Jump to content

Turbina Hybrid 18/20 Crapata


Rapier
 Share

Postare recomandată

Trebuie mai intai sa stim ce rezolutie are acel senzor. Asta ma intereseaza pe mine cel mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stiu pe cineva care a avut aceeasi problema si s-a dus tot uleiul si nu i s-a aprins martorul. Nu stiu de ce se intampla asta, nu stiu daca este normal...dar se poate intampla. Am avut o singura data martorul ala aprins la 12,000 Km de la una din revizii si am completat 600 ml.

Pentru situatia de fata, intr-adevar nu am cum sa fiu SIGUR. Nu am suspectat nimic. Am verificat uleiul cu o zi inainte si l-am mai verificat dupa ce s-a petrecut evenimentul. Ce s-a intamplat cu uleiul intre cele doua verificari...nu e greu de presupus. Intercooler-ul era plin de ulei si la fel evacuarea. Plus ce s-a "consumat".

NetFlow, nu te contrazic...se putea sa am lipsa si inainte. Dar daca ramai fara ulei, mai sunt si alte semne...temperatura motorului creste foarte mult si indicatorul de temperatura din bord ar trece de 90 grade si se putea cala motorul. Lucrurile astea nu s-au intamplat. In plus, daca la momentul producerii incidentului as fi avut putin ulei...SIGUR nu mai mergeam inca 7 Km cu masina asa. Se cala motorul mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu aveai ulei oricum nu era din cauza masinii,ci din cauza turbinei,era singura care putea manca ulei in asa cantitati industriale in timp asa scurt.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul de aici si imi pare rau sa aud asta Rapier

Da eu am stricat 2 turbo si acum sunt cu a 3-a din ianuarie si nu am avut probleme

Ambele le-am schimbat pe garantie .

Suna-ma daca ai nevoie de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Geo...sincer nu stiu daca sa ma risc sa mai pun una de la ei, prea au crapat multe. Iar ma costa montajul, iar pierd bani daca crapa... Tu ai primit doar turbina noua sau ti-au suportat si costurile legate de asta?

Durpaneus, cu turbina schimbata aveam consum de 10%-13% la mers prin oras in conditii normale de trafic (nu pe aglomeratie) si de 7.5%-8.5% in afara (depinde cat de tare mergeam)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum merge mashinutza? Clima itzi mai face figuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ceva impresii mai proaste legate de garantia turbinei...sper sa ma insel. Ultima data cand am vorbit cu Ionut Oprea, era foarte amabil si mi-a spus ca vine marti in Bucuresti...De trei zile insa, nu raspunde pe nici un telefon. Am inteles de la Shtrumfy2K ca asa ar proceda sica au mai patit-o si altii...am vorbit si cu SonyScorpion ieri, de la care am aflat altceva...se pare ca nici nu mai lucreaza cu cei din Cluj pt ca ar avea ceva datorii mari...asta ar justifica faptul ca nu raspunde. Nu stiu, nu imi place sa acuz oamenii asa repede, dar imi pare foarte suspect ca am vorbit la telefon de cateva ori sapt trecuta, mi-a spus intai ca revine in oras luni, am sunat luni si mi-a spus ca nu a ajuns si vine marti, iar de marti nu mai raspunde desi am sunat de multe ori si la orele cele mai diferite. In trei zile eu zic ca avea timp sa vada miss call-urile si sa dea un apel macar. Doar stia ca am probleme si ca il astept sa revina.

Acum incerc sa dau direct de cei din Cluj (sa vad de ce numere de telefon dau) si sa vorbesc cu ei legat de aceasta problema. Exista posibilitatea sa fiu nevoit sa trimit eu turbina la Cluj si sa suport si transport-ul...halal garantie. Deja am un gust amar si inca nici nu a inceput "distractia". Whish me luck !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, imi place ca ai foarte multa vointa !

eu, spre deosebire de tine, chiar nu am facut nimic in sensul asta, luandu-mi gandul de la inceput (de fapt "sfarsit") de la vreo "garantie"...sigur, sunt de acord ca nu sunt cel mai bun exemplu de urmat...a mea zace inchisa in dulap...ca un vis terminat urat (ma rog, cu inceput frumos).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar trebui sa ne strangem TOTI cei care au avut probleme cu turbinele de la ei si ramase nerezolvate, sa mergem acolo si sa le punem pe masa. Din pacate, oricat de multa satisfactie ne-ar da sa vedem ce fata fac, nu cred ca se va putea realiza vre-odata aceasta idee. Suntem mult prea ocupati pentru a pierde vremea, lucru pe care se bazeaza o gramada de persoane din pacate.

Eu continui pentru ca imi place sa tratez corect oamenii si astept acelasi tratament. Si ma lupt pentru dreptul de a fi tratat corect pentru banii mei. Prietenii si colegii care au mai mers cu mine la restaurant...stiu ce vreau sa spun. Am uneori "talentul" de a fi un cosmar, depinde de situatie :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge...o sa am "gaura". Pretul era de 774 EUR + TVA. Ca sa mi-o dea mai ieftin (700 EUR) nu am primit acte pe ea...asa incat nu cred ca vad nimic inapoi. Oricum, am vorbit acum si cu Florin de la Cluj...a stat 20 de minute pe telefon sa imi spuna ca probabil nu o sa primesc nimic inpoi, ca nu e vina lor, ca turbina asta nu este o turbina pe care sa o folosesti zi de zi ci este turbina de "racing" si pentru a functiona corect trebuie sa fi avut intercooler schimbat, evacuare schimbata (min 63 mm) si eventual injectoare schimbate... Ca ei nu isi asuma raspunderea in caz ca nu este instalata impreuna cu aceste modificari si ca ea va functiona prost din cauza asta...

Asta in conditiile in care cel de la care am luat-o (Ionut) stia EXACT ce fac cu masina, ce modificari intentionam sa fac, faptul ca merg zilnic cu ea si nu merg sa alerg la curse ci doar vroiam sa o fac mai puternica si sa folosesc acea putere ocazional...la toate astea a spus ca este OK atunci. Acum insa se pare ca nimic nu era bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alte cuvinte, poti dona turbina unui bar cu specific auto. Altceva nu mai ai ce sa faci cu ea decat poate sa mai iei niste bani pe ea la fier vechi.

Modificat de Matrixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti un 18/20 la racing??? E chiar glumet. EGT-urile ar creste enorm. Nu cred ca ai rezista mult la racing nici macar cu VNT20.

Sa fim seriosi, nu cred ca mai vezi nimic de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vrajeala proasta,daca si asta e turbina de racing atunci alea de vnt22+ ce sunt?Chiar nu are legatura cu egtul,nu cred ca ti-a sarit peste 800-900.Ce idioti.Singurul lucru care ai ce sa ii faci e sa iei toate forumurile la rand mai ales 4t unde are el anunturi si sa postezi acolo problema.Oricum este un escroc total omul asta . Eu cred ca o sa fac acelasi lucru.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa sfarsim sa fim banati pe fiecare din aceste forumuri pt ca facem "atmosfera"...poate tu nu ca esti mai cunoscut...dar la mine nu cred ca se jeneaza. Oricum...daca dai search pe Google dupa Turbotehnics...printre primele link-uri afisate este topicul asta. Macar poate citesc destui si se lamuresc care-i treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa citesc despre ce s-a intamplat... totusi, cred ca ai avut noroc ca lucrurile n-au mers mai rau. Putea sa se termine mult mai rau - de genul bucati de pale intrate in motor sau ulei in capul pistonului si biele indoite/pistoane sparte.

Cat despre garantie - ce sa zic??? O porcarie! Pentru asa ceva ar trebui sa dea macar banii de pe turbina inapoi.

Daca desfaci cumva turbina sparta, ar fi interesante niste poze - citeam ca una din problemele la hibride e ca lagarele sunt solicitate mai dur, si ca atare se prind de obicei in suruburi. Daca sub sarcina lagarul se deplaseaza, apare "oil starvation" si normal, caderea catastrofala. Daca gasesti asa ceva in cazul tau, s-ar putea ca pozele alea sa ii coste - ca si reclama - mult mai mult decat cei 700 eur pe care i-au luat de la voi.

Inca o data, imi pare rau pentru cele intamplate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rapier, nu ti-a dat factura asta inseamna la negru si se cheama evaziune fiscala. Si asta se pedepseste. Daca vrei sa facem o chestie desteapta, cu o camera video ascunsa, sa se vada ca oamenii nu dau facturi............Intelegi ce zic..... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godo...din turbinele de la ei crapate stiu doar o persoana care le-a luat cu acte...si asa a putut schimba doua in garantie. Acum ce sa zic...intra la apa vanzatorul care este din Bucuresti si sunt distribuitori ai lor. Nu ii va afecta pe cei din Cluj care le produc/importa/etc. Oricum, pentru asta ar trebui sa ma intalnesc cu ei sa pun in discutie treaba cu actele si ei sa recunoasca...si cu cei din Cluj nu m-am vazut niciodata. Ei pot oricand nega ca mi-au vandut EI mie o turbina fara factura. Vorbim...

Nu am mai scris pe aici pt ca nu am noutati. Deocamdata "mingea e la mine". Am fost contactat de Ionut Oprea, amabil si frumos sa ma intrebe ce am rezolvat si daca am trimis turbina spre expertiza la Cluj. Am zis ca nu am avut timp si a spus ca atunci cand doresc sa ii spun, va trimite un curier la mine sa o preia. Tot nu am avut timp...am avut prea multa alergatura in rest ca sa ma preocup de asta.

Pisicutza, sa stii ca nu cred ca voi obtine vreo poza. Turbina e sigilata si asa trebuie sa o trimit la ei. Nu ii cred asa fraieri sa faca astfel de poze si sa mi le dea...sau pot rectifica problema de care spui tu si dupa aia sa faca poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pai...n-am mai facut nimic. Probabil si din cauza discutiilor telefonice avute cu cei de la Cluj. In toate, au incercat sa demonstreze si sa-mi arate aspecte din care sa reiasa ca de fapt nu e vina lor. Sunt convins ca trimiterea ei la expertiza (facuta tot de ei) nu mi-ar da castig de cauza...doar timp si eventual bani irositi. S-a rupt axul...pot fi multe motive si sunt convins ca cele care ar fi din vina lor nu vor fi "depistate". In plus, neavand acte pe ea, pot oricand sa spuna ca "nu stiu, nu am auzit". Singura persoana care stiu ca a schimbat turbina la ei pe garantie a avut acte (factura + garantie).

Macar am speranta ca multi colegi tentati de un upgrade vor citi pe aici si vor invata cate ceva...sa nu pateasca ca mine. Cel putin in urmatoarea perioada nu sfatuiesc pe cineva sa isi ia turbine manufacturate si vandute prin RO. Ma refer la turbine modificate nu de cele stoc. Alea sunt OK. Adica iti poti lua un VNT20/22 sau ceva care exista pe masinile existente (Alfa, BMW, grupul VAG, etc) si sa il adaptezi pe masina ta (daca adaptarea e facuta de un meserias), dar nu sa iti iei o turbina hibrid "de racing" :unsure: (ma pufneste iarasi rasul cand imi amintesc ce mi s-a spus) facuta aici (chiar daca ei zic ca e facuta in Anglia, am serioase dubii). Daca chiar dispui de bani, mai bine investesti intr-un kit turbo de afara, testat si care nu are probleme din astea...si te va scuti de o gramada de bani dati si dureri de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord 100 la 100 cu tine + mai e varianta sa schimbi masina ("grupul") :Driver:

sincer, sunt dezamagit, insa omu din vrajeli invata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pana la urma s-a rezolvat in vechiul stil rromanesc : "nu se poate" .

Ar trebui sa fie un avertisment pentru cei care vor sa mai cumpere de la ei . :Driver:

PS :

Din toti cei (de pe forum) care au cumparat asemenea turbine de la astia din Cluj , MAI ESTE vreuna in functionare ? :D :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu DA, mai functioneaza cea a lui Hoya (singurul de care stiu ca a schimbat turbina la ei pe garantie avand acte). Retinusem ca este a 3-a (a schimbat doua daca nu ma insel) si asta nu a mai crapat. Dar acum...nici nu cred ca a mai mers cu masina aceea pe care e montata turbina asa mult (e un G4), de cand si-a luat S3-ul.

Acum nu am timp, dar recitind posturile, mi-am amintit de sfatul lui 5TORM...de curand (spre rusinea mea), mi-am facut cont si pe 4Tuning. O sa postez si acolo patania, poate ii va "durea" mai tare. Si sunt destui de pe acest forum care activeaza si acolo...daca cei ce au avut aceeasi problema vor spune ca au patit acelasi lucru, poate cei de la Cluj vor suferi de o lipsa de clienti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!