Jump to content

Vision Plus Versus X-treme Power


florin-sorin71
 Share

Postare recomandată

Doresc sa imi montez niste becuri noi, halogene, la masina, care sa fie performante, si oscilez intre Philips Vision Plus si X-Treme Power.Asa ca va solicit un punct de vedere , voua, celor care aveti montate aceste tipuri de becuri pe masinile voastre.Sa imi spuneti cum se comporta, daca s-a meritat investitia voastra.Eventual daca as putea lua in considerare un alt model de bec.Xenonul este cel mai performant mijloc de iluminat auto.Stiu asta, insa din motive financiare exclud aceasta varianta.

Modificat de florin-sorin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu pe fostul Hyundai , Philips Vision PLus si am fost foarte multumit de ele...adica pe langa becurile stock sunt cu mult superioare.Acum as vrea sa testez Xtreme power..teoretic cica ar fi mai bune.

Sa fiu in locul tau si limitat la bani as merge pe Vision Plus,sunt aproape la jumatate de pret decat Xtreme si performantele sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles de la un prieten din Germania ca au parut sau o sa apara niste becuri de la Osram care nu se compara cu ce exista pe piata acum. Daca nu te grabesti, cand aflu mai multe despre asta te anunt, posibil sa-ti iau si tie pt ca oricum ajung in iarna in Germania. Eu ma gandeam sa-mi iau xenoane aftermarket, dar stii cum e cu legalitatea lor...

Aaah si pune-ti si tu la profil din ce localitate esti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat mult pe net, date despre cele doua modele de becuri, rezultatele fiind contradictorii.Foarte multe persoane cu experienta folosirii mai multor tipuri de becuri ,au fost multumite de Plus Vision si nemultumite de x-treme, afirmand ca acest bec ilumineaza cu 80%mai mult ca si alte becuri, insa nu are aceiasi acoperire ca si Plus Vision, in plus avand pretul dublu.Sigur , parerea unanima era ca aceste becuri nu sunt adevarate minuni, oferind insa ceva lumina in plus fata de cele stock.Accesand pagina web a Philips, am constatat ca la Plus Vision este trecuta performanta de iluminare de 50% fata de alte becuri stock, si distanta de iluminare mai lunga cu 10-20 m, insa la x-treme, cu exceptia celor 80%, si ca ar beneficia in fabricatie, de cele mai noi tehnici, altceva concret nimic.

Asa ca sincer sa fiu, cochetez cu ideea pentru un Plus Vision in acest moment, iar daca va fi ceva de Osramul ala, care apare in Germania, prin iarna, atunci poate voi opta pentru el.Nu m-as dat in laturi nici de la x-treme daca as fi sigur ca isi merita banii.Nu am optat pentru xenon deoarece un kit de caliate este undeva la 3-400 euro, plus ca trebuie schimbate farurile, care sunt alti bani, asa ca.............

Modificat de florin-sorin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat mult pe net, date despre cele doua modele de becuri, rezultatele fiind contradictorii.Foarte multe persoane cu experienta folosirii mai multor tipuri de becuri ,au fost multumite de Plus Vision si nemultumite de x-treme, afirmand ca acest bec ilumineaza cu 80%mai mult ca si alte becuri, insa nu are aceiasi acoperire ca si Plus Vision, in plus avand pretul dublu.Sigur , parerea unanima era ca aceste becuri nu sunt adevarate minuni, oferind insa ceva lumina in plus fata de cele stock.Accesand pagina web a Philips, am constatat ca la Plus Vision este trecuta performanta de iluminare de 50% fata de alte becuri stock, si distanta de iluminare mai lunga cu 10-20 m, insa la x-treme, cu exceptia celor 80%, si ca ar beneficia in fabricatie, de cele mai noi tehnologii, altceva concret nimic.

Asa ca sincer sa fiu, cochetez cu ideea pentru un Plus Vision in acest moment, iar daca va fi ceva de Osramul ala, care apare in Germania, prin iarna, atunci poate voi opta pentru el.Nu m-as dat in laturi nici de la x-treme daca as fi sigur ca isi merita banii.Nu am optat pentru xenon deoarece un kit de calitate este undeva la 3-400 euro, plus ca trebuie schimbate farurile, care sunt alti bani, asa ca.............

Modificat de florin-sorin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips xtreme isi merita banii am avut din amandou si am facut o comparatie sa vad cum e fata de Visionplus,parca visionplus raspandeste mai mult lumina adica se vede mai bine la margini iar xtreme bate putin mai departe cu 4-5m fata de visionplus.

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.Nu am optat pentru xenon deoarece un kit de caliate este undeva la 3-400 euro, plus ca trebuie schimbate farurile, care sunt alti bani, asa ca.............

pt xenon nu trebuie alte faruri.

sunt bune si cele "normale" atata timp cat sunt reglate cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut comparatia intre blue vision si Xtreme Power...Xtreme-urile raspandesc lumina la distanta mai mare si au lumina mai galbena iar Blue Vision raspandesc lumina mult mai uniform insa la distanta putin mai mica..si au lumina alba...mai placuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-treme Power sunt mai bune decat Vision Plus dar daca totusi ai vrea xenon merita sa studiezi si oferta de pe forum. Preturile variaza si incep cam de la 360-380lei. Oricum sa stii ca Philips cred ca fac cele mai de calitate becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-treme Power sunt mai bune decat Vision Plus dar daca totusi ai vrea xenon merita sa studiezi si oferta de pe forum. Preturile variaza si incep cam de la 360-380lei. Oricum sa stii ca Philips cred ca fac cele mai de calitate becuri.

Ai incercat cele doua modele de becuri sau ai auzit de la altii?

Modificat de florin-sorin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai facem si noi comparatii la intalnirile saptamanale, ca doar n-om sta degeaba... (vezi link-ul din semnatura lui Shimano)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.E. se poate sterge postul meu... am scris ceva in necunostinta de cauza, sry

Modificat de virgilutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit cum se cheama Osram Nightbreaker si se pare ca au aceleasi performante sau chiar mai bune decat Xtreme Power

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile Osram e adevarat ca sunt mai puternice,dar se ard destul de repede,am auzit de la un prieten care importa becuri Osram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile Osram e adevarat ca sunt mai puternice,dar se ard destul de repede,am auzit de la un prieten care importa becuri Osram.

Depinde, de ex eu am toate becurile masina Osram si de 10 nu s-a ars niciunul, desi inainte se ardeau destul de des(dar nu erau Osram). Si farurile sunt aprinse non-stop!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogddyS -eu ma refeream la becurile Osram de putere mai mare gen Silverstar sau Nightbreaker care consuma mai multa putere decat este specificat de fabricant si de aici vine si viata mai scurta a becurilor Osram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit pe un site rezultatele unui test in care apar si Vision Plus si X-Treme.

Verdict

Head and shoulders above the rest in this test was the Philips X-treme Power, which put in a performance no rival bulb could come near.However, if you want to spend less than

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

philips bluevision este extrem de naspa pe ploaie/vreme mohorata eventual si noaptea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
dar stii cum e cu legalitatea lor...

Eu nu stiu. Ma lumineaza si pe mine cineva? Care e treaba cu legalitatea lor? Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vision plus am avut pe masina si eu...cumparate asta vara. Pana acuma au crapat amandoua :) . cate unu pe rand...asa ca am trecut pe Osram Silver star. Asa ca m-am lamurit cu becurile..lumineaza intradevar mai bine, dar au trai doar juma de an..pe cand cele stock sunt buna. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar sunt probleme pe ploaie/vreme mohorata cu becurile astea?

puteti posta mai multe opinii? (cei care aveti asa ceva pe masini..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreau sa cumpar un Philips Xtreme Power H4 , insa sunt nedumerit in legatura cu pretul :

1. La un magazin din oras - 121 RON (comanda)

2. La OMV - 115 RON (stoc)

3. La Autoaccesorii - 95 RON (comanda online)

4. La Aspad - 65 RON (comanda online)

Ma gandesc ca Aspad ar fi importatori directi daca is permit sa dea preturi asa mici , dar totusi restul nu au cum sa puna adaosuri peste 50% ...

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

sigur la magazinul din oras si la omv erau H4? Te intreb pentru ca mai mereu ca ma uitam pe acolo de la philips vedeam numai H7. Care H7 la blister de 2 buc este 91 RON la aspad. Oricum ar fi, restul isi pot pune ce preturi doresc. Si astia de la aspad in timpul tuning show iti dadeau reducere 20%. Deci au de unde scadea si mai mult stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!