Jump to content

Zgomot Cutie De Viteze Cand Motorul Este Rece


Billy2007
 Share

Postare recomandată

Am un Polo 14 TDI 75cp 2001 si am o problema daca poate cineva sa imi dea explicatii.Cand motorul este rece se aude un zgomot ciudat un huruit cand ambreajul nu este calcat cand calc ambreajul acest zgomot dispare .Oare sa fie de la cutia de viteze? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ,daca erea rulmentu ma gandesc ca se auzea si cand motorul este cald nu stiu ce sa mai cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se dilata ceva, etc micsoreaza tolerantele si nu mai huruie.. o posibilitate..:emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Se dilata ceva, etc micsoreaza tolerantele si nu mai huruie.. o posibilitate..:P

Uzura rulment de presiune si lipsa vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

se poate sa fie un rulment din cutie....verifica in prima faza nivelul de ulei din cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La fel patesc si eu, a mea e pe benzina si e destul de noua 18k km. Mecanicii de la Porche m-au asigurat ca asa fac toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu aceeasi prob..un huruit in cutia de viteza, cand se apasa ambreiajul nu se mai aude nimik. am fost in service si mi-au zic ca nu e de la rulment. nu ramane decat sa dau cutia joc.. (manopera 300 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si eu am problema de mai sus insa dupa ce motorul ajunge la temp.optima de functionare, acel huruit nu se mai aude. poate fi rulmentul de presiune, masina are 50 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, sunt putin off topic acum , dar sa nu mai deschid altul daca tot e vorba despre cutie , vreau sa va intreb, e normal ca schimbatorul un "liber" sa aibe un joc?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce joc. Un mic joc oricum are(1-2 cm), si dupa un timp e chiar scuzabil sa il simti. Dar daca e considerabil...nu e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca depaseste 1 cm, inainte si inapoi, iar stanga dreapta si mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

SI EU AM ACEEIASI PROBLEMA CU POLO MEU AM SCHIMBAT TOT CHITUL DE AMBREIAJ CREDEAM CA E DE ACOLO,MI-AU VERIFICAT SI ULEIUL IN CUTIA DE VITEZE SI E IN REGULA SI MASINA MAEA TOT ASA FACE ZGOMOT.ZICEAU CEI DE LA SERVICE CA NU ARE4 NIMIC MASINA POATE MERGE MULT SI BINE CU ZGOMOTUL ALA CA NU SE STRICA NIMIC.STITI VOI ALTCEVA CA AR PUTEA AVEA MASINA MEA?

Nu mai scrie cu majuscule...Citeste regulamentul!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Aceeasi problema o am si eu, acum in 2013. Se aude un huruit in mers cand accelerez, in orice viteza. Daca o las pe  liber sau calc ambreiajul acel zgomot dispare.

Stie cineva ce ar trebuie sa verific sau sa schimb prima data?

Ar trebui sa schimb uleiul din cutie?

 

Am tot cautat pe forum si nu gasesc o explicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie să schimbi uleiul pentru asta, verifică numai să fie la nivel (să fie cutia plină astfel încât când desfaci buşonul de deasupra să dea pe afară uleiul). Aş zice că este de la rulmenţii de la trenul fix, dar ar trebui să se audă şi pe liber.

Ar mai putea să fie rulmentul de presiune sau parghia care-l manevrează, iar în cel mai rău caz tot ceva rulmenţi prin cutie.

Oricum nu-ţi poţi da seama cu exactitate până nu dai cutia jos şi ar fi bine să faci asta până nu se strică de tot.

Ia legătura cu colegul  enriquecs2005 care este tot din Craiova, tot cu polo şi a rezolvat o problemă asemănătoare. Uite aici discuţia

http://vwforum.ro/topic/41333-cutie-de-viteze/?p=2073630

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am un polo 9n din 2003,cutie automata motor 1.4 16v. Problema este urmatoarea: Daca masina sta aproximativ 10-15 minute oprita,chiar daca este motorul cald sau aproape cald (70-80 grade) daca plec de pe loc putin mai accelerat sau in panta(sarcina etc) se aude un huruit (dar doar daca accelerez,aprox 2000-2500 ture). In schimb daca circul cu ea aprox. 4-5km si incerc sa plec de pe loc cu aceleasi turatii nu se mai aude acel huruit!

Descrierea sunetului ar fi ca niste roti dintate cred....care apare doar in momentul accelerari bruste. Primul lucru care mi-a venit in gand ar fi uleiul din cutia de viteze ori nu este la nivel ori nu apuca sa se unga rotile,tamponul de la cutia de viteze sau poate ca nu e de la cutie si e de la altceva(dar nu stiu ce)... Am scris aici in speranta ca a mai avut altcineva aceasta problema sau m-ar putea ajuta cu o idee sau un sfat. Multumesc Mult!

Modificat de rabbit_bmx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifică întâi nivelul uleiului din cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e una din probleme ca nu stiu cum,din cate am vazut nu are joja...si am gasit doar pe unde se baga ulei. Stie cineva ce tip de ulei imi trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acolo pe unde bagi, pe acolo se şi verifică, trebuie să dea pe afară uleiul (la cutie manuală). Ulei ar trebui 75W90 GL4, dar cel mai bine mergi la Tess şi ia pe original, e mai scump dar merită.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca alt ulei iti trebuie la automata, ce ti-a spus colegu mai sus e pentru manuala, daca ai apucat sa bagi schimba complet uleiul, oricum asta se recomanda la un anumit nr. de km, de ex. 60k

 

eu iti recomand sa iei oricum uleiul pt. un schimb de la un magazin specializat in consumabile de ex. cu seria masinii (iti dau codul de ulei care ai nevoie, cantitate, si filtru de ulei necesar) si sa mergi la un serice sa ti-l schimbe, vezi ca trebuie sa ai si filtru de ulei la cutie care se schimba binenteles deci cumpara-l si pe acela odata cu uleiul si apoi vezi daca scapi de zgomote, care poate sunt normale sau nu... dar daca nu afli ca e ceva pericol sa circuli asa las-o asa fiindca poate merge mult si bine

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de neatenţie, acum am văzut că a precizat că este vorba de automată. De altfel atunci neştiind de care este am şi precizat în postul meu că vorbesc despre manuală.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am bagat nici un tip de ulei pana acum,m-am interesat de ce fel de ulei si filtru am nevoie(de la reprezentanta) si ca se schimba la 60k...si pana acum nu a fost deloc schimbat uleiul si are 120k,acum astept sa strang banii sper sa nu-i dau degeaba :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!