Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

PASSAT la 18000KM, zdrangane pe fata..... la pretul de 25600E...., la numai 5 luni de la achizitionare...... am circulat cu grija, chiar foarte mare grija. De ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine scartaie suspensia pe fatza putin...am 45000 km si toti facuti in germania pe strazi super, fara gropi....

Modificat de pantagruel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pachet de drumuri grele si am 37.300 km facuti o buna parte chiar pe drumuri grele si nu am probleme nici cu suspensiile, nici cu directia. Cel putin deocamdata (Doamne ajuta!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la 50.000 Km suna fata de vai de capul meu. Cei din service de doua ori mi-au spus ca masina e perfecta si ca nu are nimica la brate, bucse, etc. Eu cred ca doar incearca sa evite schimbarea lor in garantie... Oricum le voi schimba pt ca deja ma scot sunetele din masina. E mult prea evoluat acest sistem de brate pt ce drumuri avem noi. Din pacate tehnologa de ultima ora nu poate sa fie buna si rezistenta la astfel de drumuri, dar nici la un astfel de pret (mic)... Mai bine puneau brate normale, ca macar nu aveau dureri de cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi probleme cu scartaitul o am si eu.Masina nici nu a facut inca 18000 de km iar cand am fost la pbn mi s-a spus ca e de la bucsele de la bara stabilizatoare dar ca nu trebuie schimbate.O sa merg sa le arat ca ce nu treb schimbat scartaie sa vedem ce au de zis.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are suspensiile pe fata cam zgomotoase. Si asta se cunoste la o trecere de nivel cu calea ferata de exemplu. Dar nu inseamna ca sunt probleme la suspensie. Aplic si eu la parerea ca topicul nu are substanta; o problema poate sa apara dupa o groapa ,,consistenta,, luata cu viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu e din 2000, dar n-a avut niciodata probleme de motor, volant, sau mai stiu eu... cutie de viteze, cum au multi cu Passaturi mai noi, din 2002-2003. Nu inseamna ca daca apar probleme la un anumit model, e un "cotet" de masina, ca sa citez ce ati scris unii dintre voi.

B5 si B5.5 sant cunoscute pentru directia lor complicata si prea putin rezistenta, mai ales pe drumurile din Romania. Cu toate astea, in aproape 40.000 de km facuti pe drumurile din Romania intr-un an si ceva, nu ma pot plange deloc de directia Passatului.

Deci... conteaza in MARE masura si cum o conduci (sau cum a condus-o fostul proprietar, daca a fost cazul), si cum s-a nimerit sa fie o anumita piesa la masina respectiva. Chiar daca masina e germana, precum stiti, nu toate componentele sant facute in Germania. Asa ca... nu putem da vina pe Volkswagen. Oricum, eu zic ca este o masina reusita, destul de bine pusa la punct, dar ca oriunde, mai apar si probleme. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu cosmin

conteaza in MARE masura si cum o conduci

Am un passat nou condus si de mine si de prietena mea( stiti cum merg femeile ) cu 30.000km facuti si nu aud nici un soricel in masina, nici de la bord nici din alta parte. Suspensiile avand in vedere ca nu am luat pachet drumuri grele sunt putin mai rigide dar isi fac treaba de minune.

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cei 20.000 de km cati am cu masina, nici un fel de probleme la suspensii. Cum am mai zis, detin si un b 5.5 la care recunosc ca suspensiile sunt mai "moi", dar faptul ca la noul passat sunt mai rigide nu consider ca este un lucru prost facut. Am observat ca in general la noile modele, si aici nu vb doar de vw, suspensiile sunt mai rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, Andrei. Noile modele sunt proiectate pentru drumuri mai bune (in Europa, nu la noi!) si din cauza asta suspensia este mai rigida.

Calitatea partii carosabile creste permanent in tarile "civilizate". Ca urmare suspensia incearca sa tina pasul cu aceste cresteri calitative si devine mai rigida. Cum producatorii nu sunt de vina ca in Romania guvernantii nu tin pasul cu ritmul european, si nici nu scot masini cu suspensie "speciala" pentru tara noastra, nu cred ca ar trebui blamati pentru asta.

Poate peste vreo cativa ani si tu vei beneficia de (pana acum a fost ca intr-o reclama pentru pensii private) drumuri mai bune si vei aprecia in mod real suspensiile noilor modele VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am suspensie sport ( originala ) si jante de 18. Masina are 35 000 km si nu are absolut nimic la suspensie. Nu sunt genul care da tare prin gropi, dar oricum nu poti sa le eviti chiar pe toate. La ce s-a scris prin forum legat de fiabilitatea acestei masini, eram foarte speriat la inceput. Dar masina s-a dovedit chiar buna pana acum. Afara de un claxon, nus-a stricat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu sincer sunt multumit de suspensiile passat-ului B6. Am patit-o odata rau tare cu passat-ul tatalui meu (si eu si el avem B6 numai ca al lui e FSI al meu e TDI). Am fost la un bairam in judetul Giurgiu pe undeva prin nush ce sat (Ograzeni). La dus drumul a fost bun.... asfaltat, marcat. Facut binisor. Puteai sa mergi cam cu 70 asa.

Fratilor la intoarcere era noapte si am gresit drumul. Cum mergeam eu asa ... linistit... pe la 80-90, dau cu masina intr-o serie(violenta) de gropi de nici n-am mai apucat sa pun frana. Pana ce am oprit masina am avut senzatia ca s-a deschis si portbagaj si portiere si capota. Cand am coborat din ea am crezut ca o sa ia foc... Mi-am tras doua palme si mi-am continuat drumul incetisor (12km in aprox 2 ore).

Pai fratilor sa va zic ca masina n-a avut nimic... Ma credeti ?Sunt sigur ca nu. Nici macar descentrate n-au fost rotile.Si am condus dupa aia si 400km a doua zi pana in jud Neamt sa-i duc masina omului inapoi.

Intr-adevar suspensiile noului Passat sunt mai rigide dar nu cred ca trebuie pusa la indoiala calitatea lor. Cel putin numai eu stiu cum am nenorocit masina aia si niciodata n-a avut probleme. Cat despre masina mea TDI(pe care o conduc ca pe o bicicleta de frica sa nu "mor" in vreo groapa)... la fel... n-a avut nimic. Eu zic sa va bucurati mai mult de masina pe care o aveti. Oricum e o investitie proasta pt ca se devalorizeaza imediat. Passat-ul NU E UN COTET. Eu cred ca e o masina extraordinara chinuita pe niste drumuri mizerabile. Nu va mai mirati ca scartaie asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am 83.000 km si si la mine suspensiile fata scartaie cand trec peste o denivelare. Dar am fost cu ea la revizie vinerea trecuta si s-a bagat mecanicul pe sub ea, mi-a verificat tot si, in afara de niste bucse la bascula, nu trebuie schimbat nimic. Cat despre acel scartait mi-a spus ca e OK, chiar daca e deranjant nu exista nimic afectat. Pur si simplu asa face ea. Si masina nu mai e in garantie, iar service-ul nu era VW, ca sa cred ca incearca sa ma abureasca si sa evite garantia. Dimpotriva, fiind un service particular ar fi avut interesul sa imi prezinte toate problemele, nu sa imi ascunda din ele. Asa ca il cred pe mecanic ca nu e nimic in neregula legat de acest scartait. Mai ales ca la mine face asa aproape de cand am luat-o. In 83.000 km, daca era vreo problema reala ar fi cedat ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal sa se auda acel "psss" :icon_thumright: la o denivelare, deoarece amortizoarele de pe fata sunt pe gaz si asa se manifesta in momentul in care treci peste gropi sau denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 83.000 km si si la mine suspensiile fata scartaie cand trec peste o denivelare. Dar am fost cu ea la revizie vinerea trecuta si s-a bagat mecanicul pe sub ea, mi-a verificat tot si, in afara de niste bucse la bascula, nu trebuie schimbat nimic.

Si la mine facea un scrasnit in fata cand treceam peste limitatoarele de viteza, dar dupa ce am schimbat bucsele de la brate pe fata nu se mai aude decat acel "pass" de care zicea colegul Andrei2000. Si vreau sa zic ca nu mi se auzea mereu crasnitul si am mers la un sevis si mi-au zis ca ar trebui bucsele la brate pe fata schimbate, dar ca nu este ceva urgent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am si eu problema asta de vreo 2 saptamani.Se aud pe fata ca o caruta, scartaie foarte tare si se aude de parca se freaca ceva.La mine se aude la orice denivelare , cand plec de pe loc iar la limitatoarele e viteza cand faca balansul face naspa rau.....mai,mai ca imi e rusine sa iau pe cineva in masina sau sa trec pe langa cineva!!!!!Aveti cumva vreo rezolvare???ce trebuie schimbat?Masina e din 2006 si are doar 38 000 km.Ms...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, asa se auzea si la mine, am schimbat bucsele pe fata ( 30 lei bucata ) si bucsele din spate cu seringa le-a uns mecanicul cu ceva ulei si nu se mai aude DELOC.

dar asta la 170.000 km, acum am 200.000 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in service la Constanta la Vlad (AutoGrup). Acolo au descoperit ca pe langa bucsele posterioare de la bascula, care imi fusesera indicate si de catre Ami Service unde am facut schimbul de filtre si de ulei, mai erau si bucsele anterioare, acele fiind responsabile pentru scartait. Acum, dupa ce le-am schimbat, nu mai scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.Cam cat te-a ajuns toata afacerea?

Si de la cati km ai avut aceasta problema?

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bucsele de bascula posterioare, cele cu prindere in 3 puncte, sunt vreo 250 RON bucata, cele anterioare vreo 80 RON, plus manopera ... cam in jurul la 850 RON, asa ... circa aproximativ. Nu stiu sa iti zic exact ca eu am mai avut si altele pe langa.

Aveam cam 85.000 km cand le-am schimbat, ceea ce, la drumurile noastre si tinand cont ca eu fac cam toata tara cu masina, per total, nu e foarte rau. Mai ales ca acest gen de masina nu a fost conceputa pentru ulitele de la noi.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Passatul meu troncane inca de la inceput de cand l-am cumparat de afara adica de la 99000 km si am fost pana acum de 3 ori la mecanic (o cunostiinta)care se ocupa in special de grupul Vag si care a verificat-o mai ales inainte de a pleca in strainatate si de fiecare data mi-a spus ca nu am nici un fel de jocuri sau alte probleme dar asa este ea mai rigida si mai slab insonorizata decat modelul precedent.

Acum am 117500 km si nu trage stanga sau dreapta, nu am facut unghiuri sau alte reglaje, deci e OK, pot spune chiar ca nu ma asteptam sa se comporte asa bine(la alte masini trebuia sa fac unghiurile cam la 6 luni),iar pe aceasta o am de 1 an si un pic.

Recunosc si eu ca uneori cand sunt cu cineva in masina si trec linile de tramvai mi-e putin jena dar cred ca voi face podeaua si fetele de usi cu folie pentru insonorizare si atunci nu se va mai auzi.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi_36: "asa face toate" :blah:

Sincer acum, stiu ca nu`i de zambit, dar mecainicul tau a avut dreptate, caroseria de B6 e mai grea, iar suspensile, fie si cele stock OEM, sunt FOARTE rigide pt drumurile noastre.

Este "cel mai bun" compromisul facut, ca constructorii VW AG sa poata sa stabilizeze masina... altfel la o curba luata mai in fortza (chiar si la 70 km/h), exista riscul sa te rastorni.

De aia cand iei o linie de tranvai de-a latu' sau trecei peste niste santuri neastupate calumea (ca e plina "patria" noastra de ele) auzi de parca s-ar rupe ceva pe acolo :Driver:

Facand o insonorizare la usi/podea, nu situ cat de mult o sa rezolvi problema, suspensia si restul sistemelor de la directie tranzmit aceste "troznituri" caroseriei ... lucru care nu prea ai cum sa-l corectezi :P

Poate vei castiga la capitolul "sround" si vei putea da o idee mai tare volumul fara sa-ti vibreze fetele de usi, dar daca iei o gropa in plin tot o vei simti pana in maduva spinarii si vezi auzi troznituri care te vor face sa te intrebi "oare nu s-a rupt ceva pe acolo ?" :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor! Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.

Un coleg forumist, posesor de B6, aflat in concediu prin tara, m-a rugat sa postez aici si

sa va intreb daca stiti codul de piesa pentru bara antiruliu (eventual si un pret)

Se pare ca a aparut un zgomot metalic pe partea stanga fata

si la primul service gasit in drum a aflat ca de vina e bara antiruliu.

Acum vrea sa afle un pret pentru a hotari daca renunta la concediu pentru a se intoarce acasa sa rezolve problema

sau inceara sa rezolve problema acolo.

Multumesc :)

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheBoogieMan - ai PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheBoogieMan: Ma sunat si pe mine colegul respectiv, Marius (Caal-Shto) si mi-a explicat problema care o are cu masina lui.

M-am interesat la Tess Brasov cam la ce pret ar ajunge respectiva bara anti-ruliu dar fara nici un rezultat, ca ori ala de la piese nu stie, ori stie si nu-mi spune exact ^_^

La inceput imi zicea ca "Nu exista decat bieleta antiruliu", iar dupa vreo 5 minute de discutii mi-a zis ca, "piesa problema" costa intre 192 si 276 RON :o

Acum oare trebuie sa "dam cu banu'" sa ghicim pretul ?! :lol:

Sa vedem maine la fata locului despre ce piesa e vorba :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!