Jump to content

Lavete Pentru Ingrijirea Masinii


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru ca mi se pare o discutie interesanta tipul de lavete, marca si materialele din care sunt confectionate.

Va rog sa ramaneti la subiect. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinzand pentru ce ai nevoie... sunt acum lavete pt orice : pt geamuri, pt praf, pt piele etc.

Totusi, daca vrei sa-ti cureti bine masina pe ext si geamuri tot "pielicica de caprioara" ramane sfanta si rezista destul de mult.

pt piele cred ca tot solutia batraneasca cu un lapte hranitor special pt piele (cu sau mai bine fara silicon - dupa preferinte) si servetele normale/ carpa de bumbac merg cel mai bine.

iar praful... nu stiu daca lavetele cu silicon pt bord sunt bune pt ca n-am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc pentru exterior carpa din piele de caprioara ( fina ) , pentru interior carpa din microfibre iar pentru praguri si pe la chedere o carpa din imitatie. Pentru ceruire la exterior laveta din microfibre. :)

P.S. - la piele nu stiu marca iar la microfibre le-am luat din bila - 7 ron buc

Modificat de baca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa precizam si marca lavetelor sau locul de un au fost procurate, pentru ca nu sunt toate la fel.

Dupa spalarea masinii uzual folosesc: lavete de microfibre waffle weave Poorboys pentru exterior; laveta sintetica The Absorber pentru geamuri pe exterior si praguri/balamale pe interior.

Pentru interior, precum si dupa polish si ceara, folosesc lavete de microfibre (cele care se gasesc la OMV si Brico, nu mai stiu marca, ceva facuta in Grecia parca).

Pentru geamuri pe interior - servetele hartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am luat pentru test de la OMV niste lavete Arexons: unele pentru degresare, curatire la exterior de jante, gainati si alte chestii si unele pentru piele...

Cele de exterior isi fac treaba relativ bine dar trebuie sa clatesti afterwards intr-un mare fel... adica sa ai galeata la indemana ceea ce, sincer sa fiu, le cam strica rostul... adica ma duc direct la spalatorie

Cele de piele sunt ok... nu spectaculos dar rezonabil

Pentru exterior (a se citi gainat), raman la servetele umede si sticla cu apa... e cam cea mai usoara si rapida varianta... mai ales seara in parcare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lavete de microfibra, atat pt interior cat si pt exterior. Am 6 bucati si le folosesc pt operatiuni diferite (geamuri, caroserie, interior, ....). Le folosesc pt ca au putere de absorbtie mare si nu lasa scame. In ciuda pretului maricel, sunt foarte rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea de caprioara naturala pt exterior si geamuri isi face treaba cum nu se poate mai bine. Pacat ca mai am o singura bucata. Oare pe unde mai gasesc?(naturala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piele naturala la exterior, este cea mai buna dupa parerea mea, microfibre la interior sau servetele umede fara silicon. Tapiteria se curata beton cu Biocarpet pt. covoare.

@sop - se gaseste piele naturala la Carrefour, dar trebuie sa alegi cu atentie, unele nu sunt bine prelucrate (sunt aspre pe una din parti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

@ dudu servetele din acelea am avut si eu sunt intr.un ambalaj verde nu ? parearea mea sunt f bune mai ales daca mergi "incet" vara cand unele gaze nici dupa 2 3 spalari nu se iau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mi-am luat o laveta de piele sintetica din Vitan. Am dat 10 RON pe ea. Se tine intr-o cutie si trebuie sa fie tot timpul umeda... asta este si scopul cutiei.

Este super. Am avit ocazia de cateva ori s-o probez, in momentul in care am fost la OMV self wash. Se sterge foarte bine masina.

Pentru uscare sau alte operatiuni de stergere am cumparat de la cei care comercializeaza produsul acela de spalare fara apa o laveta/prosop din microfibre (7 RON la ei, 10 RON prin hipermarketuri). Foarte multumit si de acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laveta Flowey, f multumit de ea, mai buna decat pielea de caprioara, absoarbe mai multa apa si iese parca mai lucios avtomobilu' :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Asa cum zicea un coleg mai sus

Laveta microfibra care poate fi de mai multe culori (albastra , rosie , galbena) atat pentru exterior + lustruit cat si pentru interior si bord, cate una separata pentru fiecare operatiune , spalate mereu dupa fiecare folosire

Rezultate foarte satisfacatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit vreo trei tipuri de lavete din microfibra, de toate culorile si au lasat scame pe geamuri (interior) de mai bine nu le stergeam.

Voi ati patit tot asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca pentru geamuri sunt lavete speciale de microfibre, parca din Metro mi-am luat eu. Am fost foarte surprins de eficacitatea lor. Chiar si cu geamurile murdare au dat randament. Merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bune sunt lavetele de la Zepter (sunt pentru mobila si geamuri).

Eu am avut primite cadou la cumpararea altor produse, nu stiu cum se comercializeaza si ce preturi au.

Nu lasa nici macar o scama, sunt cam de 30/30 cm si subtiri ca acelea de sters ochelarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezultate foarte bune se obtin cu lavete de microfibre "Serving"( sunt pt. interior - praf si geamuri)

de obicei se gasesc la mag. Plus si costa cca.3lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu tot cu uFibre sterg. Am una 3M care a costat o gramada (30Ron) si e buna pt geamuri (e pt polish profesional) si inca 6 luate de prin state pe 10-12 dolari pt 3 buc care sunt si ele f. bune la caroserie.

Pielea de "caprioara" sucks rau de tot cand prinde o granula de praf. Am reusit performanta de a trage o zgarietura de toata frumusetea pe IC la nici o luna dupa cumpararea masinii cu "caprioara sintetica".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vad rostul lavetelor din piele sau imitatie (chiar si cele care se mentin umede) din moment ce exista microfibra. Daca stie cineva macar un singur avantaj al celor din piele sau imitatie in raport cu microfibra sa mi-l spuna si mie (acum dupa ce tot am dat o groaza de bani si mi-am luat de toate felurile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru exterior am reusit sa fac rost de una galbena,am luat-o de la un flacau contracost bineintele dar e super buna.In ceea ce priveste interiorul am cumaprat din real una microfibra sau asa ceva si nu e buna de nimic.Voi ce folositi pentru interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut ... aveti careva idee unde as putea gasi acest tip de laveta? Vileda Professional Microtouch ... Am o bucata si sunt ffffoarte multumit de ea si as vrea sa mai achizitionez cel putin 2 lavete .... Multumesc !

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Eu folosesc si lavetele de microfibra (luate de la auchan) insa am si laveta din piele sintetica care se tine intr-un plastic si trebuie sa fie tot timpul umeda...insa nu mi-am dat seama care ar fi mai ok?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!