Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

Va rog frumos, spuneti-mi daca codul acesta de amortizor mai este valabil sau a fost schimbat. 3C0413031AT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pana la urma care e diferenta intre piesele normale OE si cele economy OE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Poate stupida intrebarea, dar cum imi dau seama ce tip de suspensii am pe Passat?

Ideea e ca al meu se lasa destul de mult cand am 4 persoane + bagaje in masina si trebuie sa fiu destul de atent cum merg. E vorba de un Passat B6 Variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Eu am cumparat arcuri, telescoape si flanse amortizor si ma bate gandul sa le schimb cu cricul in fata blocului. Aveti ceva recomandari, daca sa ma apuc de ea sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile de ce le schimbi? Daca schimbi si arcurile poti merge la un service sa ti le puna pe noile amortizoare, te costa foarte ieftin operatiunea. Restul poti face cu cricul in fata blocului cu conditia sa ai cheia pentru surubul fuzetei (care tine presat amortizorul la partea inferioara). 

La amortizoarele spate ai luat flansa?

Daca nu trebuie sa stii ca e posibil ca flansa veche sa devina sursa de zgomot fiind fortata mai tare de noul amortizor.

Piesele luate sunt OEM, la ce costuri ai ajuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Am cumparat piese pentru partea din fata, in spate nu am probleme. Arcurile am zis sa le schimb, pentru ca au totusi 7 ani si pentru ca tot se va umbla acolo, deci 2 iepuri deodata.

 Motivul este scartaitul flanselor cand trec peste limitatoare de viteza si ceva zgomot la virare maxim.

Arcurile si telescoapele sunt KYB, iar flansele Lemforder (daca nu ma insel). Pret piese 1000 Ron.

Catalin, am avut 2 prese la Roman... unde sunt eu nu mai am decat trusa de scule "normale" :( 

Cred ca voi apela la un atelier, pentru ca vreau sa schimb totul deodata.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

As vrea sa schimb suspensia masinii fiindca nu a fost schimbata niciodata din cate vad. 

Eu as vrea sa pun un kit de suspensie sport reglabila gen KW v1 dar poate exista si alte alternative mai ok.

Pareri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Mi s-a rupt un arc pe dreapta fata si am fost la service.Mi-a zis ca nu am suspensie sport(eu asa credeam) si ca sunt arcuri originale la 550 bucata si sachs la 250 bucata dar vin in 18 zile lucratoare.Eu nu vreau sa dau 600 lei in plus pt arcuri originale facute tot de sachs.Va rog daca stie cineva daca pot gasi si alte variante sau nu se mai fabrica, am seria de sasiu WVWZZZ3CZ7P045927.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Sau

Set de suspensie fata din dezmembrari. Se dau complete arc-telescop.. mare atentie sa le iei cum ai tu pe masina adica dupa codul culorilor. Pe prima sau a doua spira se gasesc niste buline colorate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au gasit niste kayaba dar nu se stie daca se potrivesc pentru ca aia de la service zice ca le-a cautat manual si nu dupa serie sasiu.As prefera totusi sa nu pun din dezmembrari pt ca nu stiu cat tin si alea si poate imi fac surpriza.

Stie cineva sa imi spuna daca am suspensie sport,ca eu aici nu gasesc...

WVWZZZ3CZ7P045927 (1).pdf

Si mai am inca o intrebare:daca iau arcuri numai dupa codurile de culoare se potrivesc sigur? Sau ce poate sa nu se potriveasca? Ca sa ii zic lu aia la service sa ia dupa culoare.In cazul asta cred ca se gasesc kayaba

Modificat de Nicu Serban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia arcuri identice din dezmembrari adica cu acelasi cod de culori. Pentru amortizoare, daca nu ai suspensie sport gasesti pe original noi la 370 lei bucata. Vezi ca iti mai trebuie flanse daca umbli pe acolo, cam 100 lei pe parte Lemforder.

Ca sa vezi daca ai suspensie sport bagi pe google "vw pr decoder" si gasesti o gramada de site-uri unde bagi codurile PR de pe stickerul de la roata de rezerva. Codurile sunt de genul: L03 si decodarea poate fi: Suspension range 03 installation control only, no requirement forecast.

Gasesti kayaba sau alte marci pentru toate optiunile de suspensie, dar nu e nimic ca OE.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minutes ago, valioglu said:

Suspension range 03 installation control only, no requirement forecast.

Si valoarea respectiva ce inseamna? L03 e mai moale arcul decat L10, de exemplu? Mai joasa, mai cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am:

L 11 Suspension range 11
installation control only, no
requirement forecast

Dar am gasit numai intrebari deocamdata pe google nu am gasit ca la mine,nu imi dau seama daca asta inseamna sport sau nu.

Prefer sa nu pun din dezmembrari,dar la al doilea service la care merg spun ca se gasesc arcuri doar pe original.

Multunesc pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Citind pe acest topic mi-am dat seama ca am aceeasi problema ca si Jabba, Am avut pe masina amortizoare Nivomat, am pus amortizoare normale  si nu am inlocuit si arcurile, partea din spate a masimii fiind foarte joasa. Nu m-a deranjat pana acum, arata chiar bine insa de cateva zile am schimbat  rotile si le-am pus pe cele de vara  si am trecut de la R16 cu talon de 55 la 235/45 R17  si imi clantane dintii in masina la fiecare denivelare, iar sotia cu bebica in spate pe bancheta nu mai isi gasesc locul .

Am observat eu ceva rigiditate  dupa ce am schimbat amortizoarele insa insesizabila, dar  acum cred ca rotile de iarna absorbeau destul de mult.

Intrebare:

Este posibil ca aceasta rigiditate excesiva zic eu, a suspensiei, sa fie din cauza ca au ramas arcurile vechi care acum stau mul mai comprimate la fel ca si amortizoarele  care acum sustin si caroseria si nu mai au cursa completa?

EEXCALADE?    D@ny? din cate am vazut sunteti mai in tema cu problema.

Am redus si presiunea in pneuri crezand ca de acolo e problema dar aproape nici o modificare.

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.pui amortizoare nivomat

2. inlocuiesti arcurile cu unele facute pentru  amortizoare normale 

Cu arcuri si amortizoare normale  nu o sa mai fie acelasi confort .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata confortul e zero .... il imbunatatesc daca pun arcuri normale? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva mai bine o sa fie cu arcuri normale,dar NU ca inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi.

Le schimb  si va tin la curent cum evolueaza situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil in prezent masina ta se aseaza pe limitatoarele de cursa sau le atinge la denivelari din cauza ca arcurile la suspensia nivomat sunt foarte slabe. Din cauza asta e ca si cum nu ai avea arcuri si mergi pe niste tampoane de cauciuc. Limitatoarele de cursa sunt niste tampoane de cauciuc aflate pe tija amortizorului. Vezi ce suspensie ai pe fata, daca e sport sau altceva ca sa stii ce arcuri trebuie sa iei din dezmembrari ca o dai in partea cealalta si o sa para ca ca cazut masina de bot... Sfatul meu este sa mergi la cineva care se pricepe.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 24.03.2017 at 11:23 AM, Nicu Serban said:

Salut!

Mi s-a rupt un arc pe dreapta fata si am fost la service.Mi-a zis ca nu am suspensie sport(eu asa credeam) si ca sunt arcuri originale la 550 bucata si sachs la 250 bucata dar vin in 18 zile lucratoare.Eu nu vreau sa dau 600 lei in plus pt arcuri originale facute tot de sachs.Va rog daca stie cineva daca pot gasi si alte variante sau nu se mai fabrica, am seria de sasiu WVWZZZ3CZ7P045927.

Multumesc

Buna seara,revin cu alta problema.Am schimbat arcurile pe fata,am pus kayaba,flanse lemforder si rulmenti skf.

Acum problema este ca masina este mai ridicata de fata cu aprox 3 cm din ce estimez eu.Arcurile noi se mai lasa,si daca da in cat timp s-ar vedea o diferenta?

Sau se poate sa fie si arcurile pe spate uzate,masina fiind din 2006 cu arcuri originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kayaba am pus g flex sau ceva de genu scria pe cutie.cod sau ceva nu stiu.mai mentionez ca masina are 272k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!