Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

exact, la fiecare ploaie nu se mai auzeau, cum se facea frumos afara si mai ales cand au fost acum 3 grade dim, am crezut ca am caruta:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia B6-lui nu prea e conceputa pentru drumurile noastre dragi. Era mult mai buna suspensia de pe Passat-ul B5.5 . Eu voi incerca ceva iarna asta... Bucse poliuretanice. Sunt mai tari, mai rigide si sper ca o sa se strice mai greu decat cele normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Astazi am schimbat bucsa bascula posterioare+anterioare la masina din semnatura,spre marea uimire, si basculele si bucsele sunt MADE IN TURKEY, ce pretentii sa mai avem ca zdrangane din toate incheieturiile masina dupa numai 51.000 km. Asta e platim calitate nemteasca dar e defapt e TURKEY. Trist. Sa auzim numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un scartait la denivelari pe partea dreapta fata. Sa fie bucsele anterioare? Se aude acest zgomot numai atunci cand e uscat pe jos.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mai mult decat sigur,asa facea si la mine, MADE IN TURKEY, ce pretentii sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele sunt de vina. La fel mi-au facut si mie, am fost la PBN si mi s-a confirmat suspiciunea. M-au tinut 67000 km, ceea ce zic ca este ok pt drumurile noastre. Cine are senzatia ca daca ia orice masina nemteasca si aceasta nu are moarte, se inseala amarnic. Sunt consumabile pana la urma bucsele, si mai conteaza ff mult stilul de condus. Poti sa le schimbi si la 40000 km, conteaza cum conduci ;)

Am schimbat bucsele mari si cele mici, care au costat in total vreo 650 RON + inca vreo 200 RON montatul. Mi s-a parut enorm, dar asta este...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am schimbat la 90000, pe toate. Pretul asta e la reprezentanta. Sunt mai scumpe cele inferioare. Oricum, la 60-80000 Km (in functie de stilul de condus si drumuri) sa dai banii astia nu imi pare scump. Doar nu avem tancuri!

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa scapati de scartait mai ales pe vremea asta rece gresati bucsele de la bascula cu un spray siliconic foarte aderent si n-o sa mai aveti probleme cu zgomotele. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvi efectul dar nu si cauza. Daca sunt duse...asta e, le schimbam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot vorbim de bucse... pe primul propietar al masinii din semnatura l-au tinut 41.000 km, pe mine inca ma tin bine (am ~73.000 km) :o

Chestia e, ca pe vechile busce schimbate care le am prin beci, nu vad sa scrie pe ele Made in Turkey, ci Made in Italy... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridler,le am in balcon, recent le-am schimbat daca vrei le fac o poza ca sa vezi ca asa e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate monta pachetul drumuri grele ulterior dupa cumpararea masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate monta, dar nu este recomandat. Schimba complet comportamentul masinii in curbe, distanta de franare si stabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut am si eu o problema la passat de cand sa incalzit vremea se aude un scartait cand virez stanga sau dreapta si la denivelari usoare tot cand virez,am fost la un mecanic si mi-a zis ca e de la bucsele de la bara stabilizatoare(am uitat nu se aud batai de loc) intrebarea mea este ca am tot cautat si am primit cam acelasi raspuns se gasesc bucse separat sau sau se vand numai cu bara stabilizatoare?,toti mi-au spus ca se vand numai cu bara.exista vreun spray sau cva sa dai pe ele sa nu mai scartaie?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele de pe fata produc aceste zgomote , mai ales la viteza mica peste denivelari ...la mine au inceput sa se auda aceste zgomote dupa un drum pana la pestera Scarisoara prin munti si prin toate hartoapele posibile ....asa ca te duci la service le schimbi si nu se mai aud ...dar sa te astepti dupa ceva gropi luate sa se auda din nou ...nu mai da-ti vina pe masina :D , gropile din Romania Land ...frate tara de hoti si de cocalari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca zicea cineva de bucse poliuretanice, astea tin mei mult, sunt cu mult mai scumpe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista vreo modalitate de ridicare a garzii la sol la b6 deoarece sunt tare nemultumit de drumurile noastre si aproape in toate gropile in care dau ceva mai marisoare ating cu scutul fata si ma deranjeaza foarte tare huruitul acela .Cred ca inaltimea nu este mai mare de 15cm pe fata , cum se poate schimba, excuzand sistemele hidraulice sofisticate, ceva mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Mi-am luat de curand masina din semnatura si am luat-o variant tocmai ca mai car una alta cu ea, problema e ca daca pun mai mult de 100 de litri in portbagaj se lasa foarte mult de spate si sta cu fata ridicata, ceva indrumari pentru a corecta acesta problema? este pachetu de drumuri grele o solutie, sau se poate remedia si altfel?

Va multumesc!

P.S. Acesta este primu meu post :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica amortizoarele in prima faza. Daca sunt OK, incearca sa-i schimbi arcurile-unele mai rigide, sau pune-i PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 62 mii km si amortizorul dreapta spate este mort, troncane de groaza. In rest, am verificat-o pe elevator si este totul ok. Ce amortizoare recomandati? Ea a are Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, vin si eu cu problema ..

pe spate dreapta amortizorul este varza! Bate de zici ca sta sa cada jos!

Am intrebat pe la deal-eri de el si cica ma costa 3100RON .. bucata. Este varianta cu regulator de nivel (nivomat?!)

Problema si mai mare este ca NU AM BANII ASTIA!

Daca are cineva alternativa, sau daca cineva o trecut prin situatia asta mai ieftin .. va rog mult sa ma ajutati si pe mine! Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cam asta e pretul daca ai garda la sol reglabila...poate la dezmembrari sa o scoti mai ieftin, atfel...dar esti sigur ca are garda la sol reglabila? Ca daca nu, sunt variante (de noi) si la o zecime din pretul asta...exagerez putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este pachetu de drumuri grele o solutie,?

Eu zic ca este, si spun avand asa ceva (si am avut si pe masina precedenta , Skoda OCtavia I Combi). Si am bagat sute de kg in portbagaj fara sa am nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vin si eu cu problema ..

........................ Multumesc mult!

Esti sigur ca asta e tipul de amortizor care-ti trebuie si nu incearca cei din service sa-ti bage pe gat ceva scump? Verifica codurile PR de pe sticker-ul din portbagaj si vezi daca chiar ai suspensie reglabila. Pentru a vedea ce inseamna fiecare cod PR vezi aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .. imi cer scuze pentru intirziere!

Am cautat in 4 sau 5 magazine de piese de schimb in Timisoara.

Pretul variaza intre 2700RON si 3800RON.

Masina nu are suspensie reglabila.

Doar ca telescopul este cu "nivomat" adica la incarcare mare se regleaza singur si preia o parte din greutate.

In felul asta masina sta "orizontala" tot timpul.

Am umblat dupa telescoapele astea de am innebunit. Am inceput sa dau tircoale pe la schroturi de linga timisoara ..

In final am luat din Vinga o pereche de telescoape "normale".

Problema ca acuma sta saraca de parca vrea sa cada de spate !!

Am fost azi la Vinga din nou sa iau si arcurile (baiatul de acolo spune ca sint luate tot de pe passat variant ca si al meu!!).

Probabil ca pe sfirsit de sapt am sa montez si arcurile.

Telescoapele au costat impreuna 350RON

Arcurile la fel.

revin cu detalii dupa ce montez treaba.

Daca aveti sugestii .. multumesc mult .. chiar am nevoie ca am mincat deja 350RON numai pe motorina umblind dupa telescoape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!