Jump to content

Probleme plafoniere sau buzzer lumini aprinse


tzucul
 Share

Postare recomandată

Se pare ca nu am absolut nici o problema la fire, ceea ce ma si asteptam. E chiar aiurea sa se duca firele la un passat. Asa cum zicea si kelu e un caz rarisim. Astfel ca prin buna vointa a lui kelu am idnetificat problema. Switchul de la incuietoare ;). Are cineva poze mai "adanci" decat ceea ce am eu, sa vad exact ce e acolo la el. Cu spray de contacte electrice a incercat cineva poate isi revine ? Intreb asta tocmai pentru ca nu stiu exact ce e acolo, ce contacte ...etc!!

Iata inca un link ce trateaza problema asta : http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1542461

post-15891-1233662916_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era switchul de la incuietoare nu mai vedea usa deschisa. Pe linkul dat de tine se trateaza problemele legate de nefunctionarea incuierii sau descuierii usii. Eu raman la parerea mea, adica switchul lucreaza si problema e in alta parte.

Mai adanci decat cele de pe linkul dat de tine nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce cand am portiera larg deschisa si umblu la levierul din incuietoare care blocheaza usa la inchidere si bineinteles ca actioneaza si switchul, se aprinde lumina sub portiera si se aude buzzerul. In momentul in care umblu NU misc portiera :eek: si prin rotirea levierului se aprinde lampa si se aude buzzerul. Mai exact ca sa intelegi > rotesc levierul aproape de pozitia de inchidere a usii, cand acel levier se roteste in pozitia in care prinde pinul de blocare din stalpul masinii. Deci e ca atunci cand ziceam eu ca se aprinde si se aude buzzer la deschiderea portierei doar 1cm. Adica switch-ul cupleaza doar intr-o anumita pozitie. Dupa ce se mai roteste putin si se deschide usa nu se mai mentine contactul. Acum cand deschid portiera se aprinde plafoniera o fractiune de secunda si continuand deschiderea usii se stinge imediat plafoniera. Switchul ala nu se poate repara cumva ? De aia intrebam de poze cu el

Nici indicatorul din bord nu ramane aprins. Sta aprins cand portiera e deschisa 1cm si se stinge si el odata cu stingerea lampei de sub portiera. :scratch:

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul nu il poti repara, doar inlocui.

Vorbeste cu Kelu, el are asa ceva.

Switchurile originale au niste picioruse care intra in 2 gaurele de pe partea metalica

Cele de la Kelu nu mai au acele picioruse, asa ca, cel putin eu, a trebuit sa lipesc cu un lipici de calitate noul switch pe pozitia celuilalt.

Totusi, eu zic sa ii dai o privire si placutei electronice, sa nu ai ceva intrerupt pe ea. Si de asemenea, greseaza bine toate lamelele care se misca in interiorul broastei.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa ma apuc de mesterit pana nu am toate necesare(in speta switchul daca e defect). Bine ca stiu ce e. Ma enerveaza ca nu am poza cu el desfacut pentru a putea incerca o remediere. Ma gandeam oare sprayul de contacte elctrice nu ar putea ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine aste tocmai pe dos:

se aprinde plafoniera, lampade sub usa, buzzer lumini aprinse

dar nu inchde usa de la sofer si usa dreapta sofer cu telecomanda.

S-a mai intalnit cineva cu asa problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu azi de ce nu ar merge cu spray multumita lui cosmin. Ce i-ar face unuia ca asta sprayul ? :lol: . Vestea buna e ca s-ar putea sa gasesc in comert "undeva". Daca gasesc va anunt !!! :P Chiar imi vine sa rad, dar nu ma vede nimeni(sorry)

post-15891-1233767301_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit l-ai desfacut. Oricum nu inteleg de ce mergea plafoniera si nu si lampa de pe usa si indicatorul de bord? Switchul si acel butonas arata bine, ai incercat sa apesi pe butonel si sa masori la capatul firelor sa vezi daca se inchide circuitul?

Uitat-e pe acel levier care se roteste, e acoperit cu un strat de cauciuc. Mai este intreg stratul sau e rupt pe alocuri?

La mine aste tocmai pe dos:

se aprinde plafoniera, lampade sub usa, buzzer lumini aprinse

dar nu inchde usa de la sofer si usa dreapta sofer cu telecomanda.

S-a mai intalnit cineva cu asa problema?

Dar se descuie din telecomanda? Atunci ai probleme cu lipiturile motorasului de pe placa de cablaj imprimat. Se desface broasca si se refac lipiturile.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfat,

cu telecomanda nu pot sa deschid, dar nici sa inchid usa sofer + usa dreapta sofer.Doar usile din spate si portbagajul.

Am incercat sa desfac butucul de la usa soferului, dar nu am avut o surubelnita stea M8.

Stie cineva de unde se poate cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praktiker, magazine de scule...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare prieteni...

La passatul meu am urmatorul fenomen legat de plafoniera:

- in pozitia usa deschisa (oricare) se aprind becurile din usa si am martor in bord, dar.... plafonierele nu se aprind (fixate pe poz. corespunzatoare);

Initial am crezut ca este o optiune in meniu, pana intr-o zii in care am scos borna pentru o "interventie" si fara sa bag de seama initial care a fost cauza, au inceput sa functioneze plafonierele ca la carte si la usa deschisa si cu temporizator si la introducerea cheii in contact ...etc, ce mai full option !!! Ce m-am mai minunat atunci, chiar eram suparat din cauza unei alte probleme (@Cosmin, tu cred ca stii);

A doua zii am vrut sa-i arat cuiva ce "optiune" noua am......si pauza, iar nu mai functionau, DAR acum in pozitia aia ramaneau permanent aprinse indiferent de usa (oricare) deschisa sau inchisa !!! Asa ca am inceput sa ma agit si dupa verificari am observat ce se intapla mai exact.

Dupa ce scot borna si o reconectez, toate plafonierele functioneaza cum trebuie in pozitia corespunzatoare; In momentul cand am actionat telecomanda se blocheaza pe "on" (daca deschid) si pe "off" (daca inchid) si raman asa in permanenta ca si cum ar fi in pozitia deschis/inchis, asta pana la un nou "reset";

NU vad pe nimeni sa fii avut ceva asemanator, si chiar nu stiu daca ar putea fii tot un swich defect !!! Dar becurile de la usii si martorul din bord (la toate usile) merg..........ce sa mai zic de "reset" !?! :ceuameni: !?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu suspectez modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu switch-uruile clar nu ai nicio problema,nici cu lipiturile.asa cum spune si cosmin pare a fi modulul de confort.incearca o scanare si pune logul aici sa vedem despre ce este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, pt sugestie ...... este plauzibil, o sa vin cu log-ul, dar din cate stiu nu mi-a dat nici o eroare la CCM am verificat acum 2 luni cand am observat fenomenul, si l-am si desfacut sa vad daca nu am contacte sau pini "inverziti" de la condens sau chiar apa....... deci "clinic sanatos" ;)

O sa-l pun sub lupa, pentru ca atunci vanam alta eroare (EPC) si am verificat fugitiv !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit switch la un magazin de electronice. E asemanator cu ce avem nevoie la portiere. Are 2 pozitii, deci poate fi folosit in mai multe aplicatii. ;)

post-15891-1236103593_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si alea originale au tot 2 pozitii. Doar ca se foloseste numai o pozitie. Atata doar ca astea nu au garnitura aia mica.

Lamela ce apasa pe butonas la astea e foarte utila. Daca puneau si cei de la VW, nu se mai uza butonasul ala, cama de la broasca nemaifrecand direct pe el, ci pe lamela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, sa inteleg ca as putea pune switchul cu tot cu lamela metalica(pe care as putea-o taia putin inainte sa nu incurce pe acolo). Si eu m-am gandit ca nu ar mai avea "moarte" datorita lamelei metalice !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ,Kelu stie cel mai bine daca merg cu tot cu lamela dar banuiesc ca raspunsul lui va fi negativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@l@u-tare faza cu raspunsul va fi negativ.cunosti ce am facut la tine si stii cum sta treaba.eu le montez numai fara lamela de doi ani aproape,si nu s-a intamplat la nimeni sa ramana tija blocata.ca sa pui cu tot cu lamela,parte din switch ramane in afara broastei(chiar daca doar 1-2mm),insa conteaza.in primul rand cel original nu are muchiile tijei foarte rotunjite si de acolo uzura cauciucului de pe carlig ,ruperea garniturii si ruperea tijei chiar.bine...si mizeria si intemperiiile distrug garnitura aceea alba,dar cele puse de mine au tija dreptunghiulara oarecum si e rotunjita bine.eu te sfatuiesc sa le montezi fara lamela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kelu o adaptare ca aceasta nu ar merge aplicata? Tocmai pentru a pastra lamela metalica, pentru ca pe lamela metalica frecarea este mai mica si astfel nu se va eroda "butonelu' " de la switch? Uite cum ma gandeam eu sa ii fac

post-15891-1236153264_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca n-am ajuns sa-l schimb din cauza frigului, dar cand il montez, vreau sa incerc cu tot cu lamela. Va trebui montat mai jos probabil cu 0.5mm, cat are lamela grosime. Nu cred ca asta ar afecta ceva pe-acolo. Dar deocamdata e doar teorie. Nu stiu ce spatiu e acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa spun despre faza cu bucatica de lamela lasata acolo.eu nu am incercat niciodata asa.nu am avut probleme cu vreo masina din cauza lipsei lamelei.incearca si vezi ce iese.este posibil sa mearga.dar ma gandesc ca asa cum ai facut tu acolo,daca cauciucul de pe carlig are cateva franjuri mici si lamela agata un fragment,este posibil ca lamela itaiata sau intreaga sa nu faca decat sa stranga mizerie acolo.chiar nu am incercat asa.tija la switch-urile astea este mult mai trainica decat la cele originale.ce pot sa iti spun este ca o masina la care am facut switch-ul pe la inceput, a revenit recent pentru lipituri crapate pe aceeasi broasca.m-am uitat la switch cu carligul inchis astfel incat sa vad tija in toata splendoarea ei, si era ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!