Jump to content

Probleme plafoniere sau buzzer lumini aprinse


tzucul
 Share

Postare recomandată

Cititi topicul asta. Chiar daca nu e despre Passat, va ajuta ca e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am aceiasi problema, cand deschid usa de pe partea dreapta nu se aprinde nici plafoniera, nici becul din partea de jos a usii si nici pe display nu apare ca usa fiind deschisa. Bineinteles ca nici buzzerul nu functioneaza de atentionare usa deschisa. Am fost la electrician si mi-a zis ca trebuie schimbat microcontactul de la broasca usii. Operatiunea dureaza cam 2 ore ca trebuuie sa demonteze tapiteria , si geamul si apoi ajunge la microcontact. Mi s-a parut cam mult de demontat chiar asa de bine ascuns este ca trebuie sa demonteze tot de pe usa!!! Cat costa un MICROCONTACT si unde pot gasi. Electricianul mi-a indicat un loc de unde sa iau dar astept si parerile voastre pt ca vreau sa iau unul bun, original ca nu desfac usa in fiecare zii. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

george gga, vorbeste cu colegul kelu despre asta. N-are cum sa nu te rezolve, trust me. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu patesc urmatoare chestie: la blocarea usilor din interior, cea din drt spate se deschide. Si nici plafoniera nu mai lucreaza corect in sensul ca nu imi mai face temporizarea

La un test cu Vag-ul imi indica probleme cu respectiva broasca. Am avut initiativa sa ma bag in ea, dar am inteles de la Kelu ca e mult mai greau de reparat decat broasca de la usile din fata, asa ca m-am lasat pagubas, probabil ma duc in service si o schimb cu totul, ca-s departe de Bucuresti si nu ajung la Kelu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine la masina doar cand deschid portiera soferului si portbagajul mi se aprinde becul in bord si plafoniera. La celelalte 3 usi nimic.

Inteleg ca la usa din dreapta fata poate fi switch-ul, dar exista asa ceva si la usile din spate? Imi vine greu sa cred ca 3 din 4 switchuri sunt duse! La voi se apind luminile cand deschideti usile din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , se aprind si la deschiderea usilor spate.....vad ca ai aceeasi echipare si an ca mine deci ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se aprind. La tine e problema la toate cele 3 care nu merg. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu la fel am avut.din 4 portiere 3 erau moarte.trebuie schimbate switch-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc. Speram insa sa-mi spuneti ca asa e normal, sa nu se aprinda nimic cand se deschid usile din spate :D :D :D :P

Modificat de dolphspeed99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si o problema asemanatoare. (scuze numi merge butonul de virgula al calc. asa ca pun pct in loc de virgula)

Mie la passat nu mi se mai aprinde asa(sunt multe :) ): plafoniera la usa deschisa sau de la buton. luminile de jos din portiere. lumina din torpedou. lumina din portbagaj. luminile din spate(care sunt deasupra banchetei pt citit). nu se mai aude buzzer la usa deschis/faza scurta. Stie cineva vreo solutie. poate sa fie de la modulul comfort? mentionez ca sg lucru care mai functioneaza sunt cele 4 geamuri elec. si inchiderea centralizata. masina e cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasaris ai verificat siguranta aferenta sa nu fie arsa ? Am nr de tel in profil. Ma suni si facem diagnoza daca vrei, dar tot cred ca e o siguranta arsa

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor

Ieri am vrut sa ms `bag` in yala de la usa drt spate insa m-am lovit de un impediment: nu stiu cum se da geamul jos, ca sa pot da capacul de la usa jos si implicit sa ajung la yala.

Stie careva cum se face? Am inteles ca e un bolt ceva care trebuie impins. O poza ar face cat 1000 de cuvinte. Masina: Passat 2002

Multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, uite detalii aici si aici. Daca nu te descurci, da-mi un telefon. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin

La mine nu e cu surub pe spate

Este modelul ca in poza

Cu 3 e numerotat cablul iar cu 2 este indicat un bolt sau surub, din plastic, nu stiu exact ce este

Trebuie desurubat sau batut?

Am vb cu Kelu si imi zicea ca e bolt si ala se cam rupe

Cu surub sunt pana in anul 2001 cred, oricum mult mai buna solutia decat asa cu plasticul ala

post-15333-1230824815_thumb.jpg

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal sub protectia de cauciuc este suportul geamului, care e strands cu un surub. Ridici geamul pana cand in dreptul gaurii is face aparitia piulita de la surub si o destrangi (nu de tot, doar atat cat sa coboare fara geam!). Lipesti geamul cu scoth de hartie si dai macaraua jos. Asta e toata operatia. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua !! am si eu un vw 1,9 tdi 131kw motor awx ,nu ma pricep deloc la el si as vrea sa stiu si eu de ce nu mai scoate sunetul acela strident cind uit luminile aprinse si deschid usa de la sofer??? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta ca este topic. face asta la toate usile sau doar la cea de la sofer? daca doar la sofer cel mai probabil s-a uzat microintrerupatorul care semnaleaza ca usa e deschisa. sa ai grija sa nu iti incui cheile in masina deoarece din cauza acelui switch stricat masina nu "vede" ca ai deschis o usa si o sa le blocheze la loc.

uita-te pe forum este cine ti-l poate inlocui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a ajuns si pe mine blestemul asta, la usa de la sofer. :rolleyes:

De ieri nu mi se mai aprinde plafoniera si nici nu piuie buzzerul de lumini aprinse.

Primul simptom a fost ca imi licarea doar putin lampa de sub usa la deschidere sau inchidere. Plafoniera nu se aprindea deloc. Apoi a murit si lampa de sub usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a prins si pe mine boala asta la usa de la sofer. Plafoniera merge, dar lampa de sub portiera se aprinde cu buzzer daca portiera e deschisa 1cm. Daca o deschid mai tare buzzerul se opreste si lampa de sub portiera se stinge. Daca apropii portiera aproape de inchis se aude iar buzzer si am lumina sub portiera. Plafoniera lucreaza normal la inchis/deschis portiere. Cosmine cred ca o sa ajungi sa umbli mai devreme decat te asteptai la incuietoarea de la portiera. Daca faci si un DIY cum se desface bucatele o incuietoare de aia o sa te binecuvantam. Eu deocamdata o mai las, dar sunt sigur ca la primavara o sa vada ochiul de roman ce a vazut ultima oara un ochi german in portiera. :D

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta la usa dreapta fata anul trecut si am schimbat switch-ul. M-am bucurat ca am scapat ieftin (60 lei), numai ca s-a stricat din nou.

Acum merg cu ea asa pana la primavara, cand o sa incerc sa-l schimb singur. Cosmin, multa bafta, poate ne va ajuta experienta ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca la usa din fata sofer nu e obligatoriu sa fi dus switchul. La mine era intrerupt un circuit de pe placuta electronica a broastei, nu imi mergea buzzerul si plafoniera si nu imi arata in bord ca usa e deschisa.

Eu am rezolvat-o, insa numai cu ajutorul lui Kelu, prin telefon acolo unde m-am impotmolit

E drept ca am demontat de vreo 3 ori fata de usa, insa asta e alta poveste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu era asa frig o faceam eu tandari incuietoarea de la sofer pentru toata lumea cu poze. Pacat ca sunt oameni pe forum care fac unele operatiuni de ani de zile si nu au o poza macar cu ce trebuie desfacut inlocuit si cu mse pune la loc. Nu ma refer strict la incuietoare. Scuze pentru offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dus masina la spalatorie pentru prima data de cand o am. Pana acuma o spalam eu.

Sa fi intrat apa cu presiune pe undeva? Desi nu prea cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu era asa frig o faceam eu tandari incuietoarea de la sofer pentru toata lumea cu poze. Pacat ca sunt oameni pe forum care fac unele operatiuni de ani de zile si nu au o poza macar cu ce trebuie desfacut inlocuit si cu mse pune la loc. Nu ma refer strict la incuietoare. Scuze pentru offtopic

:)

Daca dadeai pe google o cautare gaseai urmatorul link http://www.taligentx.com/passat/maintenanc...rlockmechanism/

Si aici iti da tot ce vrei sa afli despre cum de demonteaza, repara, etc

Tu crezi ca eu de unde am stiut ce sa fac ?

Si daca mai caut bine, gasesc acelasi link si aici pe forum, e postat pe undeva

Search-ul asta face minuni :)

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usurel mister FLORO am scris singur ca afirmatia mea e offtopic, usurel nu te aprinde. Crezi ca eu nu am cautat. Ca nu am gasit e altceva. Multumim ca te-ai facut util, doar asta e si ideea forumului. :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!