Jump to content

1.9 Tdi Vs 2.0 Tdi


audiholic
 Share

Postare recomandată

Sal

Un amic cu A4, 2006 2.0tdi, l-a lasat in ziua de Craciun pompa de ulei; a mea<1.9tdi>, sper sa nu aiba acelasi sistem de ungere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dpc

    17

  • Ice_2k

    11

  • gHapciu

    11

  • Andrei2000

    10

Top Posters In This Topic

Mai e o chestie:nu vreau sa-mi iau Oct2 1.9TDi si sa ma faca vreun Loganar, ca dupa aia fac urat.

M-am uitat la Log de 105cp si are timpul (0-100km/h)ca Oct de 2.0Tdi.Nu cred ca o face pe aia ca are 140cp.

Nu asta e motivul principal , dar m-as simti calcat pe orgoliu la cat de fan Octavia sunt :wub: :) (si oricine de aici cred), sa-i dea cu farurile un Logan. :eek: :angry:

Acest topic il voi studia ca atentie pentru ca mi se pare foarte interesant. Acum sunt pe pagina 2 dar nu pot sa ma abtin.

Atitudinea aceasta a lui dpc ma scoate din sarite. Draga coleg de forum, cu parere de rau iti spun ca te-am inclus in categoria celor care au si ei o masina normala si cred ca au Ferrari. Unde ar fi tragedia daca te-ar depasii un Logan. Si mai zici de timpi 0-100km/h. A ta scoate timpii pe care ii precizeaza producatorul? Vezi ca Loganul ala, atat de blamat de tine, versiunea Prestige de 105 CP benzina e chiar sprintena si te va face la demaraj fara probleme. Si pe mine m-a facut la demaraj un Hyunday Accent 1.5 CRDI. Una e sa fii fanul unei marcii si alta e sa spui ca vrei sa iti iei o anumita masina cu o anumita marca si anumit motor pentru simplu fapt ca nu vrei sa te faca de demaraj un stift de masina ! ( stift de masina in opinia ta si a altora).

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca am fost vizat si ma voi folosi de dreptul meu la replica:

-1 sunt foarte multe opinii pe acest forum, unele care imi convin, altele nu(sau ne scot din sarite) dar nu imi exteriorizez nemultumirea referitor la raspunsul care nu-mi convine.

-2 dupa ce am facut drive-test cu Oct2.0Tdi m-am hotarat ca acesta va fi motorul pe care-l voi cumpara

-3 sunt foarte indignat pe soferii de Logan(desi am condus si eu unul) si iti voi explica si de ce: eu mai merg cu masina soacrei Dacia berlina 1410, iar pe drum daca intalnesc vreun logan care merge mai incet 80-90km/h , dupa ce il depasesc, dupa cativa zeci de metri Loganul ma depaseste si se posteaza in fata mea la o distanta si viteza care ma deranjeaza., fapt constatat la multi loganari, ca acestia nu suporta sa fie depasiti de o dacie1410.

Nu spun ca se iau la intrecere si masini de marca-Mercedes ML,BMW-si ei cu Loganuri de 1.4.

Am spus ca vroiam sa fie mai sprintena ca un Logan, deoarece nu vreau sa am de-a face cu vreun loganist mai... zapacit sa zic.

Acestea fiind spuse sper ca m-ai inteles si as dori sa nu dezvoltam vreo polemica.Cu respect :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul dintre 1,9 si 2.0 TDI as alege 2.0 pentru simplul motiv ca e o tehnologie mai noua. Am 1,9 si merge foarte bine chiar si la 200k+ fara sa fi fost nevoie de interventii majore. pe de alta parte putem sa ne gandim ca motoarele noi nu se simt ca "trag" mai bine ca cele mai vechi si din cauza normelor de poluare care implica zeci de mii de filtre ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK dpc. Recunosc ca m-a luat si pe mine un pic valul.( de :frigbaitata: probabil). Este posibil sa fii intalnit in trafic soferi tampiti, majoritatea avand LOGAN in cazul tau. In cazul meu am intalnit soferii " prea smecheri " pentru secolul asta intr-o gama variata de masini.

Revenind ontopic. La capitolul intretinere diferentele de pret la piese schimb este destul de mare intre 1.9 si 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: ma bucur ca esti de aceeasi parere cu mine.

Masina o vreau 2.0 TDi pentru ca am sa o tin mai mult timp si chiar mi-a placut cum trage.

Nevestei mele i s-a cam facut rau cum mergeam cu masina.... :frigbaitata:

Iar cu soferii de logan a fost observata chestia asta mai mult timp si chiar cu martori=nu suporta sa-i depasesca vreo dacie 1410, de parca unii dintre ei s-ar fi nascut in logan.

Plus ca 2.0TDi ar fi tehnologie mai noua etc.

Diferentele de pret intre piese nu pot fi atat de mari de ex. la 1.9 sa coste 100ron si la ala 2.0 sa coste 300ron

E ca si la revizii, in general cam toate reviziile de marci diferite sunt undeva pe acolo cu o diferenta cuprinsa intre 50-100ron.Iti spun pentru ca m-am interesat...(renault/ford/skoda/vw etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un alt plus al motorului de 2.0: este mai silentios. Ma refer la motoare tehnologie PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...iar noile motoare 2.0 CRTDI sunt si mai silentioase decat 2.0 TDI PD :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia FL nu cred ca are 2.0 CRTDI=140cp

La superb este , dar de 170cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe leon 2.0 tdi e foarte, dar foarte zgomotos mai ales in mersul in oras!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dc o tii mai mult timp mi se pare o mare greseala sa iei cu motor PD. Sunt cam la sf vietii si sunt deosebit(cel putin a mea) de nerafinate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa zic?

Vad ca toate argumentele pro si contra 1.9 vs 2.0 tdi au fost o prezentate!!

Ca o parere personala am ales 1.9 tdi 105 cp dpdv al fiabilitatii si zgomotului specific ;) ( fan declarat diesel, desi vin de pe un comonnrail de 1.5 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut intre 2005-2007 octavia 1 cu 1.9 tdi, am mers cu ea 50 mii km fara probleme. Din martie 2007 am octavia 2 cu motor de 2 si cutie dsg cu care am aproape 60 mii tot fara probleme. La consum e ceva diferenta la inceput dar dupa de revizia de 30 mii eu am observat o scadere serioasa. Daca nu ai probleme in a merge cu o masina mai zgomotoasa care consuma putin mai mult dar are putere mai mare eu iti recomand 2.0. Daca la urmatorea masina mi-as alege intre cele 2 motorizari, tot 2.0 as lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0tdi , PD, 170 de cp. e demential motorul , cuplu cat cuprinde, dar si zgomot pe masura. Cred ca se poate antifona totusi capota cu ceva home made, astfel incat sa se reduca zgomotul. Motorul merita din plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din partea mea sa sune ca boeingul la decolare daca are de ce...:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are rost sa comparam 2.0 170 de cai cu 1.9 105 cai :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intre 1.9TDI PD 105cp (1898 cmc) si 2.0TDI PD 140cp (1968 cmc) optez pentru 1.9TDI. Din pacate 2.0TDI consuma mai mult carburant si mai mult ulei, fara a mai vorbi de problemele aparute la cele fabricate intre 2005 si 2007. De ce sa dai mai multi bani cand poti face o resoftare si sa obtii performante asemanatoare?

Precizez ca altfel stau lucrurile cu noul 2.0 TDI CR, care, pana acum, se afirma ca un motor excelent.

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca resoftezi si 2.0 140 cum mai ajungi cu 1.9 105 la performantele respective?

consumul da e mai mare cu 1-1,5% prin oras, insa e incomparabila etajarea cutiei si senzatia oferita

obiectiv e doar cineva care se da jos dintr-un 2.0 140 si apoi urca intr-un 1.9 105 si spune "ce-i asta?"

pentru cine vrea consum pacat ca nu se mai pun SDIuri pe turisme

noul CR ma lasa rece - performantele pe reprize sunt cu pana la 1 secunda mai slabe; ca trage liniar? fas...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost unele probleme la 2.0 TDI, dar doar la cele fabricate 2005-2006, si multe din aceste probleme rezultand ca a fi efectele secundare caderii pompei de motorina. Un consum de 1 % in plus fata de 1.9 TDI cred ca este infim, comparand performantele ambelor motoare. Iar resoftarea unui 1.9 TDI 105 CP la 140 CP (ca sa poti spune ca ai performante ca un 2.0 TDI), in timp nu poate sa iti aduca decat mai multe necazuri decat daca ai fi luat un 2.0 TDI din lotul cu "probleme" , si aici ma refer strict la faptul ca turbina nu este proiectata pt asa putere, ambreiajul de asemenea, injectoarele, si cine stie ce alte piese. Eu sunt de parere ca ce este din fabrica este sfant. O resoftare, nu face altceva decat ca in viitor sa iti apara diverse probleme la motor. Pt a face un tuning adevarat, si pe care nu il contest, trebuie sa schimbi si componente ale motorului, si atunci cu siguranta poti spune ca ai facut o treaba buna. Nu vreau sa intru in polemica cu persoanele care se ocupa cu resoftari, sau care au prieteni care se ocupa cu asa ceva, doar imi expun si eu parerea, si anume ca 300 euro dati pe o resoftare, mai tarziu iti poate provoca stricaciuni de mii de euro...

Si in legatura cu noul CR, pt mine sincer este o oarecare dezamagire ca s-a trecut la acest motor. Ok, inteleg, motive ecologice, rafinament, dar pt mine nu prea conteaza ca PD este mai zgomotos decat alte dieseluri si ca consuma 1 l de ulei la 15.000 km, pt ca senzatia unui PD este unica, nici un CR nu il va putea egala. In afara de rafinament si lipsa consumului de ulei, nu ii vad alt avantaj, decat un mare dezanavntaj fata de PD la elasticitate, intre 80-120 km/h fiind cu 1 secunda mai incet, ceea ce este destul de mult.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai erau si povestile la primele generatii 2.0 cu chiulasele crapate si turbinele de la Seat cazute

a fost unul din motivele pt care am decis sa raman la 1.9 130 in loc de 2.0 140, plus consumul de ulei (care la mine e insignifiant)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) si ca consuma 1 l de ulei la 15.000 km (...)

depinde de stil si cat de multi mergi prin oras, mie mi-a halit ~300ml in 3200km :D

oricum, desi se zvonea ca PD-urile sunt depasote tehnologic, totusi sunt la mare cautare printre pasionati ai grupului VAG :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca alti posesori de motoare cod BMM (2.0 TDI 140CP cu DPF) au consumuri mari de ulei. Eu ma apropii de revizia de 30k si nu am completat 1 gram de ulei de cand am luat masina (de la 5000 km), iar de pe la 16k am cip. Conduc sportiv, iar consumul pe joja e 1/4 din intervalul max-min la 15k km. Sunt doar eu norocos? Consumul de carburant la acest motor (chiar cu cip) poate fi extrem de apropiat de 1.9 TDI (am prieten cu 1.9), dar numai daca iti faci un scop din asta si conduci ca atare (ceea ce rar pot/fac :D ). In rest, consumul este evident mai mare pt ca ii ceri si iti ofera mai mult.

1.9 TDI mi se pare excelent si suficient pentru omul linistit, care nu se asteapta la prea multe de la motor si face totul mai safe. Nu ma intelegeti gresit, te poti da cu 1.9 (mai ales cu cip), poti depasi linistit, dar daca iti place sa conduci si mai si incarci masina des, fa un efort pentru 2.0 TDI. Feeling-ul si sound-ul sunt altceva ;) ... Si eu am oscilat mult inainte sa-mi iau masina si nu regret nicio secunda alegerea.

M-am referit doar la performante si consum de ulei/combustibil. Cat despre probleme, eu si prietenul meu numai de bine (ambele motoare facute la sfarsitul lui 2006), ceea ce va urez si voua.

Bafta.

P.S. PD :D rupe gatu' la 2000 rpm... pupa tata pe el de bestie galagioasa si neliniara :D

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de stil si cat de multi mergi prin oras, mie mi-a halit ~300ml in 3200km ;)

Eu am un stil chiar f sportiv de condus. Si chiar asa este, pt ca probabil la altii stil sportiv inseamna ca trec si ei de vreo 4 ori pe saptamana de 3500 rpm. Ei, eu trec uneori zilnic acest prag, si nu pt ca fac liniute, ci pt ca imi place senzatia oferita de acest motor, si in al doilea rand pt a mai curata turbina, ca sa nu imi cada pe la vreo 120 mii ;) , iar in afara in depasiri vede frecvent peste 3000 rpm si viteze de peste 120-130 km/h. Cu acest ritm intre revizii imi ia aprox 1 l de ulei. E drept ca doar ce am trecut pragul de 45.000 km, deci motorul inca se lasa (imi place tot mai mult cum merge, pe masura ce face mai multi km :D ), si probabil de aceea este si consumul mai mare. Unii spun ca dupa 60.000 km nu va mai manca nici un gram. Ca imi va consuma sau nu, pe mine nu ma deranjeaza deloc, mai ales ca acest lucru este specificat de fabricant, deci nu am de ce sa ma ingrijorez. La vechiul Passat B 5.5 , motor 1.9 TDI 131 CP, intre revizii completam cu 600 ml. M-am obisnuit cu ideea de a avea 1 l de ulei in portbagaj, am inteles ca nu este nici o problema, deci nu este nici un motiv de ingrijorare.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca topicul asta ar trebui sa se inchida usor, usor. In primul rand, am aflat ca motorul 1.9 tdi de 105 cp a iesit din productie, masinile noi care mai au aceasta motorizare sunt cele care au ramas pe stoc.Iar la cele de 2.0 a mai aparut o varianta cu putere de 110 cp.Cred ca raspunsul la topic ni l-a dat chiar producatorul.Parerea mea era oricum clar in favoarea motorului 2.0 tdi,pt ca zic eu, sunt 2 motoare care fac parte din aceeasi categorie: au cilindree apropiata, sunt diesel(motoare de croaziere lungi).Comparativ, singurele plusuri ale motorului 1.9 tdi sunt: consumul si costurile de intretinere mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul nu cred ca si-a pierdut utilitatea pentru ca nu toata lumea cumpara masini noi. In schimb, cred ca putem continua discutiile despre cine conduce mai sportiv :wub: si consumul de ulei aferent in topicul dedicat Astept feedback acolo de la posesorii de BMM.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!