Jump to content

1.8t / 2.0t


Zyx
 Share

De curiozitate...  

390 voturi

  1. 1. Eu am...

    • 1.8T
      282
    • 2.0T
      109


Postare recomandată

am zis in cazul..adica daca atunci cand o desfac vad ca mai merge :D

stiu..si fusco a desfacut ca ii patina si tot la fel...si volant trebuie schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zyx: putine persoane isi dau seama de la ce vine nickul meu :)

@Bogdan_wrc: nu vezi codul motorului tau pt ca nu s-a pus pe Passat B5 - dupa care am filtrat eu in etka

Modificat de 4EST
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan: cumpara ti ambreiaj stock , al meu tine iar VAG comul a spus ca am in jur de 450 de Nm (daca tin bine minte); ai grija ce ambreiaj pui, intreaba daca se potriveste cu volant stock, exista producatori la care discul after market nu se potriveste cu volant stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbm, merci de sfat. am zis ca pun SACHS stock, ca acum inca sunt stock si inca ceva timp voi fi maxim cu soft. asa ca daca la vara voi vrea sa urc cu un kit tubo (4EST poate stie de ce kit vorbesc :icon_thumright: ) voi vedea atunci.

plus ca am intrebat la magazin si kitul stovck contine, disc, placa de presiune si rulment...iar ala sport nu stiu exact ce contine...decat disc si placa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am auzit de kit car sa nu contina cele 3 elemente disc placa rulment

te astept un un kit turbo ca eddie vad ca nu mai vede decat kart in fata, a uitat de Leon :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact de kitul ala vorbeam :)

pai cel care aduce kiturile sport nu stia de rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut.M-am inscris si eu in clubul 1.8 T.Deocamdata inca mai caut date despre turbina.....Nu gasesc date despre tipul motorului AWT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

cu VAG COM, in ce grupuri pot veda ce presiune am in turbo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

The Question

Can the K03 turbo (5303 988 0011 or 5303 988 0053) be directly replaced by the

K03S (5303 988 0052 or 5303 988 0026) in terms of the intake and exhaust housing

dimensions?

Is K03S the correct designation for the latter turbo mentioned above?

Obviously if a K03S was fitted an engine map could be changed to suit, but would

a standard turbo map for the K03 be suitable for running a K03S on?

or would a loss of power be expected? and are the characteristics of the two

very similar?

I hope you can assist with the above and any information you could supply would

be gratefully accepted.

It's taken me a couple of weeks to get a response, but the response was well

worth it, I think y?u'll agree.

The Answer

Dear Sir,

thank you for your interest in our products.

First of all, we don't produce any turbo that we call K03S. But I hope I can

answer your questions with the following explanations.

All the following turbos have the same installation dimensions and

thermodynamical performance. The differences are only in the actuator that

opens the turbine bypass valve:

K03-011 (5303 988 0011) 150 hp, 65 N actuator

K03-026 180 hp, 85 N actuator

K03-035 180 hp, 85 N actuator

K03-044 150 hp, 65 N actuator

K03-045 156 hp (Ibiza Cupra), 85 N actuator with 2 ports

K03-049 150 hp (Sharan/Alhambra), 65 N actuator

The 180 hp versions have an actuator with a higher opening force due to the

higher exhaust gas pressure (which is a consequence of the higher boost

pressure). Otherwise the valve would be pushed open by the exhaust gas

pressure.

The following turbos are a further development (since 2000) and have an

improved and slightly larger compressor while using the same turbine (still

with the same installation dimensions):

K03-052 180 hp, 85 N actuator

K03-053 150 hp, 85 N actuator

K03-058 150 hp/180 hp, 85 N actuator

Consequentially, putting a 180 hp turbo on a 150 hp engine will not bring

about any change in performance, but putting on a K03-052/053/058 instead of

the older versions will bring a slight improvement in engine efficiency.

Additionally, with re-mapping the ECU you can achieve about 215 hp without

danger of overspeeding the turbo. With the older turbos, 195 hp is the

limit.

With the K04 that's also commonly used (5304 950 0001) the power output

should not be more than 220 hp. That means, changing a K03-052/053/058

against a K04 does not make a lot of sense.

I hope that these details answer your questions. If you need more info, one

of our service distributors will be glad to help you. Their addresses are on

our website www.turbodriven.com.

Mit freundlichen Gr??en/Best regards,

BorgWarner Turbo Systems GmbH

And a post ....

I've had a K03, K04 and K03S and the above comments just don't ring true. I don't want to get into the BHP numbers achieved other than to ask if the figures quoted are flywheel or wheel figures as most US tuners tend to only quote WHP.

The K03 and K04 are dated weak turbos in comparison to the K03S. The K04 can move more air than K03S at the same pressure, however the K03S is considerably stronger so can run higher levels of boost. From what I have seen comparing BHP figures there is usually only around 5bhp difference in peak power between the K03S and K04. The big difference is the K03S' stronger midrange and much higher torque. If the two turbo's rolling road graph's were compared the following would be observed:

K03S - Torque comes in early and with a big spike, holds well in the midrange but drops off towards the end. This is reflected in the power with a steep rise but flatenning earlier.

K04 - Torque comes in later due to later spool up, spike isn't has high but torque is flat and holds upto the higher revs. Power is more uniform upto the high revs.

The end result is peak power is about the same for both, they just get there in different ways.

As for the K03 it's a bit pants, low torque and not much happening after 5krpm. With just a remap they give about 185-190bhp with loads of other mods you should be happy if you break 200bhp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg cum un motor 1.8TFSI poate avea 120cp avand in vedere ca grupul a avut un motor 1.6FSI de 115cp

l.e. scuze daca nu am postat unde trebuie...

Modificat de victorarmd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scriu si eu pentru prima data. Am un Passat din 1998 1.8T 150CP cod motor AEB. Recent am descoperit ca este fisurata carcasa de la turbo si am gasit un alt turbo, un K04 in loc de k03 care vreau sa il montez. Din cate am inteles trebuie facute ceva modificari la evacuare pentru a-l monta. De asemenea urmaresc un set de 6 injectoare de s4 pt a le inlocui pe ale mele. Cele de acuma sunt de 205cc, cele de s4 nu am gasit nici unde o informatie sigura, dar sunt ceva de genul a 360cc. Scopul este sa imi urc puterea masinii de la 150cp cat am acum la un 240cp. Binenteles ca pe langa turbo, injectoare si remapare o sa montez si un intercooler mai mare frontal. Pentru a si sta masina pe sosea am achizitionat 4 jante pe 17`de pe audi a4 cabrio, urmeaza sa fac upgrade la frane, de la 280mm la 312mm cat au cele de pe audi tt si audi a8. Este o conversie usoara de facut, care necesita inlocuirea suportilor de la etrieri, etrierii fiind identici, si discuri noi. De asemenea si suspensia urmeaza schimbata cu una sport care coboara masina cu 40mm.

Daca este ceva ce am omis rog sa imi spuneti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te baga la K04 pentru ca nu sunt multe de modificat, nu merge direct si nici nu gasesti componente gata facute, trebuie adaptate.

Mai bine iei un kit cu alta turbina sau K04 aftermarket si tot ce-ti trebuie. Sau cauti un K03s care merge interschimbata direct cu K03 si bati spre 210cp cu mai putine batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia e ca eu locuiesc in Marea britanie. Cam gasesc orice piese aici. Eu stiam ca se potriveste la serpisori, dar la evacuare am de modificat.

Chestia e ca am turbo-ul fisurat acuma, nu stiu cati km ma mai duce, sper sa ma duca pana in romania. Mi-am gasit un k04 nou cu 180GPB, asta vine cam 800 Ron. K03 fortat merge peste 210cp, in schimb k04 ma duce lejer la un 240 cp cat e target-ul meu. Injectoare acuma am in vizor un set de injectoare de S4 pe ebay care sunt la un pret de nimic. Investitia in piese nu e mare, e vorba de maxim 1500 ron turbo, injectoare si un intercooler(trebuie sa vad de care e cel mai bine sa imi montez). Remaparea nu am idee cat va fi, pentru ca am nevoie de o remapare live, nu una standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg cum un motor 1.8TFSI poate avea 120cp avand in vedere ca grupul a avut un motor 1.6FSI de 115cp

sunt diferite puteri care ies din 1.8TFSI, inclusiv una de 160 de cai. asa cum si la inceput 1.8 aspirat avea 125 si 1.8T 150.

1.8T>

o remapare se poate face si in RO. stiu oameni care o pot face live. adica oameni care fac sau au mai facut softuri custom.

plus de asta, cred ca pt tine sunt destule 4 injectoare :) nu e nevoie de 6 :P

de curiozitate..la ce pret sunt?

si din cate stiu, un FMIC cu tubulatura duce cam 1000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectoarele e o chestie mai ciudata, pentru ca sunt mai multe tipuri. Eu pe masina am ev6, dar majoritatea motoarelor din VAG sunt ev12, mai ales cele dupa 2000 cam toate. Eu am ev6. Pai un set de injectoare de 440cc de pe motor g60, am inteles ca se poate adapta s-a vandut la 100 lire, deci aproximativ 5 mil.Eu vanez ceva de pe motor AGU ca se potrivesc cu al meu si sunt de 312cc care e destul sa imi duca motorul la un 240cp cat urmaresc eu...e useless sa urmaresc mai mult la tractiune fata. Un set de injectoare de 312cc s-a vandut la 150 ron, binenteles second, acuma depinde....e licitatie....Ebay

Eu cu turbo se pare ca am ceva probleme. Ma uit ca prostul si nu ma decid. Ma uit la k04, dar pot sa iau in banii aia un GT28 sau turbo de imprezza wrx. Problema e cum le adaptez la galerie. Sistemul de prindere e diferit, si daca iau galerie speciala ma costa cat turbo-ul. Oare se poate modifica sistemul de prindere cu taiere/sudura? Si iarasi nu stiu daca la turbo sistemul de alimentare cu ulei este la fel. Eu vreau sa vin cu piesele in tara si sa montez acolo si nu as vrea sa vad ca pentru un furtun lipsa nu pot sa imi folosesc masina.

Nici vorba 1000 euro, pe ebay iau cu banii jos cu pana in 400 euro tot kit-ul nou noutz. Dar eu ma gandesc sa iau un intercooler second de pe masina gen EVO ca sunt destule si pana in 100 euro iau unu second da bun....problema va fi tubulatura care nu am idee cum sa fac cu ea.

Problema e ca sunt destul de limitat financiar si piesele trebuie neaparat sa le iau de aici ca din cate vad le iau la bani de nimic fata de romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbm are un IHI pe 1.8T. si nu e singurul.

oare s-ar simti chiar asa mare diferenta in accelerare intre un K04 cu presiune de ~1.0 sa zic si un GT28RS cu presiune mai mica? sa ai tot cam aceeasi putere...

pe de alta parte, cum zice si toni, un K03S se adapteaza usor si o diferenta de ~20-30 de cai pana la un K04 nu stiu daca merita costurie diferite de adaptare+galerie.

chiar pe forum era un FMIC de EVO de vanzare.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=44225&hl=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, pana la urma mi-am luat un K03S de pe un AUQ din 2002, 60 000km. In momentul de fata este in stare f buna, nu are joc, etc. Merita sa iau un kit de reconditionare pentru el?

Este plug and play?.....adika daca nu fac remapare dupa montare va merge la parametri normali masina? Ce ar trebui sa observ dupa ce il instalez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

remapare trebuie. adica trebuie softul sa stie cu ce hardware lucreaza ;)

kitul de reconditionare ce contine? si cat costa? ai putea incerca....60 000 nu e putin. dar nici mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@1.8T: remapare trebuie doar daca vrei putere mai mare :Driver:

Turbina merge si cu softul original dar va produce tot 150cp.

Reconditionare nu cred ca e nevoie la 60k km, daca nu ar fi fost ingrijita deloc pana acum se vedea ori pica deja. BTW, ce contine acest kit de reconditionare si cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar, se face reconditionare la turbina cu geometrie fixa ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu sunt curios ce contine acel kit de reconditionare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!