Jump to content

Burduf Planetare Si Tampon Motor Audi A6


Ian
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ieri am fost la PBN la revizie(ulei si filtre).

Acolo cind masina era pe elevator ,mecanicul mi-a aratat ca am amindoua burdufele de la planetare crapate si unul din tampoanele de la motor putin scurs

Vreau sa le schimb si va intreb daca a mai facut cineva la A6 (am citit topicurile de pe forum , dar eu nu am gasit date despre A6) .

Aveti idee ce marci sunt mai bune ,si un alt unde se pot face operatiile?

Eventual costuri manopera !

E bine sa se schimbe ambele tampoane de la motor -ca sa fie ambele in aceeasi stare?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu tampoanele nu am avut probleme pana acum, deci nu ma pot afirma.

Dar despre burduf de planetara pot sa iti sic ca am schimbat unul si operatiunea nu a duraf ff mult ..circa 30 - 45 min. Piesa cumparat a fost de la SPIDAN !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc "Andrein" .

Unde e SPIDAN ? -Ai site contact ,telefon ?

Asa ca info -fiind simbata nu era prezenta f multa lume la service vare sa raspunda la intrebari -cel de la service rapid -foarte amabil de altfel -mi-a spus ca costul manoperei la schimbuol celor 2 burdufuri este de peste 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tampon motor cu senzor 4,5 mil parca am schimbat si eu unul, ca marca am pus avon, fara sa stiu ca e cel original :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,si eu a schimbat burdufe la a mea,de fapt la VAG astea sunt punctele slabe.

Am schimbat si eu tampon motor,aici nu ai alte variante ci(asa cum a spus si Cipos)doar AVON cu senzor,care sunt englezesti si echipeaza masinile din fabrica.

Nu trebuie sa le inlocuiesti pe amindoua ci doar cel care este rupt.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor.

De tamponul motor stiam de ceva timp de la Cipos ,care mi-a spus de el.

Acum inteleg de ce a "zimbit" cind mi-a spus ca va trebui sa-l inlocuiesc si eu am spus -Nici o problema o fac "rapid" :):):P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am cumparat burdufe de planetara de la Volkparts cu 80RON , 2 burdufe marca SPIDAN.

De montat le-am montat la LSG cu 100RON ambele. Ca idee la Augsburg zicea ca 2,5 h manopera..am renuntat.

Sunt super multumit. Operatia a durat 50 min. Baietii s-au miscat super bine, punctuali, tot respectul.

Nu stiu cat costa un tampon de motor. la un bmw 520d tamponul a costat 170ron si de schimbat l-a schimbat la Laur cu 100ron manopera. Tot respectul pentru Laur, am schimbat si eu la el placutele, se pricepe omul.

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc inca o data tuturor.

Am comandat piesele la Volksparts ,miine sosesc -sper ca simbata sa rezolv montajul

Pentru cei care eventual mai sunt interesati -ca nivel de pret-intradevar 1 burduf planetara este 40 ron ,iar tamponul motor 450 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut probleme cu o planetara la Lupo si am fost cu ea in Tunari la Reco Planet sau ceva de genul asta. Firma e specializata pe reconditionari planetare de orice fel. Pt inlocuirea burdufului, vaselina aceea speciala, manopera mi-au luat 150 ron si mi-au dat garantie 18 luni. Tamponele de motor le-am inlocuit tot cu unele Avon (cel fara senzor e vreo 150-200 ro iar cel cu sentor 450 ron, eu am avut norocul sa il iau cu 300 ron :))).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutari! Stie cineva ce brat (inferior, superior sau ambele) se desface pentru a da jos planetara si a schimba burduful, planetara? Daca se aude zgomot la viraje iar planetara are putin joc (2,3 mm, adica se simte la mana)este cazul sa o schimb? Nu se rezolva doar cu gresarea cu vaselina si schimbarea burdufului? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu a raspuns nimeni dar am aflat raspunsul singur... . Pentru cei interesati se demonteaza bratele superioare(prin desfacerea surubului ce le sustine, fara a demonta si bieleta de directie), surubul de la planetara si gata. Zgomotul si jocul nu s-a rezolvat prin gresare cu vaselina ci prin inlocuirea capului de planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu la Lupo nu a trebuit sa demonteze nici un brat. Daca mergeai la un service de planetare se putea sa iti schimbe doar bilele din trpoda intre ele(de obicei una se uzeaza mai mult sau ceva de genul asta) sau in cel mai rau caz sa le rectifice putin. Presupun ca ai dat ceva bani pe capul de planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu a fost posibila rectificarea acestuia, jocul fiind mare... . Ca pret a fost rezonabil, 1.8 mil lei cu tot cu burduf si vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Ca si calitate sunt ok burdufele de planetara de la Spidan?

Sunt destul de ieftine(nu cele mai ieftin totusi) si ma gandesc ca suntem ,,prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine"

Cei care le-ati montat pe masini sunteti multumiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La mine SPIDAN nu au tinut mai mult de 1,5 ani  maxim, maxim  2ani.

Si am tot schimbat in ultimii ani.

Au fost montate in service.

Un prieten a patit la fel.

Am inteles ca trebuie sa parchezi masina cu rotile drepte ca sa tina mai mult.

Eu nu tin cont de treaba asta, dar cele originale au tinut 100k poate chiar mai mult.

Am impreasia ca sunt un pic cam scurte si din cauza asta cedeaza asa usor, pe langa calitatea proasta a materialului cred.

Acum trebuie sa schimb burduful pe stanga si m-am uitat pe specificatii si am observat ca cele de la Spidan (88mm)sunt cu 2mm mai scurte decat altele.

2mm sunt nesemnificativi dar acum caut unele mai lungi de 90mm, macar 92mm.

 

A mai patit cineva chestia asta adica sa se rupa burdufurile planetarelor asa de des ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

si eu tot asa patesc...la 2 ani schimb burdufele si de fiecare data am luat numai Spidan(pana acum le-am schimbat de 4 ori :)

Multumesc de pont, am sa incerc alta marca si ceva mai lungi.

Modificat de WNS
Te rog nu mai cita postul anterior, e inutil si interzis de regulament.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!