. Urmeaza inlocuirea locasului de centura cu unul care are contact incorporat (o sa-l desfac pe cel de pe masina poate are contactul) si modificarea vasului de lichid parbriz prin montarea unui senzor de nivel (2 tije verticale metalice paralele in vas ca la vasul de expansiune la care sa se lege cele 2 fire). Trebuie gasita o solutie a.i. vasul sa ramana etans. La vasul de expansiune senzorul este in partea superioara, aceeasi solutie o sa o aplic si aici.

S-a folosit laptop, interfata KKL-com, VagCom 3.11. Modificarile s-au facut astfel:

1. Lock/Unlock Horn/Flash:

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking for manual window cars)

[Adaptation - 10]

Channel (03..08)

Adaptation Value (1 = on, 0 = off)

[save]

Channel 03 Auto Lock

Channel 04 Auto Unlock

Channel 05 Unlock, horn sounds

Channel 06 Lock, horn sounds

Channel 07 Unlock, turn signals flash

Channel 08 Lock, turn signals flash

2.

Selective Unlocking:

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking for manual window cars)

[Recode - 07]

Write down the existing coding for future reference.

Enter 5-digit code from below

[Do It!]

Look at the existing Soft. Coding. If you have selective unlocking (press the unlock button on the remote once to open the driver's door, twice to open all the doors) the last digit of your coding should be an even number. To make all doors unlock, add 1 to the coding.

So, if you have a 2-door 2002 GTI that is coded for selective unlocking (00064) add one to make it 00065 so that all doors unlock with one press of the unlock button.La mine am modificat di 00067 in 00066 (4usi 2geamuri electrice)

3.

Recode for warning lamps:

[select]

[17 - Instruments]

[Recode - 07]

Write down the existing coding for future reference.

Enter 5-digit code from below

[Do It!]

Look at the first two digits in the coding. Add the values for the options together to get the correct coding.

00 - No available equipment

+01 - Brakepad wear sensor warning active

+02 - Seatbelt warning active

+04 - Washer fluid level warning active

Codul final este 23112.

4.Activating Cruise Control on a new ECU (DBW):

Factory fresh ECU's often come with cruise control de-activated. If this is the case, there will not be a letter "G" in the Component field of VAG-COM when connected to the Engine.

[select]

[01 - Engine]

[Login - 11]

Enter 11463 to activate cruise control

[Do It!]

After doing this procedure, there should be a letter "G" in the Component field

NOTA: NU se va aprinde nici un martor in IC!

5. Conform schemei atasate:

Firele care trebuie trase sunt:

pentru centura: de la pinul 31 al mufei T32 (albastra) contactul centurei

pentru lichid: de la pinul 6 al mufei T32A (verde) la vasul cu lichid, mufele sunt cele din spatele IC.

OK, unele s-au mai discutat, urmeaza instalarea celor 2 senzori, acum am capetele firelor (unul din IC si unul la masa, pentru fiecare senzor) legate impreuna pentru a simula senzorul.

Pages_from_g4_scheme_electrice_2000.pdf

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nedumerire, din schema CC stie cineva care sunt butoanele (corespondenta cu schema) ?

CruiseControl.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La punctul 3 din primulm post se mai adauga:

+08 warning light for failure of a light bulb (la mine nu a mers)

+16 Warning light indicating an open door

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

pentru :

+01 - Brakepad wear sensor warning active

+16 Warning light indicating an open door

nu trebuie sa ai si senzorii montati ?

As vrea sa imi activez si eu aceste alerte pe Fabia dar nu stiu daca acesti senzori sunt deja prezenti .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut masina care sa nu aiba contacte la usi si ptr placutele de frana, da , tb sa aiba senzor, este inglobat in placuta de frana.

Daca lasi farurile aprinse, scoti cheia din contact si deschizi usa de la sofer, bazaie ceva?

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , bazaie . E super ca se poate activa atunci alerta. Am facut un thread in sectiunea "Fabia" si nu am primit un raspuns concret :

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=37137

Merci de info , voi activa si eu cu prima ocazie.

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras firele la vasul de lichid de parbriz si pe la capac le-am introdus in vas fara sa se atinga intre ele, sunt cam la 1/4 de la fundul vasului si functioneaza.

Un fir e din bord, pe contactul corespunzator si unul e de la masa bordului (IC), care difera de masa masinii (sending earth).

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Tot eu te bat la cap :rolleyes: Esti sigur ca +16 la Instruments activeaza martorul de usi deschise ? Intreb pentru ca am gasit aici : http://www.vag.com.fr/mkiv.htm ca +16 la Instruments se seteaza cand ai navigatie . Nu era in alta parte +16 ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras firele la vasul de lichid de parbriz si pe la capac le-am introdus in vas fara sa se atinga intre ele, sunt cam la 1/4 de la fundul vasului si functioneaza.

E cea mai tare faza pe care am auzit-o vreo data!!! Bravo! Deh, ce ti-e si cu marketingul asta dom'le - ii costa mult sa faca asta standard la toate?

Modificat de Pisicutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse mai sus, +16 este pentru martorul de usa deschisa la O1!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cred ca am acelasi model (Air = Classic + AC/geamuri electrica fata/inchidere centralizata) insa la mine vad ca am martor functional in bord pentru usa deschisa. Recunosc ca nu sunt primul proprietar, deci e posibil sa fi fost activata inainte sa o primesc eu.

Am o alta problema in schimb: cand actionez inchiderea centralizata de la butonul de pe usa soferului, de cele mai multe ori se incuie toate cele 4 usi, apoi cea din spate dreapta se descuie. E normal sa faca asa? Cand armez din exterior de la telecomanda alarmei nu am aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal. Fa-i o verificare la un electrician. Aceeasi problema am avut-o si eu la un Opel insa dupa o perioada a incetat sa mai apara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am acelasi model (Air = Classic + AC/geamuri electrica fata/inchidere centralizata) insa la mine vad ca am martor functional in bord pentru usa deschisa. Recunosc ca nu sunt primul proprietar, deci e posibil sa fi fost activata inainte sa o primesc eu.

Nu am spus nicaieri ca nu am acel martor, bineinteles ca il am si eu si nu a trebuit activat. Avem aceleasi dotari si aceeasi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

al bundy: Ti-ai pus cotiera la masina? Eu tocmai mi-am cumparat vineri una de la "codatel" de aici de pe forum si acum studiez cum trebuie montata. Daca ti-ai montat asa ceva, poti sa imi dai vre-un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu si cred ca nu-mi voi monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:scratch: Nu vreau sa deschid un topic pt o simpla intrebare...

Stiti daca oglinda (geamul) stanga de la un golf 4 se potriveste pe octavia 1?

multumesc

:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
al bundy: Ti-ai pus cotiera la masina? Eu tocmai mi-am cumparat vineri una de la "codatel" de aici de pe forum si acum studiez cum trebuie montata. Daca ti-ai montat asa ceva, poti sa imi dai vre-un sfat?

Incearca aici: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=958556 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Chrysty. Am montat-o deja weekend-ul trecut. Mi-a luat vreo 3 ore, dar a iesit super. Merita toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Chrysty. Am montat-o deja weekend-ul trecut. Mi-a luat vreo 3 ore, dar a iesit super. Merita toti banii.

Stiu, eu cand am cumparat masina era deja dotata ...cu toate ca nu o doream.

Dar acum sunt :P :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am montat tempomat "home-made" pe octavia si functioneaza foarte bine, e mai greu ca la golf. Golful are capac de vizitare sub plasticul de sub parbriz stanga unde sunt mufele, iat octavia nu are, trebuie ajuns la mufa pe sub bord, e chinuiala mai mare.

Nu am schimbat maneta, am aplicat 2 butoane pe maneta de semnalizare, acolo unde tb sa fie butoanele originale. Cost 5ron butoanele si vreo 5 ore de munca.

Nu am facut poze dar voi explica pasii ce trebuie urmati si materialele folosite. O sa pun poza cu produsul final, sau la o intalnire cine vrea o sa-l vada.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune te rog o poza cu butoanele montate sa vedem cum arata?

Si detalii :vaidecapulmeu:

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris si pe celalalt topic cu tempomatul, cand ies de la servici,adica maine (lucrez 24/72), fac poze sa vedeti ce a iesit, si dupa Paste scriu un tutorial cu montarea acestui hmade tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!