Jump to content

Montare proiectoare ceata (suplimentare) pe Golf IV TDI


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am si eu o intrebare, pentru montajul acestor proiectoare (AM), cei care au mai montat, care e cel mai bun loc de trecut cu cablul din blocul de lumini catre compartimentul motor, gen este vreun locas mai bun de trecut cablajul catre fata?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    27

  • Al Bundy

    22

  • chid

    17

  • hremus

    17

este un singur loc - pe unde trec firele originale, prin stanga jos sub bord, sub centrala electrica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ar mai fi unul prin gaura din partea stanga a tulumbei servo-frana.E un capacel de cauciuc acolo ii faci gaura si bagi firul prin el, asa am facut eu weekendu asta cand mi-am montat farurile anticeata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar nu e mai frumos si elegant sa trecem cu ele, pe unde vin cele de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna seara, am un golf 4 din 2006 motor axr . vreau sa montez si eu niste faruri de ceata cumparate de pe ebay , gen : https://www.ebay.de/itm/Nebelscheinwerfer-Angel-Eye-Licht-Stosfanger-Gitter-Fur-VW-Golf-MK4-98-04-BW/192423018624?hash=item2ccd4e4080:g:wR4AAOSwFnxaVXtV nu vreau sa fac reclama , daca considerati ca neadecvat va rog sa stergeti linkul. Acum am o intrebare pentru cunoscatori  sau chiar doua : trebuie sa trag alte fire pentru comanda luminilor din bara ? Am opservat cand am indepartat grilajul din bara ca pe amandoua partile exista cate o mufa , la ce foloseste ? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o  poza sa vedem mufele libere pe care le ai.

In teorie Golf 4 nu are proiectoare in grile bara.... deci, trebuie verificat ce e cu acelea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok deocamdata nu am acces la masina mea ca sa fac pozele de rigoare , m am uitat insa la a vecinului cu acelasi cod motor dac cu becuri de ceata in faruri si a lui nu are acele mufe. 

Modificat de vasiuca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu le are - deoarece nu exista Golf 4 cu proiectoare (de fabrica) in bara - numai in faruri au avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce au avut , tocmai de aceea intrebam la ce folosesc acele cabluri cu mufe dupa grilajul din bara , pozitionate pe ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, asteptam poze sa vedem de la ce sunt....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMG_20181009_154805.thumb.jpg.2e7b224c40e47fd196281cda3348df54.jpg

Si inca una vazuta de jos . Nu am mai scos mufa din locul ei .

IMG_20181009_154647.jpg

Practic in partea stanga , a soferului am 3 mufe . Mai pun o imagine.

IMG_20181009_163307.jpg

Deci este mufa cu claxonul , apoi pe alt grup de fire vin alte doua mufe , una e cea din prim plan care nu se vede bine si e patrata iar cea in cauza in plan indepartat care este ovala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din prima poza edtr de la senzorul de temp exterioara. Tu ai vreo mufa care este in aer, sa nu intre in nimic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e bine daca ala o fi senzorul , ca mai am una si pe partea alalta . Atunci cea patrata de la ce e ? Cea care apare in prim plan la ultima poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu cezi ca se intelege ceva de acolo.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate claxoane ai?ar trebui sa ai 2...mie mufa patrata de e in aer imi pare de claxon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, claxoane - probabil are ceva adaptat. Nu este mufa de proiector.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul nu a citit atent , la mine sunt 3 trei mufe. Una la claxon si inca doua .Acu am inteles ca una este pentru senzor de temperatura iar cealalta este bagata intr o mufa oarba , un capac  o fi si aia pentru ceva . Apropos de claxoane poate pot sa ii pun si eu niste goarne .. am sa probez cand am tensiune in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia cu mufa oarba... mufa patrata - nu merge la niciun model de proiector, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar am intrebat la ce folosesc pe ambele parti legate de masca .am inteles pentru proiectoare am sa ma folosesc de instalatia care o primesc in pachet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incet ...incet.

Ce culori au firele din mufa aceea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa din poza de mai sus este de la claxon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maro si galben, Florin

2 minutes ago, Al Bundy said:

Mufa din poza de mai sus este de la claxon. 

De unde se comanda ? Ca la mine claxoanele sunt legate pe alta mufa.

Modificat de vasiuca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!