Jump to content

Audi 90


ypeo
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am un Audi 90 1,6TD din '89 (caroserie B3), de cca. 1 luna imi merge doar treapta 4 de ventilatie de la caldura, acum cand incepe frigul afara e "minunat" , ce am incercat sa fac: am desfacut torpedul si am cautat piesa care comanda turatia la ventilator (asta mi-a zis un electrician auto foarte ocupat), - nu am gasit-o. In schimb in partea din fata a masinii (cu capota ridicata) langa motorul de stergatoare parbriz, este o piesa cam cat un pumn cu un radiator de aluminiu deasupra care face un clic mic cand dau drumul la ventilatie (cand ajunge la 4). Unde sa caut sau ce poate fi? Butonul de turatie (1,2,3,4) nu pare a fi defect.

Mersi, si sper ca am fost destul de detaliat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cind iti merge numai a 4 a turatie la ventiletor inseamna ca ti sa ars rezistenta,aceasta se gaseste linga ventilator(trebuie sa desfaci torpedoul) uitate atent pe linga ventilator si ai sa vezi un dreptunghi de plastic care este prins cu un surub(are si o cupla in care intra 4-5 cabluri),desfaci surubul,scoti rezistenta afara si o inlocuiesti,daca vrei sa faci probe cu ea afara nu incerca prea mult intrucit ai putea sa o arzi si pe cea noua(este racita de curentul de aer pe care il da ventilatorul).BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema si culmea nu era din "rezistenta" ci erau oxidate contactele butonului. Cel mai simplu desfaci torpedoul (ai 2 la un plastic de deasupra picioarelor si 2 suruburi la balamalile torpedoului ) .Scoti "rezistorul " si cu un aparat de masura masori rezistenta fiecarui rezistor . Ai 3 rezistoare.

Daca rezistorul e bun atunci problema e din comutator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Pfffuu, mersi mult ptr. raspunsuri. Am gasit nenorocita de piesa (rezistenta) trebuie sa o verific, si ManiacuV6 da-mi te rog ID de yahoo sa vedem cum o rezolvam daca-mi trebuie rezistenta sau altceva, ca observ ca suntem "aproape" unul de altul...

All the best.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am gasit la cineva un audi 90, din 1987. are 2000 cmc, benzina, 230000 km. cere pe el 2500 euro. merita cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Eugen. Depinde foarte mult cum arata masina si ce dotari are. Este varianta aia de 2.3 20 V Quattro :D ?. Insa ar fi bine sa te gandesti la consum daca vrei sa o folosesti ca o masina "zilnica".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul este 2.0. nu stiu daca este quattro. in privinta consumului, de aia exista GPL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul este 2.0. nu stiu daca este quattro. in privinta consumului, de aia exista GPL.

Lasa motorul asa cum este ...pe benzina. Sfatul meu.

Iar AUDI 90 este intruchiparea de lux a modelului AUDI 80. Ce sa mai zic...superba masina la vremea ei dar si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maniacu,vezi ca nu ai citit atent,este motorul de doi litri cu 116 cai.

Poate sa-ti consume in oras in jur de 10%.

Pretul mi se pare cam mare,cred ca un 2000 de iepuroi este mai aproape de adevar.Pe Mobile.de gasesti cu max.1000 E.

In mod normal motorul ar trebui sa fie brici chiar si la km astia,dar uita-te si tu sa nu dea cu fum.Mai conteaza si cum arata masina,o masina ingrijita se vede.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Poate sa-ti consume in oras in jur de 10%.

Audi80 butoiash cu motor de 1,8 (JN) si 90 de cai nu scadea sub 11%, si asta intr-un oras mic si cu trafic relativ relaxat. La motor de 2000 si quattro poate doar noaptea va consuma 10%.

Am vandut masina cu 225kkm, motorul mai mergea, dar consuma ulei si il arunca prin toate partile (de altfel a fost si motivul principal pt care am vandut masina, n-am mai vrut sa investesc intr-un fier vechi).

Eu stiam ca Audi90 are motor in 5 cilindri.

Masina are 20 de ani, gandeste-te bine daca o cumperi sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are un audi 80 din 89 cu motor 2000 .. si cam 10% consuma in oras .. mers normal nu alergata.. si e super ca masina plus ca al lui are si ceva optiuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un prieten care spune ca ii consuma passatul "cam 7 in oras". Dar asta nu inseamna ca il cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit la cineva un audi 90, din 1987. are 2000 cmc, benzina, 230000 km. cere pe el 2500 euro. merita cumparat?

1987?

Probabil ca e varianta patratoasa de Audi 90 si nu AUDI 90 B3. Daca as avea 2500€ si ceva venituri adiacente as da banii aia ca avans pentru o masina noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel sa stii ca AUDi 90 s-a fabricat intre 86 luna 8-a si 91 luna 10-a. Deci e model 89 (asta e modelul daca te uiti pe internet. Stiu ce vorbesc ) sau cum stiu toti b3.

Desi Audi 90 e din "fier vechi" a fost o masina destul de reusita. Ce sa mai zic de masinile mai noi care au atatea probleme . Pot da si exemple : Geamuri cazute in portiera, usa care din cauza gerului nu se mai inchidea ( pentru Golf 4).

Insa daca ne referim la confort s-a introdus clima bizonala prezenta pe A6 , senzori de ploaie , airbag-uri cortina, ESP, motoare mai performante si mai putin poluante, insa fiabilitatea incepe sa scada usurel si sigur la masinile mai noi (dupa 96) :offtopic:

l.u.v. Motorul de 2.0 are 115 cai putere adica 85kW nu 116 cai. Cu o masina de pe mobile.de cat poti circula ? 3 luni cu numere rosii ? Dupa aia o tii pe dreapta. !

L.E. : Ce sa mai zicem de PASSSAT-ul B5 care are probleme cu planetarele. Cauta pe forum si vezi cate persoane au schimbat "capul" planetarei sau planetara cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam productia pe luni de aceea am spus 'probabil'... ai vrut sa spui model '87...

Mie personal imi place Audi 90 ca aspect, si mi-ar fi placut sa am asa ceva la sfarsitul anilor 90.Dar dincolo de fiabilitatea buna a masinii din acei ani, acea masina e terminata ( la figurat) , e uzata fizic si nu se compara problemele pe care le-ai putea avea cu un geam cazut in portiera...la Golf4.

Nu as cumpara acum asa ceva...asta spuneam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma fiecare cu gusturile lui. Mie spre exemplu imi plac masinile mai vechi. Altcuiva poate ii plac masinile noi. E o chestiune destul de subiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma fiecare cu gusturile lui. Mie spre exemplu i-mi plac masinile mai vechi. Altcuiva poate ii plac masinile noi. E o chestiune destul de subiectiva.

Si mie imi plac masinile vechi (de exemplu Mercedes W124) . Dar timpul trece foarte repede si nu poti sa ignori progresele si noutatile si nu as spune nu unui W210. Achizitia unei masini de 20 de ani nu as mai face nici daca as fi in situatia sa nu am bani. La terminarea facultatii mi-am luat prima mea masina cu banii castigati in UK fiind plecat cu o bursa (un SH de 7 ani, pe vremea aia era limita de inmatriculare 8 ani). Si desi era o masina buna, am avut destule probleme mici si enervante si intretinerea nu era chiar ieftina pt mine, un tanar absolvent si proaspat angajat (1997). O masina mai noua costa mai mult dar in general iti da mai putina bataie de cap chiar daca intretinerea nu e ieftina. Confortul si siguranta primeaza.

PS. Mai multa atentie la regulile de ortografie... e deranjant pentru unii folosirea cratimei aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa lamurim putin lucrurile;

Maniacu..daca spuneam 156 de cai mai intelegeam sa ma combati asa serios,dar eu spun 116,tu 115!!

Pentru exactitate insa:

Motorul de doi litri are 85kw.Acesti kilowatti daca-i inmultesti cu 1.36(raportul intre cp si kw)dau exact 115.6 cai.Ca sa fie si mai exact calculul inmulteste cu 1.3636 cit este suma exacta si iti da 115.9 cai.Si cum este trecut de jumate s-a rotunjit,adica 116 cai.

Daca nu ma crezi uita-te pe mobile.de la modelul respectiv si daca gasesti vreuna cu 115 cai o cumpar eu!

Stilul lui Jiji,adica banu jos!

Apoi cu o masina de pe mobile poti circula oricit,nu mai conteaza vechimea decit la faptul ca platesti foarte mult s-o inmatriculezi din cauza ca nu are euro,s.a.m.d.Adica daca ai dat acolo 800 euro pe ea si are 25 ani vechime nu renteaza sa platesti aici 2500 euro taxa de mediu sa zicem ca s-o inmatriculezi..dar asta nu inseamna ca daca vrei totusi sa platesti nu o poti inmatricula!

Sharanel,motoarele"in cinci" sunt cele de 2.3(136cp) si 2.2-20 valve(170cp).

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1987?

Probabil ca e varianta patratoasa de Audi 90 si nu AUDI 90 B3. Daca as avea 2500€ si ceva venituri adiacente as da banii aia ca avans pentru o masina noua...

Voi chiar credeti ca se mai fac masini cu simt de raspundere in zilele noastre? Iar daca se fac, sunt foarte putine.

Pana in 1997-1998 s-au facut masini, dupa parerea mea. Nu vedeti acum , cum e? Cat mai multe modele, cat mai multe generatii la intervale scurte de ani, plastic cat mai mult si mai ieftin de faci alergie la el, etc, etc.

Iar referitor la senzatia de a conduce un audi 90 si o masina noua(obisnuita) e tot una cu diferenta intre a face sex cu o femeie reala si o papusa gonflabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce m-a facut sa ajung la al 4-lea Audi a fost faptul ca am condus masina unui amic, un Audi 90 cu motor de 2.3, alb. Fugea de rupea, finisaje f bune, o masina inchegata si stabila. Adevarat, veneam de pe Dacia 1310 dar masinuta aia (audi) mi s-a parut fenomenala din toate punctele de vedere. Ai mei mi-au propus un Cielo nou, am preferat un Audi 80 B3 1.8l SH si nu am regretat o clipa. A venit upgrade-ul la Audi 80 B4, 2.0l, 90CP care era varianta mai sexi a lui B3. Eram cam lenesa si consuma ~12% dar o adoram.

Nu ma pot pronunta in privinta pretului mentionat in primul post, ceea ce pot spune este ca nu am avut nicio problema medie/majora cu cele 2 masini specificate mai sus. Costurile de intretinere nu sunt exorbitante, daca-ti place si ti-o permiti, ia-o! N-o sa-ti consume sub 10% nici s-o rogi iar cei 10% o sa-i vezi doar la vale, coborand un deal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Audi 80 B4 au fost cele mai elegante si frumoase modele produse de nemti...

Dar si tehnica lor,foarte,foarte fiabila..si o spun pt ca am cu fratele meu un Tdi de 90 cp...mai lenes..dar cu un consum de invidiat si azi...5 litri in medie...insa daca dai talpa dupa 3000 de rotatii,fuge pana la 200 km/h...chestie probata la cumpararea masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un b3 din 89, 2.0, 115 (sau 116) cp, nu mai conteaza. Numai probleme. Am bagat o caruta de bani in ea. Daca nu ma insel, este vorba de motorul cu injectie mecanica (cel putin in cazul meu ala era). Nu vrei sa stii ce consum avea, chiar daca era pe gpl. Acuma am golful iv din aprilie. Innafara de reviziile care i le fac fara sa ma zgarcesc, absolut nici o problema, pe cand la 80...

Recomandare: nu iti cumpara. La 2500 gasesti un golf iv din 2003 de exemplu (l-am gasit intamplator in seara asta pe autovit), benzina, full electric, clima, ....te mai costa 200 euro sa il inmatriculezi si mergi linistit. Cum crezi. Nu am vrut sa supar pe nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze?

Acum depinde ce vrei de la masina. Eu mi-as cumpara oricand o astfel de masina, drept masina de pasiune, ca a 2a masina, de weekend sau cum vreti voi sa-i spuneti. Mereu o sa-mi rada buza dupa un Mercedes "Cobra", Audi 90 sau 100, un "rechin", "ursulet" sau vreun 328i. Astea sunt masinile masinile mele de suflet. Acum depinde de tine si de buzunarul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

eu am un audi 90 e schimbat motoru. are de 1.6 td intercooler (in oras ia in jur de 6 l) e ff comod. nu se srtica nimic la ea.. nu asi da pentru una noua..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Audi 90

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!