Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca merge pe ibiza fara modificari sa pui boxe de golf 4 sau chiar de octavia 2? A incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare. Ca mulți alții de pe aici vreau să pun boxe pe spate la a mea Ibiza (6L din 2006, 4 uși). Am desfăcut în primă fază burduful de la stâlp și am găsit firele ca în poză. Fața ușii nu am dat-o încă jos pentru că nu reușesc să scot maneta de la geam. Două întrebări am:

- să fie deja cablată ușa pentru boxe?

- cum se scoate mânerul macaralei?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu cateva poze cu CD playerul si cablurile ce pleaca din el, precum si cu cablurile care intra in usile din fata. Cele 8 cabluri perechi 2 cate 2 sa fie cele pentru boxe? Am vazut pe net ca se poate ca in unele cazuri din CD player sa nu plece pentru toate boxele, ci doar pentru fata.

4 Stanga fata bbbb.jpg

5 Dreapta fata.jpg

Si CD playerul

6 CD Player aaaa.jpg

8 CD Player cccc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti raspund eu... Exista cablajul tras pana in stalpul usilor din spate. De acolo va trebui sa construiesti tu un cablaj. Practic ai nevoie de cate 2 pini pe care sa-i introduci in doua mufe din stalp. codul pinilor nu il mai stiu... poti incerca si documentatia din aria Fabia. Este la fel de buna. Practic daca ai papucii, incerci cu un difuzor si vezi daca se aude.

Manerul macaralei are un inel de plastic sub el. Orientezi manerul in jos si ridici acel inel in sus. Crede-ma ca dureaza mai mult sa citesti ce am scris!!!

Citeste cu atentie ce ti-am atasat! Daca nu te pricepi, ori mai citesti pe aici (inclusiv toate cele 10 pagini din urma), ori rogi pe cineva sa te ajute!

Spor!

konnektor timoni 2.pdf

Modificat de vitezoMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos fata de usa pe spate. Demontarea fetei de usa este facila cum zicea mai sus colegul VitezoMAN.

Am descoperit ca gaura pentru boxa nu este perfect rotunda, are 164 pe latime si 155 pe inaltime. Deci fara distantiere o sa iasa urat. Am ales niste boxe JBL de la Altex.

WP_20170226_17_04_33_Pro.jpg

WP_20170226_17_05_33_Pro.jpg

WP_20170226_17_06_13_Pro.jpg

WP_20170226_17_08_56_Pro.jpg

Boxa are pe spate un "cioc" (se vede in ultima poza pe marginea de deasupra siglei JBL). Datorita acestei iesituri nu poti baga poza direct in gaura decat daca o rasucesti si o pui intr-o parte. Oricum exista sansa sa loveasca geamul ulterior in boxa. Pe tabla usii nu este nimic deci cred ca ar trebui antifonata macar in acea zona.

O sa caut acum niste inele distantoare. Ochiometric cred ca trebuie sa aiba ~2-2.5 cm. Poate sa imi confirme cineva grosimea inelelor distantoare?

WP_20170226_17_19_11_Pro.jpg

WP_20170226_17_19_26_Pro.jpg

WP_20170226_17_14_04_Pro.jpg

WP_20170226_17_53_40_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare: din mufa de pe usa (cea din mijloc din cele 3) plusul este prima gaura de sus, iar minusul a doua. Am probat. Revin in week-end cu detalii dupa montaj.

WP_20170228_10_34_43_Pro.jpg

Modificat de BikermanRO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat de montat boxele. Am folosit aceste inele adaptoare. Inelele au 2.5 cm grosime, se mai adauga sub 0.5 cm din marginea boxei si incap foarte bine sub fata de usa. Le-am prins de de caroserie cu suruburi M5x20. Atentie, sub inelul acela buretat lipit din fabrica peste gaura sunt gauri deja facute. Boxele le-am prin pe inele cu suruburi autoforante. Am inlocuit mufele din stalp cu unele cu toate firele si le-am innadit  cu cele ce pleaca de la boxe si cu un fir maro care iesea din acceasi mufa. Lipite cu pistolul de lipit si acoperit cu tub termocontractibil. Pe tabla usii in dreptul boxelor am lipit banda autoadeziva armaflex + bucata decupata de pe gaura din usa.

Toata treaba a durat ~1h30m. Mai mult am alergat dupa suruburi :D

 

WP_20170304_12_21_54_Pro.jpg

WP_20170304_13_09_48_Pro.jpg

WP_20170304_13_09_52_Pro.jpg

WP_20170304_12_46_12_Pro.jpg

Modificat de BikermanRO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee de ce nu-mi mai merg boxele de pe partea stanga?

am mp3 sony xplode, asa a venit masina de noua. nu am mai folosit de mult timp si acum am constatat ca doar boxele de pe usa dreapta merg. un gand ar fi ca am spalat masina de curand si tipul a deschis usile si a dat cu jetul pe la prag si pe usi pe margini. sa fi deteriorat ceva cu acel jet doar pe partea stanga?

 

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca are problema cu mufa/fire, daca il imping in interior revine sunetul si pe partea stanga, sau uneori se muta doar pe stanga sau dispare, deci trebuie sa-l scot sa verific mufa, ciudat ca pana acum n-a facut asa si nici nu vad ce motive are acum.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, desfa si verifica - daca este de la cablaj, inlocuieste-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tras aparatul doar cu mainile, a iesit usor, am impins mufa dar nu mi s-a parut ca iesise, acum se aude ok. probabil are ceva joc si s-o fi miscat de-a lungul timpului niste mm acolo iar mufa probabil e foarte sensibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutari.  pe partea soferului, boxa mare (cea de jos) nu mai merge. am verificat cablajul din spatele CD playerului (care e cel original sony CDX-A250 ) si totul pare sa fie in regula. cablaj original, fara interventii ulterioare. am dat drumul la muzica si am incercat sa misc de fire, de mufe, sa vad daca nu cumva e o conexiune slaba dar nimic.  apoi am dat jos fata de usa , iarasi, am incercat sa scot mufa etc dar nimic. interesant e ca daca scot mufa din boxa mare se opreste si tweeterul de sus deci cred ca este semnal pe cablu, pana la boxa. 

dupa logica mea, ar ramane doar boxa sa fie de vina (sa fie boxa defecta).   sau aveti voi alte pareri / suggestii ?  

daca nu, am o alta intrebare. carcasa de plastic pe care sta boxa e prinsa cu nituri permanente. cum ar trebui sa dau jos boxa ? dau gaura in nit?  

 

20170703_172932_HDR.jpg

20170703_172935.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gauresti niturile ele sunt 4.8x15 marime, codul de nit este N90765701 sau gasesti la orice magazin de bricolaj Boxa pare ca o servit apa verifica si gaurile de drenaj din usa sa nu fie infundate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ms de sfat legat de nituri.

da, boxa are o pata dar oare se strica boxa de la un pic de apa?  mentionez ca pata care se vede pe boxa nu e umeda deci cine stie de cand e asa...  verific gaurile sa nu fie infundate...  

stiti cumva care pin ce reprezinta la mufa care intra in boxa mare? as verifica cu o boxa separata sa vad daca sigur primeste semnal cum trebuie, inainte sa ma pun sa gauresc nituri si sa cheltui bani pe o boxa noua etc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maro/alb si maro/rosu + pinii 1 si 2

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am descoperit problema. inainte sa gauresc niturile, am facut rost de o boxa si l-am legat la firele maro/alb si maro/rosu sa vad daca firul e ok. firul a fost ok asa cam am gaurit niturile si am descoperit problema.  am atasat poza... cred ca se intelege de la sine... acuma urmeaza sa caut o boxa originala.  sau daca nu gasesc la pret rezonabil , imi iau o pereche de boxe noi.  am vazut niste JBL-uri sau Sony-uri la 140-150 lei perechea (am vazut si mai ieftin la 110-120 lei perechea). deci o boxa e la 55-70 lei.   dupa logica asta, mai mult de 40 lei nu vreau sa platesc pentru o boxa originala, folosita....  

20170704_183653.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma am o alta intrebare. boxa e cumva prinsa din fabrica de inelul de plastic. nu pot sa dau jos boxa de pe inel, e lipit cumva... deci daca mi-as lua boxe ne-originale (la astea m-am uitat. cred ca e super la raport pret/calitate : http://www.cel.ro/boxe-auto/boxe-auto-jbl-cs_762-pMiY2NjIp-l/ )  boxele astea noi le montez direct in gaurile de pe usa sau ar trebui sa modific cumva boxa sa intre pe acest inel de plastic? ce parere aveti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie un distantier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca se cam strica de la un pic de apa :))boxa pe original este ~150 ron , daca pui aftermarket trebuie distantier si adaptor la cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare boxele de fabia pe fata sunt identice? stie cineva?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt la fel difurile de pe fabia din ce vad in poza ta. Grija mare ce difuri pui pe fata. Si eu am incercat JBL pe fata cu inel adaptor si sunetu pe frecventele joase era incomparabil mai slab, le-am si dat jos dupa cateva zile si tot la cele originale am ajuns. in schimb pe spate JBL se aud la fel cu cele originale pe toate frecventele. Eu am ajuns sa le dau jos cele originale de pe toate 4 usile crezand ca au o problema, de fapt problema era de la Parrot handsfree carkit care avea 2 fire inversate, problema care m-a facut sa cheltui 700 ron degeaba.

P.S modelu de JBL incercat de mine nu era pe 2 cai, ci cu tweeter separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!