Jump to content

Frana ineficienta, pedala moale


HRTS
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am un Passat B5.5 cu urmatoarea problema: in diminetile reci si umede frana nu functioneaza la primele apasari ale pedalei. Pedala este moale, cursa lunga (pana la podea aproape) si franeaza f greu, ca si cand as frana cu motorul oprit (fara servo).

La o apasare rapida a pedalei de frana masina intepeneste complet pe sosea. Dupa cateva franari slabe, frana revine la normal.

Desi s-au reglat unghiurile masinii (schimbare cap de bara) nu cred ca este de vina o dereglare a senzorului ABS - ABS-ul fucntioneaza corect, nu se aud zgomote.

La ultima testare ITP (acum 2 sapt) testul de frana a iesit bine (77% eficienta, sub 7% dezechilibru) si mai ales am vazut ca placutele aveau cel putin jumatate din grosimea unora noi, fiind putin uzate.

Probleme similare am avut la alte masini si s-au rezolvat prin schimbarea lichidului de frana si aerisirea instalatiei. Dar atunci problemele apareau constant, pe cand aici doar in primele minute de rulare, si numai diminetile reci si umede.

Aveti ceva sugestii?

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pati-o ieri dimineata. Mi s-au blocat franele si nu am putut pleca din loc...am calcat pedala dupa vreo 200 m si s-a blocat si am asteptat 5 min sa-si revina, apoi din nou aceiasi problema de vreo 2-3 ori... Ce zici? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si numai diminetile reci si umede.

Aveti ceva sugestii?

probabil ca din cauza umezelii se formeaza un strat de rugina care afecteaza eficienta franei. dupa prima franare sau dupa cateva franari acest strat de rugina se "curata" si frana este din nou eficienta.

eu am mai intalnit fenomenul asta si dupa ce imi spalam masina si apoi o lasam sa stea putin, dar repet dupa prima franare disparea fenomenul.

ps: cred ca am mai citit discutii de genul asta... da un serch.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pati-o ieri dimineata. Mi s-au blocat franele si nu am putut pleca din loc...am calcat pedala dupa vreo 200 m si s-a blocat si am asteptat 5 min sa-si revina, apoi din nou aceiasi problema de vreo 2-3 ori... Ce zici? :D

Ti sa blocat frana si masina nu a mai putut fi mutata din loc? Adilk masina era infranata??

Eu am patit asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre becul ABS din bord care ramane aprins ce imi puteti spune?da a ramas franata si nu pleca din loc!!!! ce ai facut in cazul asta? cum ai rezolvat problema? Ma gandesc ca e din cauza frigului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat search, dar nu gasesc referiri la acest fenomen: apare aleator, si doar la primele frinari dupa care dispare complet.

La apasarea brusca a pedalei (jumatate din cursa posibila a pedalei in acel moment) masina franeaza f violent , dar nu ramane intepenita.

Frana se deblocheaza intotdeauna corect.

Problema ramane ineficienta de scurta durata, cateodata f riscanta - risc de pilda sa lovesc masina la manevrele de iesire din parcare. Pur si simplu nu pot opri masina, decat "pedaland" puternic pedala de frana.

Deja am intrat in rutina dimineata: 4-5 frane pana la iesirea cu ea pe strada principala, in vederea evitarii unui accident ca urmare a unei frane ineficiente.

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre becul ABS din bord care ramane aprins ce imi puteti spune?da a ramas franata si nu pleca din loc!!!!!ce ai facut in cazul asta? cum ai rezolvat problema? Ma gandesc ca e din cauza frigului!

Pai nu am rezolvat

Prima data am schimbat pompa de frana si dupa ceva vreme ( 1 luna ) am avut aceiasi problema.

Am desfacut conducta din pompa sa isi revina ( mie imi ramanea infranata si trebuia sa stau 30 min sa revina )

Astept sa se infraneze din nou si sa ma duc la service sa vada exact ce e defect. Din cate am inteles ar fi servofrana dar vreu sa fiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Dupa indelungi cautari am gasit ceva care seama cu problema mea: posibil apa in servo frana ca urmare a infurndarii scurgerii de sub baterie.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=24645

O sa scot bateria, o sa incerc sa vad daca este apa in servofrana asa cum au gasit colegii, si revin cu un post.

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

salut. de vreo 2 zile a inceput sa am probleme la pedala de frana . are momente cand pedala nu mai tine, se duce pana la podea(trebuie sa mai fac 1/2 pedale sa isi revina).mecanicul mi-a spus ca ar fi pompa de frana, dar nu sunt sigur pt ca nu imi face mereu .ce alta cauza ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta nu.

Ai probleme pe circuitul cu lichid. Mai concret... pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!