Jump to content

Pregatire Pentru Iarna


ashhh
 Share

Postare recomandată

Se pare ca nu mai vorbeste nimeni despre "Pregatire Pentru Iarna"!? :) :rolleyes:

Cineva on topic???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    17

  • alexsar

    9

  • mario75

    7

  • DanielK

    7

Pai ai putea da chiar tu exemplu... mai ales ca postul tau e off-topic, cei care au scris inaintea ta au spus preturi de cauciucuri de iarna, dimensiuni, de unde le-au luat, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! Eu am mai dat exemple mai sus. Posturile mele se refera in intregime la "Pregatire pentru iarna"

Exista topic-uri despre cauciucuri, si mai ales si topic-uri despre cauciucuri de iarna.

Dar nu vreau sa invat un moderator cum sa-si faca treaba. Pe o alta arie pentru ca am dat un raspuns unei intrebari offtopic mi s-au sters posturile insa intrebarea offtopic a ramas.

Vreau sa stiu si eu, in afara de pregatirile pentru iarna postate de mine si de altii, mai sunt si altele pe care noi le-am uitat si trebuie sa le avem in vedere, mai ales ca iarna a venit, sau topicul acesta se transforma in topic despre cauciucuri de iarna?

Scuze inca o data pentru ca am fost off-topic, dar urmaresc acest topic si sunt interesat de raspunsurile date on-topic!

Nu vreau sa deranjez pe nimeni! No ofence!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cauciucrile de iarna nu fac parte din pregatire? Preturi si locatii sunt mai mult decat binevenite. Exista intr-adevar un topic despre anvelope de iarna...

Cat despre alte pregatiri,... ce ai mai putea face? Chiar si un service verifica "reglaj faruri; functionare sistem iluminare; stare instalatie spalare faruri si geamuri; stare stergatoare parbriz; nivel si concentratie lichid racire; incarcare acumulator; functionare alternator; nivel ulei motor; stare incuietori usi (inclusiv gresat); stare chedere; nivel

lichid frana; stare, profil si presiune anvelope; instalatie preincalzire; valabilitate trusa medicala" (www.metrotehnica.ro).

Mai mult decat atat si tot ce s-a scris pana acum este paranoia. Parerea mea, hac :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario75, asa cum a zis si clodius, nu vad ce ar mai fi de discutat despre pregatire de iarna in afara de ce s-a zis. Matanii nu am de gand sa ma duc sa fac inainte de a pleca de acasa.

Cauciucurile de iarna sunt cele mai importante in pregatirea masinii pentru iarna, restul operatiunilor implicand doar verificari ale nivelului de lichid si eventual completari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ne mutam in tarile calde si deschidem un topic "Cum ne pregatim de vara?". Nu m-am putut abtine, scuze.

:RO flag: Aoleu, si daca exista deja? :D

Acum serios vorbind mie unul nu-mi mai vine nimic in minte ce as mai putea lua pt "fata" ca s-o mai pregatesc... Poate niste capace pt roti ca e cam urata cu jantele alea de tabla.

Uite o oferta pt accesorii toamna-iarna la Seat si nu numai: http://www.metrotehnica.ro/brosuri/Accesorii/iarna08.xls

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. De obicei cand s-a spus tot ce era de spus despre un topic acesta se inchidea. Inteleg ca in cazul de fata prin mesajele postate se mentine topicul printre cele mai noi pentru a putea fi citit de mai multa lume. Si asta e un gest nobil. Apreciez asta Cristi. Ramasesem profund dezamagit pentru patania de pe aria cealalta si aici chiar ma mira, si ma intrebam cand se va face curatenie. Dar mi-ia revenit inima la loc afland ca mai sunt oameni si nu se sterg topic-uri asa pentru ca vrea cineva.

Este ultimul post off-topic din partea mea, si Cristi, poti sa-l stergi daca doresti, nu cred ca intereseaza pe toata lumea.

Clodius, apreciez gluma si nu m-am suparat.

Pana atunci conduceti cu grija si folositi frana de motor cand pe jos e polei sau zapada - asta ca sa zic si eu ceva on topic. :D

O zi buna la toata lumea :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La ibiza poti pune 195/55/15, 195/65/15 e prea mare si o sa-ti atinga aripa pe interior.

Si totusi m-a mancat undeva si le-am montat (si pentru ca parerile erau impartite). NU SE POTRIVESC, freaca cateodata la viraj dreapta de contraaripa stanga spate, iar in fata la viraj maxim aproape ca ating pe plasticul interior. Asa ca NU va puneti!

Cred ca 195/60R15 ar fi mers perfect.

Dar pentru ca inaltimea de 55 aste un pic atipica la anvelopele de 195 si nu se prea gasesc (sau sunt mai scumpe), pot oare pune 185/65R15 pe o janta cu cauciucuri 195/55R15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanielK, ti-am spus ca ating pentru ca X-ecutor a avut anvelope cu dimensiunea asta pe ibiza si cele din fata ii atingeau aripile, imi pare rau ca tu ai vrut totusi sa incerci.

Cred ca poti pune 185/60/15, despre 195/60/15 si 185/65/15 chiar nu stiu ce sa zic... e posibil sa atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana la urma mi-am pus Semperit Winter Grip 165/70/14 cu jante din otel, set complet + montaj a costat 1270. Vreau sa va intreb la ce presiune trebuie umflate acest tip de anvelope? Sau cum as putea afla? In cele de vara aduceam presiunea la 2,2, oare e OK daca fac la fel si cu acestea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta vara iarna este de 0.2 asta am retinut dintr-un post mai vechi. Adica daca vara ai avut 2.2 acum baga 2.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se verifica durata de viata a unor anvelope de iarna? La numar de km, se masoara inaltimea profilului de pe banda de rulare?

Intreb pentru ca deja am 6000 km cu ele in care au simtit mai mult asfalt decat zapada/gheata, dar in conditii de temperatura cu minus. Si probabil ca pana la sfarsitul iernii mai baga 6000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de cum arata el fizic. Numarul de km nu prea conteaza, avand in vedere ca ai mers pe temperaturi de la 0 in jos. Cu toate astea posibil sa fie mai uzate avand in vedere ca ai mers pe asfalt. Dar la 12000 de km facuti cu ele nu cred ca se pune problema de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta vara iarna este de 0.2 asta am retinut dintr-un post mai vechi. Adica daca vara ai avut 2.2 acum baga 2.4

In manualul de la Leon scrie asta, acum nu stiu daca si la Ibiza e valabil, sau la altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de cum arata el fizic. Numarul de km nu prea conteaza, avand in vedere ca ai mers pe temperaturi de la 0 in jos. Cu toate astea posibil sa fie mai uzate avand in vedere ca ai mers pe asfalt. Dar la 12000 de km facuti cu ele nu cred ca se pune problema de uzura.

Numai ca, daca tot facem o investitie, nu vrem sa beneficiem de ea doar un an!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu prea stiu ce sa zic pentru ca setul de roti de vara este 195/55/15, iar astea sunt 165/70/14. Oare nu e prea mult 2,4? Eu ma gandeam ca pt fiecare tip de anvelope (ma refer la dimensiuni) o fi alta presiune. Acuma cine stie, poate ai dereptate, iar daca e cineva care foloseste acest tip de dimensiuni e bine venit cu o parere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe orice anvelopa e trecuta presiunea maxima, scrie ceva de genul INFLATE TO MAX 50 PSI. Mai trebuie doar sa faceti conversia din PSI in atmosfere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Fac parte dintre aceia care au crezut ca vom avea parte de o iarna "blanda", ca cele din trecut.

Nu mi-am pus din timp anvelope de iarna si rau am facut.Am patimit ingrozitor sa scot masina din nameti si sa ma misc unde aveam nevoie.

Am reusit sa ma misc pana la urma cu metroul :D

Astazi am plecat de dimineata foarte devreme si m-am dus sa imi pun anvelopele.Am mers cu 10 la ora si cu o teama ingrozitoare.

Dupa ce am facut lucrarea pot sa spun ca am alta masina.Nu mi-am inchipuit cat de mare poate fi diferenta intre cele 2 tipuri de anvelope.

Am "incaltat" masina cu Vredestein SnowTrac 2 185/60/15 in loc de cele ale masinii de 195/55/15.

Modificat de seat_cornelius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta-mi zicea si tipul de la vulcanizare: cum da putina zapada (de data asta putin mai multa) se face coada la schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna.

Oricum, e bine ca n-ai patit nimic.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut,

Fac parte dintre aceia care au crezut ca vom avea parte de o iarna "blanda", ca cele din trecut.

Nu mi-am pus din timp anvelope de iarna si rau am facut.Am patimit ingrozitor sa scot masina din nameti si sa ma misc unde aveam nevoie.

Am reusit sa ma misc pana la urma cu metroul :D

Astazi am plecat de dimineata foarte devreme si m-am dus sa imi pun anvelopele.Am mers cu 10 la ora si cu o teama ingrozitoare.

Dupa ce am facut lucrarea pot sa spun ca am alta masina.Nu mi-am inchipuit cat de mare poate fi diferenta intre cele 2 tipuri de anvelope.

Am "incaltat" masina cu Vredestein SnowTrac 2 185/60/15 in loc de cele ale masinii de 195/55/15.

Pot sa "join the club" ?!?! Diferenta e ca eu chiar am patit-o...chiar in duminica aia cu o sapt inainte de Craciun cand a dat prima zapada in Buc am patinat frumos si m-am oprit fix intr-un Ford Ka ... si acum sunt in asteptarea barii fata si farului dreapta :D ... daca aveam anvelope de iarna sigur n-o pateam...

sambata trecuta ("cu morcovu in fund cu tot cu vanator" si condus cu 20-30/h si 40-50 m cel putin distanta fata de cel din fata) am plecat la drum spre Pneurom sa-mi pun anvelopele de iarna si dupa un drum f luuung am ajuns cu bine la destinatie... mi-am pus Pirelli Sotto Zero 205/55/16 si pot sa spun ca mi-am recapatat increderea in mine si masina...parca merg cu alta masina...le recomand cu caldura (pt. cei care inca nu si-au montat anvelope de iarna)...

PS1: nu ma intrebati ce-am facut intre Craciun si weekend-u trecut ca-i poveste lunga si si-asa am aberat destul :D

PS2: scuze pt :frigbaitata:

Modificat de laoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Avand in vedere ca am auzit la tv ca de maine o sa fie in Cluj in jur de 11 grade frunzarind pe aici pe forum am dat de topicul asta, eu unul zic ca ar fi bine sa-l readucem la viata ca imediat vine tanti iarna peste noi si macar pe noi sa ne prinda pregatiti ca sigur pe "cei de sus" o sa-i prinda nepregatiti!

Acum ce stiu eu din experienta mea:

1 anvelopele de iarna se pot monta pe masina daca temperatura nu depaseste 7 grade in timpul zilei

2 eu zic ca incet incet sa inlocuim solutia de vara cu cea de iarna, mai protejeaza si ea stergatoarele

3 am observat ca se discuta mai sus despre dimensiunile anvelopelor, eu de iarna am 185/60r15 am fost la un service de anvelope si nenea de acolo a calculat cumva dimensiunea de vara 195/55r15 (nu mai imi aduc aminte formula) si mi-a recomandat dimensiunea de mai sus, eu am Good Year ultragrip7 si sunt multumit de ele

4 am vazut multa lume cu lanturi pe anvelopa de vara, vreau sa mentionez ca nu e foarte corect acest lucru din cauza compozitiei anvelopei de vara, in cateva utilizari se distruge anvelopa!

5 de recomandat sa se foloseasca mai mult frana de motor si mai putzin frana de serviciu, sau in paralel amandoua

6 atentie mare dupa ce rulati mult prin zapada si flesca nu trageti frana de mana foarte tare, pericol de inghetare a cablului de frana (eu am patit-o)

7 unul dintre cale mai importante lucruri e folosirea corespunzatoare a instalatiei de incalzire\dezaburire, am vazut pe multi cu masini (bune si noi) raschetand gheata de pe interiorul parbrizului, lucru penibil de altfel

8 atentie mare la stergatoarele de parbriz\luneta dimineata sau dupa ce masina a stat mai mult intr-un loc, posibil sa fie inghetate si la prima folosire sa se rupa lamele sau mai rau se se arda motorasul de la stergatoare

9 eu fac urmatorul lucru, cand e rece motorul mai ales dimineata stau 1 min 2 sa merga un pic inainte de a pleca, stiu ca un motor nu se incalzeste, sau nu e recomnadat sa se incalzeasca stand pe loc, dar eu il las un pic, si in nici un caz nu turat rau pana nu se incalzeste

in rest ce sa zic usor usor si cu rabdare ajungem unde trebuie

drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raschetand gheata de pe interiorul parbrizului

:rolleyes: Gheata pe interiorul parbrizului? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, gheata pe interiorul parbrizului, datorita faptului ca dupa cum am zis unii nu stiu sa foloseasca instalatia de incalzire/dezaburire, ori nu dau drumul la ventilatie pe cald si-l lasa pe rece lucru care in combinatie cu caldura degajata de om si respiratia produce aburi care se depun pe parbriz inghetand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am citit topicul acesta si am ramas totusi un pic nelamurit.

Am luat masina in mai, nivelul lichidului de racire e ok, insa va trebui sa schimb acest lichid sau e ok si pentru iarna?

In alta ordine de idei, pe metrotehnica nu am gasit inca oferta anvelope de iarna si ma asteapta drumuri Bucuresti - Brasov, iar la radio se vorbeste deja de lapovita si ninsoare la munte.

Cine aude de oferte anvelope iarna in Bucuresti sa dea un semn pe aici :angry:

Recomanda cineva mai sus 185/60/R15 pentru iarna.

Pe net am gasit http://www.pneus-expert.ro/products_ro_2_3...er-Sport-M3.php

o fi bine ca pret? Mai trebuie si montate :D

Modificat de reclamagiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.vreau-anvelope.ro

Eu de aici mi-am comandat GoodYear UltraGRIP 7+ 195/65/R15 91H park la pretu de 205 RON bucate anu trecut

Iar anvelopele de vara tot de la ei. Din ce am gasit pe net au cele mai mici preturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!