Jump to content

Tuning 1.8T


toni
 Share

Postare recomandată

Topic dedicat tuning-ului motoarelor 1.8 20valve Turbo

AGU

Skoda Octavia 1.8T FWD (Elegance, L&K), 10/96-8/00

Also found in: Audi A3 1.8T and Volkswagen Golf GTI (earlier models)

Output: 150 hp

Drive: FWD

Emission: Non-VVT, EU3

Throttle: cable

Injectors: small

Turbo: K03

Gearbox: EVS, EGY

AUM

Skoda Octavia 1.8T FWD (Elegance, L&K), 8/00-now

Also found in: Volkswagen Bora 1.8T and Volkswagen Golf GTI (updated models)

Output: 150 hp

Drive: FWD

Emission: VVT, EU4

Throttle: drive-by-wire

Injectors: big

Turbo: K03sport

Gearbox: EBN, ENJ, ESV, FDC

AUQ

Skoda Octavia RS, 8/00-now

Also found in: Seat Leon 20VT Topsport

Output: 180 hp

Drive: FWD

Emission: VVT, EU4

Throttle: drive-by-wire

Injectors: big

Turbo: K03sport

Gearbox: EHA (Octavia RS, 5-speed, long gearing - Leon has 6-speed 'box!)

ARX

Skoda Octavia 1.8T 4x4 Elegance, 8/00-now

Output: 150 hp

Drive: Haldex 4WD

Emission: VVT, EU3

Throttle: drive-by-wire

Injectors: big

Turbo: K03sport

Gearbox: FEX (5-speed, short gearing)

Other 1.8Ts

APX: Audi TT, 225 hp, Haldex 4WD, K04, 6-speed

APY: Audi S3 (earlier model), Seat Leon Cupra R (earlier model), 210 hp, Haldex 4WD, K04, 6-speed

ARY: Seat Leon 20VT Cupra 4, 180 hp, Haldex 4WD, K03sport, 6-speed

ARZ: Volkswagen Golf GTI, 150 hp, FWD, K03sport, 5-speed

AWT: Audi A4 1.8T/1.8T quattro and Volkswagen Passat 1.8T, 150 hp, FWD or Torsen 4WD, K03, 5-speed

AWU: Volkswagen New Beetle 1.8T, 150 hp, FWD, K03, 5-speed

BAM: Audi S3/TT (updated models), Seat Leon Cupra R (updated model), 225 hp, Haldex 4WD (S3/TT) or FWD (Cupra R), K04, 6-speed

BFB: Audi A4 1.8T/1.8T quattro (updated model), 163 hp, FWD or Torsen 4WD, K03sport, 5-speed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 840
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    156

  • Jacku

    64

  • Nautilus

    48

  • insanity

    46

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai in cazul motorului tau, de la 180Cp, ar fi in limite un 225CP. Fiind adeptul cipului, cred ca optimizarea va fi suficienta pentru a atinge performantele Seatului Cupra R. Te-ar deranja un 6.9 la suta? :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adihor, nu enimic de detaliat. Pentru 240 cai se face doar mapare. Diferenta intre ce ai tu si versiunile de 225 cai cred ca sunt mai mari la injectoare(parca la ARX,AUQ si RS injectoarele sunt de 270cc iar la Cupra R, TT 225 sau S3 sunt de 380cc). Daca nu tin injectoarele 240 cai, iei un FPR cu vreo 100E si cresti presiunea de la 3 bar la 5 bar marind astfel debitul injectoarelor. Daca schimbi cu totul injectoarele s-ar putea sa fie nevoie de un 'fuel rail'(sina pe care stau injectoarele).Eu ma interesez acum pentru 300-320 cai iar pentru asta trebuie foarte multe chestii ( treaba costa cam 2500-3000$) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu tin injectoarele 240 cai, iei un FPR cu vreo 100E si cresti presiunea de la 3 bar la 5 bar marind astfel debitul injectoarelor.

Se pun si FPR (Fuel Pressure Regulator, pt cei care nu stiu ce e ala :( ) de 5bar? Eu ma vazut numai de 4bar, dar asta sub 300cp, probabil ca peste e nevoie de mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fuscobal adihor=??? Iar presiunea cred ca este UUUUN PIIIIIC ca MAAAAAAAAARE! Cat despre acele chestii, acestea sunt: ambreiaj usurat 1300 euro, intercooler marit 1200-1500 euro si turbina 1700-2000 euro + cip aferent 400 euro. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad: topicul l-am creat din cauza ca au aparut multe referiri intr-un topic din aria Skoda referitoare la tuning pt 1.8T. Am zis ca e mai bine sa avem un topic separat.

Topicul la care fac referire se gaseste aici.

on-topic: presiunea nu e deloc mare, e vorba de presiunea benzinei si nu cea de supralimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adihor,

M-am uitat si eu pe site la upsolute si am observat ca pentru Octavia 150 cai se face o crestere pina la 192cp iar pentru Octavia RS se creste pina la 212cp. Intre timp am citit pe briskoda cum ca intre motorul ARX din masina mea si cel din RS nu este aproape nici o diferenta (exceptind niste furtune de ulei parca). Asa ca l-am sunat pe distribuitor si l-am intrebat daca poate sa inscrie pe cip harta de injectie pe care ar face-o pentru un RS. Dupa o ora am primit raspunsul afirmativ si m-am hotarit sa o tunez. Cit despre pret - cel de pe site -TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

on-topic: presiunea nu e deloc mare, e vorba de presiunea benzinei si nu cea de supralimentare.

De la 3 la 5bar mi se pare cam mare saltul... vorbim de +65% in conditiile in care ECU poate reduce, in caz de nevoie, doar 20%. Daca era de la 4 la 5 OK, dar asa mi se pare bizar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai dreptate, cum am zis si mai inainte eu stiam ca se pun FPR de 4bar dar asta motoare cu turbine stock.

Atunci cand se pune o turbina mai mare iar puterea ajuge pe la 350-400cp cred ca are nevoie si de ceva mai multa benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiunea stock este 3 bar. O crestere la 5 bar nu este nici o problema. Inainte sa postez aici am discutat cu multi membri de pe Briskoda care au facut asa ceva. Totodata, 5 bar nu inseamna neaparat 350-400 cai ! Pentru cei cu buget redus, se prefera un FPR fix(40-60$) sau reglabil(100-140$) fata de cumpararea unor injectoare mai mari care costa min 300$. FPR exact asta face : marind presiunea, creste debitul iar un injector de 240cc (ml/min) va deveni unul de sa zicem 300 ( exista formule de calcul) ! La treaba asta mai faci o conversie de la K03 la K03s sau K04 si iesi ieftinut avand in vedere ca ajungi la cei 240 cai de care vorbeam !(s-ar putea sa mai trebuiasca si alta pompa de benzina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

baieti eu am o octavia din dec 2002 4x4 1.8T.. de unde sa fac si eu cel mai bun chip tuning si care ar fi? eventual si un pret approx... va intreb pt ca v-ati documentat mai mult.. eu am luat masina acum 2 sapt si ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • Administrator

@AliNOS> chiptuning pentru 1.8T pot sa va fac eu. 150CPul urca la 190CP . Cuplul ajunge de la 210 la 290Nm (deci ceva mai bine decat GTIul actual). Top speedul ajunge de la 216kmh la 235kmh.

Un dyno cu originalul si tunatul facute de TCM germania este atasat la msg asta.

Pretul pentru membrii forumului il tin sub cel de lista (300euro/ modificare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea: pune te rog curbele de cuplu si putere si pentru varianta de 180cp AUQ, sa stiu la ce sa ma astept, desi maine vedem pe viu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pentru 1.8T AUQ curbele arata astfel

se ajunge la 215HP si cuplul de la 235Nm in jurul a 300Nm (chiar 310 se poate). Top speed de la 224kmh la 235kmh pentru Leon cu acest motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine, este pastrata caracteristica de cuplu in palier (aproximativ) destul de bine, iar cresterea de putere incepe (serios) de la 2500rpm.

Asta banuiesc ca este pentru varianta normala de tuning. Un tuned_low ce ar insemna pentru motorul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Draga Toni, prea mult bibilesti tu la motorul ala. Fa un cip ca omul. Daca nu iti ajungi 180CP nu cred ca faci cip doar sa ajungi la 200CP. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, dupa multe cautari se pare ca nu am reusit sa aflu ce blow off valve se potriveste pe motorul de octavia 1.8T, am auzit ca ar merge un diverter valve cu recirculare dupa care am auzit k de fapt multe bov merg pe orice model turbo benzinar daca utilizati un anume tip de bov va rog sa imi dati mai multe imformati.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am documentat si am aflat ca se poate monta BOV, mai ales daca intentionezi sa faci chiptuning.

Sunt interesat de aceasta problema, asadar suntem doi care ar vrea sa afle mai multe despre aceasta operatie si eventual un cost si un service care s-ar pricepe la un astfel de montaj. Multumesc anticipat!

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

""No rhime or reason"

But:

(and concentrate, here comes the science bit!)

A modern engine management system, ie the Bosch Me unit fitted to 1.8T's has "adaptive" learning on the fuel, ignition and airflow side.

Because Me is a Torque based structure it's calculation of engine torque verses driver demand is critical to the driveability of the car and it's performance / durability.

When you fit a "leak" in the intake system (open circuit valve) the original calibration of the MAF sensor to manifold and cylinder filling modeling will not corespond. However due to the 20% allowance in the long term adaptive values the ECU will relearn you engine and "leak"

At idle the inlet model calculated airflow will exceed the MAF meters measured output, and depending on the state of your particular components - ie MAF ageing / contamination, throttle plate leakage, Fuel tank purge vapour concentration this may, or may not push the adaptive to it's 20% limit. If it hits the limit the ME unit will run in FMEM mode (Failure mode and effects management) causing reduced system efficiency. The Me unit will use the switching signal from the lambda sensor to return fuelling to lambda 1, storing the correction as a map agaisnt airflow. and add this correction to the fueling calc when operating at non closed loop conditions, ie WOT, fuel injector reenstatment (after overrun shut off, traction control intervention etc.) Now depending on how you drive and how sensative you are this may or may not be felt by the driver during certain manovevers. The throttle plate position will also learn the new airflow to maintain control of idle speed, but you may notice poor engine load rejection, ie turn on the aircon and the engine speed varries etc. or engine speed flares on starts or when operating PAS when parking.

However in all cases this will result in "incorrect" fueling. Now by "incorrect" i mean, not as the manufacturer intended. A post MAF leak will cause rich operation initially, but the adaptives will pull fuel out and become negative. This tends to cause a rich to lean spike on tip outs and other throttle transient. Now it is extremely diffucult for an untrained observer to spot these effects as they occur mainly on throttle transients, when the average drive may not notice. Therefore you could say "why do i care?". Well, any AFR excursion from the intended fuelling set by the manufacturer will result in non-standard engine operation. because of the adaptives this is unlikely to cause immediate engine problems, but over the course of time will change things like catalyst ageing, exhaust and turbo charger valve durability etc. Manufactures spend millions accruing miles on development fleets so hopefully the customers don't get landed with big bills as time goes on, and with most modern cars life'd at 150k miles (min design life) this is a big task.

It is unlikely that this will result in any performance loss, as at WOT the system is open loop, but you may see the result of an open circuit valve oas over fueling on gear changes etc. (a tell tail puff of black smoke is what you can see, a 1200 degC Catalyst is what you can't see, as excess fuel when injection reenstates and excess air from overrun shut off period combine in cat)

Now as you can see this is a seriously complicated subject and i haven't even mentioned the dreaded EOBD or OBDII words yet. Typically Bosch Me units have approximately 9000 calibratable parameters (constants, maps etc) and an engine calibration program will take a team of 8 calibration engineers 18 months to do the basic mapping and OBD validation. These days it's no problem to do the basic fuel and spark mapping, maybe 4 weeks on a midlimit engine on a dyno, but the diagnostics and emmisions devs takes years.

Moral or the story, before you start playing with something you don't understand, find someone who does!(And not just thinks they do!)

(for anyone thinking, "hey what makes me such an "expert" on this subject?" then i'd better mention the last 10 years i've spent as a senior calibration engineer at Cosworth and Prodrive!)

(sorry , another monster post!)"

http://www.seatcupra.net/forums/showpost.p...07&postcount=57

Deci cam din cauza asta nu merge. Asta nu inseamna ca nu se poate monta..... Dar dupa spusele unora care au avut montat asa ceva, pana la urma vei avea probleme si in plus vei merge cu un consum mare numai ca sa faci un FAS.

http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=49122

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor interesati de acest subiect si nu numai !!

Vis a vis de BOV, pt motoarele de 1.8T (150, 180, 210 si 225 CP) NU MERGE montat acel BOV care scoate zgomot (FAS) , explicatia fiind urmatoarea (scuze ca nu este f tehnica, atit am reusit sa inteleg vorbind cu cei care au incercat si cu nicu enache - racing nick):

- actiuala valva montata stock pe masina (care este una de plastic si care la un moment dat exista riscul sa crape) este cu recirculare si are un senzor montat ; daca senzorul nu "citeste" nu stiu ce informatie, motorul intra in safe mod si am inteles ca se merge cu 1.8 fara turbo pina la remedierea situatiei;

- motorul este prea mic (d p d v cilindree) si nu suporta decit BOV cu recirculare;

- pt cine vrea sa o schimbe pe cea de plastic stock cu una mai tzapana (parerea mea ca merita facut pasul numai cind cea de pe masina crapa), forge face una (007P este indicativul) si costa 81 de lire (exista in varianta neagra sau nichel);

- rares care a avut cupra (b81 fug, masina de 270 de cai dupa ce a fost modificata de dimsport) a incercat un model si nu a mers, cel care a cumparat masina de la rares a incercat si el alt model si nu a mers;

- se pare ca exista varianta "pacalirii" acelui senzor si apoi merge (dar eu unul nu m-as risca sa fac asta) !!

tot forge face o valva pt motorul 2 L TFSI si care a fost montata si chiar merge f bine, fara a face minareli asa ca, posesorii de 2 L TFSI au inca un motiv de bucurie !! si cica scoate si un sunet ok - am vorbit cu mecanicul care a montat asa ceva !! pina acum stiu ca respectivul a montat pe octavia rs noul model(albastra) si un golf 5 gti (negru) !! felicitari posesorilor.

daca cineva are mai multe detalii despre 1.8T & BOV, sint si eu interesat !! sau daca are cineva montata pe masina si merge !!

numai bine

bbm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti ca ati comfirmat ce aflasem si eu dar nu eram sigur iar acel model de la forge este un diverter valve cu recirculare si la pitstop din cate am aflat este in jur de 130 orio acum intrebarea este daca merita sa pui asa ceva, motive am vazut ca sunt de la scaderea lagului turbo care implicit duce la un cuplu mai bun chiar si o protectie asupra turbinei, daca foloseste cineva asa ceva va rog sa postati niste impresi, referitor la montare este simpla la prima vedere trebuie doar desfacute furtunurile de la dump si montate pe bov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit mai demult chiar cu reprezentantul Forge de pe forumurile VwVortex si mi-a zis chiar el ca BOV nu face nimic altceva decat sa dea acel zgomot placut. Nu reduce turbo lag si nu face nimic in plus pe partea de performante !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit mai demult chiar cu reprezentantul Forge de pe forumurile VwVortex si mi-a zis chiar el ca BOV nu face nimic altceva decat sa dea acel zgomot placut. Nu reduce turbo lag si nu face nimic in plus pe partea de performante !

f logic ce spui tu, mai ales ca acel zgomot este aer "aruncat" afara deci nu prea are lagatura cu redus turbo lag !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e vorba de comparatia DV stock vs DV Forge care are mai multe tipuri de arcuri si se poate (oarecum) regla timpul de raspuns al supapei. Faptul ca supapa lucreaza mai repede se poate traduce printr-o raspuns mai bun al turbinei la schimbarea treptelor -> turbo lag redus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!