Jump to content

Audi A6 C6 Servodirectie


ioio_viola
 Share

Postare recomandată

Ok.se folosesc chei normale sau este nevoie altceva?cum se desfac intinzatoarele ca sa nu fac vreo prostie si care din furtunele ce intra in pompa trebuie desfacut primul?multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chei ...inafara de normalele combinate iti trebuie hexagon de 6mm .demontarea alternatorului iti va crea un pic mai mult spatiu .daca nu ai o pompa pentru aspirat lichide ,indiferent care furtun il desfaci primul vei face un lac de ulei  :D .daca tot "vei unge" cam tot pe acolo da jos si rezervorul de lichid si spala-l bine inauntru (vezi ca este un filtru inauntru ce nu se poate scoate dar sa-l fixezi bine la locul lui ca e cam "saltaret") ,totodata cand ai totul demontat ,vireaza de 2-3 ori maxim stanga-dreapta pentru a mai scoate ulei din caseta de directie iar la remontare furtunul de retur de la caseta baga-l intr-un bidon/pet si lasa-l pana iese ulei curat (cumpara doi litri de ulei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos de sfaturi,acum sa vad daca o sa scot si alternatorul ca sa am spatiu mai mult,dar cureaua care sta pe pompa de unde se demonteaza are un intinzator am inteles dau drumul la ala prima data ca sa pot scoate pompa corect?unde se afla intinzatorul si trebuie sa numar de cate ori invart cu cheia sa il strang la loc sa nu il strang prea tare dupa sau are un maxim ceva care te opreste cand este stransa cureaua?multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 luand in considerare "natura" intrebarilor tale ,bag de seama ca esti cam "la inceputuri" intr-ale mecanicii .o sa incerc totusi sa te ajut desi ti-as recomanda (daca nu vrei sa te duci intr-un service ) sa ai pe cineva mai priceput pe aproape .

intinzatorul curelei este "cu arc" si nu necesita niciun reglaj la remontarea curelei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,revin cu informatii,am fost azi la mecanic,am pus pompa cumparata,(a puso el)am vazut cum sta treaba dupa ce am pus a invartit de volan si altu invartea de pompa cureaua nefiind pusa si asa sa umplut cutia de directie inapoi,am pus cureaua si surpriza,pompa mergea,dar intinzatorul facea un zgomot foarte ciudat(un tip de greere)a dat un pic de sprai acolo si a plecat sunetul ciudat,am lasato la relanti cateva minute dupa care a inceput a hurui ca toti nebunii,acum cand te uiti la curea se vede ca intinzatorul se misca si cureaua da sa sara de la locul iei facand acel zgomot,nu face chiar tot timpul dar daca o las la relanti face,acum iel mia zis ca pompa veche nefunctionand bine e posibil sa fi intins putin cureaua si sa fi slabit si intinzatorul care acum nu isi mai face treaba bine,ce parere aveti sa dau comanda de intinzator si curea sau sa fie alta problema?(cand a dat lichidul jos si vasul de dedeasupra care are in iel filtru,era foarte multa pilitura de fier in lichid,cateva grame bune,a spalat vasul bine cu benzina si cam aia a fost)acum nu se mai aude scartaiala cand virez,doar acel zgomot care il provoaca intinzatorul care topaie,astept o parere a voastra,va multumesc frumos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți recomand sa schimbi din nou uleiul de servo după vreo 300 KM.

Pilitura provocată de pompa veche este ajunsa în caseta de direcție.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți recomand sa schimbi din nou uleiul de servo după vreo 300 KM.

Pilitura provocată de pompa veche este ajunsa în caseta de direcție.

Da,o sa il schimb,cat despre intinzator ce parese ai este posibil sa fie obosit si cureaua prea larga?ms frumos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca fulia de la alternator e ok atunci vibratiile pot veni de la pompa de servo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca fulia de la alternator e ok atunci vibratiile pot veni de la pompa de servo .

Eu am pus fulia aia care a ajuns cu piesa,era un pic ciupita dar a dato un pic cu o pila si a montato.sa fie din cauza fuluiei,sa o pun pe aia veche maine?ce parere ai?ms mult
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Audi A6 C6 Servodirectie

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!