Jump to content

T4 - Cati litri de antigel?


darimisu
 Share

Postare recomandată

Rog daca stie cineva cati litri de antigel intra la un T4 cu un motor 2,4 diesel. Nu e turbo. Am tot pierdut lichid de racire in vara si am completat cu apa de fiecare data. Cred ca cel vechi e foarte diluat, daca nu chiar o fi acum doar apa simpla. Acum venind frigul v-a trebui sa pun un anigel nou. Stiu ca se dilueaza 50 % antigel cu 50% apa distilata. Oare trebuie un anumit tip de antigel ? Trebuie aerisit motorul sau isi face singur aerisirea ? Daca a mai facut cineva acest schimb...va rog cateva sfaturi. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu exact la 2,4 parca vreo 6-7 litri !!

sfatul mau dal tot afara si baga antigel diluata (daca tot zici cai numa apa)

cica in mod noirmal la vw se pune antigel rosu dar eo cand am avut 2,4 nam pus nicodata nici macar nu auzisem de antigel rosu !deci nu cred ca e o probelma !

aerisirea sio face singura ! in 50-100 km (o sa mai scad nivelul) sau pe unul dinn furtunele de pleca dinn vasul de expansiune o sa vezi un aerisitor poti sal folosesti pentru a grabi procesul de umplerea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ionut, asa ma gandisem si eu, sa nu mai completez cu antigel ci sa fac tot schimbul. Am luat azi 5 litri de antigel. E de Chimopar. Cica ala rosu e indicat mai mult la VW-urile de dupa 2000. Am vazut azi si aerisitorul, dar poti sa-mi spui si mie pe unde trebuie sa scot vechiul antigel ? Am vazut conducte si furtune care nu se desfac ( nu au nici un colier sau sunt dintr-o bucata ) si sunt mult mai jos decat radiatorul. Mi-e teama sa nu ramana apa pe acolo. Multumesc mult inca o data !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca nu cumva se scoate cu o pompa speciala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca nu cumva se scoate cu o pompa speciala.

se poate scoate si fara "pompe speciale" ! urmareste circuitul de la vasul de expansiune (furtunul de la partea de jos) care intra intr-o teava metalica si care merge pe sub filtru de ulei la pompa de apa si pe ea e un surub la partea de jos a tevii care daca il desfaci o sa golesti tot lichidul din instalatia de racire . succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Ieri am facut schimbul. A fost foarte greu sa jung la teava metalica ( surubul de aerisire nu-l mai are, probabil e teava schimbata cu un alt model fara surub sau e vreun dop si nu l-am vazut eu ) asa ca i-am dat drumul pe la returul ( un furtun mare si gros din cauciuc ) radiatorului. Pentru cei ce vor sa faca aacest schimb atentie : au intrat fix 8 litri = 4 antigel + 4 apa !! Fara a mai pune la socoteala apa care a ramas in motor !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Rog daca stie cineva cati litri de antigel intra la un T4 cu un motor 2,4 diesel. Nu e turbo. Am tot pierdut lichid de racire in vara si am completat cu apa de fiecare data. Cred ca cel vechi e foarte diluat, daca nu chiar o fi acum doar apa simpla. Acum venind frigul v-a trebui sa pun un anigel nou. Stiu ca se dilueaza 50 % antigel cu 50% apa distilata. Oare trebuie un anumit tip de antigel ? Trebuie aerisit motorul sau isi face singur aerisirea ? Daca a mai facut cineva acest schimb...va rog cateva sfaturi. Multumesc anticipat.

Buna ziua,

sunt nou pe acest forum si nu am voie inca sa postez decat "reply"uri, asa ca imi cer scuze daca m-am bagat ca musca... Doar ca am observat ca ati mentionat ca ati pierdut lichidul de racire !!! Am si eu un T4 1.9D si am o problema asemanatoare: daca merg cu masina in sarcina, adica cat de cat plina (greutate), si urca un drum, apa creste f repede, dar pe langa acest fapt, pur si simplu "dispare" Am pus intre ghilimele deoarece nu inteleg pe unde se pierde sau ce se intampla cu aceasta !??!!!! Daca ma poate cineva ajuta ar fi perfect macar sa stiu ce am de facut, asa am intrebat pe la service-urile din zona dar cati mecanici atatea pareri si nu vreau sa las orice neavenit sa se bage prin motor, care de altfel merge f bice la cei 345000 pe care-i are.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte probabil garnitura de chiulasa sau chiulasa daca nu il gasesti pe nicaeri pe sub masina (prin ulei ) ..... daca iti face presine in vas cand se incalzeste 100% e de la chiulasa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vazut sa picure apa pe nici unde, m-am uitat; pot verifica treaba cu presiunea din vas cumva? aveti idee ce inseamna sa schimb garnitura de chiulasa? am motor de 1.9D simplu fara turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna ziua domnilor, am nevoie de ajutorul vostru :)

Pacienti: doua T4 - unul de 1.9TD cod motor ABL an 1995, unul de 2.4D cod motor AAB an 1994.

Sursele de documentare automobilistica imi spun sa folosesc antigel de tip G12+ (sau G12 plus) ... care e si relativ greu de gasit, iar cind il gasesti, e mai scump ca G11 :(

Am inteles ca G12+ se poate amesteca atat cu G11, cat si cu G12.

Intrebarea e: in 1994 si 1995, se folosea cumva antigel tip G11 la aceste motoare?

Multumesc anticipat

Adi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12+ este compatibil cu G12,practic difera putin la culoare,unii producatori fac G12+ cu o tenta de violet.G12+ se foloseste incepnd cu 2004 de la golg 5 in sus.G11 nu merge amestecat cu G12 si G12+.

La ABL iti intra 9 litri de lichid da racire si poti folosii G11 sau G12,dar pt diferenta de 10 lei la 5 litri de antigel mai bine folosesti G12.

La AAB datele si specificatiile sunt identice.

G12 il gasesti pe toate drumurile si are pretul cuprins intre 12 si 30 lei,depinde de producator.

Initial din fabrica ambele motorizari au placat cu antigel G11 albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

cati litri de antigel trebuie pentru 1.9 TD ? vreau sa fac o revizie completa la masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!