Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

dupa cum vedeti, si eu i-am recomandat sistem pe componente, si e dls, care e posibil sa se auda mai bine decat hertz. toti recomanda dls pe unde am intrebat.

da, cu "antifonarea" usilor cu dynamat sunt de acord, chiar i-am recomandat s-o faca, va imbunatati sigur calitatea.

mai ales ca nu consta asa mult:

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning_si_ac...me_Speaker_Kit/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la o antifonare totala a usii! Nu doar o folie de 10x10 pentru difuzor. Hertz si Dls...hmm Hertz RULZ!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diametrul boxelor de pe spate la ibiza e de 17, cei de la metrotehnica monteaza boxe sony am vrut eu sa imi montez la ei dar erau cam scumpe, am gasit aceleasi boxe la altex cu 850.000 + montaj 400.000 firele sunt trase pana la stalp

http://www.altex.ro/?domeniu=Electronice&g...&model=XSF1724- aici sunt boxele acum s au scumpit putin repet aceleasi boxe care sunt montate si la dealer dar mult mai scumpe !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O sa sara Ibiza in sus daca pui si cutia aia :) Eu unul sunt foarte mutumit de cele 8 boxe pe care le am acum...

Cat te-au costat Pioneer-ele?

Vezi ca "Maximum Power 150 W" la CUTIE e posibil sa nu se simta foarte tare avand in vedere ca ai si boxe tzeapene.

Din cate stiu X-Ecutor are SUB tare pe Ibiza - poate te sfatuiesti cu el ;)

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrea sa puna el este chiar super ok. Are 150 w si este suficient pt ibiza. Am observat ca subwooferu meu se aude diferit pe alte masini. Portbagajul de la ibiza este ideal pentru un subwoofer de 150- 200w. Am innebunit vreo cativa prieteni cu subwoofere mai puternice... ei au fost f surprinsi cat de bine se aude la mine.

Subwooferul meu (Magnat) este de 400 w si de curand am primit cadou un alt amplif (magnat) tot de 200w. Daca era mai puternic nu-l puneam :beerchug: . Sunt tare curios cum se aude cu amplifu asta.

Si ca sa fiu si on topic: boxele mele de pe fata sunt la final de cariera, au 42.000 de km de functionat non stop plus multe alte team building-uri in care au mers la maxim.

Ma gandesc la niste pioneer de 17 si la ce o sa fac cu portierele din fata... O sa fie nevoie de o investitie serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare.

La montajul difuzoarelor pe usile spate sau folosit 4 distantiere de guma...

Toate bune si frumoase dar numai ca nu stiu cat de corect le-au montat baietzii....adica rama difuzorului nu are contact cu tabla usii ramanand astfel cam 7-8 mm distantza. Se poate vedea si in foto.

Corect sau incorect modul de montare...ca dupa cate am eu impresia nu prea e corect.

Poate avea repercursiuni asupra sunetului si [sau] a difuzorului ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alio....ce parere va dati ....la montajul difurilor mele...eu unu cred ca si-au batut joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

boxele sunt montate bine , s-a pus distanta aia ca sa nu-ti bata membrana in tabla (se aude un zbarnait si distorsiuni) .

O problema de rezolvat va rog . la ibiza in 3 usi a pus cineva in spate boxe, ca in portierele din spate ? stanga-dreapta , in partea de jos, ca la golf.

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele sunt montate bine , s-a pus distanta aia ca sa nu-ti bata membrana in tabla (se aude un zbarnait si distorsiuni) .

O problema de rezolvat va rog . la ibiza in 3 usi a pus cineva in spate boxe, ca in portierele din spate ? stanga-dreapta , in partea de jos, ca la golf.

La ce incinta audio ca asta este si usha masinii ai auzit tu mai georges ca se pun difurile pe distantiere cu spatiu gol intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e taiat diametru corect nu are cum sa atinga membrana! Eventual nu intra in gaura difuzorul dar membrana nu cred ca atinge! Nu se vede chiar foarte clar din poza insa daca e gol acolo parca nu e chiar ok. Voi face si eu niste schimbari in curand si ma voi uita mai in detaliu ca sa vorbesc strict la subiect!

Aveti idee difuzoarele originale merg mutate in spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e taiat diametru corect nu are cum sa atinga membrana! Eventual nu intra in gaura difuzorul dar membrana nu cred ca atinge! Nu se vede chiar foarte clar din poza insa daca e gol acolo parca nu e chiar ok. Voi face si eu niste schimbari in curand si ma voi uita mai in detaliu ca sa vorbesc strict la subiect!

Aveti idee difuzoarele originale merg mutate in spate?

Da, ar trebui sa mearga, sunt aceeasi dimensiune.

In legatura cu distanta , am avut o astfel de problema la matiz , am luat boxe exact la marime dar mebrana atingea in plastic , le-am montat usor distantat, sper sa te multumeasca raspunsul. Sincer cand o sa le pun pe cele noi pe ibiza o sa folosesc macar niste saibe ca sa se monteze fest si sa nu am probleme pe parcurs.

Totusi , a montat cineva pe spate la ibiza 3 usi ? In curand ma apuc de treaba si nu stiu la ce sa ma astept , marime , spatiu dedicat , etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Matiz unde la cele din fata? Ce matiz era SE sau E? Acolo deobicei atinge magnetul daca e mai mare in protectia de plastic(valabil pt Matiz SE).

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi , a montat cineva pe spate la ibiza 3 usi ? In curand ma apuc de treaba si nu stiu la ce sa ma astept , marime , spatiu dedicat , etc.

Nope nu mai stiu pe nimeni de pe forum sa fi facut asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

matizul nu e SE , vorbesc de boxele ovale care se pun in spate. Cam toate dif-urile au membrane care ies in exterior si alea ating in partea superioara in cazul asta. in alt caz , cel pe care l-ai prezentat mai sus cred ca ti le-au montat asa pentru ca nu ar fi incaput magnetii ? anyway , studiul de caz se poate face daca ai probleme cu ele dupa ce s-a terminat montajul... daca nu , have fun .

referitor la ibiza in 3 usi am sa pun deocamdata pe fatza si o sa vad cu mesterul ce se poate monta pe spate, revin eventual cu ceva poze.

keep in touch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update : pe spate se pun de 16-16.5 si au si spatii pentru inalte , deci ar merge 2 perechi care sa vina cu inaltele separate si cu filtre. Cam mucho dinnero dar asta e treaba . Va anunt ce am mai rezolvat si poze cand o sa gasesc ceva boxe care sa ma multumeasca.

Nu stiu daca la varianta in 5 usi are si pentru inalte la portierele spate...?

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cine-mi spune si mie unde pot monta boxe pe spate, la Ibiza, la un pret mai accesibil decat la dealer? Alto Syncro cere cam 170 RON manopera pt aceasta operatiune. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost cu bogdans sa-si monteze o pereche de dls b6 cu tweetere, a costat 80 ron montajul, doar manopera si materialele pe care le-au folosit, pe langa boxe au mai trebuit cumparate si 2 inele, care au costat 50 ron, asta in afara de cei 80 ron.

atelierul e la razoare, pe drumul sarii, cam la 50 m de intersectie, pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine-mi spune si mie unde pot monta boxe pe spate, la Ibiza, la un pret mai accesibil decat la dealer? Alto Syncro cere cam 170 RON manopera pt aceasta operatiune. Multumesc mult

Pune mana si monteazale simplu ca nu e greu.......eu am platit odata si nu am fost multumit a trebuit sa remediez cu mana mea....asta cu garantzia daca montezi tu boxele este cam frectie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-as monta si singur dar nu stiu cum sa desfac manerul usii spate, manivela macaralei de geam si in plus nu stiu precis cum sunt si cum se scot clemele (bradutii) de fixare a fetei de usa. Daca ai mai multa experienta, te rog sa-mi dai mai multe explicatii printr mail. Multumesc mult

Modificat de gigi.ionescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-as monta si singur dar nu stiu cum sa desfac manerul usii spate, manivela macaralei de geam si in plus nu stiu precis cum sunt si cum se scot clemele (bradutii) de fixare a fetei de usa. Daca ai mai multa experienta, te rog sa-mi dai mai multe explicatii printr mail. Multumesc mult

Se da jos capacul de pe manerul usii [se scoate cu o surubelnitza] ..... se desfac 2 suruburi din maner ....... manerul de la macara geam se scoate simplu impingere paralela cu usha si apoi se scoate afara..cat despre braduti stai linistit sunt rezistentzi trage cu incredere unu cate unu......dupa care mai ai o shufa de scos fixata pe fatzeta partea interioara si gata....firele le gasesti in stalp....daca nu incap difurile fa niste distantieri din polistiren extrudat. .........tweterele nu te chinui sa le fixezi pe usha ....cumpara niste burete autoadeziv si le fixezi direct in locashul lor de pe shatoza [fatza ushii].......cam atat..... e simpla treaba

daca mai ai si filtru ala poti sa il lipesti direct pe tabla ushii..

cam asha

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....manerul de la macara geam se scoate simplu impingere paralela cu usha si apoi se scoate afara..

Iti multumesc mult - PantzerProblem - pentru amabilitatea de care dai dovada si incerci sa ma ajuti. Apreciez f mult acest lucru si iti multumesc inca odata. Problema este ca eu sunt "paralel" cu mecanica si nu prea inteleg cu e cu impingerea manerului macaralei paralel cu usa.... Este vreo directie (stanga, dreapta, sus, jos) catre care trebuie impins si daca da, in ce pozitie trebuie sa se afle manerul? Multumesc mult inca odata...

Modificat de gigi.ionescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gandeste ca manerul invarte un ax.....apasa cumva pe maner perpendicular pe acel ax apoi tragel afara...e simpla treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc astazi, sa vad daca reusesc sa scot manerul. Revin cu informatii. Multumesc mult pt amabilitate, PanzerProblem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!