Jump to content

Montare proiectoare ceata (suplimentare) pe Golf IV TDI


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Revenind la o discutie avuta acum ceva timp despre proiectoarele suplimentare de ceata (nu cele din blocul optic principal) iata dovada !!!

golf6.jpg

Proiectoarele sunt Hella Micro DE Fogs lights.

Dar mai multe despre acest golf citititi aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    27

  • Al Bundy

    22

  • chid

    17

  • hremus

    17

  • Administrator

tot de la hella exista si proiectoarele urmatoare

DPU_0011.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti mai aduci aminte, problema era ca nu se pot monta proiectoare pe Golf IV TDI (e drept am mentionat despre tipul motorului numai in titlu topicului)

Vechea disputa despre pozitia intercoolerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de fapt problema asta o am: intercooler-ul.....

se pot monta deci faruri de ceatza pe TDI?? ca m-ati bagat in ceatza...;-))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pe TDi nu poti monta lumini de ceata jos. Doar pe modele fara intercooler. (in concluzie nici alt bumper nu poti monta daca astupa pe unde trage aer intercoolerul)

ai doar asa varianta G4_bumper_new.jpg

G4RSBfrontbump.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dar ce mi-ar place asa ceva G4fogVent.jpg

Imi pare mie sau asta din poza ultima se poate monta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il cunosc pe individ, am intalnit postul acesta pe TDIforum si mi-am adus aminte instantaneu de dilemele (pentru ca sunt numai 2 proiectoare) noastre cu privire la proiectoare si TDI-uri.

Incepe sa se confirme ceea ce am banuit si anume ca este pur si simplu o politica de marketing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il cunosc pe individ, am intalnit postul acesta pe TDIforum si mi-am adus aminte instantaneu de dilemele (pentru ca sunt numai 2 proiectoare) noastre cu privire la proiectoare si TDI-uri.

Incepe sa se confirme ceea ce am banuit si anume ca este pur si simplu o politica de marketing.

s-ar putea totusi sa nu se poata la cele de fabrica, datorita intercooler-ului... daca modifici insa Front Bumper-ul, s-ar putea sa mearga..... cred ca daca ar fi o politica a firmei, ar scoate altii pe piata proiectoare...... ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu se mai aude nimic de proiectoare de ceatza pe TDI ??

am vb cu spining si mi-a zis ca el si-a luat niste becuri de ceatza de la autototal de 100W.... dar e vorba de cele din far.....

pana la urma cred ca le montez sub numar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu propun sa comparam A3-ul TDI cu Golf-ul TDI de aproape.

(A3-ul TDI are proiectoare ca optiune din fabricatie).

Incerc sa compar si imaginile din ETKA intre cele doua modele desi nu cred sa ajute prea tare.

Eu imi sustin punctul de vedere referitor la posibilitatea montajului sub bara la Golf IV TDI a proiectoarelor :salut: !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu propun sa comparam A3-ul TDI cu Golf-ul TDI de aproape.

(A3-ul TDI are proiectoare ca optiune din fabricatie).

Incerc sa compar si imaginile din ETKA intre cele doua modele desi nu cred sa ajute prea tare.

Eu imi sustin punctul de vedere referitor la posibilitatea montajului sub bara la Golf IV TDI a proiectoarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slammer sa nu te sperii, masina ta nu are nimic. Acelasi lucru este valabil si pentru Voinea.

Mi-am permis sa fac acest colaj fara sa cer drepturile pe imagini dar de dragul progresului tehnic, sper sa fiu iertat :salut:

FOG_compare.jpg

Las imaginea sa vorbeasca de la sine. Motorul ASZ este acelasi si pe A3 si pe Golf IV inclusiv pozitionarea intercoolerului!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pot sa comentez, e mai frumoasa in fata aia albastra. Are bara vopsita pana jos si e mai joasa (desi difera unghiul teta sub care era vazuta de catre fotografi). In poza aia eu nu am pleoapele montate la masina :salut: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slammer sa nu te sperii, masina ta nu are nimic. Acelasi lucru este valabil si pentru Voinea.

Mi-am permis sa fac acest colaj fara sa cer drepturile pe imagini dar de dragul progresului tehnic, sper sa fiu iertat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

STOOOOOOOP!!!

Ce faceti oameni buni cu A3-ul meu?

Lasati ca vin cu el la Bucuresti intr-un week-end si il analizam aici...

TOT PARTEA CU A3 ARATA MAI BINE!!!! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las imaginea sa vorbeasca de la sine. Motorul ASZ este acelasi si pe A3 si pe Golf IV inclusiv pozitionarea intercoolerului!!!!

Wrong!!!

Motorul meu e ATD, NU ASZ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat putin noaptea ( am gasit un A3) si am facut o mica comparatie:

seamana... kiar foarte mult....dar...: la A3 locul unde e pus proiectorul e cuprins si in banda neagra de sub spoiler.... la golf nu....

parca au o forma putin diferita, dar pana nu le dau jos la amandoua si sa le pun una in locul celeilalte.... cam greu.....

deci daca faceti comparatia.... astept rezultatele cu nerabdare..!!! :shock: :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wrong!!!

Motorul meu e ATD, NU ASZ...

Ai dreptate, dar a lui chid este ASZ ! Asa nici a lui Voinea nu este ATD sau ASZ.

Ideea este ca motoarele ASZ sunt aceleasi si pe golf si pe A3.

Apropos Slammer, te-ai hotarat p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acum 2 ore mashinutza mea are proiectoare ceatza..... cele din far.....sunt beton! le-am legat separat fatza de comanda din switch, am pus un butonel dragutz, si acum daca am contactul pus, pot sa aprind numai proiectoarele, fara altceva..... :(

alta kestie: legat de proiectoarele de ceatza din spoiler.. am studiat problema putin mai atent: se pot monta proiectoare acolo... dar e o shmecherie.. ca sa nu blocheze intercooler-ul, trebuie montate mai spre mijloc.... dar acolo este gaura pentru inelul de remorcare....daca se gasesc niste proiectoare mici ( ca adancime) eu personal cred ca se pot monta acolo, cu putin efort...

deocamdata eu imi caut partea neagra de jos de la spoiler s o inlocuiesc, si daca gasesc cu proiectoare de ceatza in ea e super, daca nu, incerc sa infig unele acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am vazut ieri la raliu un golf ( l-am mai vazut si alta data dar in mers..) nu stiu esact ce e, dar pe spate are lipit GTI....

aveam o lanterna la mine, si m-am uitat mai atent: avea proiectoare de ceatza Hella, din acelea rotunde, noaptea se vad super misto ( l-am vazut noaptea cu ele aprinse...), si........... surpriza..... avea intercooler...!!!!!!

isi decupase putin plasticul de la orificiul respectiv, si avea proiectoare.... asa ca si pe mine ma bate gandul acum..... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spus-o mai de mult ca nu sunt probleme cu proiectoarele de ceata si intercoolerul la golf IV. Dar unii nu cred pana nu vad. (oricum mai bine asa decat sa descoperi mai tarziu ca ai facut o greseala.

Poti sa maresti fluxul de aer prin schimbatorul de caldura adaugand o sita (de protectie) in pasajul rotii (in care decupezi o gaura) in spatele intercoolerului. Asa poti sa "compensezi" obstructionarea fluului principal de aer datorat montarii proiectoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!