Jump to content

Pregatire Pentru Iarna


ashhh
 Share

Postare recomandată

Eu am vrut sa spun ca nivelul lichidului asta de racire, care este si antigel, trebuie verificat. Ca sa nu cumva sa se trezeasca cineva cu surprize neplacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    17

  • alexsar

    9

  • mario75

    7

  • DanielK

    7

Pai asta mi se pare ceva normal. sincer. Sa nu creada nimeni ca mergi cu masina fara sa ridici niciodata capota, decat sa pui lichid de parbriz. E normal ca din cand in cand sa verifici nivelul uleiului, lichidului de racire. Mai sunt si altele de verificat dar e mai complicat.Oricum, pentru cei care nu se pricep recomand sa mergeti la un service autorizat din reteaua Seat, fiecare are o promotie pentru iarna, o verificare si pregatire pentru iarna.

De exemplu, ce am gasit pe siteul Metrotehnica:http://www.metrotehnica.ro/brosuri/verif-iarna07.jpg

Scrisoare_SEAT.doc

roti_iarna08.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ma duc la ei sa vedem ce si cum.

revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu azi prin oras (Iasi) dupa cauciucuri de iarna si n-am vazut decat niste Fulda (270 RON fara TVA) si nu mi se par o afacere grozava. Toata lumea comenta ca 195/55 R15 e o dimensiune mai putin uzuala si nu prea aduc. Chiar asa de putina lume foloseste dimensiunea asta? Eu am jante de otel de 15 si n-are sens sa imi mai iau alte jante eventual de 14 tot de otel. Am sa mai caut si daca tot nu gasesc, am sa cumpar de pe net (cauciucuridirect.ro). Cineva din Iasi cu sugestii unde sa mai caut? (Am fost la Profile, AutoCenter si Moldotrans)

LE: Nici la Selgros sau Metro nu sunt 195/55 R15.

Modificat de Jonut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/55/R15 am luat eu pentru Ibiza acum 2 ani. Am luat cauciucuri Lassa. Undeva pe la vreo 220 lei inclusiv TVA/buc. Nu zic ca as fi facut vreo mare afacere, dar nici iarna grea nu am avut de traversat. Se comporta destul de bine, dar, repet, nu prea am avut ocazia sa le testez prin zapada.

Din pacate, nu le-am luat din Iasi. Si mentionez ca am jante de aliaj.

Modificat de Lawrence
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Se comporta destul de bine, dar, repet, nu prea am avut ocazia sa le testez prin zapada...

o chestie pe care am remarcat-o adesea in diferitele posturi citite este ca toata lumea vorbeste de functionarea cauciucurilor de iarna si de felul in care ele functioneaza PE ZAPADA. Tin sa precizez in acest context :

a)ca un pneu de iarna se monteaza pe masina la inceputul lui octombrie si se da jos in martie

B) un pneu de iarna e conceput pt a functiona sub temperaturi de 7 grade celsius, temperatura incepand de la care cauciucurile de vara nu functioneaza de maniera corecta deoarece ele nu sunt concepute sa functioneze pt temperaturi maii mici.

Un cauciuc de iarna ne poate deci salva si intr-o situatie de aquaplaning (deoarece ele evacueaza mai bine apa decat cele de vara), franare de urgenta, etc, caz in care cauciucurile de vara nu au un randament foarte bun in perioada precitata (oct-martie).

amicalement,

cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Saptamana trecuta mi-am schimbat si eu cauciucurile. Am ales oferta celor de la DipMotors Brasov. jante de 14' de tabla, cauciucuri 'MABOR winter jet'. Am platit 1200RON, le-au montat pe loc.

Acuma nu stiu cat de buna e alegerea... Nu am mai auzit de 'mabor' pana acum, doar cat am citit pe forum. Deocamdata sunt multumit, o sa revin cu impresii. (bune, sper...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi N, de ce se scoate antigelul (si cum se scoate el din lichidul de racire) primavara la Dacie? Daca e lichid in vasul de expansiune inseamna neaparat ca e si antigel in el sau se verifica cu vre-un aparat de masura ceva? Daca nu e antigel in lichidul de racire, nu trebuie scos acesta si completat cu antigel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuliu bv, sper sa revii curand cu impresii ca si eu trebuie sa pun anvelope de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario75, aici discutam de Seat, nu de Dacia. Probabil ca antigelul de la Dacia nu se foloseste pe post de lichid de racire decat iarna.

cosmin_lille, eu n-as crede ca un cauciuc de iarna e mai bun decat unul de vara pe ploaie. Exista cauciucuri speciale pentru ploaie, au si profilul special pentru ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN, si eu am primit o oferta de preturi pentru cauciucuri de iarna de la D&C Oradea (reprezentanta wv). Se pare ca este identica ca preturi cu a ta, dar ceva mai completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o chestie pe care am remarcat-o adesea in diferitele posturi citite este ca toata lumea vorbeste de functionarea cauciucurilor de iarna si de felul in care ele functioneaza PE ZAPADA. Tin sa precizez in acest context :

a)ca un pneu de iarna se monteaza pe masina la inceputul lui octombrie si se da jos in martie

B) un pneu de iarna e conceput pt a functiona sub temperaturi de 7 grade celsius, temperatura incepand de la care cauciucurile de vara nu functioneaza de maniera corecta deoarece ele nu sunt concepute sa functioneze pt temperaturi maii mici.

Un cauciuc de iarna ne poate deci salva si intr-o situatie de aquaplaning (deoarece ele evacueaza mai bine apa decat cele de vara), franare de urgenta, etc, caz in care cauciucurile de vara nu au un randament foarte bun in perioada precitata (oct-martie).

amicalement,

cosmin

Tot amicalement, multumesc de sfaturi.

a) Am gresit putin si am montat cauciucurile pe la sfarsitul lui octombrie. Nu stiu cand o sa le dau jos, dar tind sa cred ca undeva prin aprilie;

B) Daca imi aduc bine aminte, erau temperaturi de 15 grade celsius cand le-am montat... numai noaptea scadea temperatura sub 10 grade. La inceputul lui octombrie in Bucuresti poti sa ai si +30 grade celsius, in plus de cand cu incalzirea asta globala nu stiu cum anticipezi de la care data exact vor scadea temperaturile sub 7 grade celsius... :icon_cheesygrin:

c) In situatia de acvaplanare, nu te mai ajuta nici un cauciuc. Planezi si asta este :)

Succes in alegerea cauciucurilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigelul, pe langa calitatea lui de a nu ingheta sub o anumita temperatura, mai are 2 calitati: 1. Realizeaza ungerea si protejarea elementelor din instalatia de racire , si 2. nu fierbe cum fierbe apa la 100 grade C ci mult mai sus. Daca ar fierbe apa din instalatia de racire (in caz de avarie, radiator infundat, temperaturi exterioare ridicate, condus sportiv, defectiune la electroventilator) atunci ar prinde bule de aer si racirea nu numai ca nu s-ar mai efectua corect ci s-ar putea chiar cala motorul. Este valabil la orice masina nu numai la dacie sau vw. Deci nu scoateti antigelul (sau nu il inlocuiti cu apa) sub nici o forma si niciodata. Chiar si vara este indicat a se circula cu antigel in instalatia de racire. Bineinteles ca vorbesc de amestec si nu de antigel concentrat.

Pe langa asta mai trebuie verificate: stergatoarele, dezaburirea si pe parbriz si pe luneta, incalzirea sa functioneze, cauciucurile - daca aveti bani doar de doua e de preferat sa fie schimbate cele de pe spate, in portbagaj sa aveti lanturile de zapada, lopatica, o patura; rezervorul sa fie mai plin decat de obicei, si rog pe cineva sa ma completeze ca nu imi mai vin in minte alte lucruri de avut in vedere pt timpul rece ....

Conduceti cu grija!

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta de preturi de la reprezentanta vw D&C Oradea, pentru cine il intereseaza.

In catalogul de la Praktiker am vazut ca este o oferta de cauciucuri Dunlop la pretul de 230 pentru dimensiunea 195/65/R15. Oare au contracte cu sevice-uri care sa le monteze?

oferta.pdf

Modificat de Bal Ciprian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ne trebuie lanturi!

Sau cel putin mie nu-mi trebuie (Brasov)

Iata de ce:

1 - o sa circul pe drumuri normale - asta incluzand Poiana BV unde merg la ski si nu e intotdeauna dezapezit peste tot

2 - lanturile NU te vor ajuta daca te impotmolesti in zapada. Pentru ca nu ai cum sa le montezi. Lanturile se folosesc atunci cand urci pe un drum cu FOARTE multa zapada pe el, intarita. Te opresti, le montezi si urci cu ele. Apoi le dai jos, fiindca daca ajungi pe asfalt si mergi cu lanturi, bye-bye rulmenti, pivoti

Ca sa nu zic cat de incomod/dificil de montat sunt lanturile

Mai bine 4 cauciucuri de iarna, fac toti banii!!!

Eventual de ajutor este si o mica lopatica - daca cumva te impotmolesti, poti indeparta zapada de sub cauciucuri/masina

Ah.....am uitat un amanunt important: trebuie sa stii sa CONDUCI pe zapada/polei!!

Am vazut de FOARTE multe ori pe drumul spre Poiana BV masini de teren 4x4!!! cu cauciucuri de vara, care faceau toate manevrele gresite si reuseau sa intre in sant sau sa ramana impotmoliti. Majoritatea erau soferi de campie care se credeau mari si tari cu jeepanele lor, dar desi au scos xx.xxx euro pt masina, n-au mai dat 500 euro pt cauciucuri de iarna :D

La polul opus sunt soferii de autobuze care fac BV-Poiana si urca cu tractiune spate si cauciucuri roase, dar nu (prea) raman impotmoliti

Oricum bafta, si chiar de va cumparati lanturi, macar faceti parte din acel mic procent care chiar se PREGATESC de iarna, si sunt sigur ca nu va voi vedea prin santuri la iarna :rolleyes:

Pacat ca oricat te-ai pregati pt iarna, nu poti sa-l pregatesti si pe cel/cei din fata ta care vor ramane impotmoliti (si te vor bloca si pe tine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4EST tu chiar nu ai inteles rolul cauciucurilor de iarna! (citeste o pagina in urma) Ele sunt "de iarna" pentru ca isi pastreaza calitatile (aderenta) la temperaturi scazute! Nici cauciucurile de iarna nu te scot din zapada daca te impotmolesti! Crede-ma ca se umplu santurile de pe trenul de rulare cu zapada si atunci devin slick-uri. Nu profilul cauciucului te fereste de impotmolire. Iar pe polei chiar nu conteaza ce profil ai la cauciucuri! Cu cat e suprafata de contact cu solul mai mare (deci santuri mai putine sau mai rare) cu atat e aderenta mai buna, dar repet trtebuie cauciucuri de iarna pentru a rezista la temperaturi scazute. Cauciucurile de vara, la temperaturi scazute devin tari ca piatra si aluneca la fel ca sania. Tu spui ca nu iti trebuie lanturi pentru ca circuli pe drumuri care nu sunt deszapezite!?! Eu zic din contra! Cand m-am referit la pregatirea de iarna am precizat ca trebuie sa avem in portbagaj lanturile si nu sa le montam toamna si sa le scoatem primavara! Bineinteles ca lanturile se monteaza inainte de a intra pe un drum cu zapada si crede-ma ca am vazut ce pot face aceste lanturi - chiar te scot din zapada! Un prieten de-al meu se juca cu masina echipata cu lanturi pe un drum pe care mie imi era frica sa intru.

P.S. daca luati lanturi luati cu profil romb si nu scarita. Cele romb sunt in permanent contact cu solul asigurand o tractiune mai buna si nu afecteaza chiar asa mult elementele de suspensie (bucse, pivoti,...) cum fac cele tip scarita care iti dau impresia ca ai rotile patrate.

"Nu ne trebuie lanturi" - cand ma uit la stiri si vad atatia inzapeziti pe drumuri si isi parasesc masinile acolo pentru ca nu au ce face si dupa aia vine masina de deszapezit si nu poate sa-si faca treaba din cauza lor , exact cuvintele astea imi vin in minte!

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mario eu chiar nu inteleg: Tu din Constanta, eu din Brasov

Eu am parte de zapada in BV probabil cel putin de 3 ori mai mult decat ai tu in CT

Si eu chiar NU AM NEVOIE de lanturi. Am ramas impotmolit doar in parcarea din fata blocului cand peste noapte a nins cam 40cm

Eu circul pe drumuri normale, chiar si de munte, si n-am ramas niciodata impotmolit. Si chiar merg aproape in fiecare weekend la ski, de dimineata la ora ~9 cand nu prea e foarte dezapezit. Dar....probabil ca ma bag doar pe unde stiu ca ma duce masina. Si chiar nu e nici o placere sa imi montez lanturile la -15 grade ca sa ce...ca sa urc pe drumuri forestiere?

Tu pe unde circuli de ai nevoie de lanturi?

Cei care-i vezi la TV impotmoliti sunt de obicei niste fraieri care ori n-au cauciucuri de iarna ori au facut pe vitejii intrand in zone viscolite de unde nici un fel de lanturi nu te mai scot odata ce masina sta pe burta

Si te contrazic ref la cauciucurile de iarna: spre deosebire de cele de vara, astea de iarna ARUNCA zapada rotindu-se, astfel incat pot sa muste mai bine. Evident, nu se compara cu lanturile, dar parerea mea e ca pe drumuri circulate te descurci foarte bine

Interesant este ca mi-am intrebat si prietenii, si nici ei nu folosesc lanturile, unii le-au cumparat si le tin in casa....acuma poate si psihologic, tu cand "vii la munte", te inarmezi cu detoate, dar pt noi care aici locuim tot timpul nu e cine stie ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are, sau a avut cineva cauciucuri FIRESTONE (de iarna sau vara)? Ce parere aveti despre ele?

Am gasit o oferta cu 309 ron bucata (iarna 205/55/R16) facute in Italia, dar nu prea am gasit multe informatii despre ele. Pe site-urile care vand si pe care m-am uitat nu prea exista, desi mi se pare o marca cunoscuta.

jante de tabla de pe unde va luati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Firestone de vara vine Ibiza (sau cel putin cand am luat-o eu, anu trecut). Neavand termen de comparatie, nu pot sa zic daca sunt mai bune decat altele. Dar n-am avut probleme cu ele. Vezi pe site la adac ca au Firestone in testele de vara si iarna:

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Winte...rcePageID=8979#

Aici Firestone Winterhawk marimea ta are calificativul Bedingt empfehlenswert (adica oarecum recomandate).

Pentru vara, Firestone Firehawk TZ200 FS are calificativul: recomandate.

Test aici: http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Somme...rcePageID=8772#.

Ca sa vezi notele pe tip de suprafata, faci click pe Alle Testergebnisse im

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mario eu chiar nu inteleg: Tu din Constanta, eu din Brasov

Eu am parte de zapada in BV probabil cel putin de 3 ori mai mult decat ai tu in CT

Si eu chiar NU AM NEVOIE de lanturi. Am ramas impotmolit doar in parcarea din fata blocului cand peste noapte a nins cam 40cm

Pai cei din brasov conduc f. bine iarna (am observat asta). Voi faceti practica zilnic in cele mai grele conditii din romania - exceptand cateva zone.

Eu am fost pe platoul bucegi cu anvelope de vara (fara lopata si lanturi). Singura masina cu care m-am intilnit era un 4x4.

Dar in ultima perioada aplic politica better safe than sorry - doar cu anvelope de iarna + lopata merg pe acolo.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la asta ma refeream si eu: "beter safe than sorry" am zis ca trebuie avute in portbagaj pentru situatii de urgenta. Cand e polei sau zapada batatorita cu pojghita de gheata deasupra (lucru intalnit seara dupa o zi mai "calda" cand se topeste putin zapada si apoi seara ingheata), nici cu cauciucurile de iarna nu poti merge in siguranta, sau poate chiar deloc. Si cand ai o masina de 20.000 EUR nu cred ca te mai uiti la 50-80 RON cand e vorba de siguranta masinii tale!

Nu am inteles ce nu ai inteles tu! In 2003-2004 iarna a fost un viscol de a inzapeszit toate drumurile din Judetul Constanta si nu numai. Eu trebuia sa vin de la Mangalia la Constanta si nu o data a fost nevoie sa ii dau pe toti jos sa ma impinga pentru ca imi patinau rotile pe zapada.

E mai bine sa le ai si sa nu ai nevoie de ele decat sa ai nevoie si sa nu le ai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are, sau a avut cineva cauciucuri FIRESTONE (de iarna sau vara)? Ce parere aveti despre ele?

Din experienta mea, nu ti le recomand. Eu am bulit 2 intr-o jumatate de an. Unul avea o galma si celalalt era taiat in mai multe locuri (cauciucurile erau de vara si au venit montate pe Ibiza din fabrica). Mentionez ca am evitat intotdeauna drumurile prost asfaltate si mersul pe sina de tramvai. Poate doar celor de la Lena Constructii am ceva sa le reprosez, anume ca poate au uitat prea multe cuie pe DN1... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa montez pe ibiza mea un set de jante din tabla plus cauciucuri de iarna "Mabor", cumparate de la Dip Motors, Brasov.

Pot sa spun ca, cu toate ca aceasta marca nu mi-a fost cunoscuta, pretul si faptul ca am vazut pe net ca sunt facute sub licenta Continental m-au facut sa cumpar setul....in total a fost 1200 ron....

chiar dupa montare am avut ocazia sa testez aceste cauciucuri pe un drum cu polei, gheata si zapada...(intre M-Ciuc si Odorhei)...verdictul este ca sunt multumit de randamentul acestora...au aderenta buna, s-au comportat bine....au meritat pe deplin investitia....urmeaza sa vad cum se comporta pe zapada mare, cand voi urca la schi pe harghita....sunt curios la aderenta in curbe, daca aluneca spatele prea tare sau nu.

In legatura cu lanturi, pot sa spun ca sunt foarte utile cand zapada este batatorita sau mai mare de 5 cm....si nu s-a dat cu nisip sau sare..eu am lanturi si le folosesc deseori...mai bine pierd 10 minute cu montarea lor decat sa ma chinui la urcarea unor pante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea, nu ti le recomand. Eu am bulit 2 intr-o jumatate de an. Unul avea o galma si celalalt era taiat in mai multe locuri (cauciucurile erau de vara si au venit montate pe Ibiza din fabrica). Mentionez ca am evitat intotdeauna drumurile prost asfaltate si mersul pe sina de tramvai. Poate doar celor de la Lena Constructii am ceva sa le reprosez, anume ca poate au uitat prea multe cuie pe DN1... :Driver:

Si eu am aceeasi parere proasta despre firestone de vara cu care a venit echipata masina. Unul mi-a facut si mie o galma de toata frumusetea... si un altul o galma mai mica. Cum da frigul se fac foarte tari... intra abs-ul mult mai des daca sunt sub 5 grade.... Parca sunt mai multumit de cauciucirile de iarna care le am (care sunt reesapate) decat de alea de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!