Jump to content

Tuning 1.8T


toni
 Share

Postare recomandată

Gabriel se pare ca la forge exista un kit dump valve pentru diesel dar mai bine te interesezi, in legatura la BOV acesta este numai pentru benzinare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 840
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    156

  • Jacku

    64

  • Nautilus

    48

  • insanity

    46

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate e vorba de comparatia DV stock vs DV Forge care are mai multe tipuri de arcuri si se poate (oarecum) regla timpul de raspuns al supapei. Faptul ca supapa lucreaza mai repede se poate traduce printr-o raspuns mai bun al turbinei la schimbarea treptelor -> turbo lag redus.

Se pare ca sunt mai mari deranjul si cheltuiala decat rezultatul... Multumesc, Toni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit azi cu nicu enache - racing nick, a gasit un producator in italia care face BOV special pt 1.8T , kitul care contine si ceva electronica costa 320 euro; este vorba de valva care scoate zgomot !!

succes la cumparaturi amatorilor !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ce face e sa scoata zgomot, atunci o consider investitie nepractica. Si exorbitanta, pe deasupra. Daca ar avea si un aport tehnic important, atunci mi-as reconsidera pct de vedere. Initial am crezut ca este importanta in cazul unui chiptuning, dar pe parcurs s-a dovedit ca e o fita. Ma insel? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOV da, e o fita. Schimbarea DV-ului cu unul "serios" (gen Forge 007P) nu e chiar asa. Cel original Bosch e din plastic si e recunosc ca fiind foarte prost si ca cedeaza destul de repede. Dupa un chiptuning ar merita schimbarea lui pentru a preveni eventualele probleme, dar in nici un caz nu e absolut necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BBM are dreptate exista un BOV special dezvoltat pentru motoarele 1,8 t ale grupului VAG si care este dublata si de un modul electronic ce are rolul de a "pacali" senzorii masinii astfel incat sa nu existe rsicul intrarii in "safe mode".

Eu fiind necunoscator in tainele motoarelor voastre dar stiind ca mai poti sa modifici presiunea care o baga o turbina (asta depinzand de la turbina la turbina ) si gandindu-ma ca e foarte posibil sa umblii si la electronica masinii pentru a ii da ceva mai multa zeama ca sa compensezi aportul de aer inclin sa cred ca jucaria ar putea avea si un rol practic nu numai unul strict de sound.

Poate mai sariti voi cu ceva info despre cat de mult poate fi impinsa turbina si ajungem sa ne lamurim cum sta treaba.

Eu oricum o sa incerc sa revin cu poze si ceva date tehnice despre jucaria in discutie.

:eek: Pt cine vrea totusi sa se distreze avand acel sound FSSSSSSSSSSSSSSSSS cu banii de tigari pe 3 zile here u have it http://www.power-tuning.fr/fr/moteur/turbo.../p16738230.html ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Toni, intrucat intentionez in aceasta vara sa operez un tuning ceva mai sport la masina mea, poti sa-mi spui de unde as putea achizitiona un DV mai adaptat noii puteri ? Eventual un producator, un pret si un service unde s-a mai montat asa ceva in BUc? Cumva Metrotehnica (Ceky)? Daca DV-ul implica un cost rezonabil, ma gandesc, cu firea mea preventiva, sa-l schimb totusi. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul sa fie galben. :rolleyes: Daca chiar ai de gand sa faci pasul la Forge 007p atunci "count me in" ca sa zic asa. Arcul galben s-ar putea sa necesite comanda separata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice Deceunink: Forge 007P pare cel mai popular intre posesorii de .1.8T in momentul de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Toni, intrucat intentionez in aceasta vara sa operez un tuning ceva mai sport la masina mea, poti sa-mi spui de unde as putea achizitiona un DV mai adaptat noii puteri ? Eventual un producator, un pret si un service unde s-a mai montat asa ceva in BUc? Cumva Metrotehnica (Ceky)? Daca DV-ul implica un cost rezonabil, ma gandesc, cu firea mea preventiva, sa-l schimb totusi. Multumesc anticipat!

nu stiu daca ceky monteaza DV ul (chiar nu l-am vazut niciodata) dar sigur kuli - tot de la metrotehnica - a mai montat, stie si nu-si bate joc de ceva cind lucreaza !! go for it

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai aflat cateva amanunte despre jucaria la care ma refeream ieri.

Revin si spun ca nu sunt expert in motoarele 1.8t asa ca ma bazaz strict pe ce am citit.

In prima instanta din cate am aflat supapa standard de recirculare care o aveti voi standard reactioneaza in tandem cu electronica ca atunci cand masina primeste gaz violent si se pierde aderenta aceasta se deschide pentru a reduce pe moment puterea furnizata si a permite recastigarea aderentei.

Ei bine jucaria in cauza despre care vorbeam suplineste foarte bine aceasta functie iar pe linga asta prin electonica atasata iei poate detecta tendinta de decelerare prin intermediul pozitiei pedalei de acceleratie asigurand eliminarea rapida a suprapresiunii ce se creeaza inutil.

Deci pe linga rolul strict de sound se pare ca exista si o utilitate de ordin tehnic.

de asemenea se pare ca acest produs aftermarket ar oferi o fiabilitate mai buna decat produsul standard si este si mai prompta in reactii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

informatia a fost gasita pe

http://www.awesome-gti.co.uk/seat%20leon/engine.html

citez:

Hyperboost HX Compact Diverter Valve by Stratmosphere

Replaces the factory-fit Bosch diverter valve to provide a faster response and more reliable operation. Reduces lag and sharpens throttle-response - meaning faster acceleration and improved driveability. Same width as your factory Bosch valve and only 20% taller.

All the features of the HX Diverter Valve in a smaller and faster package. Now you can fit your HyperBoost in the tightest of spaces - fits under engine covers for VWs and even in the Porsche Twin Turbo.

Title Awesome Part # Price

1.8T Hyperboost DV HX Compact Silver EN-TU-18T-RDUMPHX1 £95

1.8T Hyperboost DV HX Compact Black EN-TU-18T-RDUMPHX2 £95

deci este folositoare (asa cum spunea Toni) si nu este numai fitza !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
paul cojocariu

salut.eu am un blow off valve pe un seat leon 1.8t 180cp de la hks si si nu am avut nici o pb. cu ea.nu mi-a cazut nici turbo sau alte pb.numai ca cate odata nu se mai aude,dar isi da drumu dupa un timp.si nu stiu care ar fi pb.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine doreste cine pofteste Forge furnizeaza supapa specifica pentru 1.8T fara problema care exista pina acum cu electronica atasata si alea alea

Pretul este de 224 euro

P.S. E pe stoc :o

post-2381-1174321397_thumb.jpg

post-2381-1174321404_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat Dump Valve de la Forge, model 007p, cu arculet galben. Este un pas inainte si postul lui bbm de mai sus se adevereste in practica!

P.S. 224 euro ?! Dincolo era mai ieftin... (eu am dat mult mai putin pe ea...) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat Dump Valve de la Forge, model 007p, cu arculet galben. Este un pas inainte si postul lui bbm de mai sus se adevereste in practica!

P.S. 224 euro ?! Dincolo era mai ieftin... (eu am dat mult mai putin pe ea...) :P

asta de la forge de care vorbeste G60 este o smekerie inventata foarte de curind , este o struto-camila care le face pe ambele: adica scoate si sunet (o parte din aer este scos in atmosfera) dar si recircula (o parte merge in admisia de la turbo); sa mor daca stiu cum este pacalit debitmetrul de aer dar probabil ca au facut englezoii o smecherie;

doru, 007p este altceva fata de valva de care vorbeste g60

g60 , trebuie sa ne vedem la un "drive test" cu valva aia smechera :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am reinviat topicul asta, ca am gasit destule linkuri interesante.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2858460

complete modding pt motorul de 1.8T, foarte bune hints

si aici, tot felul de troubleshooting

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2666114

sunt curios, voi ce linkuri utile si interesante mai aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cineva mapele la BFB stock si tuned? 10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si aici a deschis fusco subiectul despre 1.8T si stage III.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

un amic de-al meu are un asemenea BOV.Diverter

este un HKS montat pe o masina turbo, ce-i drept nu e 1.8T, dar face aceiasi smecherie, o parte in adminise inapoi, iar cealalata in atmosfera

zgomotul produs nu e mare dar exista! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut , bine v-am gasit pe topicul asta.

dupa cum bine se vede sunt nou atat pe forum cat si in lumea 1.8t, asa ca va rog sa imi scuzati stangaciile si poate lacunele.

am 2 intrebari la care daca puteti si aveti chef v-a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand faci resoftare, nu se pune softul de la alta masina (la tine softul modelului de 180 de cai pe cel de 150). se pune un soft facut custom. 1.8T de 150 de cai si cel de 180 au si alte diferente, nu doar softul. oricum, despreurmari, sunt detsule sbiecte deschise in aria de TUNING>

http://vwforum.ro/index.php?showforum=13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult de raspuns.

in mare am inteles ceea ce spui tu insa cerd ca nu ai inteles intrebarea, probabil din cauza exprimarii deficitare , lucru pentru care imi cer scuze. incerc sa reformulez ca sa fiu mai explicit.

plecand de la ideea ca softul este custom pentru fiecare masina in parte, ceea ce doream eu sa aflu este : daca pe o masina cu motor aum, se poate pune un soft care sa duca motorul la 210-215 cp , deci nu cei 192-195 cp pe care ii anunta majoritatea celor care ofera astfel de servicii in cazul masinilor cu motor 1,8T de 150 cp. am amintit in mesajul trecut de softul pentru masinile de 180 de cai pentru ca din cate stiu acestea ajung dupa remapare la puteri de 210 cp. din cate stiu eu motoarele aum si cele auq de care vb , au aceleasi injectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de la audi S3, toate 1.8T au turbine K03 (cu sau fara S) care au limita maxima de putere pe undeva pe la 210-215 cai. teoretic si intre cel de 150 si cel de 180 sunt diferente. in afara de turbina.

teoretic, daca masina a venit cu turbina identica ca pe una de 180 de cai (am mai auzit 1 octavia de 150 care dupa CIP a ajuns se pare la 210 cai, pt ca avea turbina k03S care era de fapt pt motorul de 180 de cai.).

altfel spus: din fabrica majoritatea celor de 150 de cai, au turbina K03. care poate fi dusa la 180-190 de cai.

cele de 180 au K03S care pot fi duse la 210-215.

S3 are k04 care poate fi dus pana la 250-260 de cai.

pe de alta parte exista si softuri "race" care merg cu presiune mare in turbina, catre limita. dar nu te sfatuiesc sa pui, daca vrei sa tii masina mai mult timp...

eu doar incercam sa iti explic ca daca faci cip la o masina de 150 de cai, nu iti pune softul uneia de 180 si gata ai 180 de cai. :icon_thumright:

ci iti mareste niste parametrii de functionare ai motorului, ai sa ai alta presiune in turbina si de acolo, printre altele, mai multi cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru detalii.

masina mea are turbina k03s, de fapt din cate stiu eu toate motoarele 1,8T , care respecta normele euro 4 care se pun pe octavia au turbina aceasta.eu vreau saptamana aceasta sa face o resoftare ii schimb blow-offul , caut un ambreiaj mai tare, si niste bilstein b6 sprint.eventual as pune si un k04 dar asta mai spre vara caci atunci trebuie si alt radiator si e cam scump.Desi are interior partial din piele si incalzire in scaune am luat niste scaune sparco evo si niste centuri sabelt wrc.mai caut niste frane brembo disc-etrier, si o evacuare cat mai usoara. am vrut sa pun teava goala in loc de final la evacuare dar suna cam tare si nu asta imi doresc.

si in prima faza cam aici mi se termina banii.

inca odata merci mult pentru ajutor. si daca ai vreun sfat il primesc cu mare drag si interes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!