Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

Nu ai pus ce trebuie. Arcurile au alte caracteristici si ti-au modificat garda la sol cu cel putin 20 de procente. Asta inseamna ca si suspensia va lucra altfel, mai putin eficient si cu uzuri mai ridicate, directia mai putin precisa mai ales la viteza, etc. Nu se lasa, nu sunt pantofi de piele...

Din pacate, in ciuda a ceea ce ti-am spus ai ales sa iti dotezi masina cu piese aftermarket cu calitate slaba. E un fenomen general, masinile se transforma in epave datorita pieselor si consumabilelor de slaba calitate sau neconforme ce nu au neaparat preturi mai mici decat cele de origine.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu de unde stiam ca arcuri sh nu sunt cel putin la fel de birjarite ca ale mele?

Si 500 lei un arc(original) si 500 lei 2 arcuri nu e tot una pt mine,multam de raspuns.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista birjarite la arcuri. De cele mai multe ori tin cat masina si nu se lasa in timp mai ales pe fata unde greutatea este constanta. Se pot rupe, dar este un accident, ti-am spus mai sus, in mod normal arcurile nu se uzeaza si nu necesita schimbare. Ele au doar rolul de a tine masina. 

Diferenta de pret este de aceasta data reflectata in calitate si in faptul ca noile arcuri nu sunt conforme cu masina ta. Asta se va reflecta asupra masinii si sigurantei dar conteaza si cum conduci. 

Pana la urma sunt banii tai... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Arcurile la masina nu sunt facute de VW, au si ei furnizorii lor.

Arcurile sunt dezvoltate in functie de greutatea puntilor, rigiditate, garda la sol si tara de comercializare (suspensie drumuri grele sau normala).

Cel mai corect vedeai ce cod de culori aveai pe arcurile vechi, cautai pe net (ELSA/ETKA online) si vedeai ce cod de arcuri aveai si cautai de pe acel cod.

Acum puteai sa iei unele echivalente (identice cu cele de fabrica, cu putin noroc acelasi furnizor doar ca nu erau intr-un ambalaj pe care sa scrie VW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema cu spatele, sesizabil la denivelari, va dau un exemplu, la denivelarile de pe drumurile patriei dintre benzi, acele ridicaturi, la schimbarea benzii si trecand peste ele, simt ca spatele imi fuge, altfel nu! Din ce am citit ar fi acele "ciolane" vinovate! Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi sa faci o constatare. Bratele nu sunt vinovate decat daca sunt indoite sau rupte ceea ce este putin probabil. Cel mai probabil bucsele lor pot fi uzate sau amortizoarele. Bucsele iti recomand Lemforder sau OEM iar amortizoarele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, bucsele de la capete, dar se schimba doar cu totul, codurile fiind 1K0501529E si 1K0501529C!

Oricum o sa ma duc la o constare, dar e o senzatie pe care doar eu o simt dupa ce am schimbat jantele si am trecut de la 16 la 17 noi cu anvelope noi!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petro.ionut verifica si schimba bucsele excentrice. De acolo vine problema ta. Dupa trebuie sa faci geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatie, ai cumva si un cod pentru ele?!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2991701 asta e codul de la Lemforder. Nu iti recomand altceva. Ai nevoie si de suruburi. 2 bucse+2 suruburi. Suruburile de pe masina va trebui sa le tai ca sa le dai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru schimbat amortizoare fata inclusiv flansele cu.rulmentii cam care ar fi pretul la manopera? am optat pentru kayaba .am unul scurs si oricum nu au fost schimbate de cind e fabricata masina . 230 mii km din care 50 mii in romania. arcurile se prezinta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
petro.ionut

Am observat cu mașina încărcată, la balans pe partea dreapta spate apare un scârțâit, ce ar putea avea? 

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti, as dorii sa imi montez si eu "suspensie sport" pentru a aduce un plus de "finete" masinii , am spatele ridicat mult la ea. Imi puteti spune ce ar trebuii sa schimb (piese ex. amortizor , arc ....etc) pentru a fii totul super, nu vreau perne aer ci suspensie sport reglabila. Distanta intre cauciuc (235/40/R18) si aripa este de 3.5 Cm pe fata si 6.8 Cm pe spate. As dorii sa o aduc la un 0.5-0.7 fata de fusta aripii. Multumesc.

Modificat de Botanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 De ceva vreme tot troncanea ceva la roata din spate. Am fost la un service si au gasit o bucata de arc de la roata din spate pe bratul de la roata care facea urat la orice gropita. Trebuie sa le inlocuiesc pe amandoua si nu stiu ce firma sa aleg. Intre OE si alte marci, e o dif foarte mare. Imi puteti da va rog un cod de produs si ce firma mi-ati recomanda. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 6/14/2017 at 9:21 AM, Botanu said:

Salut baieti, as dorii sa imi montez si eu "suspensie sport" pentru a aduce un plus de "finete" masinii , am spatele ridicat mult la ea. Imi puteti spune ce ar trebuii sa schimb (piese ex. amortizor , arc ....etc) pentru a fii totul super, nu vreau perne aer ci suspensie sport reglabila. Distanta intre cauciuc (235/40/R18) si aripa este de 3.5 Cm pe fata si 6.8 Cm pe spate. As dorii sa o aduc la un 0.5-0.7 fata de fusta aripii. Multumesc.

Recomandari ceva baieti, stiti pe cineva cu care as putea lua legatura? 

Scuze de offtopic, PM cine ma poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Trebuie sa schimb amortizoarele pe spate ca sunt un pic curse. O sa schimb si arcurile cu ocazia asta, la unul din el s-a rupt o bucata de 2cm din ultima spira.

Acum am o nelamurire, am suspensie normala sau sport?

Codul amortizorului de pe masina este 3C0 513 049 BH (care apare in etka gas shock absorber for sports suspension state+ PR-1JC,1JK), deci pare a fi amortizor sport.

Codurile de culoare de pe arc sunt blue lilac orange care ar corespunde cu 3C0 511 115 AS, conform etkaAsta e sport?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva...daca inlocuiesc arcurile de pe spate cu arcuri din kitul Eibach Pro, aveti ideea daca va fi mai jos decat suspensia sport OE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Passatul meu este variata sportline, suspensia e ok, mașina e foarte stabila si fara zgomote. Inconvenientul este garda la sol, nu pot urca pe borduri mai înalte si deseori am lovit-o pe dedesubt, cel puțin la început.

Întrebarea este, pentru ai mari garda la sol, ce piese trebuie schimbate?...este de ajuns sa schimb doar arcurile?

 

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/14/2017 at 19:20, passat19tdi a scris:

Passatul meu este variata sportline, suspensia e ok, mașina e foarte stabila si fara zgomote. Inconvenientul este garda la sol, nu pot urca pe borduri mai înalte si deseori am lovit-o pe dedesubt, cel puțin la început.

Întrebarea este, pentru ai mari garda la sol, ce piese trebuie schimbate?...este de ajuns sa schimb doar arcurile?

 

Salutare!

sunt si eu interesat de acelasi subiect. Passat B6 1.6 FSI Sportline 2007, destul de joasa, mai ales cu bagaje si pasageri in spate. Aceeasi poveste cu borduri, denivelari, etc.

Arcurile pe spate au cod culoare albastru-lila-galben (foto), iar pe fata au portocaliu-lila-portocaliu-portocaliu (?). Telescoapele nu am din pacate cea mai mica idee ce cod au.

Le-am scris celor de la reprezentanta insa am primit ignore total (desi pe alte subiecte mi-au raspuns prompt). Iar altii de la un service mi-au zis sa caut un Passat care e ridicat cum imi place, sa-i aflu VIN-ul si sa comand pe VIN-ul ala...mda. Oricum, din ce mai stiu, sigur nu e suficient sa schimbi arcurile, cu siguranta trebuie umblat si la telescoape.

Deci daca e cineva care ne poate da mai multe info, as fi recunoscator. 

Multumesc

foto1.jpg

foto2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

Uita-te in paginile din urma, cred ca am vazut descrisa cel putin o reusita de ridicare a suspensiei. Sigur ca va trebui sa schimbi si amortizoarele impreuna cu arcurile pentru a marii garda la sol; ce se poate face cred prin amortizoare+arcuri din pachetul de drumuri grele, suspensie gen Nivomat si poate suspensie DCC - control dinamic electric insa costurile la ultima sunt prohibitive. Mai multe detalii atat despre codurile de culoare ale arcurilor gasesti aici - rubrica 4 si 5 http://www.realoem.me/Volkswagen/RDW/PA/2007/460/R - dai un search in pagina dupa codul motorului si tipul suspensiei pentru a-ti face o idee (codul suspensiei il gasesti in lista de coduri PR de pe eticheta de sub tavita ce acopera roata de rezerva si o poti decoda cu un search pe google).

Din experienta va rebui sa tii cont si functionarea farurilor daca ale tale sunt cu xenon pentru ca senzorii de autoleveling (reglaj dinamic in functie de sarcina) sunt montati pe bratele suspensiei (fata si spate sau doar spate ca al meu 4motion) si odata cu marirea garzii la sol vei micsora si cursa parghiilor senzorilor fapt ce va duce la inoperabilitate, parghiile intinse la maxim vor fi sensibile la orice denivelare si vei avea impresia ca mergi pe apa din cauza baleajului aproape permanent al farurilor.

Varianta a 2-a - suspensie gen Nivomat a fost operata la B6-le meu si desi garda la sol si planeitatea masinii la orice sarcina sunt o maxima bucurie, problema farurilor (ce poate fi rezolvata cred doar daca odata cu suspensia cumperi si senzorii potriviti acesteia) dar si pretul schimbului amortizoarelor Nivomat (aprox 2000 lei buc noi) s-ar putea sa te faca sa te gandesti de doua ori si sa ramai la suspensia originala.

Daca nu ai xenon va fi cred mai simplu, schimband doar amortizoare+arcuri.

Modificat de MICosmin
Mesaj incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Care e diferenta dintre MONROE G1057 si MONROE E1357, fiecare producator AM are cate 2 coduri pentru acelasi cod OEM de amortizor!

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Scriu si eu aici ca nu am gasit alt topic relevant si ajung la capatul rabdarii cu vagonul.

Problema e in  felul urmator: Am executat intr-un service urmatoarele:  schimbat arcuri + amortizoare spate, placute spate,  bucse bascule spate, bielete antiruliu spate. Pe fata am schimbat amortizoarele, burduf cap planetara stanga, rulment roata dreapta (rulmentul pe stanga a fost schimbat acum un an). Dupa toate astea, am pus rotile de vara, cauciucuri noi, echilibrate, am reglat geometria fata + spate si s-a intamplat o minune.  Din treapta a 3-a in sus,  daca merg cu ea constant sa zicem undeva 80-100 km/h se aude un sunet urat, uruit ca de rulment dus dar numai daca pun putin piciorul pe acceleratie, astfel incat sa mentin viteza. Pe liber, la orice viteza nu se aude nimic, e ca noua. Toata chestia se intampla doar in accelerare. Este un zgomot care parca il simt si in volan si putin in schimbator. Se aude foarte tare cateodata, mai ales daca sunt in coborare si apas putin acceleratia. Am incercat toate chestiile posibile, rotile sunt ok, am tras stanga dreapta maxim , am mers din nou la elevator, totul e strans, nici cel mai mic joc pe nicaieri.  Deja ne indreptam spre a da planetarele jos, verificate, sau chiar si cutia de viteze. Are cineva vreo vaga idee de la ce ar putea sa se intample? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o problema asemanatoare la Loganul pe care il am in viteza huruia iar pe liber nu se mai auzea nimic. Problema a fost un tampon de la cutia de viteza (daca are si passat-ul ceva de genul nu mai stiu) Daca mi-am dat cu parerea aiurea scuzati-ma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta nu m-am gandit nici eu. Din ce vad, exista piesa de schimb  ~200ron. Sa fie oare din suportul asta cu tampon? O sa incerc sa verific si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut !

L02 = Suspension range 02 installation control only, no requirement forecast

Rog un cunoscator sa ma lumineze daca am suspensie normala. Urmeaza sa schimb amortizoarele fata. Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!