Jump to content

Seat-ul Vostru , Bun Sau Rau ?


Robyman
 Share

Cum s-a comportat seat-ul meu ?  

170 voturi

  1. 1. Cum s-a comportat seat-ul meu ?

    • Nu am avut nici un defect din fabrica pana acum si sper sa fie tot asa.Foarte Multumit.
      113
    • Cateva defecte din fabrica dar s-au rezolvat fara prea multa bataie de cap.Multumit
      49
    • Multiple defecte din fabricatie care nu au putut fi rezolvate asa usor.Nemultumit.
      8


Postare recomandată

34ooo km cu masina, pana acum toate bune.

plasticele din interior au inceput sa scartaie de cand am pus jante pe 17" :icon_cheesygrin:, dar ne e deranjant, poate e si de la frigul de afara.

per total sunt multumit si incantat de masina, chiar daca au fost cateva probleme(minore) in primii 10000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cornel.B

    5

  • Sop

    5

  • marale

    3

  • Mariusino

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce pot spune eu?De curand am trecut de 70.000km si pe ansamblu sunt multumit de masina;bine inteles au fost si mici probleme dar s-au lasat remediate.Acum incerc sa raspund la cele 3 intrebari scrise de Robyman:

1.Poate ca nu(va spun de ce la punctul 2) desi am mai spus asta odata;este al 2-lea SEAT al meu

2.Deoarece masina isi pierde foarte repede din valoare la revindere :icon_thumright:

3.Sa deveniti membri acestui forum,cu siguranta va va feri de evenimente(negative).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai si eu.

Fata de cele postate in urma, singura problema aparuta a fost legata de curatarea clapetei de acceleratie.

In acest moment masina are 32.000km, si in plus ceva "greierasi" da' nu ii bag in seama.

Mai sunt si niste zgarieturi facute de diversi " prieteni" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a trecut zilele astea de 45.000 km. Am avut o singura problema, una destul de grava: la 5 zile dupa implinirea celor doi ani de garantie a crapat placa de presiune de la ambreiaj. Bineinteles ca n-am rezolvat nimic pe garantie, astfel incat m-am trezit cu o cheltuiala neprevazuta.

In rest, masina e ok, insa pe partea fiabilitatii are de la mine un nesatisfacator. Punand alaturi si problema cu greierasii din interior, ca si alti colegi, ma gandesc serios daca sa mai cumpar Seat sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1.4 86CP

Momentan supermultumit dar am doar 21xx km cu ea.

sal

ce consum ai? al meu consuma cam mult si as vrea sa merg pana la service dar vreau sa stiu si parerile altora

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

34ooo km cu masina, pana acum toate bune.

plasticele din interior au inceput sa scartaie de cand am pus jante pe 17" :), dar ne e deranjant, poate e si de la frigul de afara.

per total sunt multumit si incantat de masina, chiar daca au fost cateva probleme(minore) in primii 10000km.

nu stiam ca apar greierash mai repede daca skimbi jantele (eu vreau sa trec de la 16'' la 18'')

in rest alte modificari de cand ai skimbat jantele (consum, suspensie)

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Punand alaturi si problema cu greierasii din interior, ca si alti colegi, ma gandesc serios daca sa mai cumpar Seat sau nu.

greierasii pot aparea la orice masina la fel de bine de la frig cand totul se contracta. Iarna apar mai des unele zgomote din cauza deformarii caroseriei la trecerea peste denivelari majore. La fel depinde si de felul cum mergi ...poti sa mergi incet si sa faci 4 km in 15 minute sau poti face 4 km in 3 minute...Vecinul meu are o skoda octavia 2 si merge in linie dreapta chiar daca sunt gropi iar restul din familia lui care conduc parca iau toate gropile ca si cum le-ar numara si are stol de greieri (stiu asta pentru ca am avut ocazia sa fiu pasager si sa o conduc).

La mine cel putin pana acum nu am greieri la aproape 2 ani, 2 ani in care in weekend fac un drum de tara dus intors pe langa care macadamul e autostrada.

Cel putin pana acum in doi ani am avut de-a face doar cu o problema mica...o sudura proasta la toba finala de esapament (fabricatie vw) care s-a desprins pe un drum mai denivelat si care s-a schimbat pe garantie.

Singura nemultumire ar fi pelicula de lac care se zgarie foarte usor si care se vede bine pe negru. Poate si sensibilitatea mare din cauza vopselelor si a lacurilor pe baza de apa folosite, dar si a conditiilor de trafic de la noi(criblura, praf). Ca ex o cunostiinta are un passat din 2003 si vopseaua parca e noua pe ea fata de skoda vecinului de 3 ani . La mine inca e in stare buna in afara zgarieturilor aparute inerent de la mersul la spalatorie.

Per total sunt multumit. :icon_cool:

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Toledo Stylance Octombrie 2007

- la 3200 km (evident garantie) am schimbat bieleta antirului si flansa amortizor (motivarea defectiunii-Porsche Aviatiei- fiind aceea ca a intrat praf la flansa-problema semnalata pe forum)

- acum, 6000 km, greierasi si trosnituri ale caroseriei la denivelari la greu

- in rest se comporta bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, masina mea - seat ibiza 1.4 tdi 75 cp din 2003, luata sh anul trecut

pana acum am schimbat o bieleta antiruliu, bucsele mari de la bascula si capacul de la pompa de inalte de motorina (dupa 50.000km facuti de mine) + 90.000 care ii avea ea :).

Daca aveti vreun sfat :huh:

Acum am o mica problema si as avea nevoie de ajutorul vostru.. daca are cineva o poza sau schita cu cu radiatorul de caldura + furtunele care intra in masina la radiator... ca tocmai ce m-am trezit ca-mi picura lichid de racire prin locul unde intra furtunele de apa inauntru -- e cumva vreo imbinare pe-acolo??? PLS HELP

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon Spirit 1,9 TDI, motor AXR, decembrie 2005

67.000 km

Nemultumiri minore: dupa prima revizie intra apa in masina pe la filtrul de polen, rezolvat punand inapoi corect capacul de la filtru

dupa 60.000 (cam) a inceput sa mearga stergatorul din spate dupa capul lui, astept revizia de la 67.000 (daca o mai prind)

In rest super multumit, masina trage suficient pentru drumurile noastre, consumul intre 5.2 (mers babeste, legal, prin tara) si 7-7.5, pe autostrada la 150-160.

Urmatoarea masina: altea XL, daca voi fi multumit cum trage motorul de 1.9 TDI.

Modificat de nelutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

ibiza 1.2 2006 50000k

- eu o am de la 30000 si am avut ca fiecare din voi greierasi, dar aceste prb s-au mai rezolvat intre timp

- schimbat rulmenti la 40000 km de sarcina deoarece incepuse sa se uzeze si se auzea un "păcănit" la viraje (masina a fost inainte la bv si prb din cauza materialului antiderapant si a sării de pe carosabil s+au corodat acei rulmenti

- probleme la indicatorul de combustibil - o cam ia razna cand e rezervorul aproape gol - arata eronat, de multeori mai putin decat am eu in rezervor

- geamul stg fata atunci cand ajungea sus cadea de parca ar fi intalnit un obstacol - prb s-a remediat singura - posibil sa fi fost mizerie sau o problema a modulului

- portiera stg spate se deschide foarte greu din interior - fapt adus in atentie la service si nerezolvat

+ in rest foarte bine inchegata, dinamica, stabila si neagra :)

E masina firmei si de asta e super tare ....daca ar fi sa-mi cumpar ceva ar fi un leon pe care sa-l modific putin

SEAT e foarte tare deocamdata!! e latin ca si noi

Ibiza asta e ce mai tare :)

post-28748-1217240851_thumb.jpg

Modificat de alinutz4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

20.000 km nu am avut nici o problema, totul e okie!.....urmatoarea masina leon, daca se poate un fr sau cupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bolidul meu are 45.500 km si il am din aprilie (l-am luat la 41.700 din tara). Sunt al treilea proprietar, masina fiind adusa in tara din germanica pe cand avea doar 11.700 km la bord. In afara de trosnitura la plecarea de pe loc cu rotile virate si de 2-3 greierasi (daca nu-i avea nu era seat in toata puterea cuvantului :icon_thumright:), dintre care unul in usa dreapta provocat de fostul proprietar care a gasit de cuviinta a da cu ea (cu usa) intr-o bordura sau bolovan n-am avut alte probleme. La un moment dat curgea condensul de la ac in habitaclu, dar se pare ca a fost doar ceva mizerie adunata pe unde nu trebuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

1,4/85 CP - May 2008

1. DA, cu siguranta.

2. Herghelia ... prea mica. Fara nici un fel de problema pana acum: 6200 km.

3. Ochii la asfalt nu pe trotoar sa numeri cati sau cate "va" privesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

merg pe principiul ca tirajul vechi de masini e mult peste ceea ce se fabrica acum . am istoricul masinii mele,o ibiza sdi din 2002 si il pot compara cu usurinta cu istoriul unei ibize din... 2006 sa zic , acesta din urma fiind cu mult mai bogat.am si eu un of.trebuie sa schimb un suport de motor,ptr ca este rupt.sper sa l schimb in curand,sa nu ajung sa tarasc motorul pe sosea dupa mine :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4/85Cp Echiparea All Inclusive

Dupa 38.000 km masina se comporta impecabil. In afara de mici probleme care s-au rezolvat repede de catre dealer(gen aburit faruri) is foarte multumit de ea. Chiar si consumul este ok daca ma abtin sa nu calc pedala prea tare(8.5 oras, 5.5-6 in afara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cordoba 1,4/86Cp, pana acum doar 3600km, fara probleme.

Ca nemultumiri, lipsa bec bricheta, :lol: stergatoarele pleaca pana sa ude parbrizul stropitorul si nu sterg bine, :blink: la inceput a tras dreapta, sa rezolvat pana sa ajung la service, posibil frana blocata intrucat se incalzea mult mai tare janta dreapta fata. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza 2007 1.2 70 cp; masina are 2 ani si 30.000 km.

pana acum am schimbat pe garantie o duza de la stergatorul de parbriz si un colier de la instalatia de spalat luneta. si cam astea o sa ramana pt ca tocmai am iesit din garantie.

minus ar fi greierasii din masina care se aud cand conduc pe drumuri proaste, diverse zgomete generate de rigiditatea sasiului si a suspensiei.

un bec in torpedou ar fi fost foarte util si un led ceva la bricheta/scrumiera.

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ibiza 2006...deja 120 000 km... In primul rand vopseaua de deasupra usilor si la batantii geamurilor s-a decojit, remediata de dealer dar se cunoaste mana de roman... Bateria e gata, pe moarte, trb schimbata...Nu mai merge pompita de apa pt parbriz, nu mai merge avertizorul (cica e ars un contact in usa sofer si costa 2,7 milioane), plus ca am schimbat disc ambreiaj si placa presiune la 100,000 ca erau gata... ma uimesc suspensiile care pana acum sunt OK, nu am inca probleme...Motorul papa 5/7 ca ceasul, nu am consum de ulei deloc intre revizii... deci cam asta e...va faceti voi parerea...As da un mare MINUS la vopsea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Seat Leon 1M f multumit, nu mi-a facut niciodata vreo surpriza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la 70.000 cu masina din semnatura.

Totul in regula in continuare.

In afara de revizii un bec proiector, un bec de faza scurta si doua sigurante.

Benzina si talpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

29500 km

2 revizii facute ( 350 lei si 540 lei )

+ 2 becuri pt faza scurta ( ambele schimbate de mine )

si in rest numa benzina, lichid de parbriz si vreo 4 filtre de polen...

ce ma supara: din cauza drumurilor si a suspensiilor mai rigide au aparut trancaneli in bord (dar asta se intampla si la case mai mari, asa ca m-am resemnat ).

Modificat de ktalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

seat cordoba 1.4 benzina ; la capitolul minusuri : suspensii rigide ,simti si cand calci pe un gandac ; izolatie fonica ff proasta ,daca drumul nu este f neted si are granulatie mare,de la 100 km in sus nu mai auzi radioul nici dat la maxim ,nici vorba sa mai vb cu pasagerul,trebuie sa zbieri ; cam gafaie in pante

la capitolul plusuri nu pot sa ma pronunt inca pt ca are 4500 km ;am dat 11000 pe ea ,sant curios cum sant alte masini la aceeasi bani ca cele mai scumpe sant si mai calitative cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteapta si tu pana la prima revizie si ai sa vezi.

legat de zgomotul interior, e ciudat ca la 130km/h, ma inteleg chiar bine cu cei din masina, depinde si cu ce anvelope a venit, avand doar 4.500 cu ea, cred ca ai luat-o cu 205/45/16, e corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!