Jump to content

Urmatorul model de Passat


DanL
 Share

Postare recomandată

Volkswagen are destule modele reusite ca design, din punctul meu de vedre: Beetle, Scirocco, noul Polo, Passat CC, chiar si Eos si Touareg desi nu mai sunt modele noi. Ca tehnologie multe dintre noile modele reprezinta o evolutie evidenta: platforme imbunatatite, motorizari TSI si diesel common-rail, cutii cu dublu ambreiaj, suspensii adaptive etc.

Cat priveste designul viitorului Passat nu putem sa ne pronuntam pe baza unor supozitii si a unor imagini care nu au nicio legatura cu modul in care acesta va arata. Deocamdata noua platforma pe care acesta va fi realizat este in teste. Ceea ce se stie este ca va fi mai mare dar, in acelasi timp, nu va fi mai greu decat generatia actuala, datorita recurgerii la materiale mai usoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael - Sunt de accord cu tine,la tehnica chiar au evoluat dar la design din punctul meu de vedere sunt chiar sub concurenta (Vezi Insignia,vezi Citroen C6).Iar referitor la Polo mi se pare chiar ca nu s-au chinuit deloc la design,aproape deloc..cel putin au facut cum au facut cei de la Mitsubishi cu Colt,l-au facut MiniLancer,exact asa au facut si cei de la VW cu Polo..Imi pare rau cand vad ca VW dezamageste din ce in ce mai multe persoane printre care ma numar... :icon_thumright:

Iar din ce am vazut pe Site-ul de la Promotor,Passatul nou va fii un CC patratos,ceea ce din nou mi se pare un mare esec. :rolleyes: :somnmare: :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esec sau nu..asta o sa reflecte numarul de unitati vandute :icon_thumright:

si pe de alta parte, gusturile nu se discuta :rolleyes:

niciodata nu o sa poti face ceva care sa multumeasca pe toata lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre pozele postate de colegul dsf doar prima poza imi place :rolleyes:

Daca va arata asa va fii foarte BETON :icon_thumright:

A 2-a poza se vede ca facatura, iar a 3-a pare sa completeze lista de poze a celor de la ProMotor ;)

Oricum nici pozele celor de ProMotor nu sunt rele, imi place foarte mult cum arata spatele masinii, stopurile sunt "a la Audi style" (gen A4, A5, A6) dar mai mult ca sigur o sa renunte la tehnologia LED :icon_thumright:

Ce e misto in pozele alea e ca fusta fata, pragurile laterale cat si fusta spate sunt vopsite in culoarea caroseriei si cu ochi de pisica in spate pe modelul lui R36 sa Golf 5 R32 sau chiar a noului Golf6 :blah:

In fata ma bucura prezenta unor "proiectoare" tip Audi S6 (vechiul model) care cred ca vor deveni noile DRL-uri :blah_:

@But_Fns: gusturile nu se discuta... tu consideri ca vechiul model e mai frumos si actualu' e banal, la mine e exact invers :icon_cool:

Mai pe scurt, daca nu-ti place nu cumperi :rolleyes:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler - Ai perfecta dreptate,dar imi exprimam si eu parerea de rau,atat.Dar stii cum e..cand e vorba de pasiune si ai bani sa cumperi si vezi ca arata aiurea fata de ce te asteptai sa fie iti pare rau ca trebuie sa dai banii concurentei pentru ati satisface asteptarile.. :icon_thumright:

Si referitor la stopuri,mi se pare mie sau sunt stopurile de CC cu forme patrate?Nu ca ar fi un lucru rau,dar..

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre toate generatiile de Passat, 5.5-ul este referinta...

Din pacate, in zilele noastre se merge foarte mult pe reducerea costurilor, si iata ca se vede... Si nu este doar la VW treaba asta. Nu vor mai fi masini la fel de bine facute ca in anii trecuti.

Legat de noua linie pe care vrea sa o adopte VW, sper din tot sufletul ca nu vor incerca sa impuna pe toate modele, elemente de design Scirocco-izate.

Scirocco, intradevar arata demential, farurile cred ca sunt cele mai frumoase faruri vazute la o masina. Insa ele sugereaza agresivitate, sportivitate.

Passatul prin natura sa este o masina eleganta.

Sunt foarte curios cum va arata. Un singur lucru imi doresc. Sa procedeze cum au procedat si cu CC-ul, sa nu imprumute nici un element de la surorile din celelalte clase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar stiati ca in china vw produce un alt tip de Volkswagen Passat Lingyu?

post-17496-1244112411_thumb.jpg

post-17496-1244112590_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam, e prima data cand il vad dar mi se pare ca da clasa B6lui..cel putin spatele e demential..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In china se produce acest model. Stiam si eu de asta. Mai sunt si alte modele care se produc tot din gama VW. In legatura cu urmatorul model de passat pot sa spun ca daca se aseamana cu una dintre cele 3 poze de mai sus sigur nu o sa mai imi iau passat. Dar totusi cred ca sunt niste schite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce ziceti de schita asta, probabil viitorul passat, oricum prea bestiala sa fie adevarata

post-17496-1251353394_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar stiati ca in china vw produce un alt tip de Volkswagen Passat Lingyu?

Acesta este platforma de Passat B5.5 alungita (folosita si la vechiul Superb) cu facelift (fata, spate si oglinzi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie nu mi se pare un pas inainte, intr-un fel Golful traseaza noua linie de design in loc sa fie invers. Si pare mai degraba un facelift al Passat-ului CC, dar mai nereusit, nu stiu de ce sunt asa multi incantati de aceste imagini, dar e chestie de gust pana la urma.

Ma astept la mai multe de la grupul VAG dupa lansarea CC-ului. Sper sa nu iasa varianta prezentata pana acum si pe promotor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

linii de passat cc + grila de golf VI + faruri de honda accord... parca asteptam mai mult de la vw...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Singurul lucru care ma dezamageste , daca intradevar asa va arata vw passat b7 , este faptul ca a disparut grila frontala , cea care a consacrat marca de-a lungul timpului si a fost inlocuita de ceva foarte foarte simplu , practic am putea spune ca nu mai exista :blah_: . In rest mi se par OK farurile , spoilerul frontal , liinile asemanatoare cu ale lui Passat CC ( chiar daca se transmit este totusi aceeasi marca ) ... Nu e ceva foarte stralucit dar totusi mi se par un pas inainte .

Toate cele bune ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nici mie nu mi se pare prea reusit,dar ,avand in vedere ca b6-le a aparut in 2005,ma gandesc ca mai sunt vreo 2-3 ani pana vom vedea adevaratul passat b7 (sau ,mai degraba ,in conditiile actuale, un b6.5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara,

Am o dilema, va rog sa ma ajutati daca sunteti mai bine informati.

Vreau sa imi cumpar un VW Passat nou. Eram foarte hotarat pana am gasit diverse informatii pe internet care anunta anul acesta un nou model de Passat.

Este vorba de un model nou, nu un facelift (oricum este cam tarziu pentru facelift, cred).

Informatiile pe internet sunt contradictorii: se vorbea initial de un model nou la sfarsitul lui 2011 sau 2012, acum citesc de unul in acest an.

Daca apare un nou model , chiar spre toamna, nu are rost sa ma grabesc. Devalorizarea acestuia existent va fi mare.

Ce informatii aveti ? Ce stiti de noul model si anul lansarii ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am vazut la actualitati la geneva a fost prezentat un passat care seamana izbitor cu cel din prima poza postata de mine (postul #48) si ziceau ca undeva in prima jumatate a anului asta va fi comercializat, cel putin asa am inteles eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Buna seara,

Am o dilema, va rog sa ma ajutati daca sunteti mai bine informati.

Vreau sa imi cumpar un VW Passat nou. Eram foarte hotarat pana am gasit diverse informatii pe internet care anunta anul acesta un nou model de Passat.

Este vorba de un model nou, nu un facelift (oricum este cam tarziu pentru facelift, cred).

Informatiile pe internet sunt contradictorii: se vorbea initial de un model nou la sfarsitul lui 2011 sau 2012, acum citesc de unul in acest an.

Daca apare un nou model , chiar spre toamna, nu are rost sa ma grabesc. Devalorizarea acestuia existent va fi mare.

Ce informatii aveti ? Ce stiti de noul model si anul lansarii ?

Multumesc.

Asteapta pana la sfarsitul anului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Prima poza cu noul Passat: http://www.bild.de/BILD/auto/2010/05/vw-pa...erste-foto.html . Mi se pare mie ca seamana cu b5? Asa putin la forma....

LE: Si inca cateva poze camuflate: http://www.autoblog.com/2010/05/12/spy-sho...-caught-towing/ .

post-67609-1274728002_thumb.jpg

Modificat de mihairr305
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine ca nu mai seamana cu golful 6 si aduce mai mult cu B5.Sper ca oglinzile sa nu ramana asa,sunt hidoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt oglinzile de la CC? Mie asa mi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt oglinzile de pe golf vi

a aparut in ultimul numar de autobuild ceva despre noul passat

scria ca vanzarile vor incepe din toamna acestui an

motorizari de la 1.2 TSi 105 CP, la V6-le de 300 CP pt benzina si

de la 1.6 TDI 110 CP la ceva bi-TDI de vreo 225 CP (care ar trebui sa apara inainte la audi)

asta e din amintiri, deci e posibil sa fie mici greseli

Modificat de angel eye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Asta da nou model de Passat.... Sigur e volvo sau e Ford cu caroserie de volvo? think again...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa arate noul passat cum zice mihai mai sus ar fi super, parerea mea e ca arata mai bine decat actualul B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!