Jump to content

Demontare fata usa / panou interior


bbs
 Share

Postare recomandată

As vrea sa demontez fata de usa interioara, dar nu prea stiu exact ce trebuie desfacut si ce cleme sunt. Poate stie cineva care a montat boxe sau care a mai umblat la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Alexis491

    5

  • bbs

    4

  • laza_tudor

    3

  • maxyone

    2

are o gramada de cleme si de sigurante, iar dupa ce am montat alte difuzoare am mai facut un drum la reprezentanta sa le mai fixeze odata.

Nu iti recomand sa le desfaci singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine mergi la reprezentanta...risti sa zdrangane si mai rau la cate cleme are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa am incredere in cei care monteaza folie omologata...? sau zdrangane si in urma interventiei lor...?

Un Kal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa aiba legatura cu montatul foliei, dar nu cred. Am stat langa ei si ii cunosc pe baieti bine, am facut destule masini la ei. Plus ca pentru folie se demonteaza fata exterioara, cea de tabla. Cel putin asa au facut ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica fata exterioara cea de tabala? :D Scoate-ma si pe mine din ceata te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalu, depinde unde pui folia. eu am pus-o la expert detailing si nu mi-au demontat fetele de usi...si nu se vede deloc rau (adica nu se vede marginea de jos). asa scapi sigur de neplaceri.

bescu, probabil ca au scos geamul cu totul de pe masina, ceea ce cred ca se face demontand doar fata exterioara a usii(care oricum se da jos mai usor decat cea interioara ca e prinsa in suruburi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai partea de tabla de pe usa se poate demonta, e fixata si centrata in suruburi in lateral. Se poate inlocui doar fata de usa fara sa inlocuiesti toata usa in caz de avarii ceva. E chiar buna ideea :huh: Asta la Golf 5, nu stiu la alte modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica vreti sa spuneti ca partea exterioara de la usa(adica tabla ) se poate demonta?

lamuriti-ma si pe mine cum,pt ca am usa lovita in dreapta spate si "meseriasii" mi-au spus ca e super greu sa o indrepte si mi-au cerut o caruta de bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica vreti sa spuneti ca partea exterioara de la usa(adica tabla ) se poate demonta?

lamuriti-ma si pe mine cum,pt ca am usa lovita in dreapta spate si "meseriasii" mi-au spus ca e super greu sa o indrepte si mi-au cerut o caruta de bani

Cam nasol. Cred ca era mai sumplu sa schimbe fata de tabla si aveai si tu o usa noua fara 1 tona de kit pe ea. Da... poate a iesit ok si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b 76 jaf : eu am avut usha infundata si am schimbat numai fata de usa pe care am comandat-o in Germania si ea se monteaza pe chesonul ushii adica parte de interior cu shuruburi .. e cea mai buna solutzie si asha este si pe Audi A4 deci mergi si comanda fata de usha si nu tre sa te mai chinui cu indreptatul ...

Renunta te rog la SH,TZ,K....limbaj gen mirc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti-mi si mie cat costa o fata de usa si unde o pot comanda!

multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si totusi.. cum se desface o fata de usa interioara? k as vrea sa imi pun si eu niste boxe pe usile din spate si pentru asta tre sa le desfac...stie cineva? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Link-ul de mai sus nu mai functioneaza. Cel corect este http://forums.vwvortex.com/showthread.php?961163

LE: Acum imi dau seama ca topicul era de fapt pentru usile din spate. Oricum, pe spate e mai simplu - se desfac suruburile de jos, se scoate manivela care actioneaza geamul prin ridicarea (sau rotirea, dupa caz) a inelului de la baza, iar apoi fata de usa ar trebui sa iasa.

Modificat de Laurix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurix: Postul tau este pentru Golf IV.

Pe mine ma interesa cum se scot clipsurile fetei de usa fara sa le stric... Poate, chiar daca am postat "gresit", ma ajuta cineva!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal exista niste scule.. niste lamele care seamana cu o furca cu 2 coarne.. cand le scoti e posibil ca miezul la clips sa ramana in afara..si poti sa le readuci la normal daca nu se rup... sau sa le cumperi de la reprezentanta, cca 2 lei buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca este pentru Golf IV, cred ca mare parte din tutorial se aplica si la Golf V, nu? In mare e acelasi sistem de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie un "declipsor" pentru acele clipsuri.clipsurile se gasesc la magazin,pana in 3 lei/buc.problema este ca fara acest declipsor exista riscul sa se rupa urechea de prindere a clipsului de pe fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am rezolvat... clipsurile originale nu mai erau de incredere, asa ca le-am inlocuit pe toate. 10 bucati m-au costat 6 ron de la Skoda (pe cod original).

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ma poate ajuta cineva cu niste poze pt demontarea fetei interioare a portierei spate???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ti pui boxe pe spate , trebuie sa iei in considerare faptul ca nu ai cablu tras pentru usile din spate , asta in cazul in care nu vrei sa demontezi usa , de doua ori.Trebuie sa ai multa rabdare , cand montezi usa la loc , este un mecanism care mi a dat multe batai de cap , si m am chinuit vreme de 40-50 de minute . Probabil sunt eu incepator , bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt demontare fata de usa spate trebuie desfacuta fata de la maner usor cu o surubelnita pe care e bine sa pui niste banda izolatoare pt a nu o zgaria, desfaci cele doua suruburi care le gasesti in maner si alte doua care sunt in partea de jos a usii. daca ai declipsor il folosesti, daca nu tragi de fata de usa incepand de jos si se declipseaza. tragi usor si nu rupi nimic. eu cel putin n-am rupt. mare atentie la montare sa intre bine fiecare clips, strangi bine fiecare surub ca sa nu ai greierasi. din pacate nu am poze, dar sper sa-ti fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!