Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

trebuie scoasa toata fata. pe maner are un capac il scoti usor si ai 2 suruburii,apoi cu grije tragi fata ,tweterele merg sigur si boxele chiar mi se par mici de putere ,cred ca puterea lor reala e unde wa la 30w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa.. si inca o intrebare .. am vazut ca boxele astea au 60 W si Sonyurile astea instalate pe ibizele noastre au numa 50 W * 4 .. e riscant ?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu stiu ca ideal este sa ai boxele mai puternice decat CD-ul, invers e mai nasol. S-ar putea sa ma insel... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe de alta parte nu este prea mare diferenta dintre boxele de pe fata (respectiv 15W) si boxele pe spate (respectiv 60W - de fapt 50W pt ca atat poate player-ul)?

in sensul ca la un volum mai mare boxele din fata ar putea sa nu se mai auda clar

asta si daca intr-adevar, boxele pe fata sunt de 15W, asa cum mi-au spus cei de la PoRo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr ibizafan .. poti sa lasi un nr de tel ca sa mai vb sa te intreb in leg cu boxele si felul in care le montez.. poate ai messenger si mai vb acolo eu am pe yahoo si idu meu e horik87

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea 0723 520 828 0788511795

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@horia: Daca vrei sa-ti montezi si tweatere trebuie sa-ti cumperi de la seat si sunt cam scumpe. Eu am vrut sa-mi cumpar alte tweatere pt ca mie mi-au cedat dupa 6 luni si am fost super surprins sa vad ca tweaterele de pe ibiza sunt f f f f mici si subtiri. Nu mai tin minte cat am dat pe tweatere dar am sa caut factura sa vad.

Orice boxe vrei sa-ti montezi si care trec de 50 de w sunt bune. Mai mici de 50 o sa-ti moara daca asculti muzica tare mult timp.

FFFFFFF important daca masina ta e noua si este inca in garantie o sa pierzi garantia pe partea electrica daca iti montezi tu boxele. Daca vrei sa nu pierzi acesta garantie tre sa le montezi in service. Nu cred ca e asa scump sa le montezi in service.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda.. ai dreptate m-am gandit si eu la treaba asta dar ia uita-te pe http://www.caraudioshop.ro/prod_details.php?pid=SXS-1757 .. ibizafan zice ca se potrivesc tweeterele alea.. si mai am o intrebare.. crezi ca daca ma duc cu boxele astea gata cumparate la astia de la seat.. le monteaza .. sau tre sa cumperi neaparat de la ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta iti monteaza orice model de boxe,asa ca dute linistit

Multa bafta B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

daca este cineva interesat de tweetere cumparate de la seat (PoRo) pentru seat ibiza, usile din spate va rog sa-mi spuneti

vreau sa le vand pt ca dupa ce le-am luat am inteles ca se pot pune si alte tweetere pe spate si as vrea sa-mi cumpar un set de boxe cu tot cu tweetere.

Sunt nefolosite (inca nu mi-a venit masina) si au costat 1.320.000 lei (sunt cumparate cu factura).

Vreau sa le dau cu 1.100.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Horia vezi ca o sa pun boxele alpine la vanzare ,daca esti interesat da un semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a intamplat ceva cu ele? te intreb pentru ca ma gandeam sa imi pun si eu acelasi tip de boxe (sx 1757) si am mai vazut pe un topic mai vechi cum ca nu ar fi asa de bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt beton boxele ,dar am cumparat tub si renunt la boxele de spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cu intarziere postez si despre boxele care mi le-am pus pe spate:

Desi nu mai aveam nevoie de boxe pe spate din cauza subwooferului am primit cadou o pereche de sony x-plod 50W de 16,5 inch. Nu se potriveau exact dar baietii din service le-au mai facut loc si le-au montat excelent.

Cum se aude?

Muuuult mai bine! Acum am 270 de w reali in masina si deja daca ascult muzica mai tare vad cum tremura volanul la masina de langa :D :D :D Senzatie de putere este asa de mare incat o colega mi-a zis ca daca dau volumul mai tare o sa-i sara sutienul de pe ea! :) :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu relatia dintre puterea de iesire a CD-ului si boxe eu stiu ca boxele trebuie sa fie cu max 15 % peste CD, daca puterea boxelor e prea mare e posibil sa arzi finalii (cred).

La boxe exista 3 valori de putere, nominala, maxima, si muzicala. Prima este cea reala (RMS) a doua este puterea maxima pe care o suporta boxa fara sa crape iar a treia apare ca PMPO si in afara de faptul ca este de vreo 4 ori mai mare fata de RMS nu stiu nimic despre ea. Daca cineva este documentat in domeniul asta chiar il rog sa ne spuna si noua, eu stiu lucrurile astea din ce am vazut pe net, discutii cu prietenii etc., nimic sigur.

Merci E-xecutor chiar imi faceam probleme daca sa montez eu boxele sau sa ma duc la service, m-am linistit. La tunul de bas ai si amplificator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere!

Subwooferul este de 400 de w dar cu amplificator (statie) am 200 reali. Daca ai mp3 playerul cu care a venti masina poti sa pui linistit orice boxe de 50w/60w fara nici o problema si fara ampplificator ca se aude super. Am vazut acelasi lucru montat pe ibizele lui FLP si Ishvian si se aude super. Daca vrei sa-ti sara inima din piept deja vb de statie si alte boxe sau subwoofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu!

Daca nu ai bani sau crezi ca nu e cazul, solutia cu 4 boxe de 50/60 si cu sony-ul din dotare este mai mult decat suficienta.

Cand am luat masina am mai luat si o pereche de boxe pe spate si sunt incantat, pot sa ascult foarte clar la un volum relativ ridicat, pot sa fac sa-i tremure si tabla, dar mai pierd din calitate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

eu zic sa mai astepti putin. zilele astea ma duc cu bogdans sa-si monteze el ceva de acelasi diametru ca la ibiza pe golf 4. sa vedem cum lucreaza aia si daca se aud bine boxele pe care le-a ales, ca daca e ok ma duc si eu tot la ei.

sony... sa stii ca nu merita banii. poti intreba pe oricine se pricepe, mai ales pe fuscobal.

Modificat de Cristian Nastase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Infiniti de 50 W si le-au montat cei de la Metrotehnica. Impreuna cu boxele de pe fata, se aude foarte bine - mult mai bine decat la C5 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PanzerProblem
Eu am luat Infiniti de 50 W si le-au montat cei de la Metrotehnica. Impreuna cu boxele de pe fata, se aude foarte bine - mult mai bine decat la C5 :)

Pai da si tu detalii ma Liviule cat au costat .. tot tacamu de informatii ....... daca vii in Braila da de stire sa te scot la un Rom cu bere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Panzer

Au costat ~2 milioane si le-am luat din Buc - Targul Vitan de la magazinul Tornado.

Am cumparat si inelele dar nu au folosit deloc, boxele fixandu-se perfect la locurile lor. (vanzatorul mi-a aratat un catalog in care scria ca e nevoie si de inele pentru tipul asta de boxe daca sunt montate pe Ibiza dar se pare ca pe modelul 2006 nu e necesar...)

Eu sunt in BR 90% din timp acum dar as prefera mai degraba o *** decat o bere cu rom :angry:

Pana pe 28 luna asta, o sa-mi montez mai multe accesorii originale pe care le-am cumparat de la Seat si o sa-i schimb toba finala cu una sport (pt. sunet) + un tips cromat la vedere :( Daca vrei iti dau de stire dupa ce le-am montat si ne intalnim poate te inspira si pe tine sa-ti "infrumusetezi" masinutza. Sa mai "spalam" putin imaginea orasului, ca pute de tzarani gen "A-seis cu clima bizonica" cu manele date la maxim :( Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PanzerProblem

[Am cumparat si inelele dar nu au folosit deloc, boxele fixandu-se perfect la locurile lor. (vanzatorul mi-a aratat un catalog in care scria ca e nevoie si de inele pentru tipul asta de boxe daca sunt montate pe Ibiza dar se pare ca pe modelul 2006 nu e necesar...]

Eu nu voi monta boxe fara inelele alea .... care cred ca au rolul de a reduce vibratiile in tabla usii....daca asi gasi inele de guma sau pasla asi fi foarte bucuros.....i-mi sta gandul la sony explode dar o sa mai vad ce si cum

Treaba cu optionalele o mai aman pentru ca am investit aproximativ 1500 EURO intr-in garaj....care face totzi banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sony xplode sunt niste porcarii. Sunt mai bune difuzoarele SAL alea unguresti. Daca vreti sa realizati ceva interesant antifonati usile din fata cu Dynamat sau ceva de genu, cumparati niste difuzoare pe componente (Hertz de exemplu) si o statie pentru ele. S-ar putea sa ajungeti la concluzia ca nu mai aveti nevoie de subwoofer!

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu ce zice Soran,eu am pus Hertz pe spate si se aude super,chiar ca nu mai e nevoie de subwoofer.

Urmatorul pas e sa pun Hertz si pe fata,in locul celor originale,care cam..."ofteaza" daca dau mai tare Pioneer-ul :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!