Jump to content

Probleme Frana De Mana


dsf
 Share

Postare recomandată

ai verificat placutele de frana ?

daca sunt uzate , cu cat sunt mai uzate , frana de mana tine mai sus

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pl

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci pana nu le rodezi vreo 100-200 Km, ea tine sus doar pentru ca defapt placutele nu tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate ii aduc aminte, ca s-a mai discutat, frana de mana se regleaza de la frana de mana propriu zisa (maneta). se scot plasticele aferente si se strange cablul. sper sa nu gresesc. mai asteapta sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai buna idee cred ca e sa te duci la un service.eu am golf 4 si daca imi aduc bine aminte la mine se poate regla,tre sa se poata si la tine,ca doar n-oi sta fara frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva 100% daca se regleaya din miner, nu am chef sa demontez toata partea dintre scaune si apoi sa constat ca nu e de facut nimic acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf4, octi1 de acolo se regleaza se da doar scrumiera jos! Cred ca si la Passat e la fel, suruburile sunt in spatele franei de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat scrumiera jos dar nu se vede nimic de reglat, insa am observat un lucru: fluturasul care trage cele doua cabluri, in timp ce tragi frina de mina se trage intr-o parte ceea ce rezulta ca pe o parte nu se activeaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

in wekend am demontat acel plastic dintre scaune si am studiat sistemul de frana de mina si garantat nu ai ce sa reglezi de acolo, asa c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai simplu sa mergi la un service? La lupo se regla direct de la maneta fraei de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frana de mana la Passat B5.5 nu se regleaza de la maneta din habitaclu .Reglajul se face de la rotile din spate exista pe acolo niste parghii cu niste excentrice ,dar nu iti recomand sa te bagi daca nu esti de specialitate.Am vazut un mecanic la un service mare si de firma in Bucuresti ( prietenii stiu de ce service vorbesc ) care s-a chinuit foarte mult la un asemenea reglaj.Concluzie : cauta un service bun si pune-i pe ei la treaba.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am demontat roata si nu am gasit nici o pirghie de reglat am stat o ora sa studiez etrierul si nu am gasit nimic.roata nu se frineaza deloc cand este frina de mina este trasa, nu tine decit cealalta roata.

i need help!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bump !

Sunt interzise posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari.

Acestea vor fi sanctionate cu warning.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Bump pe arie tehnica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cablu vine la etrier prins de o "ureche",

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca la frana de mana se face autoreglaj, adica automat. Nu prea ai ce sa reglezi. Mai multe detalii nu stiu. La montare se baga o presa speciala care infileteaza pistonul ca sa incapa placuta.

E posibil sa-ti fi fost montate defectos placutele ?

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frana de mana are un sistem mecanic 100%, deci nu exista auto reglare.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Citeste regulamentul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, dar m-am referit la faptul ca daca placuta se toceste exista un tambur cu filet care se auto-strange dupa dimensiunile placutei. Nu tre sa mai faci reglaj ca la dacie din excentric (de asta am zis de autoreglare). De aceea banuiesc ca nu a fost montata corect placuta, ca nu mai permite acelui mecanism sa se stranga pe placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, poate te ajuta astea: :offtopic: (sper ca n-am incarcat prea tare serverul)

N-am reusit sa incarc altfel documentul.

post-8441-1200471255_thumb.png

post-8441-1200471272_thumb.png

post-8441-1200471277_thumb.png

post-8441-1200471282_thumb.png

post-8441-1200471286_thumb.png

post-8441-1200471293_thumb.png

post-8441-1200471299_thumb.png

post-8441-1200471312_thumb.png

post-8441-1200471395_thumb.png

post-8441-1200471401_thumb.png

post-8441-1200471406_thumb.png

post-8441-1200471412_thumb.png

post-8441-1200471419_thumb.png

post-8441-1200471426_thumb.png

post-8441-1200471433_thumb.png

post-8441-1200471439_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc! e ok

daca treci prin slatina dau o bere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

de unde reglez si eu frana de mana la mizeria asta de masina?:)

de unde reglez si eu frana de mana la mizeria asta de masina?:)

post-5363-0-72576100-1365874590_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Poate ai rezolvat pana acum dar vad si altii, trebuie pe sub masina, eu la b5 am dat jos scutul termic, apoi pe cablu sunt 2 piulite lungi rotunde, se rotesc pana tine cum trebuie.

 

Am si eu o intrebare legata de parghiile de la etrier, cele unde se agata cablul, am schimbat garniturile si nu stiu cum e corect sa se monteze parghia pe canelurile axului. Acum am montat parghia si e o distanta intre ea si etrier de vreo 4-5mm, daca dau un dinte inapoi parghia sta putin fortata de etrier. Deci cum este pana la urma?

 

Asa    http://c1552172.r72.cf0.rackcdn.com/43675_x800.jpg

Sau asa    http://images.oreillyauto.com/parts/img/large/wag/172109-bac.jpg

post-92386-0-04913000-1371842254_thumb.j

Modificat de davidut5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema la frana de mana. Pe partea stanga nu tine deloc. Si cand zic deloc ma refer la faptul ca o trag la maxim si pot invarti si de desic daca am roata jos. Ce am observat este ca parghia aia cu arc nu isis face cursa completa. Am reglat frana de mana de la cablu dar fara rezultat. O fi devina etrierul? Am vreo sansa sa il repar?

Modificat de C o s m i n
mutat in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Confirm faptul ca frana de mana o sa tina exact cum tinea inainte de schimbarea placutelor/discurilor, abia dupa 2-300 km. Pot sa spun ca imediat dupa schimbare puteam sa ridic maneta de frana pana la maxim, iar dupa 500 km o pot ridica exact cat puteam inaintea schimbarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!