Jump to content

Releu Semnalizare


AndyG
 Share

Postare recomandată

Salutare forum!

Nu merge sa semnalizez dreapta/stanga.

Se aprinde doar o data confirmarea in bord (sageata stanga sau dreapta) si un singur ticait cand pun semnalizarea.

Avariile merg perfect.

Sa fie oare maneta de semnalizare? (are si tempomat)

Exista unul sau doua relee de semnalizare (adica unul ptr. avarii, unul ptr. semnalizare)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

E un singur releu pentru semnalizare si avarie la A6/2000.

Simptomele care le spui te le poate crea 90% releul, 10% maneta.

Eu in locul tau as incepe cu inlocuirea releului, e impreuna cu butonul de avarie. Costa in jur de 80-100RON.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns hyper.

Acum se pune intrebarea cum ajung sa schimb releul.

Imi dau seama ca e corp comun cu butonul de avarii, sau cel putin imediat in spate.

Am desfacut ornamentul din jurul butonului de avarie.

Mai sunt 2 suruburi stanga dreapta. Trebuie desfacute?

Poate ma ajuta cineva cu sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ma insel, dar din cite stiu, daca este un scurt pe instalatie releul intra in standby, pina la remedierea problemei, ca autoprotectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt 2 suruburi stanga dreapta. Trebuie desfacute?

Nu trebuie desfacute suruburile. Trebuie sa tragi afara cu grija corpul butonului cu un patent cu varf ascutit.

Dupa ce a iesit, scoti mufa care intra in releu si iese releul cu buton cu tot.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o temporar! ;)

1. Am desfacut ornamentul de plastic (cu mare grija sa nu se rupa). Are sus si jos cateva puncte in care se fixeaza. (cu surubelnita si apoi cu mana).

2. Am tras butonul de avarii afara. Cam greu, dar iese. Are doua cleme elastice (metalice) st./dr. (cu o surubelnita, apoi cu mana). Butonul-releu sau cum ii spune are vreo 10cm lungime.

3. Se trage de buton afara cat se poate de mult, avand grija sa iasa si mufa in afara bordului. (mare atentie sa nu o pierdeti in bord dupa ce o scoateti de pe buton(releu). ;)

4. Dupa demufare se poate demonta pe la spate (unde intra mufa). Are doua puncte de fixare in parti.

5. Se trage cu foarte mare grija sa iasa montajul afara din carcasa. E foarte posibil sa agate un mic triunghi cu 3 leduri care intra in butonul rosu. Oricum iese. Atentie sunt si doua arculete sa nu le pierdeti.

6. Surpriza! Sunt doua mini relee. Unul pe semnalizare si unul pe avarii. E doar o mica diferenta intre ele: unul are o lamela cu doua contacte, celalalt unul singur. Cum te uiti de sus, dinspre butonul rosu, stanga e semnalizarea si dreapta avariile. Problema mea a fost contactele (platinele sau cum le-or zice) arse, mancate al releului de semnalizare. Oricum contact prost. Ideea e ca bobinuta atrage lamela cu contacte. Daca nu s-a realizat contactul lamela ramane atrasa de bobinuta. Efectul este un ticaitc si .. pauza. Am incercat sa curat contactele dar nu prea am reusit mare lucru. Sunt foarte minuscule si accesul la ele e dificil. Am reusit sa refac cat de cat contactul deformand un pic lamela cu contacte sa calce dintr-o alta pozitie. Defectul s-a remediat dar nu stiu cat timp tine. Oricum acum merge impecabil.

7. La remontare nu uitati de arculete si atentie mare cand impingeti montajul in carcasa. Trebuie sa intre triunghiul cu 3 leduri fix in butonul rosu. Eu am reusit din cateva incercari si cu multa bafta.

Operatiunea a fost desfasurata noaptea la lumina plafonierei si a telefonului mobil. Deci se poate!

Sunt sigur ca se poate remedia acest defect pt o perioada mai mare de timp, dar dezlipind mini releul si curatand contactele cu o mini-pila sau mai stiu eu ce. Spray de contacte, etc. si o mana de artist.

Oricum eu mi-am rezolvat problema temporar, si cel mai important este ca acum sunt sigur de defect.

Sincer nu eram sigur daca e releul sau maneta. Cand voi avea bani in plus, imi voi lua un releu nou.

Sper ca m-am facut inteles. (a fost din capitolul: "electrica la bordura")

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, esti meserias!

Sincer nu eram sigur daca e releul sau maneta.

Inseamna ca te-ai incadrat in cei 90% :)

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa e! :P

Oricum e mai bine ca e doar releul.

E mai putin de demontat, e mai ieftin releul si nu ma costa nici manopera.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine s-a dus releul ala si cu 90 ron am luat altu nou.

Am incercat sa-l fac pe ala vechi ,dar nu prea merge cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa simptome, pare a fi ceva in neregula cu releul (el este cel care "ticaie")...ramane cumva cuplat. Poate fi un contact sau chiar in interiorul sau. Poti verifica, schimband temporar acel releu cu unul similar (cred ca gasesti printre celelalte relee unul asemanator) si vazand daca mai face. Daca s-a rezolvat problema, releul e buba si trebuie sa-l schimbi (evident pui inapoi releul folosit pentru teste :D ) Daca nu s-a rezolvat si face la fel...nu am nici o idee in acest moment. Poti incerca o scanare cu VAG-ul, punand semnal si vazand ce iti da acolo dupa ce opresti semnalizarea. S-ar putea totusi sa nu indice nimic.

Bafta

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu

Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am schimbat releul.

Nu mi-a luat mai mult de un minut.

Incepuse sa de "rateuri" cel vechi.

Atasez cu ocazia asta si o poza a releului desfacut.

Numai bine!

post-314-1166636844_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am verificat la mine si face la fel !

Nu stiu ce sa zic pt ca si eu am schimbat acel releu si nu am fost atent cum reactiona inainte de a-l schimba.

Tu esti sigur ca nu se comprta la fel si inainte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

Din cate am vazut nu era poastat vreun topic cu astfel de operatiune asa ca am postat aici.

Am probleme cu releul de semnalizare : dupa ce actionez maneta de semnalizare, semnalul intermitent apare , dar dupa un timp se opreste fara a reveni maneta in pozitia neutra.

Asta ar fi prima; a doua e datorata faptului ca nu pot scoate releul cu buton dun suportul lui.

Stiu ca are 2 cleme metalice in lateral dar nu am acces la ele, cu toate ca am dat jos ce era in jur, dupa cum se poate vedea in poza.

Intrebarea mea e : pot da jos releul fara sa desfac toata consola ? Daca da ,cum sau ce mai trebuie sa desfac in afara de ce se vede in poza?

Multumesc

consola.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Din cate am vazut nu era poastat vreun topic cu astfel de operatiune asa ca am postat aici.

Am probleme cu releul de semnalizare : dupa ce actionez maneta de semnalizare, semnalul intermitent apare , dar dupa un timp se opreste fara a reveni maneta in pozitia neutra.

Asta ar fi prima; a doua e datorata faptului ca nu pot scoate releul cu buton dun suportul lui.

Stiu ca are 2 cleme metalice in lateral dar nu am acces la ele, cu toate ca am dat jos ce era in jur, dupa cum se poate vedea in poza.

Intrebarea mea e : pot da jos releul fara sa desfac toata consola ? Daca da ,cum sau ce mai trebuie sa desfac in afara de ce se vede in poza?

Multumesc

consola.bmp

daca afli sa ma anunti si pe mine la fel am patit si eu si vad ca avem acelasi model, semnalul nu mergea se oprea , avaria nu avea probleme ...pana la urma si-a revenit si nu inteleg cum si de ce! sunt 2 relee oare???unul pt avarie si unul pt semnal????

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur se poate da jos releul fara sa desfaci totul

Insa cum nici eu nu am reusit ,am fost la service - ca sa nu se creada ca ii fac reclama :nu ii spun numele :) e un service Skoda in Militari aproape de piata Veteranilor

Am luat releul de la Volksparts si manopera a fost 50 ron .

Operatia a durat ca 15 min !

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat releul de la Volksparts si manopera a fost 50 ron .

Cat te-a costat releul numai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am postat si la sectiunea A4 dar nu am primit prea mare ajutor si m-am gandit sa poastez si aici.

Am probleme cu releul de semnalizare : dupa ce actionez maneta de semnalizare, semnalul intermitent apare , dar dupa un timp se opreste fara a reveni maneta in pozitia neutra.

Asta ar fi prima; a doua e datorata faptului ca nu pot scoate releul cu buton din suportul lui.

Stiu ca are 2 cleme metalice in lateral dar nu am acces la ele, cu toate ca am dat jos ce era in jur, dupa cum se poate vedea in poza.

Intrebarea mea e : pot da jos releul fara sa desfac toata consola ? Daca da ,cum sau ce mai trebuie sa desfac in afara de ce se vede in poza?

Multumesc

post-9572-1194185519_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Incearca de pe laterale. Sper sa te ajute pozele cu releul ...

post-314-1194192091_thumb.jpg

post-314-1194192098_thumb.jpg

post-314-1194192105_thumb.jpg

post-314-1194192110_thumb.jpg

post-314-1194192118_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai deschis doua posturi identice. Ti-am raspuns pe celalalt. Acu' il vad si pe asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Regulamentul interzice deschiderea mai multor topic-uri tratand acelasi subiect , pe arii diferite ...

Asta este deschis in aria A4 ... tot de tine ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!