Jump to content

1.9 Tdi Vs 2.0 Tdi


audiholic
 Share

Postare recomandată

Daca ai posibilitatea sa iti iei fabricata din 2007 incoace mergi cu incredere pe 2.0 TDI, altfel nu! 140 CP mi se par decenti, 105 fiind dupa parerea mea f putin. Acum depinde de fiecare ce fel de sofer este si ce pretentii. Mie unu 140 CP mi se par putini :lol: Asta si este motivul ca voi trece intr-un viitor apropiat la G6 GTI :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dpc

    17

  • Ice_2k

    11

  • gHapciu

    11

  • Andrei2000

    10

Top Posters In This Topic

Monica_fanMK1Cabrio cred ca niciodata o cutie 5+1 nu va fi mai rapida/buna decat o cutie 6+1 si asta deoarece la toate cutiile in 6 trepte rapoartele sunt mai scurte deci implicit motorul se tureaza mai repede

Modificat de bogdan_mad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monica_fanMK1Cabrio cred ca niciodata o cutie 5+1 nu va fi mai rapida/buna decat o cutie 6+1 si asta deoarece la toate cutiile in 6 trepte rapoartele sunt mai scurte deci implicit motorul se tureaza mai repede

Afirmatia "Daca ne referim la demaraj atunci categoric cutia 5+1 va avea castig de cauza" imi apartine mie.( de fapt postarea nr. 124 imi apertine in totalitate). Consider ca situatia sta exact invers fata de ceea ce spui tu, in sensul ca o cutie cu 5 trepte are rapoarte mai scurte, in consecinta masina are un demaraj mai bun.

Poate ne lumineaza pe toti vreun coleg cu mai multa experienta.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai o cutie 5+1, plecarea e putin mai grea in anumite momente, dar depinde la ce nivel RPM e motorul in acel moment.

Dezavantaj: plecare ceva mai greoaie decat 6+1.

Avantaj: dupa ce isi da drumul masina, poti sa faci o depasire linistit cu aceeasi treapta, fiind lunga... iar dupa un chiptuning normal, cutia devinde foarte potrivita pentru masina.

Avantaj cutie 6+1: plecare buna chiar si de la 1500 de ture, cam in orice treapta(compar aici Passat 1.9 TDI 131 cp, 5+1 cu 6+1).

Dezavantaj: trepte scurte, schimbarile treptelor se vor face mai des decat la 5+1 trepte.

Concluzie finala: 5+1 are rapoarte mai lungi, 6+1 are rapoarte mai scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Concluzie finala: 5+1 are rapoarte mai lungi, 6+1 are rapoarte mai scurte.

da 6+1 are rapoarte mai scurte ..... dar si CUPLU MAI MARE fata de cea cu 5+1 :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am condus 1.9 tdi 131 cp si 2.0 tdi 140 cp , si mi sa parut mai bun 1.9 decat 2.0 care era cam puturos rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am avut ocazia sa merg cu un Golf V 2.0 TDI 140CP, este mai sportiv decat Passatul B5.5 din semnatura 130 PD Variant. si cam la acceasi performante cu BMW 320d 150CP

Am constatat ca Golful are un + la demaraj (greutate mai mica, putere mai mare, mai nou), dar nu foarte mare, la vitezele superioare peste 130 incepe sa fie diferenta in modul cum demareaza pana la 200km/h. Oricum Passatul e depunctat la greutate si putere.

Golf-ul am putut sa-l compar mai bine cu BMW din punct de vedere al performantelor globale -are cuplul ceva mai jos in ture decat BMW-ul dar se plafoneaza mai repede. Compotramentul e oarecum diferit din cauza asta.

Pe autostrada eu cu BMW-ul cumnatul cu Golf-ul ne-am inteles de minune. Masinile sunt cam in aceeasi categorie.

Pe cand Passatul fata de BMW manifesta oarece lipsa de putere in demaraje dar nu e departe tare. Passatul sufera si la capitolul stabilitate datorita faptului ca nu are suspensie independenta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti,

momentan am un 1.9 TDi-PD AXR de 101 cai pe un golf 4 2003,mi se pare foarte agil in oras chiar sportiv adica nu prea se tin multi dupa mine,as vrea sa il schimb cu un A3 model 2004-2005 de 2.0 TDi,as vrea sa stiu daca tdi-ul asta este PD si daca merita asta in cazul in care as vrea sa pun o diferenta de maxim 1000-2000 Euro dupa vanzarea golfului,mentionez ca merg prin oras cam 20 de km pe zi in zona rahova-salaj nu chiar aglomerat,la golf nu am computer de bord deci nu as putea sa va zic un consum car dupa calcule asa ar fi un 6 mers normal si dublu mers sportiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi cu cutie 6+1 e mai agil si mai sprinten decat 2.0 tdi cutie 5+1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@soila:exista 2.0 tdi cu 5 trepte?(banuiesc ca vorbim de platforma pq 35)

@marcos28:cred ca va trebui sa pui mai mult de o mie-doua de euro peste vw ca sa iei audi-ul.cauti un an mai bun,si totusi alta marca mai...premium,cica,iar daca vrei si km mai putini si ceva dotari,trebuie sa mai scoti banuti din buzunar.parerea mea.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi cu cutie 6+1 e mai agil si mai sprinten decat 2.0 tdi cutie 5+1

1. Eu n-am vazut inca 2.0TDI in 5 trepte, nici 1.9TDI 101CP in 6.

2. Vorbim de 1.9-le de 101cp, de care-a zis colegu' mai sus, da? Ma indoiesc rau de tot ca e mai sprinten ca 2.0TDI de 140 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista pe g6 un 2.0 tdi de 110 cp in 5 trepte (adica a fost, acum nu se mai poate comanda, plus ca e CR TDI). dar presupun ca nu te refereai si la cazul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in facultate aveam un coleg cu un golf 1.9 101cp.am mers in/cu ea multa vreme,sufient cat sa spun ca nu se compara cu 2.0tdi

dupa parerea mea 2.0tdi e un motor elastic,brutal si extrem de sprinten

@paul conduc 2.0tdi de ~2ani,timp in care nu m-a dezamagit...cat despre faptul ca ar fi puturos,cred ca ti s-a parut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și acum, ipotetic vorbind, dacă ar exista M5 pe 2.0 TDI, de ce crezi că ar fi mai sprinten un 1.9 cu M6 dec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avea și niște rapoarte mai scurte, lucru care nu sporește agilitatea.

Ba cam asta face :) Raporte mai scurte => cuplu mai mare la roti => reactii mai violente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de o "cursa", problema e discutabila, depinde f mult cat de mare e diferenta intre cea cu 5 rapoarte si cea cu 6. Colegul de mai sus vorbea insa de faptul ca "pare" mai vanjoasa, iar rapoartele mai scurte ajuta exact la acest feeling de masina mai violenta :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!